160223 Skidor, Junior-VM, Rumänien, Dam, U23, 10 km K: Jonna Sundling Sweden 8th place in U23 Women Individual 10 km Classic at FIS Junior World Ski Championships 23 February 2016 in Cheile Gradistei, Romania. Foto: Alex Nicodim / BILDBYRÅN

Det blev inga nya medaljer till Sverige i U23-VM. Jonna Sundling var bäst av svenskorna med sin 13:e plats i fristilsloppet över 10km.

Segern gick till tyskan Victoria Carl som vann med 18.9 sekunder före slovenskan Lea Einfalt. Bronset gick till Anastasia Sedova, Ryssland

Jonna Sundling var bäst av svenskorna med sin 13:e plats, slagen med 1.17 av Carl. Maja Dahlqvist och Sofia Henriksson slutade som 18:e respektive 25:e dam i loppet.

Hedda Bångman bröt loppet.

Resultat

1  3 CARL Victoria 1995 GER  23:14.1  25.00
 2  16 EINFALT Lea 1994 SLO  23:33.0  +18.9  35.85
 3  8 SEDOVA Anastasia 1995 RUS  23:41.2  +27.1  40.55
 4  10 THEODORSEN Silje 1994 NOR  23:47.3  +33.2  44.05
 5  11 NOVAKOVA Petra 1993 CZE  23:58.6  +44.5  50.54
 6  2 BELGER Julia 1994 GER  23:58.7  +44.6  50.59
 7  13 NEPRYAEVA Natalia 1995 RUS  24:04.3  +50.2  53.81
 8  14 KREHL Sofie 1995 GER  24:09.3  +55.2  56.68
 9  9 GIMMLER Laura 1993 GER  24:15.3  +1:01.2  60.12
 10  38 JEVNE Karianne 1993 NOR  24:20.4  +1:06.3  63.05
 11  26 LYLYNPERA Katri 1994 FIN  24:23.4  +1:09.3  64.77
 12  1 STUERZ Giulia 1993 ITA  24:29.2  +1:15.1  68.10
 13  21 SUNDLING Jonna 1994 SWE  24:31.3  +1:17.2  69.30
 14  5 GANZ Caterina 1995 ITA  24:33.7  +1:19.6  70.68
 15  12 SHUNIAEVA Nadezhda 1993 RUS  24:35.8  +1:21.7  71.88
 16  23 MURUD Thea Krokan 1994 NOR  24:38.2  +1:24.1  73.26
 17  28 MANDRIKA Olga 1993 KAZ  24:41.2  +1:27.1  74.98
 18  18 DAHLQVIST Maja 1994 SWE  24:41.8  +1:27.7  75.33
 19  31 MAYNGARDT Anastasia 1993 BLR  24:44.2  +1:30.1  76.70
 20  17 FAEHNDRICH Nadine 1995 SUI  24:49.7  +1:35.6  79.86
 21  22 HYNCICOVA Petra 1994 CZE  24:51.3  +1:37.2  80.78
 22  15 BJOERNSGAARD Marthe 1993 NOR  24:54.3  +1:40.2  82.50
 23  7 ZHAMBALOVA Alisa 1994 RUS  24:54.7  +1:40.6  82.73
 24  4 SCHWARZ Nathalie 1993 AUT  24:56.1  +1:42.0  83.53
 25  6 HENRIKSSON Sofia 1994 SWE  25:03.9  +1:49.8  88.01
 26  40 KLEMENTOVA Andrea 1995 CZE  25:09.1  +1:55.0  90.99
 27  19 UNTERWEGER Lisa 1995 AUT  25:14.8  +2:00.7  94.26
 28  35 LUKONINA Ina 1994 BLR  25:16.9  +2:02.8  95.47
 29  36 LETOCHA Urszula 1994 POL  25:17.7  +2:03.6  95.93
 30  24 TAYLOR Annika 1993 GBR  25:20.9  +2:06.8  97.76
 31  32 STOYAN Anna 1993 KAZ  25:21.6  +2:07.5  98.17
 32  47 UREVC Eva 1995 SLO  25:22.4  +2:08.3  98.62
 33  30 BYKOVA Irina 1993 KAZ  25:24.4  +2:10.3  99.77
 34  20 SLABANJA Manca 1995 SLO  25:47.5  +2:33.4  113.03
 35  29 VEZINA Frederique 1994 CAN  25:49.7  +2:35.6  114.29
 36  41 NIIRANEN Krista 1993 FIN  25:54.3  +2:40.2  116.93
 37  39 NURMI Leena 1994 FIN  25:55.1  +2:41.0  117.39
 38  43 GESIOR Felicia 1993 USA  26:12.4  +2:58.3  127.32
 39  27 PHINNEY Kelsey 1994 USA  26:21.4  +3:07.3  132.48
 40  48 HALE Sarah 1995 GBR  26:24.4  +3:10.3  134.20
 41  44 KAZNACENKO Marija 1993 LTU  26:24.8  +3:10.7  134.43
 42  49 BUKINICH Maryna 1994 BLR  26:30.7  +3:16.6  137.82
 43  25 MOONEY Heather 1994 USA  26:32.5  +3:18.4  138.85
 44  45 BOURNE Kristen 1995 USA  26:33.6  +3:19.5  139.48
 45  37 MURRAY Kendra 1993 CAN  26:35.7  +3:21.6  140.69
 46  42 MACLEAN Alannah 1993 CAN  26:37.7  +3:23.6  141.84
 47  34 CARRIER-LAFORTE Sophie 1995 CAN  27:21.6  +4:07.5  167.03
 48  51 PETITJEAN Mathilde-Amivi 1994 TOG  27:32.0  +4:17.9  173.00
 49  46 KLEMENTOVA Barbora 1994 SVK  27:33.2  +4:19.1  173.68
 50  50 VAKARIA Edit 1995 ROU  27:46.9  +4:32.8  181.55
 51  52 VALEAN Andreea Oana 1995 ROU  28:06.7  +4:52.6  192.91
 52  53 GRIGOROSCUTA Alexandra Mihaela 1993 ROU  29:26.0  +6:11.9  238.41

Kommentera