160108 Jens Burman, Sverige, efter målgång i skidloppet över 10 km fristil under Tour de Ski den 8 januari 2016 i Toblach. Foto: Carl Sandin / BILDBYRÅN / kod CS / 57808

Jens Burman tog guld under herrarnas distanslopp över 15 km klassiskt vid U23-VM i Rumänien. Detta var Sveriges femte medalj hittills under detta mästerskap.

Burman öppnade loppet väldigt lugnt och vid 2.5 kilometer var han hela 19.8 sekunder efter ledande Oskar Svensson. Därefter ökade Burman farten och ingen av de övriga var i närheten av att hålla samma tempo.

Segermarginalen blev hela 26.8 sekunder till Alexey Chervotkin, Ryssland. Trea slutade norrmannen Mikael Gunnlufsen.

Oskar Svensson blev näst bäste svensk med sin sjundeplats men diskvalificerades efter loppet på grund av tjuvskate. Björn Sandström och Marcus Ruus slutade på 16:e respektive 37:e plats

Resultat 

 1  6  3501223 BURMAN Jens 1994 SWE  40:02.0  18.15
 2  1  3482119 CHERVOTKIN Alexey 1995 RUS  40:28.8  +26.8  27.08
 3  9  3421845 GUNNULFSEN Mikael 1993 NOR  40:38.6  +36.6  30.34
 4  10  3190302 PARISSE Clement 1993 FRA  40:58.2  +56.2  36.87
 5  4  3481760 ROSTOVTSEV Dmitriy 1993 RUS  41:02.9  +1:00.9  38.43
 6  15  3422521 AUGDAL Eirik Sverdrup 1995 NOR  41:45.6  +1:43.6  52.65
 7  14  3190345 JOUVE Richard 1994 FRA  41:50.5  +1:48.5  54.29
 8  3  3421779 KRUEGER Simen Hegstad 1993 NOR  41:54.5  +1:52.5  55.62
 9  42  3180865 VUORINEN Lauri 1995 FIN  42:00.5  +1:58.5  57.62
 10  2  3422029 HOEL Johan 1994 NOR  42:01.8  +1:59.8  58.05
 11  8  3190353 CHAUVIN Valentin 1995 FRA  42:02.9  +2:00.9  58.42
 12  7  3510479 RUEESCH Jason 1994 SUI  42:05.8  +2:03.8  59.38
 13  36  3150509 KNOP Petr 1994 CZE  42:14.2  +2:12.2  62.18
 14  5  3481988 SEMIKOV Ilia 1993 RUS  42:18.5  +2:16.5  63.61
 15  28  3501297 SANDSTROEM Bjoern 1995 SWE  42:24.4  +2:22.4  65.58
 16  17  3200464 HERZOG Daniel 1993 GER  42:35.9  +2:33.9  69.41
 17  49  3180838 AHONEN Ville 1994 FIN  42:37.8  +2:35.8  70.04
 18  27  3510477 BASSETTI Giacomo 1995 SUI  42:38.6  +2:36.6  70.31
 19  31  3180766 OJANSIVU Antti 1993 FIN  42:51.9  +2:49.9  74.74
 20  18  3670042 MALYSHEV Sergey 1994 KAZ  42:52.3  +2:50.3  74.87
 21  23  3190298 POUYE Alexandre 1993 FRA  42:55.1  +2:53.1  75.80
 22  12  3510472 BIELER Livio 1993 SUI  42:58.1  +2:56.1  76.80
 23  21  3530711 MARTIN Adam 1994 USA  43:04.2  +3:02.2  78.83
 24  13  3481322 KULESHOV Alexander 1993 RUS  43:04.5  +3:02.5  78.93
 25  48  3300408 UDA Akihito 1995 JPN  43:13.8  +3:11.8  82.03
 26  41  3150519 FELLNER Adam 1993 CZE  43:16.9  +3:14.9  83.06
 27  19  3530629 CALDWELL Patrick 1994 USA  43:29.4  +3:27.4  87.23
 28  38  3690074 KRASOVSKYI Oleksii 1994 UKR  43:38.9  +3:36.9  90.39
 29  22  3530679 BRATRUD Kyle 1993 USA  43:48.1  +3:46.1  93.45
 30  25  3290432 PELLEGRIN Sebastiano 1994 ITA  43:48.9  +3:46.9  93.72
 31  55  3700073 SEGEC Andrej 1994 SVK  43:50.2  +3:48.2  94.15
 32  34  3390167 ALEV Alvar Johannes 1993 EST  43:57.1  +3:55.1  96.45
 33  32  3560101 SIMENC Miha 1995 SLO  44:02.5  +4:00.5  98.25
 34  37  3300363 ISHIKAWA Jun 1993 JPN  44:03.8  +4:01.8  98.68
 35  58  3150549 SELLER Ludek 1995 CZE  44:05.1  +4:03.1  99.12
 36  16  3100296 HILL Scott James 1994 CAN  44:05.3  +4:03.3  99.18
 37  20  3501176 RUUS Marcus 1994 SWE  44:21.1  +4:19.1  104.44
 38  54  3700074 SULEK Miroslav 1993 SVK  44:21.5  +4:19.5  104.58
 39  26  3290418 PEROTTI Manuel 1994 ITA  44:31.1  +4:29.1  107.78
 40  29  3200568 CEBULLA Marius 1995 GER  44:45.9  +4:43.9  112.70
 41  46  3670147 KOTENKO Andrei 1993 KAZ  44:52.6  +4:50.6  114.94
 42  40  3100266 CARLYLE Jack 1993 CAN  44:56.0  +4:54.0  116.07
 43  50  3050197 KATTNIG Johannes Fabian 1994 AUT  44:56.2  +4:54.2  116.14
 44  30  3290446 ZELGER Stefan 1995 ITA  45:08.7  +5:06.7  120.30
 45  63  3660122 NAUMOV Vasilii 1995 BLR  45:29.8  +5:27.8  127.33
 46  52  3550114 BIKSE Indulis 1995 LAT  45:30.3  +5:28.3  127.49
 47  39  3670058 MUKHIN Rinat 1994 KAZ  45:37.0  +5:35.0  129.72
 48  51  3460030 CIOANCA Alin Florin 1995 ROU  45:45.2  +5:43.2  132.45
 49  57  3690069 YAREMENKO Kostyantyn 1994 UKR  45:45.5  +5:43.5  132.55
 50  43  3300399 FUJINOKI Hikari 1993 JPN  45:54.3  +5:52.3  135.49
 51  69  3660096 PALIAKOU Artsiom 1995 BLR  45:59.3  +5:57.3  137.15
 52  65  3430209 CHOWANIAK Mateusz 1995 POL  45:59.6  +5:57.6  137.25
 53  35  3100321 DUMAS Alexis 1995 CAN  46:15.1  +6:13.1  142.41
 54  47  3180861 MAKI Joni 1995 FIN  46:22.3  +6:20.3  144.81
 55  53  3530583 HANNEMAN Logan 1993 USA  46:30.3  +6:28.3  147.48
 56  24  3390164 VEERPALU Andreas 1994 EST  46:32.1  +6:30.1  148.08
 57  44  3150523 ANTOS Jakub 1994 CZE  46:34.5  +6:32.5  148.87
 58  56  3350006 VOEGELI Martin 1995 LIE  46:38.2  +6:36.2  150.11
 59  70  3660106 JUMANIYAZAU Tsimur 1993 BLR  46:39.0  +6:37.0  150.37
 60  62  3780033 STROLIA Tautvydas 1995 LTU  46:41.5  +6:39.5  151.21
 61  45  3050198 HABENICHT Tobias 1993 AUT  47:06.9  +7:04.9  159.67
 62  33  3380033 DADIC Edi 1993 CRO  47:07.7  +7:05.7  159.93
 63  61  3690086 CHELENKO Oleksandr 1995 UKR  47:13.0  +7:11.0  161.70
 64  60  3430233 BURY Kamil 1995 POL  47:41.9  +7:39.9  171.32
 65  66  3430227 RUCKI Bartlomiej 1995 POL  48:08.3  +8:06.3  180.12
 66  71  3690096 LITVIN Vladyslav 1997 UKR  49:39.3  +9:37.3  210.42
 67  72  3040098 BURSILL Jackson 1993 AUS  50:37.0  +10:35.0  229.64
 68  73  3240028 LAGLER Kristof 1994 HUN  52:12.5  +12:10.5  261.45
 69  68  3490257 PUIGDEFABREGAS Marcos 1994 SPA  53:45.9  +13:43.9  292.55
 70  74  3240020 PANYIK David 1995 HUN  57:58.3  +17:56.3  376.62
Disqualified
 59  3100248 LOCKE Julien 1993 CAN
 11  3501255 SVENSSON Oskar 1995 SWE
Did not start
 67  3520061 AYCICEK Omer 1995 TUR
Did not finish
 64  3430197 MOTOR Konrad 1993 POL

Kommentera