Foto: Tobias Björklund
Lisa K Svensson från Åsarna från förra årets tour. Foto: Tobias Björklund

Tung svensk dag i Kina idag då tävlingarna fortsatte i Xiwuqi, Inre Mongoliet. Åsarna IK  försvarade de svenska färgerna bäst.

Hampus Lindblom, Åsarna var bästa svensk på en femte plats i det korta distans loppet i fristil, 5,7 kilometer masstart.

I damernas lopp på 3,8 kilometer var det kinesisk dominans igen. Bäst av svenskorna var Lisa K Svensson på en 7e plats, även hon för Åsarna IK.

Imorgon väntar sprinttävlingar i fristil.

Resultat:
Herrar:

 1  17  3120031 SUN Qinghai 1988 CHN  13:24.8  79.45
 2  3  3530331 KLING Peter 1987 USA  13:25.5  +0.7  80.67
 3  12  3422428 BRULAND Eirik 1995 NOR  13:26.1  +1.3  81.71
 4  15  3120063 SHANG Jincai 1993 CHN  13:26.8  +2.0  82.93
 5  7  3500149 LINDBLOM Hampus 1983 SWE  13:27.8  +3.0  84.67
 6  19  3120059 LIU Jinming 1992 CHN  13:29.5  +4.7  87.63
 7  1  3200280 EBNER Lukas 1990 GER  13:31.4  +6.6  90.93
 8  11  3500992 IMPOLA Bob 1992 SWE  13:31.9  +7.1  91.80
 9  9  3120046 XU Wenlong 1987 CHN  13:32.2  +7.4  92.32
 10  6  3180714 VAHERKOSKI Petteri 1991 FIN  13:32.7  +7.9  93.19
 11  26  3120088 LIU Mingtao 1987 CHN  13:33.3  +8.5  94.24
 12  2  3422003 REISTAD Petter 1994 NOR  13:37.1  +12.3  100.85
 13  4  3180506 SINIJAERVI Markus 1991 FIN  13:40.0  +15.2  105.89
 14  5  3180562 HARJU Mikko 1987 FIN  13:40.5  +15.7  106.76
 15  18  3501089 ERIKSSON Joakim 1993 SWE  13:42.9  +18.1  110.94
 16  24  3120068 WANG Qiang 1993 CHN  13:54.0  +29.2  130.25
 17  16  3150317 PSENICKA Jakub 1991 CZE  13:55.9  +31.1  133.55
 18  39  3120054 TANG Jinle 1989 CHN  14:04.7  +39.9  148.86
 19  28  3120040 YU Maochen CHN  14:05.1  +40.3  149.55
 20  25  3120087 XIN Detao 1991 CHN  14:05.5  +40.7  150.25
 21  33  3501165 FORS Simon 1994 SWE  14:12.1  +47.3  161.73
 22  8  3500170 BRYNTESSON Robin 1985 SWE  14:21.8  +57.0  178.61
 23  23  3501007 ARNESSON Jesper 1992 SWE  14:23.0  +58.2  180.69
 24  14  3500994 ENBERG Anton 1992 SWE  14:24.9  +1:00.1  184.00
 25  36  3120099 ZHU Mingliang 1998 CHN  14:31.8  +1:07.0  196.00
 26  38  3120101 SHAN Jinbao 1997 CHN  14:34.1  +1:09.3  200.00
 27  20  3501147 BRYNTESSON Pierre 1993 SWE  14:35.7  +1:10.9  202.78
 28  13  3500775 SANDGREN Mikael 1990 SWE  14:36.7  +1:11.9  204.52
 29  22  3501266 AABERG Simon 1995 SWE  14:37.7  +1:12.9  206.26
 30  35  3530551 SCOTT Ryan 1989 USA  14:42.0  +1:17.2  213.74
 31  10  3422004 THORSTENSEN Erik Lippestad 1994 NOR  14:43.0  +1:18.2  215.48
 32  32  3501078 BERGQVIST Martin 1993 SWE  14:47.0  +1:22.2  222.44
 33  31  3422000 KVISLE Ola 1994 NOR  15:18.3  +1:53.5  276.89
 34  21  3500733 ERIKSSON Johan 1990 SWE  15:18.7  +1:53.9  277.59
 35  41  3120102 KAO Pengyun 1999 CHN  15:45.6  +2:20.8  324.38
 36  27  3500999 HANSSON Viktor 1992 SWE  15:50.1  +2:25.3  332.21
 37  34  3500801 ROSENQVIST Claes 1990 SWE  16:08.6  +2:43.8  364.39
 38  40  3120103 ZHANG Xinliang 1999 CHN  20:55.1  +7:30.3  862.78

Damer:

 1  20  3125070 MA Qinghua 1995 CHN  9:58.2  118.08
 2  10  3125046 LI Xin 1992 CHN  9:58.5  +0.3  118.78
 3  4  3125023 MAN Dandan 1989 CHN  9:58.8  +0.6  119.48
 4  16  3125083 CHEN Shuang 1999 CHN  9:59.2  +1.0  120.42
 5  1  3125002 LI Hongxue 1984 CHN  10:00.9  +2.7  124.40
 6  17  3125084 QU Ying 1996 CHN  10:08.8  +10.6  142.89
 7  2  3505432 SVENSSON Lisa K 1989 SWE  10:10.2  +12.0  146.16
 8  3  3125082 CHI Chunxue 1998 CHN  10:27.4  +29.2  186.42
 9  8  3505772 SUNDIN Lovisa 1993 SWE  10:28.3  +30.1  188.52
 10  13  3425385 PEDERSEN Oda Hammernes 1990 NOR  10:39.5  +41.3  214.74
 11  19  3125094 LIU Rui 1997 CHN  10:40.5  +42.3  217.08
 12  22  3125089 HAO Ri 1993 CHN  10:41.1  +42.9  218.48
 13  15  3125095 MENG Honglian 1997 CHN  10:46.3  +48.1  230.65
 14  18  3185287 VARJUS Riikka 1991 FIN  10:50.6  +52.4  240.71
 15  9  3426217 BEKKESTAD Oda Karlsen 1996 NOR  10:51.6  +53.4  243.05
 16  7  3425991 NERDRUM Oda 1995 NOR  10:53.5  +55.3  247.50
 17  21  3125085 YANG Liu 1994 CHN  10:54.0  +55.8  248.67
 18  25  3125092 ZHAO Yuan 1997 CHN  10:55.6  +57.4  252.42
 19  26  3155276 GRABMUELLEROVA Aneta 1993 CZE  11:05.4  +1:07.2  275.35
 20  5  3425967 DAHLEN Helene Albertsen 1994 NOR  11:16.7  +1:18.5  301.80
 21  27  3426181 LOEVALD Kaia Braaten 1996 NOR  11:25.8  +1:27.6  323.10
 22  14  3505952 KARLSSON Elin 1996 SWE  11:29.6  +1:31.4  331.99
 23  29  3125100 CHEN Haining 1999 CHN  11:36.4  +1:38.2  347.90
 24  12  3426180 LUNDERVOLD Amalie 1996 NOR  11:42.2  +1:44.0  361.48
 25  23  3125068 LI Lei 1994 CHN  11:43.4  +1:45.2  364.29
 26  24  3505733 GUNNARS Anna 1993 SWE  11:53.4  +1:55.2  387.69
 27  28  3505755 LINDGREN Lisa 1993 SWE  11:54.3  +1:56.1  389.80

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *