Foto: Simon Persson
Foto: Simon Persson
Foto: Simon Persson

Östersund bjöd på solsken och fina förhållanden när Folksam Cup idag startade med tekniksprint. Loppet kördes i en 1.2 kilometer lång sprintprolog med olika teknikinslag.

Skidzonen sänder tillsammans med arrangören live från hela Folksam Cup-helgen och vi har fått många positiva kommentarer från den riktigt fina sändningen som du hittar här!

D15. Här blev det seger till Dalarna genom tidigt startande Katrin Sjödén, Älvdalen. Sjödén vann med 2.6 sekunders marginal till hemmaåkaren Gabriella Pålsson, Jämtland-Härjedalen. Trea blev Gästriklands Louise Lindström, 4.6 sekunder från segern.  Hanna Näslund tävlandes för Jämtland-Härjedalen slutade på den snöpliga fjärdeplatsen, endast 0.7 sekunder från pallen.

H15. Erik Engelin fixade den enda hemmasegern till Jämtland-Härjedalen för dagen då han vann loppet med 4.3 sekunder före Anton Eriksson, Ångermanland. Lagkamraterna Ossian Rosenberg och Jesper Persson hade en hård duell om tredjeplasen. Med 0.3 sekunders marginal tog Rosenberg bronset och Persson fick nöja sig med fjärdeplatsen.

D16. Linn Svahn fixade en relativt överlägsen seger på den 1.2 kilometer långa banan, Svahn vann med 4.4 sekunder före Norrbottens Johanna Gustavsson. Trea i den äldre damklassen blev Frida Karlsson, Ångermanland medan hemmahoppet Gry Abrahamsson Gjersvold slutade fyra.

H16. I den äldre herrklassen blev det en hård kamp mellan Samuel Björn och förhandsfavoriten Axel Aflodal, segern gick till förstnämnde med en marginal på endast 0.2 sekunder. Adam Westman, Medelpad knep bronset före Västerbottens Simon Karlsson på fjärdeplats.

Resultat:

[tabs][tab title =”D15″]

Klass: D15
PlacNamnStartnrKlubbTidDiff
1Katrin Sjöden3Dalarna03:23.40.0
2Gabriella Pålsson12Jämtland-Härjedalen03:25.82.4
3Louise Lindström9Gästrikland03:27.94.5
4Hanna Näslund22Jämtland-Härjedalen03:28.65.2
5Alice Hellström46Medelpad03:28.95.5
6Canell Cranning Hillgren20Dalarna03:29.05.6
7Maja Eriksson6Värmland03:29.86.4
8Ella Olsson1Dalarna03:30.97.5
9Judith Dolleris32Dalarna03:31.37.9
10Ebba Larsson34Norrbotten03:32.28.8
11Julia Albertsson48Jämtland-Härjedalen03:32.89.4
12Alicia Jansson4Värmland03:32.99.5
13Olivia Alm38Norrbotten03:35.512.1
14Lovisa Olsson28Ångermanland03:37.113.7
15Emma Jönsson29Jämtland-Härjedalen03:39.215.8
16Klara Abrahamsson17Västerbotten03:40.116.7
17Hanna Thorn24Bohuslän-Dalsland03:40.917.5
18Maja Andersson8Gästrikland03:42.419.0
19Maja Westh25Värmland03:42.819.4
20Johanna Johansson26Västergötland03:44.421.0
21Svea Holmbom44Norrbotten03:44.521.1
22Johanna Ingard36Uppland03:46.222.8
23Matilda Ekenberg14Göteborg03:49.325.9
24Moa Majbäck40Norrbotten03:49.426.0
25Louise Adolfsson31Värmland03:53.129.7
26Elin Schagerström21Örebro03:53.329.9
27Elsa Forsberg16Ångermanland03:53.530.1
28Sofia Johansson30Bohuslän-Dalsland03:57.233.8
29Sofia Pahlin15Ångermanland03:59.736.3
30Maja Karlsson11Värmland04:00.537.1
31Lina Nygren41Västergötland04:02.439.0
32Selma Moqvist10Göteborg04:03.139.7
33Jasmine Konradsson7Västerbotten04:08.144.7
34Kristina Fridman33Västerbotten04:11.047.6
35Madeleine Söderqvist5Uppland04:12.549.1
36Emma Olsson13Uppland04:14.150.7
37Elvira Gustavsson42Västergötland04:14.250.8
38Hanna Jonsson37Ångermanland04:16.553.1
39Engla Larsson35Gästrikland04:18.154.7
40Alma Haag47Småland04:18.855.4
41Lovisa Blomgren45Småland04:19.155.7
42Amanda Sörling19Gästrikland04:24.01:00.6
43Emma Olofsson39Värmland04:26.11:02.7

[/tab][tab title =”H15″]

Klass: H15
PlacNamnStartnrKlubbTidDiff
1Erik Engelin138Jämtland-Härjedalen03:03.00.0
2Anton Eriksson155Ångermanland03:07.34.3
3Ossian Rosenberg148Jämtland-Härjedalen03:08.15.1
4Jesper Persson114Jämtland-Härjedalen03:08.45.4
5Petter Dahl104Medelpad03:12.89.8
6Simon Åstot154Västerbotten03:13.610.6
7Adam Boman119Västergötland03:14.511.5
8Jonathan Norder123Halland03:15.312.3
9Martin Mickels102Uppland03:16.013.0
10Malte Stefansson157Dalarna03:16.913.9
11Elias Forss118Norrbotten03:17.114.1
=11Sven Leander135Jämtland-Härjedalen03:17.114.1
13Axel Eriksson130Dalarna03:18.615.6
14Harald Eklöf131Småland03:19.616.6
15William Schultz129Västerbotten03:19.916.9
=15Jonathan Nilsson156Bohuslän-Dalsland03:19.916.9
17Andreas Albinsson111Värmland03:20.417.4
18Anton Björk139Dalarna03:20.517.5
19Johan Ekberg105Stockholm03:21.018.0
20Filip Öberg143Norrbotten03:21.218.2
21Samuel Oskarsson132Dalarna03:21.718.7
22Nils Lundgren151Medelpad03:22.019.0
23Arvid Larsson127Västerbotten03:22.319.3
24Gustav Kvarnbrink113Västerbotten03:22.919.9
25Emil Hagström110Örebro03:23.620.6
26Hugo Eriksson144Ångermanland03:24.021.0
27Olle Windahl140Örebro03:24.921.9
28Vilgot Lindh122Ångermanland03:25.422.4
29Pontus Wickström108Ångermanland03:25.922.9
30Filip Rosjö145Småland03:26.523.5
31Edvin Quist106Västergötland03:27.024.0
32Axel Svingstedt153Medelpad03:28.125.1
33Edvin Rösliden117Östergötland03:30.727.7
34Albin Johansson136Östergötland03:30.927.9
35Emil Logård150Hälsingland03:31.228.2
36Ludvig Carlsson147Östergötland03:32.029.0
37Harald Östensen124Västergötland03:34.231.2
38Karl Sparrow112Hälsingland03:36.133.1
39Peter Hörstedt152Västergötland03:37.434.4
40Hampus Östlin116Norrbotten03:38.435.4
41Johan Lüning146Uppland03:39.536.5
42Axel Åslund109Gästrikland03:40.037.0
43Loke Östangård159Småland03:41.038.0
44Ivar Westin120Göteborg03:43.340.3
45Emil Eliasson125Norrbotten03:45.042.0
46Ludvig Karlsten149Örebro03:49.346.3
47Pontus Bierfeldt160Södermanland03:49.846.8
48Anton Andersson133Örebro03:51.048.0
49Olle Björk126Gästrikland03:57.654.6
50Erik Wagne107Östergötland04:00.357.3
51Oskar Hammarström101Hälsingland04:02.159.1
52David Sundqvist142Uppland04:03.71:00.7
53Edvin Fredlund103Örebro04:05.61:02.6
54Linus Dudal115Örebro04:11.51:08.5

[/tab][tab title =”D16″]

Klass: D16
PlacNamnStartnrKlubbTidDiff
1Linn Svahn231Västerbotten03:17.70.0
2Johanna Gustavsson250Norrbotten03:22.14.4
3Frida Karlsson248Ångermanland03:23.35.6
4Gry Abrahamsson Gjersvold214Jämtland-Härjedalen03:27.09.3
5Maja Petersson243Ångermanland03:31.413.7
6Tilda Jacobsson237Dalarna03:34.116.4
7Ida Persson223Gästrikland03:35.117.4
8Ella Halvarsson203Dalarna03:35.517.8
=8Nora Jacobsson242Dalarna03:35.517.8
10Eleonora Olsmats202Stockholm03:40.322.6
11Jenny Movitz229Västergötland03:42.224.5
12Tilda Johansson209Ångermanland03:42.324.6
13Karolina Yngvesson232Dalarna03:43.325.6
14Ida Palmberg236Gästrikland03:43.425.7
15Kristina Axelsson205Östergötland03:43.826.1
=15Elin Backén249Jämtland-Härjedalen03:43.826.1
17Alva Mikko225Norrbotten03:45.027.3
18Sara Thyni244Norrbotten03:46.829.1
19Emma Blixt235Gästrikland03:47.429.7
=19Frida Olofsson224Ångermanland03:47.429.7
21Ellen Holmgren230Norrbotten03:47.629.9
22Emma Snällfot222Västerbotten03:50.432.7
23Sara Toreheim212Uppland03:51.533.8
24Anna Herbert219Uppland03:52.234.5
25Evelina Lindeberg204Värmland03:52.534.8
=25Lovisa Henning233Ångermanland03:52.534.8
27Sanna Ångström221Jämtland-Härjedalen03:53.235.5
28Nora Bäckström240Västerbotten03:54.536.8
29Linn Halvardsson246Bohuslän-Dalsland03:57.639.9
30Sofia Berglund208Uppland03:59.742.0
31Alina Bruksås-Nybjörk241Medelpad04:01.343.6
32Emmy Nygren238Medelpad04:02.745.0
33Alva Karlsson211Uppland04:03.245.5
34Siri Löfgren228Västerbotten04:03.846.1
35Nora Nordlund239Hälsingland04:05.948.2
36Magdalena Mixter Schönningsson226Jämtland-Härjedalen04:06.048.3
37Emma Nordberg206Västergötland04:07.349.6
38Frida Cavallin247Gästrikland04:08.350.6
39Emma Wilkensson217Gästrikland04:14.957.2
40Elin Svärd213Gästrikland04:17.259.5
41Tuva Karlsson-Wallum215Göteborg04:17.659.9
42Felicia Konradsson251Västerbotten04:22.21:04.5
43Maja Landström201Gästrikland04:26.01:08.3
44Thea Gisselman210Hälsingland04:27.91:10.2
45Gabriella Bengtson216Göteborg04:29.51:11.8
46Christina ÅkerblomAndersson218Uppland04:35.51:17.8
47Fanny Engström234Hälsingland04:51.11:33.4

[/tab][tab title =”H16″]

Klass: H16
PlacNamnStartnrKlubbTidDiff
1Samuel Björn304Dalarna02:59.00.0
2Axel Aflodal330Stockholm02:59.20.2
3Adam Westman317Medelpad03:03.44.4
4Simon Karlsson348Västerbotten03:04.25.2
5David Junglund341Dalarna03:04.65.6
=5Elias Andersson302Småland03:04.65.6
7Leo Johansson305Småland03:04.85.8
8Felix Forsberg336Jämtland-Härjedalen03:05.56.5
9Gustav Johnsson356Södermanland03:06.27.2
10Johan Herbert301Stockholm03:07.38.3
11Andreas Karlsson326Norrbotten03:07.98.9
12Edvin Nordström343Uppland03:08.19.1
=12Sebastian Eriksson315Dalarna03:08.19.1
14Alfred Nilsson340Värmland03:08.49.4
15Zackarias Björn339Dalarna03:09.210.2
16Måns Olsson310Jämtland-Härjedalen03:10.211.2
17Johan Samuelsson314Ångermanland03:11.012.0
18Linus Nygren322Västergötland03:11.512.5
19Olle Grywenz347Uppland03:11.712.7
20Anton Laine342Norrbotten03:12.013.0
21Oliver Angelsjöö345Uppland03:12.813.8
22Timor Sandberg320Hälsingland03:13.114.1
23Anton Murto307Norrbotten03:13.314.3
24Olle Westin321Göteborg03:13.414.4
25Oscar Årebäck344Västerbotten03:14.515.5
26Samuel Wallberg333Hälsingland03:15.116.1
27Albin Sehlberg351Ångermanland03:16.117.1
=27Anton Swedberg332Västergötland03:16.117.1
=28William Westerlund354Västerbotten03:16.117.1
30Richard Engholm353Medelpad03:16.217.2
31Viktor Jonsson335Jämtland-Härjedalen03:17.018.0
32Christian Olsson319Värmland03:17.118.1
33Victor Svensson338Uppland03:17.518.5
34Filip Kyrö327Gästrikland03:17.818.8
35Jonathan Dahlberg329Västerbotten03:18.219.2
36Mathias Modin328Ångermanland03:20.721.7
37Philip Kristoffersson316Medelpad03:21.422.4
38Axel Svensson324Småland03:22.823.8
39Hugo Björklund355Södermanland03:24.325.3
40Emil Karlsson352Västergötland03:27.228.2
41Albin Alsiö309Västergötland03:30.531.5
42David Nyqvist337Värmland03:32.233.2
43Viktor Gustavsson313Värmland03:32.633.6
44Oskar Sundqvist349Norrbotten03:33.034.0
45Jon Zachrisson318Jämtland-Härjedalen03:35.036.0
46Filip Fahlström308Medelpad03:40.941.9
47Emil Tedeholm312Göteborg03:41.142.1
48Adrian Lundberg303Värmland03:41.642.6
49Marcus Hägglund325Uppland03:44.145.1
50Gösta Malmström311Göteborg03:52.753.7
51Axel Halvarsson334Bohuslän-Dalsland03:55.056.0
52Olle Wermelin350Hälsingland04:00.61:01.6
53Albin Gräntz306Hälsingland04:29.21:30.2

[/tab][/tabs]

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here