Tighta dueller i Folksam Cups tekniksprint

Foto: Simon Persson
Foto: Simon Persson

Östersund bjöd på solsken och fina förhållanden när Folksam Cup idag startade med tekniksprint. Loppet kördes i en 1.2 kilometer lång sprintprolog med olika teknikinslag.

Skidzonen sänder tillsammans med arrangören live från hela Folksam Cup-helgen och vi har fått många positiva kommentarer från den riktigt fina sändningen som du hittar här!

D15. Här blev det seger till Dalarna genom tidigt startande Katrin Sjödén, Älvdalen. Sjödén vann med 2.6 sekunders marginal till hemmaåkaren Gabriella Pålsson, Jämtland-Härjedalen. Trea blev Gästriklands Louise Lindström, 4.6 sekunder från segern.  Hanna Näslund tävlandes för Jämtland-Härjedalen slutade på den snöpliga fjärdeplatsen, endast 0.7 sekunder från pallen.

H15. Erik Engelin fixade den enda hemmasegern till Jämtland-Härjedalen för dagen då han vann loppet med 4.3 sekunder före Anton Eriksson, Ångermanland. Lagkamraterna Ossian Rosenberg och Jesper Persson hade en hård duell om tredjeplasen. Med 0.3 sekunders marginal tog Rosenberg bronset och Persson fick nöja sig med fjärdeplatsen.

D16. Linn Svahn fixade en relativt överlägsen seger på den 1.2 kilometer långa banan, Svahn vann med 4.4 sekunder före Norrbottens Johanna Gustavsson. Trea i den äldre damklassen blev Frida Karlsson, Ångermanland medan hemmahoppet Gry Abrahamsson Gjersvold slutade fyra.

H16. I den äldre herrklassen blev det en hård kamp mellan Samuel Björn och förhandsfavoriten Axel Aflodal, segern gick till förstnämnde med en marginal på endast 0.2 sekunder. Adam Westman, Medelpad knep bronset före Västerbottens Simon Karlsson på fjärdeplats.

Resultat:

[tabs][tab title =”D15″]

Klass: D15
Plac Namn Startnr Klubb Tid Diff
1 Katrin Sjöden 3 Dalarna 03:23.4 0.0
2 Gabriella Pålsson 12 Jämtland-Härjedalen 03:25.8 2.4
3 Louise Lindström 9 Gästrikland 03:27.9 4.5
4 Hanna Näslund 22 Jämtland-Härjedalen 03:28.6 5.2
5 Alice Hellström 46 Medelpad 03:28.9 5.5
6 Canell Cranning Hillgren 20 Dalarna 03:29.0 5.6
7 Maja Eriksson 6 Värmland 03:29.8 6.4
8 Ella Olsson 1 Dalarna 03:30.9 7.5
9 Judith Dolleris 32 Dalarna 03:31.3 7.9
10 Ebba Larsson 34 Norrbotten 03:32.2 8.8
11 Julia Albertsson 48 Jämtland-Härjedalen 03:32.8 9.4
12 Alicia Jansson 4 Värmland 03:32.9 9.5
13 Olivia Alm 38 Norrbotten 03:35.5 12.1
14 Lovisa Olsson 28 Ångermanland 03:37.1 13.7
15 Emma Jönsson 29 Jämtland-Härjedalen 03:39.2 15.8
16 Klara Abrahamsson 17 Västerbotten 03:40.1 16.7
17 Hanna Thorn 24 Bohuslän-Dalsland 03:40.9 17.5
18 Maja Andersson 8 Gästrikland 03:42.4 19.0
19 Maja Westh 25 Värmland 03:42.8 19.4
20 Johanna Johansson 26 Västergötland 03:44.4 21.0
21 Svea Holmbom 44 Norrbotten 03:44.5 21.1
22 Johanna Ingard 36 Uppland 03:46.2 22.8
23 Matilda Ekenberg 14 Göteborg 03:49.3 25.9
24 Moa Majbäck 40 Norrbotten 03:49.4 26.0
25 Louise Adolfsson 31 Värmland 03:53.1 29.7
26 Elin Schagerström 21 Örebro 03:53.3 29.9
27 Elsa Forsberg 16 Ångermanland 03:53.5 30.1
28 Sofia Johansson 30 Bohuslän-Dalsland 03:57.2 33.8
29 Sofia Pahlin 15 Ångermanland 03:59.7 36.3
30 Maja Karlsson 11 Värmland 04:00.5 37.1
31 Lina Nygren 41 Västergötland 04:02.4 39.0
32 Selma Moqvist 10 Göteborg 04:03.1 39.7
33 Jasmine Konradsson 7 Västerbotten 04:08.1 44.7
34 Kristina Fridman 33 Västerbotten 04:11.0 47.6
35 Madeleine Söderqvist 5 Uppland 04:12.5 49.1
36 Emma Olsson 13 Uppland 04:14.1 50.7
37 Elvira Gustavsson 42 Västergötland 04:14.2 50.8
38 Hanna Jonsson 37 Ångermanland 04:16.5 53.1
39 Engla Larsson 35 Gästrikland 04:18.1 54.7
40 Alma Haag 47 Småland 04:18.8 55.4
41 Lovisa Blomgren 45 Småland 04:19.1 55.7
42 Amanda Sörling 19 Gästrikland 04:24.0 1:00.6
43 Emma Olofsson 39 Värmland 04:26.1 1:02.7

[/tab][tab title =”H15″]

Klass: H15
Plac Namn Startnr Klubb Tid Diff
1 Erik Engelin 138 Jämtland-Härjedalen 03:03.0 0.0
2 Anton Eriksson 155 Ångermanland 03:07.3 4.3
3 Ossian Rosenberg 148 Jämtland-Härjedalen 03:08.1 5.1
4 Jesper Persson 114 Jämtland-Härjedalen 03:08.4 5.4
5 Petter Dahl 104 Medelpad 03:12.8 9.8
6 Simon Åstot 154 Västerbotten 03:13.6 10.6
7 Adam Boman 119 Västergötland 03:14.5 11.5
8 Jonathan Norder 123 Halland 03:15.3 12.3
9 Martin Mickels 102 Uppland 03:16.0 13.0
10 Malte Stefansson 157 Dalarna 03:16.9 13.9
11 Elias Forss 118 Norrbotten 03:17.1 14.1
=11 Sven Leander 135 Jämtland-Härjedalen 03:17.1 14.1
13 Axel Eriksson 130 Dalarna 03:18.6 15.6
14 Harald Eklöf 131 Småland 03:19.6 16.6
15 William Schultz 129 Västerbotten 03:19.9 16.9
=15 Jonathan Nilsson 156 Bohuslän-Dalsland 03:19.9 16.9
17 Andreas Albinsson 111 Värmland 03:20.4 17.4
18 Anton Björk 139 Dalarna 03:20.5 17.5
19 Johan Ekberg 105 Stockholm 03:21.0 18.0
20 Filip Öberg 143 Norrbotten 03:21.2 18.2
21 Samuel Oskarsson 132 Dalarna 03:21.7 18.7
22 Nils Lundgren 151 Medelpad 03:22.0 19.0
23 Arvid Larsson 127 Västerbotten 03:22.3 19.3
24 Gustav Kvarnbrink 113 Västerbotten 03:22.9 19.9
25 Emil Hagström 110 Örebro 03:23.6 20.6
26 Hugo Eriksson 144 Ångermanland 03:24.0 21.0
27 Olle Windahl 140 Örebro 03:24.9 21.9
28 Vilgot Lindh 122 Ångermanland 03:25.4 22.4
29 Pontus Wickström 108 Ångermanland 03:25.9 22.9
30 Filip Rosjö 145 Småland 03:26.5 23.5
31 Edvin Quist 106 Västergötland 03:27.0 24.0
32 Axel Svingstedt 153 Medelpad 03:28.1 25.1
33 Edvin Rösliden 117 Östergötland 03:30.7 27.7
34 Albin Johansson 136 Östergötland 03:30.9 27.9
35 Emil Logård 150 Hälsingland 03:31.2 28.2
36 Ludvig Carlsson 147 Östergötland 03:32.0 29.0
37 Harald Östensen 124 Västergötland 03:34.2 31.2
38 Karl Sparrow 112 Hälsingland 03:36.1 33.1
39 Peter Hörstedt 152 Västergötland 03:37.4 34.4
40 Hampus Östlin 116 Norrbotten 03:38.4 35.4
41 Johan Lüning 146 Uppland 03:39.5 36.5
42 Axel Åslund 109 Gästrikland 03:40.0 37.0
43 Loke Östangård 159 Småland 03:41.0 38.0
44 Ivar Westin 120 Göteborg 03:43.3 40.3
45 Emil Eliasson 125 Norrbotten 03:45.0 42.0
46 Ludvig Karlsten 149 Örebro 03:49.3 46.3
47 Pontus Bierfeldt 160 Södermanland 03:49.8 46.8
48 Anton Andersson 133 Örebro 03:51.0 48.0
49 Olle Björk 126 Gästrikland 03:57.6 54.6
50 Erik Wagne 107 Östergötland 04:00.3 57.3
51 Oskar Hammarström 101 Hälsingland 04:02.1 59.1
52 David Sundqvist 142 Uppland 04:03.7 1:00.7
53 Edvin Fredlund 103 Örebro 04:05.6 1:02.6
54 Linus Dudal 115 Örebro 04:11.5 1:08.5

[/tab][tab title =”D16″]

Klass: D16
Plac Namn Startnr Klubb Tid Diff
1 Linn Svahn 231 Västerbotten 03:17.7 0.0
2 Johanna Gustavsson 250 Norrbotten 03:22.1 4.4
3 Frida Karlsson 248 Ångermanland 03:23.3 5.6
4 Gry Abrahamsson Gjersvold 214 Jämtland-Härjedalen 03:27.0 9.3
5 Maja Petersson 243 Ångermanland 03:31.4 13.7
6 Tilda Jacobsson 237 Dalarna 03:34.1 16.4
7 Ida Persson 223 Gästrikland 03:35.1 17.4
8 Ella Halvarsson 203 Dalarna 03:35.5 17.8
=8 Nora Jacobsson 242 Dalarna 03:35.5 17.8
10 Eleonora Olsmats 202 Stockholm 03:40.3 22.6
11 Jenny Movitz 229 Västergötland 03:42.2 24.5
12 Tilda Johansson 209 Ångermanland 03:42.3 24.6
13 Karolina Yngvesson 232 Dalarna 03:43.3 25.6
14 Ida Palmberg 236 Gästrikland 03:43.4 25.7
15 Kristina Axelsson 205 Östergötland 03:43.8 26.1
=15 Elin Backén 249 Jämtland-Härjedalen 03:43.8 26.1
17 Alva Mikko 225 Norrbotten 03:45.0 27.3
18 Sara Thyni 244 Norrbotten 03:46.8 29.1
19 Emma Blixt 235 Gästrikland 03:47.4 29.7
=19 Frida Olofsson 224 Ångermanland 03:47.4 29.7
21 Ellen Holmgren 230 Norrbotten 03:47.6 29.9
22 Emma Snällfot 222 Västerbotten 03:50.4 32.7
23 Sara Toreheim 212 Uppland 03:51.5 33.8
24 Anna Herbert 219 Uppland 03:52.2 34.5
25 Evelina Lindeberg 204 Värmland 03:52.5 34.8
=25 Lovisa Henning 233 Ångermanland 03:52.5 34.8
27 Sanna Ångström 221 Jämtland-Härjedalen 03:53.2 35.5
28 Nora Bäckström 240 Västerbotten 03:54.5 36.8
29 Linn Halvardsson 246 Bohuslän-Dalsland 03:57.6 39.9
30 Sofia Berglund 208 Uppland 03:59.7 42.0
31 Alina Bruksås-Nybjörk 241 Medelpad 04:01.3 43.6
32 Emmy Nygren 238 Medelpad 04:02.7 45.0
33 Alva Karlsson 211 Uppland 04:03.2 45.5
34 Siri Löfgren 228 Västerbotten 04:03.8 46.1
35 Nora Nordlund 239 Hälsingland 04:05.9 48.2
36 Magdalena Mixter Schönningsson 226 Jämtland-Härjedalen 04:06.0 48.3
37 Emma Nordberg 206 Västergötland 04:07.3 49.6
38 Frida Cavallin 247 Gästrikland 04:08.3 50.6
39 Emma Wilkensson 217 Gästrikland 04:14.9 57.2
40 Elin Svärd 213 Gästrikland 04:17.2 59.5
41 Tuva Karlsson-Wallum 215 Göteborg 04:17.6 59.9
42 Felicia Konradsson 251 Västerbotten 04:22.2 1:04.5
43 Maja Landström 201 Gästrikland 04:26.0 1:08.3
44 Thea Gisselman 210 Hälsingland 04:27.9 1:10.2
45 Gabriella Bengtson 216 Göteborg 04:29.5 1:11.8
46 Christina ÅkerblomAndersson 218 Uppland 04:35.5 1:17.8
47 Fanny Engström 234 Hälsingland 04:51.1 1:33.4

[/tab][tab title =”H16″]

Klass: H16
Plac Namn Startnr Klubb Tid Diff
1 Samuel Björn 304 Dalarna 02:59.0 0.0
2 Axel Aflodal 330 Stockholm 02:59.2 0.2
3 Adam Westman 317 Medelpad 03:03.4 4.4
4 Simon Karlsson 348 Västerbotten 03:04.2 5.2
5 David Junglund 341 Dalarna 03:04.6 5.6
=5 Elias Andersson 302 Småland 03:04.6 5.6
7 Leo Johansson 305 Småland 03:04.8 5.8
8 Felix Forsberg 336 Jämtland-Härjedalen 03:05.5 6.5
9 Gustav Johnsson 356 Södermanland 03:06.2 7.2
10 Johan Herbert 301 Stockholm 03:07.3 8.3
11 Andreas Karlsson 326 Norrbotten 03:07.9 8.9
12 Edvin Nordström 343 Uppland 03:08.1 9.1
=12 Sebastian Eriksson 315 Dalarna 03:08.1 9.1
14 Alfred Nilsson 340 Värmland 03:08.4 9.4
15 Zackarias Björn 339 Dalarna 03:09.2 10.2
16 Måns Olsson 310 Jämtland-Härjedalen 03:10.2 11.2
17 Johan Samuelsson 314 Ångermanland 03:11.0 12.0
18 Linus Nygren 322 Västergötland 03:11.5 12.5
19 Olle Grywenz 347 Uppland 03:11.7 12.7
20 Anton Laine 342 Norrbotten 03:12.0 13.0
21 Oliver Angelsjöö 345 Uppland 03:12.8 13.8
22 Timor Sandberg 320 Hälsingland 03:13.1 14.1
23 Anton Murto 307 Norrbotten 03:13.3 14.3
24 Olle Westin 321 Göteborg 03:13.4 14.4
25 Oscar Årebäck 344 Västerbotten 03:14.5 15.5
26 Samuel Wallberg 333 Hälsingland 03:15.1 16.1
27 Albin Sehlberg 351 Ångermanland 03:16.1 17.1
=27 Anton Swedberg 332 Västergötland 03:16.1 17.1
=28 William Westerlund 354 Västerbotten 03:16.1 17.1
30 Richard Engholm 353 Medelpad 03:16.2 17.2
31 Viktor Jonsson 335 Jämtland-Härjedalen 03:17.0 18.0
32 Christian Olsson 319 Värmland 03:17.1 18.1
33 Victor Svensson 338 Uppland 03:17.5 18.5
34 Filip Kyrö 327 Gästrikland 03:17.8 18.8
35 Jonathan Dahlberg 329 Västerbotten 03:18.2 19.2
36 Mathias Modin 328 Ångermanland 03:20.7 21.7
37 Philip Kristoffersson 316 Medelpad 03:21.4 22.4
38 Axel Svensson 324 Småland 03:22.8 23.8
39 Hugo Björklund 355 Södermanland 03:24.3 25.3
40 Emil Karlsson 352 Västergötland 03:27.2 28.2
41 Albin Alsiö 309 Västergötland 03:30.5 31.5
42 David Nyqvist 337 Värmland 03:32.2 33.2
43 Viktor Gustavsson 313 Värmland 03:32.6 33.6
44 Oskar Sundqvist 349 Norrbotten 03:33.0 34.0
45 Jon Zachrisson 318 Jämtland-Härjedalen 03:35.0 36.0
46 Filip Fahlström 308 Medelpad 03:40.9 41.9
47 Emil Tedeholm 312 Göteborg 03:41.1 42.1
48 Adrian Lundberg 303 Värmland 03:41.6 42.6
49 Marcus Hägglund 325 Uppland 03:44.1 45.1
50 Gösta Malmström 311 Göteborg 03:52.7 53.7
51 Axel Halvarsson 334 Bohuslän-Dalsland 03:55.0 56.0
52 Olle Wermelin 350 Hälsingland 04:00.6 1:01.6
53 Albin Gräntz 306 Hälsingland 04:29.2 1:30.2

[/tab][/tabs]

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *