thorntriceps
Från dagens målgång. Foto: Team Tricepz

Viktor Thorn satte Oskar Svensson på plats i dagens 20-kilometerslopp och avgjorde på sista kilometern. I den yngre juniorklassen fick lillebror Andersson kliva högst upp på pallen även han efter dagens lopp, liksom syster Ebba. 

Gårdagens segrare i H 17-18, Jonas Eriksson, fick kliva steget ner i dagens 20 kilometers klassiska lopp och istället blev det brorsan till damsegrarinnan Ebba Andersson, Fredrik Andersson från Sollefteå som tog hem masstartsloppet. 3a blev överraskande Hugo Jacobsson, från Falun-Borlänge.

I H 19-20 blev det lite oväntat Viktor Thorn som var starkast i slutet och spöade Oskar Svensson på de sista hundra metrarna. Svensson hade en lucka mot slutet men övriga kunde glida ikapp och då stumnade Falun-Borlängeåkaren. Det blev därmed Thorns tredje raka denna helg.3a slutade Björn Sandström som återigen gjorde ett bra och viktigt lopp vilket förmodligen kommer resultera i en JVM-biljett.

Bilder från dagen hittar ni HÄR. 

H 17-18

1 Fredrik Andersson 709 Sollefteå Skidor IF 52:17.13 0.00
2 Jonas Eriksson 701 Falun Borlänge SK 52:42.84 25.71
3 Hugo Jacobsson 703 Falun Borlänge SK 53:06.09 48.96
4 Jesper Svensk 714 Stora Tuna IK SK 53:21.54 1:04.41
5 Erik Lieback 713 Ulricehamns IF 53:21.67 1:04.54
6 Gustav Aflodal 706 Sundbybergs IK 53:31.62 1:14.49
7 Jacob Nystedt 711 Hudiksvalls IF 53:36.38 1:19.25
8 John Leander 705 Åsarna IK 54:04.68 1:47.55
9 Oscar Johansson 712 Linköpings SK 54:12.75 1:55.62
10 Eric Rosjö 707 IF Hallby SOK 54:14.35 1:57.22
11 Gustav Johansson 720 Ulricehamns IF 54:16.03 1:58.90
12 Carl Rotvold 732 Åsarna IK 54:31.58 2:14.45
13 Hannes Liljedahl 721 Östersunds SK 54:40.17 2:23.04
14 Oskar Lindholm 726 Ljusne AIK SK 54:55.89 2:38.76
15 Erik Björkman 737 Täfteå IK 54:57.73 2:40.60
16 Oskar Lundqvist 734 Sellnäs IF 54:58.34 2:41.21
17 Martin Lindkvist 716 IFK Mora SK 55:03.61 2:46.48
18 Martin Johansson 736 Korsnäs IF SK 55:14.54 2:57.41
19 Markus Johansson 708 Zinkgruvans IF 55:41.42 3:24.29
20 Oscar Lindell 723 Stockviks SF 55:50.76 3:33.63
21 Jonas Åsander Grahn 710 Hudiksvalls IF 55:56.11 3:38.98
22 Emil Danielsson 730 Dala-Järna IK 56:03.64 3:46.51
23 Edvin Andersson 719 Landsbro IF SK 56:05.62 3:48.49
24 Adam Östling 752 Sundbybergs IK 56:08.51 3:51.38
25 Albin Eriksson 764 Husums IF SK 56:08.70 3:51.57
26 Alexander Engman 753 Gellivare Skidallians IK 56:12.44 3:55.31
27 Jacob Stark 748 Stockviks SF 56:13.57 3:56.44
28 Alexander Karlsson 733 Källbottens IK 56:14.53 3:57.40
29 Jonathan Modin 728 Sollefteå Skidor IF 56:15.47 3:58.34
30 Axel Jutterström 744 IFK Mora SK 56:20.26 4:03.13
31 Jonathan Persson 740 Domnarvets GOIF 56:29.55 4:12.42
32 Erik Bertilsson 727 IF Hallby SOK 56:31.03 4:13.90
33 Elias Olofsson 718 Vårby IK 56:35.60 4:18.47
34 Petter Persson 755 Borås SK 56:46.44 4:29.31
35 Alexander Johansson 715 Älvdalens IF SK 56:46.71 4:29.58
36 Elis Berg 776 Sunne SLF 56:55.83 4:38.70
37 Elias Andersson 722 Sunderby SK 56:56.87 4:39.74
38 Karl Ingard 754 IK Rex 57:20.95 5:03.82
39 Oskar Danielsson Frost 729 Dala-Järna IK 57:22.66 5:05.53
40 Albert Carling 751 Falu IK 57:23.28 5:06.15
41 Jesper Göras 779 Kvarnsvedens GOIF SK 57:36.69 5:19.56
42 Gabriel Strid 735 Sunne SLF 57:44.50 5:27.37
43 Ludvig Holmberg 745 Tranemo IF Skidklubb 58:20.70 6:03.57
44 Ludvig Svenningsson 742 Ulricehamns IF 58:22.77 6:05.64
45 Tobias Lindman 738 Stockviks SF 58:30.87 6:13.74
46 Gustaf Berglund 784 Storvreta IK 58:45.88 6:28.75
47 Erik Thorn 739 Bengtsfors BOIS 58:46.88 6:29.75
48 Kevin Larsson 762 Bengtsfors BOIS 59:02.50 6:45.37
49 Arvid Vänn 749 Stockviks SF 59:09.68 6:52.55
50 Isak Augustsson 780 IFK Mora SK 59:13.52 6:56.39
51 Mattias Sundin 750 Kramfors-Alliansen 59:26.11 7:08.98
52 Tobias Engberg 783 Offerdals SK 59:37.61 7:20.48
53 Edvin Claesson 761 IF Hallby SOK 59:57.67 7:40.54
54 Adam Axelsson 760 Hvetlanda SK 1:00:05.47 7:48.34
55 Simon Jonsson 741 IF Hallby SOK 1:00:28.65 8:11.52
56 Tobias Olsson 782 Åsarna IK 1:00:38.27 8:21.14
57 William Westerlund 763 Falu IK 1:00:51.92 8:34.79
58 Eric Jansson 766 Tranemo IF Skidklubb 1:01:01.04 8:43.91
59 Karl Hjalmarsson 772 IK Stern 1:01:05.76 8:48.63
60 Ludvig Karlsson 769 Järpens SK 1:01:13.66 8:56.53
61 Rickard Ericsson 756 Garphyttans IF 1:03:34.02 11:16.89
62 Jens Filipsson 771 Sunne SLF 1:03:41.40 11:24.27
63 Joakim Ståhl 781 Järbo IF 1:04:30.40 12:13.27
64 Rasmus Pettersson 746 Hägersta GF 1:04:45.94 12:28.81
65 Jonatan Phalander 775 Sellnäs IF 1:06:57.35 14:40.22

H 19-20

1 Viktor Thorn 802 Ulricehamns IF 49:10.21 0.00
2 Oskar Svensson 801 Falun Borlänge SK 49:12.02 1.81
3 Björn Sandström 804 Täfteå IK 49:12.25 2.04
4 Filip Danielsson 805 Garphyttans IF 49:12.64 2.43
5 Axel Ekström 803 Garphyttans IF 50:27.27 1:17.06
6 Olof Jonsson 808 Duveds IF 50:37.81 1:27.60
7 Max Novak 816 Offerdals SK 50:39.58 1:29.37
8 Alfred Buskqvist 813 IK Stern 51:16.89 2:06.68
9 Marcus Lennartsson 811 Garphyttans IF 51:25.68 2:15.47
10 Edvard Sundman 806 Åsarna IK 51:29.12 2:18.91
11 Gustav Rotvold 822 Åsarna IK 51:33.41 2:23.20
12 Eddie Edström 815 Stockviks SF 51:35.07 2:24.86
13 Jonatan Engdahl 844 Domnarvets GOIF 51:36.85 2:26.64
14 Nils Augustsson 841 IFK Mora SK 51:39.23 2:29.02
15 Oskar Suomi Olsson 851 IFK Mora SK 51:40.20 2:29.99
16 Elias Dahl 809 Offerdals SK 51:49.28 2:39.07
17 Marcus Fredriksson 807 Lycksele IF 52:18.32 3:08.11
18 Jonatan Engström 827 Borås GIF 52:41.29 3:31.08
19 Konrad Myhr 836 Funäsdalens IF 52:42.07 3:31.86
20 Sebastian Olsson 817 Stockviks SF 52:48.52 3:38.31
21 Emil Persson 835 Östersunds SK 52:50.97 3:40.76
22 Peter Nilsson 837 Lycksele IF 52:57.47 3:47.26
23 Martin Herbert 810 Sundbybergs IK 53:10.08 3:59.87
24 Gabriel Hallquist 829 Åsarna IK 53:11.34 4:01.13
25 Anton Persson 823 SK Bore 53:20.02 4:09.81
26 Jonathan Grahn 814 Hudiksvalls IF 53:20.48 4:10.27
27 Emil Vinsa 828 Jukkasjärvi IF 53:22.62 4:12.41
28 Viktor Lindmark 825 Sollefteå Skidor IF 53:57.06 4:46.85
29 Jens Selahn 833 Stockviks SF 53:57.16 4:46.95
30 Gustav Nilsson 821 Njutångers IF SK 54:15.13 5:04.92
31 Jens Rönnols 832 Sundbybergs IK 54:18.11 5:07.90
32 Daniel Södersten 845 Orsa SK 54:41.56 5:31.35
33 Henrik Montén 834 Domnarvets GOIF 54:41.59 5:31.38
34 Gustav Sundström 831 Garphyttans IF 54:53.15 5:42.94
35 Henrik Fjellborg 824 Jukkasjärvi IF 54:56.07 5:45.86
36 Marcus Grate 819 Täfteå IK 54:57.81 5:47.60
37 Oscar Claesson 830 IF Hallby SOK 55:07.51 5:57.30
38 Mårten Vänn 840 Stockviks SF 55:21.40 6:11.19
39 Gabriel Höjlind 852 IFK Mora SK 55:55.30 6:45.09
40 Fredrik Hammarlund 856 Ockelbo SK 56:01.98 6:51.77
41 Martin Johansson 849 Linköpings SK 56:06.98 6:56.77
42 Martin Emilsson 826 Offerdals SK 56:14.28 7:04.07
43 Albin Tärning 847 Falköpings AIK SK 56:27.85 7:17.64
44 Emil Eriksson 861 Tierps IF 56:28.77 7:18.56
45 Daniel Hägesten 859 Sollefteå Skidor IF 56:47.98 7:37.77
46 Magnus Brander 855 Åmotfors IF 57:48.28 8:38.07
47 Nico Larsson 850 Bengtsfors BOIS 58:06.36 8:56.15
48 Felix Hoppstadius 854 Storumans IK 59:30.85 10:20.64
49 Oscar Bengtson 871 IK Stern 1:01:26.54 12:16.33
50 Hugo Tärning 867 Falköpings AIK SK 1:01:41.18 12:30.97
51 Emil Bennermo 864 Hybo AIK 1:01:43.50 12:33.29
52 Anders Kallings 863 Visborgs OK 1:03:34.98 14:24.77
53 Olle Strömbäck 868 Husums IF SK 1:06:36.26 17:26.05
54 Markus Nordmark 870 Nässjö Ski 1:08:22.44 19:12.23
55 Anton Kindlund 872 Bälinge IF 1:14:06.40 24:56.19

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *