Oskar Svensson

Oskar Svensson som dominerade 10-kilometer klassiskt i Östersund, visade att det inte var någon tillfällighet då han idag vann JVM-testet över samma distans.

Svensson hade samma tid som Simon Lageson efter halva loppet, men drog sedan ifrån och vann loppet med 8.6 sekunder före Lageson. Trea slutade Jens Burman efter att han passerat Marcus Ruus på det andra varvet.

Simon Lageson och Oskar Svensson borde därmed vara given i det svenska laget till JVM.

Plac Namn Startnr Klubb Tid Diff
1 Oskar Svensson 227 Falun Borlänge SK 24:06.5 0.0
2 Simon Lageson 228 Åsarna IK 24:15.1 8.6
3 Jens Burman 230 Åsarna IK 24:24.4 17.9
4 Markus Ruus 231 Gillberga SK 24:25.0 18.5
5 Viktor Thorn 225 Ulricehamns IF 24:38.7 32.2
6 Erik Söderlund 216 Malungs IF 24:58.3 51.8
7 Filip Danielsson 224 Garphyttans IF 24:59.8 53.3
8 Gabriel Thorn 226 Bengtsfors BOIS 25:01.0 54.5
9 Axel Ekström 229 Garphyttans IF 25:09.5 1:03.0
10 Pontus Hermansson 210 Ulricehamns IF 25:26.5 1:20.0
11 Elias Dahl 198 Offerdals SK 25:28.4 1:21.9
12 Max Novak 204 Offerdals SK 25:30.1 1:23.6
13 Björn Sandström 222 Täfteå IK 25:30.2 1:23.7
14 Marcus Fredriksson 223 Lycksele IF 25:39.7 1:33.2
15 Anton Hedlund 220 Falun Borlänge SK 25:47.7 1:41.2
16 Lucas Lennartsson 221 Garphyttans IF 25:50.9 1:44.4
17 Alfred Buskqvist 187 IK Stern 25:51.2 1:44.7
18 Petter Engdahl 212 Domnarvets GOIF 25:54.1 1:47.6
19 Jonas Eriksson 195 Falun Borlänge SK 25:54.9 1:48.4
20 Olof Jonsson 214 Duveds IF 25:55.7 1:49.2
21 Fredrik Andreé 207 Bengtsfors BOIS 26:02.5 1:56.0
22 Marcus Grate 192 Täfteå IK 26:10.3 2:03.8
23 Anton Persson 175 SK Bore 26:11.1 2:04.6
24 Martin Herbert 190 Sundbybergs IK 26:16.4 2:09.9
25 Gustav Nilsson 164 Njutångers IF SK 26:18.7 2:12.2
26 Erik Axelsson 200 Strömnäs GIF 26:22.8 2:16.3
27 Tom Fahlén 199 Landsbro IF SK 26:25.6 2:19.1
28 Torben Svensson 208 Järpens SK 26:25.9 2:19.4
29 Emil Vinsa 196 Jukkasjärvi IF 26:26.9 2:20.4
30 Viktor Eriksson 211 Malungs IF 26:32.6 2:26.1
31 Henrik Montèn 202 Domnarvets GOIF 26:33.9 2:27.4
32 Marcus Lennartsson 191 Garphyttans IF 26:36.5 2:30.0
33 Sebastian Olsson 183 Stockviks SF 26:36.7 2:30.2
34 Mattias Vesterlund 194 Vännäs SK 26:38.2 2:31.7
35 Jonas Pettersson 188 Strömnäs GIF 26:41.4 2:34.9
36 Henrik Fjällborg 177 Jukkasjärvi IF 26:42.3 2:35.8
37 Andreas Svensson 182 Ulricehamns IF 26:43.9 2:37.4
38 Viktor Lindmark 179 Sollefteå Skidor IF 26:44.2 2:37.7
39 Peter Nilsson 205 Lycksele IF 26:47.1 2:40.6
40 Simon Öberg 215 Kalix SK 26:57.8 2:51.3
41 Eddie Edström 189 Stockviks SF 26:57.9 2:51.4
42 Gustav Rotvold 203 Åsarna IK 27:02.7 2:56.2
43 Jonatan Engdahl 173 Domnarvets GOIF 27:07.0 3:00.5
44 Simon Åslin 213 Stockviks SF 27:14.4 3:07.9
45 Olle Axelsson 169 Borås SK 27:14.5 3:08.0
46 Joel Lager 145 Garphyttans IF 27:15.5 3:09.0
47 Hannes Stenström 143 Järpens SK 27:15.7 3:09.2
48 Daniel Södersten 161 Orsa SK 27:16.3 3:09.8
49 Hugo Jacobsson 165 Falun Borlänge SK 27:22.3 3:15.8
50 Magnus Brander 142 Åmotfors IF 27:31.3 3:24.8
51 Markus Johansson 160 Gillberga SK 27:31.8 3:25.3
52 Adam Gillman 167 Garphyttans IF 27:32.5 3:26.0
53 Martin Emilsson 201 Offerdals SK 27:33.5 3:27.0
54 Jonatan Engström 176 Borås GIF 27:34.9 3:28.4
55 Teodor Thåli 168 Falu IK 27:41.9 3:35.4
56 Mårten Vänn 158 Stockviks SF 27:49.2 3:42.7
57 Nico Larsson 141 Bengtsfors BOIS 27:49.8 3:43.3
58 Ludwig Tärning 155 Falköpings AIK SK 27:54.8 3:48.3
59 Konrad Mattsson-Myhr 193 Funäsdalens IF 27:56.1 3:49.6
60 Jakob Jansson 184 Månkarbo IF 28:02.3 3:55.8
61 Hannes Liljedahl 159 Östersunds SK 28:04.2 3:57.7
62 Viktor Karlsson 156 Storumans IK 28:08.7 4:02.2
63 Gabriel Höjlind 144 IFK Mora SK 28:11.9 4:05.4
64 John Leander 109 Åsarna IK 28:12.3 4:05.8
65 Johan Nilsson 129 Byske SK 28:16.0 4:09.5
66 Jonas Åsander-Grahn 125 Hudiksvalls IF 28:18.5 4:12.0
67 Marcus Karlsson 146 Kalix SK 28:22.6 4:16.1
68 Jesper Thor 148 Åsarna IK 28:26.2 4:19.7
69 Gustav Johansson 114 Ulricehamns IF 28:26.9 4:20.4
70 August Spik 172 SK Leksand 28:30.8 4:24.3
71 Alexander Johansson 110 Älvdalens IF SK 28:31.3 4:24.8
72 Ludvig Holmberg 105 Tranemo IF Skidklubb 28:36.0 4:29.5
73 Tobias Bjernulf 153 Sundbybergs IK 28:41.1 4:34.6
74 Jesper Pettersson 166 Strömnäs GIF 28:43.4 4:36.9
75 Erik Thorn 131 Bengtsfors BOIS 28:53.8 4:47.3
76 Albin Tärning 170 Falköpings AIK SK 28:54.9 4:48.4
77 Martin Lindkvist 132 IFK Mora SK 28:56.9 4:50.4
78 Anton Sålder 107 Älvdalens IF SK 28:57.7 4:51.2
79 Marcus Grann 147 Sunne SLF 29:02.0 4:55.5
80 Daniel Andersson 154 IFK Grängesberg SK 29:08.8 5:02.3
81 Erik Finnskog 138 Tranemo IF Skidklubb 29:18.8 5:12.3
82 Erik Björkman 130 Täfteå IK 29:24.4 5:17.9
83 Emil Eriksson 140 Tierps IF 29:26.9 5:20.4
84 Erik Sjöberg 124 Eksjö SOK 29:32.8 5:26.3
85 Oskar Lundqvist 127 Sellnäs IF 29:45.5 5:39.0
86 Ludwig Johansson 123 Ulricehamns IF 30:10.4 6:03.9
87 Elias Persson 151 Storumans IK 30:11.0 6:04.5
88 Alexander Svensson 116 Äspereds IF 30:11.1 6:04.6
89 Carl Schogster 111 Täfteå IK 30:14.4 6:07.9
90 Christoffer Lindberget 126 Älvdalens IF SK 30:18.7 6:12.2
91 Anders Kallings 137 Visborgs OK 30:18.8 6:12.3
92 Martin Edman 135 Eds SK 30:30.4 6:23.9
93 Elias Olofsson 108 Vårby IK 30:37.8 6:31.3
94 Dennis Lindberget 134 Älvdalens IF SK 30:50.3 6:43.8
95 Hugo Tärning 139 Falköpings AIK SK 30:53.0 6:46.5
96 Kevin Larsson 122 Bengtsfors BOIS 31:22.6 7:16.1
97 Mikael Gardelin 136 Visborgs OK 32:38.2 8:31.7
98 David Dahl 112 Visborgs OK 32:51.2 8:44.7
99 Andreas Lagergren 133 Bergeforsens SK 33:17.4 9:10.9

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *