Trots att stora delar av norska eliten fanns med i gårdagens Inge Bråten memorial blev det svenska segrar i både dam och herrklass. Hanna Falk och Teodor Peterson segrade.

Maiken Caspersen Falla (2an), Stina Nilsson (3an) och rullskidsspecialisten Linn Sömskar (4an) utmanade hårt men ingen kunde dock rå på Ulricehamnstjejen som tog över ledningen mot slutet och höll hela vägen in i mål. Maja Dahlqvist tog sig hela vägen till final och slutade 5a före Mari Eide, 6a.

I herrklassen blev det också en blågul historia. Simon Persson och Teodor Peterson tog kommandot över loppet direkt, med Simon i spetsen, och bjöd aldrig in några andra. Väl i spurten orkade dock inte Persson hålla undan för klubbkompisen från IFK Umeå och fick se sig omspurtad.

— Jag trodde det skulle va svårt att slå han i en spurt men han fick göra grovjobbet innan. Perfekt avslutning på den här lägerveckan, sa Teodor till TV12 efter loppet.

Final Damer:Final
1)    Hanna Falk, Ulricehamns IF
2)    Maiken Caspersen Falla, Gjerdrum IL
3)    Stina Nilsson, IFK Mora SK
4)    Linn Sömskar, IFK Umeå
5)    Maja Dahlqvist, Falun Borlänge SK
6)    Mari Eide, Øystre Slidre IL
Semifinal
7)    Katja Visnar, SLO
8)    Anna Dyvik, Falun Borlänge SK
9)    Julia Svan, Falun Borlänge SK
10)    Mari Gussiås, Lillehammer SK
11)    Maria Rydqvist, Älvdalens IF
12)    Elin Mohlin, Åsarna IK
Kvartsfinal
13)    Emma Nilsson, SK Bore
14)    Maria Nordström, Ulricehamns IF
15)    Moa Olsson, Falun Borlänge SK
16)    Sofia Henriksson, Piteå Elit
17)    Linn Gustafsson, Filipstads SF
18)    Linn Persson, SK Bore
19)    Johanna Skottheim, Sälens IF
20)    Amelia Furunäs, Malungs IF
21)    Maja Eriksson, Filipstads SF
22)    Maria Jonasson, Östersunds SK
23)    Hanna Fritz, Filipstads SF
24)    Daniela Bjärmark, Zinkgruvans IF
25)    Elin Bryne, IK Fryken
26)    Madelene Melin, Malungs IF
27)    Moa Westh, SK Bore

Final Herrar:
1)    Teodor Peterson, IFK Umeå
2)    Simon Persson, IFK Umeå
3)    Ragnar Bragvin Andresen, Njård/Team Jobzone
4)    Marius Caspersen Falla, Gjerdrum IL/Team Jobzone
5)    Oskar Svensson, Falun Borlänge SK
6)    Even Sæteren Hippe, Asker SK/Team Jobzone

Semifinal
7)    Eirik Brandsdal, Kjelsås IL
8)    Timo André Bakken, Konnerud IL/Team Jobzone
9)    Ola Vigen Hattestad, Ørje IL
10)    Karl-Johan Westberg, Borås SK
11)    Andreas Myran Steen, Leksvik IF/Team Jobzone
12)    Anton Karlsson, Åsarna IK
Kvartsfinaler
13)    Simon Andersson, Falun Borlänge SK
14)    Johannes Ringsby, SK Bore
15)    Emil Johansson, IK Jarl Rättvik
16)    Pontus Hermansson, SK Bore
17)    Anton Persson, SK Bore
18)    Gustav Nordström, Borås SK
19)    Gabriel Strid, Sunne SLF
20)    Viktor Thorn, Ulricehamns IF
21)    Anton Hedlund, Falun Borlänge SK
22)    Gustav Eriksson, Falun Borlänge SK
23)    Filip Danielsson, SK Bore
24)    Bill Impola, SK Bore
25)    Oscar Johansson, Zinkgruvans IF
26)    Martin Johansson, IFK Mora SK
27)    Rasmus Blom, SK Bore
28)    Johan Olsson, Stockviks SF
29)    Marcus Johansson, Zinkgruvans IF
30)    Elis Berg, Sunne SLF
31)    Emil Nykvist, Sunne SLF
32)    Leo Johansson, Skillingaryd FK

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here