Startlista: Tour de Ski – Herrar – Jaktstart (3/8)

Här hittar du startlistan för herrarnas jaktstart under den tredje etappen av Tour de Ski. Martin Johnsrud Sundby har ett betryggande försprång på 1 minut och 18 sekunder till tvåan Petter Northug.

Simon Andersson ligger bäst till av de svenska herrarna på plats 21. Andersson startar 4 minuter och 24 sekunder bakom Sundby.

 

 1  3420228 SUNDBY Martin Johnsrud 1984 NOR  1:15:39.5
 2  3420239 NORTHUG Petter Jr. 1986 NOR  1:16:57.9  +1:18.4
 3  3420994 TOENSETH Didrik 1991 NOR  1:17:10.1  +1:30.6
 4  3481539 USTIUGOV Sergey 1992 RUS  1:17:32.4  +1:52.9
 5  3420605 ROETHE Sjur 1988 NOR  1:17:45.2  +2:05.7
 6  3420961 KROGH Finn Haagen 1990 NOR  1:17:54.4  +2:14.9
 7  3100110 HARVEY Alex 1988 CAN  1:18:01.6  +2:22.1
 8  3670007 POLTORANIN Alexey 1987 KAZ  1:18:02.5  +2:23.0
 9  3481161 BELOV Evgeniy 1990 RUS  1:18:11.0  +2:31.5
 10  3510023 COLOGNA Dario 1986 SUI  1:18:27.9  +2:48.4
 11  3290379 DE FABIANI Francesco 1993 ITA  1:18:57.7  +3:18.2
 12  3480695 BESSMERTNYKH Alexander 1986 RUS  1:19:09.3  +3:29.8
 13  3420577 DYRHAUG Niklas 1987 NOR  1:19:11.8  +3:32.3
 14  3421320 IVERSEN Emil 1991 NOR  1:19:19.2  +3:39.7
 15  3420586 HOLUND Hans Christer 1989 NOR  1:19:20.8  +3:41.3
 16  3200072 KATZ Andreas 1988 GER  1:19:21.3  +3:41.8
 17  3480016 LEGKOV Alexander 1983 RUS  1:19:22.8  +3:43.3
 18  3190111 MANIFICAT Maurice 1986 FRA  1:19:23.1  +3:43.6
 19  3150069 JAKS Martin 1986 CZE  1:19:23.7  +3:44.2
 20  3480013 VYLEGZHANIN Maxim 1982 RUS  1:19:48.9  +4:09.4
 21  3500863 ANDERSSON Simon 1991 SWE  1:20:04.1  +4:24.6
 22  3190029 DUVILLARD Robin 1983 FRA  1:20:08.5  +4:29.0
 23  1345875 GAILLARD Jean Marc 1980 FRA  1:20:08.7  +4:29.2
 24  3510342 BAUMANN Jonas 1990 SUI  1:20:12.3  +4:32.8
 25  3530489 HOFFMAN Noah 1989 USA  1:20:13.0  +4:33.5
 26  3180053 HEIKKINEN Matti 1983 FIN  1:20:13.7  +4:34.2
 27  3200356 DOBLER Jonas 1991 GER  1:20:15.1  +4:35.6
 28  3290407 SALVADORI Giandomenico 1992 ITA  1:20:42.1  +5:02.6
 29  3481132 LARKOV Andrey 1989 RUS  1:20:43.6  +5:04.1
 30  3050159 TRITSCHER Bernhard 1988 AUT  1:20:56.0  +5:16.5
 31  3180535 NISKANEN Iivo 1992 FIN  1:20:57.4  +5:17.9
 32  3500259 JOENSSON Emil 1985 SWE  1:21:03.0  +5:23.5
 33  3530511 BJORNSEN Erik 1991 USA  1:21:10.9  +5:31.4
 34  3190268 BACKSCHEIDER Adrien 1992 FRA  1:21:18.3  +5:38.8
 35  3100190 BABIKOV Ivan 1980 CAN  1:21:19.7  +5:40.2
 36  3420376 GLOEERSEN Anders 1986 NOR  1:21:27.3  +5:47.8
 37  1362947 PERL Curdin 1984 SUI  1:21:38.9  +5:59.4
 38  1362656 LIVERS Toni 1983 SUI  1:21:46.8  +6:07.3
 39  1344711 JAUHOJAERVI Sami 1981 FIN  1:21:54.3  +6:14.8
 40  3100006 KERSHAW Devon 1982 CAN  1:22:08.5  +6:29.0
 41  3460018 PEPENE Paul Constantin 1988 ROU  1:22:08.7  +6:29.2
 42  3200205 BOEGL Lucas 1990 GER  1:22:17.9  +6:38.4
 43  3290016 CLARA Roland 1982 ITA  1:22:22.3  +6:42.8
 44  3290266 PELLEGRIN Mattia 1989 ITA  1:22:29.7  +6:50.2
 45  3200241 BING Thomas 1990 GER  1:22:44.7  +7:05.2
 46  3480533 VOLZHENTSEV Stanislav 1985 RUS  1:22:45.4  +7:05.9
 47  3501255 SVENSSON Oskar 1995 SWE  1:22:48.6  +7:09.1
 48  3290383 RASTELLI Maicol 1991 ITA  1:22:51.6  +7:12.1
 49  3501223 BURMAN Jens 1994 SWE  1:22:54.9  +7:15.4
 50  3510366 SCHNIDER Ueli 1990 SUI  1:23:01.9  +7:22.4
 51  3090024 TSINZOV Veselin 1986 BUL  1:23:08.7  +7:29.2
 52  1125588 DOLIDOVICH Sergei 1973 BLR  1:23:09.6  +7:30.1
 53  3480314 CHERNOUSOV Ilia 1986 RUS  1:23:14.8  +7:35.3
 54  3350003 HAELG Philipp 1991 LIE  1:23:15.7  +7:36.2
 55  3290326 PELLEGRINO Federico 1990 ITA  1:23:26.7  +7:47.2
 56  3180508 HAKOLA Ristomatti 1991 FIN  1:23:29.1  +7:49.6
 57  3290245 NOECKLER Dietmar 1988 ITA  1:24:01.4  +8:21.9
 58  3180054 NOUSIAINEN Ville 1983 FIN  1:24:03.7  +8:24.2
 59  3180250 PENTSINEN Anssi 1986 FIN  1:24:05.0  +8:25.5
 60  3150035 KOZISEK Dusan 1983 CZE  1:24:10.4  +8:30.9
 61  3390103 TAMMJARV Karel 1989 EST  1:24:11.4  +8:31.9
 62  3150509 KNOP Petr 1994 CZE  1:24:15.9  +8:36.4
 63  3390101 RANKEL Raido 1990 EST  1:24:18.2  +8:38.7
 64  3050180 BALDAUF Dominik 1992 AUT  1:24:26.9  +8:47.4
 65  3100097 VALJAS Len 1988 CAN  1:24:35.6  +8:56.1
 66  3200210 EISENLAUER Sebastian 1990 GER  1:25:02.3  +9:22.8
 67  3220002 MUSGRAVE Andrew 1990 GBR  1:25:09.4  +9:29.9
 68  3190105 PERRILLAT BOITEUX Ivan 1985 FRA  1:25:10.6  +9:31.1
 69  3480440 GLAVATSKIKH Konstantin 1985 RUS  1:25:18.2  +9:38.7
 70  3530120 HAMILTON Simeon 1987 USA  1:25:22.2  +9:42.7
 71  3220016 YOUNG Andrew 1992 GBR  1:25:45.5  +10:06.0
 72  3180221 JYLHAE Martti 1987 FIN  1:25:54.2  +10:14.7
 73  3560101 SIMENC Miha 1995 SLO  1:26:17.6  +10:38.1
 74  3660045 ASTAPENKA Yury 1990 BLR  1:26:18.9  +10:39.4
 75  3660065 SEMENOV Michail 1986 BLR  1:26:20.5  +10:41.0
 76  3510351 FURGER Roman 1990 SUI  1:26:35.4  +10:55.9
 77  3530005 NEWELL Andrew 1983 USA  1:26:38.4  +10:58.9
 78  3050155 STADLOBER Luis 1991 AUT  1:26:56.0  +11:16.5
 79  3200121 KUEHNE Andy 1987 GER  1:27:01.7  +11:22.2
 80  3430103 STAREGA Maciej 1990 POL  1:27:54.5  +12:15.0
 81  3500983 QUICKLUND Carl 1992 SWE  1:28:13.4  +12:33.9
 82  3200376 NOTZ Florian 1992 GER  1:29:03.8  +13:24.3

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *