Startlista Herrar Toppidrottsveckan 2015

Norska Toppidrottsveckan går av stapeln 20-22 augusti och i startlistan hittar vi några av de svenska landslagsåkarna.

På torsdag startar toppidrottsveckan i norska Aure och tävlingarna fortsätter sedan i Orkdal på fredag, det hela avslutas med finalen i Trondheim på lördag. I den stjärnspeckade startlistan hittar vi bland annat Calle Halfvarsson, Johan Edin, Jennie Öberg och Martin Johansson.

Efternamn Förnamn Klubb/Team/Nation
AUNLI LARS OVE TEAM VEIDEKKE TRØNDELAG
LØFALL HALVARD TEAM VEIDEKKE TRØNDELAG
TELEBOND EIRIK TEAM VEIDEKKE TRØNDELAG
NORTHUG EVEN TEAM VEIDEKKE TRØNDELAG
RISETH FREDRIK TEAM VEIDEKKE TRØNDELAG
BRUVOLL OLE JØRGEN TEAM VEIDEKKE TRØNDELAG
MUSGRAVE ANDREW TEAM LEASEPLANGO
STOCK DANIEL TEAM LEASEPLANGO
THYGESEN TORGEIR SKAGE TEAM LEASEPLANGO
AUNE PÅL TRØAN TEAM LEASEPLANGO
FRORUD ESPEN TEAM LEASEPLANGO
HAGEN PETTER TEAM LEASEPLANGO
MYSEN EIRIK TEAM VEIDEKKE OSLOFJORD
PALM SINDRE ODBERG TEAM VEIDEKKE OSLOFJORD
HAMMERLUND SINDRE TEAM VEIDEKKE OSLOFJORD
ROSENVINGE AKSEL TEAM VEIDEKKE OSLOFJORD
DOTZLER HANNES TYSKLAND
TSCHARNKE TIM TYSKLAND
BING THOMAS TYSKLAND
EISENLAUER SEBASTIAN TYSKLAND
NOTZ FLORIAN TYSKLAND
DOBLER JONAS TYSKLAND
IVERSEN MATS NT-SKIKRETS
SUNSVIK ESPEN NT-SKIKRETS
TORVIK TRULS NT-SKIKRETS
WESTGÅRD TOMAS HJALMAR NT-SKIKRETS
ULVANG JØRGEN NT-SKIKRETS
DAHLEN THOMAS ALBERTSEN NT-SKIKRETS
HUNDSET JOHAN NT-SKIKRETS
HOÅS JOHN GUNNAR NT-SKIKRETS
YOUNG ANDREW TEAM SYNNEFJELL
MATHISEN RUNAR SKAUG TEAM SYNNEFJELL
KVAALE EIVIND ROMBERG TEAM SYNNEFJELL
DAHL SVEIN HALVOR TEAM SYNNEFJELL
ISHIKAWA KENTARO TEAM SYNNEFJELL
ØDEGAARD RUNE MALO TEAM SYNNEFJELL
KLEMOEN EIVIND TEAM SYNNEFJELL
HAGEN EIRIK EK TEAM SYNNEFJELL
BERGAN SIVERT TEAM SYNNEFJELL
GUNNULFSEN MIKAEL TEAM SYNNEFJELL
PERRILLAT IVAN FRA
BACKSCHEIDER ADRIEN FRA
DUVILLARD ROBIN FRA
PARISSE CLEMENT FRA
GAILLARD JEAN MARC FRA
MANIFICAT MAURICE FRA
KERSHAW DEVON CAN
NEWELL ANDY USA
HAMILTON SIMI USA
HOFFMAN NOAH USA
CHERNOUSOV ILLIA RUS
JOHANSSON MARTIN SWE
HALVFARSSON CALLE SWE
EDIN JOHAN SWE
PETTERSEN ØYSTEIN TEAM UNITED BAKERIES
BERDAL TORE TEAM UNITED BAKERIES
ØSTENSEN SIMEN TEAM UNITED BAKERIES
THYLI VETLE TEAM UNITED BAKERIES
NORTHUG JR PETTER NOR
NORTHUG TOMAS NOR
JESPERSEN CHRIS NOR
TØNSETH DIDRIK NOR
GOLBERG PÅL NOR
DYRHAUG NIKLAS NOR
BRANDSDAL EIRIK NOR
GLØERSEN ANDERS NOR
RØNNING ELDAR NOR
HATTESTAD OLA VIGEN NOR
RUNDGREEN MATHIAS NOR
BAKKEN TIMO ANDRE TEAM JOBZONE
STEEN ANDREAS MYRAN TEAM JOBZONE
FALLA MARIUS CASPERSEN TEAM JOBZONE
EK ALEKSANDER TEAM JOBZONE
UNDEBAKKE VIDAR STRINDHEIM SKI
HELGESTAD DANIEL MYRMÆL BYÅSEN SKI
JENSEN JAN THOMAS MVS / HOMMELVIK IL
MOXNES EINAR FLAKTVEIT TIF VIKING, BERGEN
EKREN THOMAS STRINDHEIM IL SKI
GRAV JØRGEN HEMING IL / UVM SKI TEAM
ANDERSEN KRISTIAN TOBIAS KONNERUD IL SKI
WIIG MAGNUS STØREN SPORTSKLUBB
HOLEN ALEXANDER NES SKI
KLÆBO JOHANNES HØSFLOT BYÅSEN IL
FINES SVEIN BERG MVS/STRINDHEIM
AURLAND JOACHIM NTG-L/KJELLMYRA IL
HOÅS JOHN GUNNAR LÅNKE IL
THORSTENSEN ERIK LIPPESTAD BÆRUMS VERK IF
TORVIK TRULS IL VARDEN MERÅKER
STENSHAGEN MATTIS NTG-L/FOLLEBU IL
TUNGESVIK SINDRE BYÅSEN IL
IVERSEN GAUTE MVS/IL VARDEN
KVISLE ERLAND ASKER SK/TEAM G-SPORT ASKER

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *