Foto: Bildbyrån

Vi fick se två mycket överlägsna segrare i tjejklasserna och hårda dueller bland killarna när Ungdoms-SM inleddes med klassiska distanstävlingar i Lycksele.

I damer 15 var det inte helt oväntat talangen Tove Ericsson från Stockvik som vann loppet i överlägsen stil. Ericsson vann loppet över 5 kilometer med hela 44,8 sekunder före Lisa Eriksson, Strömnäs som tog silvret. Bronsmedaljen gick till Vårby och Klara Torshage.

D16-klassen vanns av Saga Fältenhag, Högbo GIF som var hela 53,9 sekunder före klubbkamraten Josefin Lindström.
Bronset Hanna Lundberg från Luleå Gjutaren som var över minuten långsammare än Fältenhag.

I den yngre herrklassen vann Jens Junes från IFK Umeå med 7,9 sekunder före Albin Blomberg. Markus Melén knep bronsmedaljen med minsta möjliga marginal och var endast 0,1 sekunder före Hjalmar Berg, som fick nöja sig med fjärdeplatsen.

I H16 blev det en rejäl kamp om guldmedaljen där endast 1,3 sekunder skiljde Gustav Hedström, Östersund SK och Sander Krouwel, Stora Tuna. Gustav hade marginalerna på sin sida och tog guldet före Sander. Bronsmedaljen gick till Hannes Mickelsson, OK Sarven tog bronset och Jonas Carlsson, Stora Tuna slutade på den snöpliga fjärdeplatsen med knappt tre sekunder.

Resultat

1 ERICSSON Tove Stockviks SF 00:14:56.0 0:00:00.0
2 ERIKSSON Lisa Strömnäs GIF 00:15:40.9 0:00:44.8
3 TORSHAGE Klara Vårby IK 00:15:46.2 0:00:50.1
4 FORSGREN Elin Vårby IK 00:15:52.3 0:00:56.2
5 ANDERSSON Sara IFK Mora SK 00:15:55.9 0:00:59.8
6 PATOMELLA Therese Jukkasjärvi IF 00:15:57.0 0:01:01.0
7 RIEKKOLA Wilma Sävast Ski Team IF 00:16:01.0 0:01:04.9
8 HENRIKSSON Elin Skellefteå SK 00:16:03.3 0:01:07.2
9 ZETTERVALL Clara Domnarvets GOIF 00:16:04.3 0:01:08.2
10 PALLIN Amanda Alnö SK 00:16:05.0 0:01:08.9
11 POROMAA Frida Johannisbergs AIK 00:16:20.0 0:01:23.9
12 INGVARSSON Tilde Svegs IK 00:16:21.6 0:01:25.5
13 BRANDFJELL Irja Funäsdalens IF 00:16:23.2 0:01:27.1
14 KARLSSON Tove Täby IS SK 00:16:25.5 0:01:29.4
15 BROSTRÖM Lovisa Sävast Ski Team IF 00:16:45.5 0:01:49.5
16 LUNDGREN WIKSTRÖM Filippa Grava SK 00:16:47.1 0:01:51.1
17 FURUNÄS Maja IFK Grängesberg SK 00:16:47.6 0:01:51.5
18 RAVALD Flisa Ås IF 00:16:48.7 0:01:52.6
19 BJÖRK Lina IFK Skövde SK 00:16:49.0 0:01:52.9
20 LARSSON Elsa Sävast Ski Team IF 00:16:54.0 0:01:57.9
21 ERIKSSON Elsa Husums IF SK 00:16:55.4 0:01:59.3
22 WIDHOLM Alice Lidköpings VSK 00:16:57.7 0:02:01.7
23 ENGLUND Ebba Bergeforsens SK 00:16:58.5 0:02:02.5
24 ÖSTERBERG Tindra Ås IF 00:17:03.0 0:02:06.9
25 HOLMGREN Emma Bergeforsens SK 00:17:03.8 0:02:07.8
26 SELMOSSON Ella Lidköpings VSK 00:17:12.8 0:02:16.8
27 SJÖBERG Lina Gimo IF SK 00:17:20.7 0:02:24.7
28 REDMAN Sofia Östersunds SK 00:17:26.9 0:02:30.9
29 TÖRNQVIST Elin Garphyttans IF 00:17:32.6 0:02:36.5
30 HEIKKI Maja Sälens IF 00:17:34.3 0:02:38.3
31 PETERSSON Moa Boxholm-Ekeby Skidklubb 00:17:36.2 0:02:40.1
32 HEDMAN Moa Valbo AIF 00:17:37.4 0:02:41.3
33 FORSELL Tuva Sya SK 00:17:40.2 0:02:44.1
34 WISTMAN GUNNERIUSSON Saga Östersunds SK 00:17:51.7 0:02:55.6
35 LUNDGREN Lina Bergeforsens SK 00:17:54.0 0:02:57.9
36 HEIKKI Kajsa Sälens IF 00:18:02.3 0:03:06.2
37 VRETBLOM Alice IFK Umeå 00:18:03.9 0:03:07.8
38 NILSSON Evelina IFK Umeå 00:18:05.4 0:03:09.3
39 HEDEBERG Ellen SK Bore 00:18:06.0 0:03:09.9
40 SÖDERQVIST Josefine Bälinge IF 00:18:09.8 0:03:13.8
41 GÖRANSSON Klara Åsarna IK 00:18:11.2 0:03:15.1
42 NILSSON Stina Rembo IK 00:18:11.4 0:03:15.3
43 EKLUND Alva Sollefteå Skidor IF 00:18:14.6 0:03:18.5
43 BJÖRNSDOTTER Alba Funäsdalens IF 00:18:14.6 0:03:18.5
45 BADH Cayenne Falköpings AIK SK 00:18:18.4 0:03:22.3
46 ANDERSSON Maja Bergeforsens SK 00:18:20.6 0:03:24.5
47 JOHANSSON Minna Östersunds SK 00:18:22.8 0:03:26.7
48 BENGTSSON Ebba Tynderö IK 00:18:38.3 0:03:42.2
49 KARLSSON Elina Skellefteå SK 00:18:40.5 0:03:44.5
50 DAHLBERG Marie Sollefteå Skidor IF 00:18:45.4 0:03:49.3
51 HERMANSSON Elvira Offerdals SK 00:19:03.4 0:04:07.4
52 BURMAN Trude Alnö SK 00:19:04.6 0:04:08.5
53 LUNDSTRÖM Alma Skellefteå SK 00:19:17.6 0:04:21.5
54 EDNARSSON Olivia Brandsbols SK 00:19:26.7 0:04:30.6
55 NELSON Saga Bodens SK 00:19:49.4 0:04:53.3
56 AHNBRINK Josefin Täby IS SK 00:19:57.8 0:05:01.8
57 JOHNSELIUS Rebecca Kalix SK 00:20:04.2 0:05:08.1
58 PERSSON Jasmine Kalix SK 00:20:14.2 0:05:18.1
59 INEMYR Mirjam Istrums SK 00:20:16.6 0:05:20.5
60 JOHANSSON Emma Sävast Ski Team IF 00:20:18.4 0:05:22.4
61 VENNBERG Klara Sävast Ski Team IF 00:20:25.0 0:05:28.9
62 JOHANSSON Wilma Föreningen Norsjö Skidor 00:20:39.9 0:05:43.9
FINNSKOG Kristina Tranemo IF Skidklubb DNF
1 JUNES Jens IFK Umeå 00:13:56.8 0:00:00.0
2 BLOMBERG Albin Rehns BK 00:14:04.8 0:00:07.9
3 MELÉN Markus Falu IK Skidklubb 00:14:15.3 0:00:18.5
4 BERG Hjalmar Sunne SLF 00:14:15.4 0:00:18.6
5 MATTEI Theo Sävast Ski Team IF 00:14:22.7 0:00:25.8
6 AUGUSTSSON Albin Källbottens IK 00:14:26.4 0:00:29.6
7 ANDERSSON Mattias Domnarvets GOIF 00:14:29.7 0:00:32.9
8 GEZELIUS Albin IFK Mora SK 00:14:33.2 0:00:36.4
9 STRAND Filip Sunne SLF 00:14:37.7 0:00:40.9
10 BERG Ludvig Granbergsdals IF 00:14:42.7 0:00:45.9
11 BRYNE Erik Sunne SLF 00:14:44.6 0:00:47.8
12 BERGLUND Victor Bodens SK 00:14:48.1 0:00:51.3
13 ABRAHAMSSON Hugo IFK Umeå 00:14:57.3 0:01:00.5
14 LANTTO David OK Sarven 00:14:59.3 0:01:02.4
15 SUNDÉN Viktor Strömnäs GIF 00:14:59.9 0:01:03.1
16 LUNDHOLM Isak Täfteå IK 00:15:00.2 0:01:03.4
17 SVAHN Leo Östersunds SK 00:15:04.7 0:01:07.9
18 GEORGSSON Kalle Högbo GIF 00:15:08.3 0:01:11.5
19 ÖSTBERG Mattias Stora Tuna IK SK 00:15:12.9 0:01:16.1
20 BJÖRCK Hampus IFK Umeå 00:15:13.3 0:01:16.5
21 ALMGREN Markus IFK Mora SK 00:15:13.6 0:01:16.8
22 MARKSTRÖM Simon Luleå Gjutarens IF 00:15:14.4 0:01:17.5
23 SWÄRD Herman Tidaholm SOK Sisu 00:15:14.8 0:01:18.0
24 DAHL Anders Alnö SK 00:15:15.3 0:01:18.5
25 WAGMAN Love Sollefteå Skidor IF 00:15:17.6 0:01:20.8
26 NORBERG Nils Lucksta IF 00:15:18.4 0:01:21.6
27 LÖFGREN Emil Täfteå IK 00:15:22.2 0:01:25.3
28 HÄGGLÖF Sebastian Hägglunds Ski Team SK 00:15:24.7 0:01:27.9
29 JOHANSSON Malte Högbo GIF 00:15:24.8 0:01:27.9
30 ROSÉN August Jättendals IF 00:15:27.8 0:01:30.9
31 SVENSSON Gustaf Strängnäs SK 00:15:30.5 0:01:33.7
32 MURTO Henri OK Sarven 00:15:32.1 0:01:35.3
33 ERIKSSON Rasmus IFK Umeå 00:15:34.8 0:01:38.0
33 EKENBERG Harald IK Stern 00:15:34.8 0:01:38.0
35 GEDDA Hjalmar OK Landehof 00:15:39.8 0:01:43.0
36 LIGNELL Arve Lucksta IF 00:15:41.2 0:01:44.4
37 OLSEN Måns Grava SK 00:15:44.2 0:01:47.4
38 ABRAHAMSSON GJERSVOLD Ebbe Östersunds SK 00:15:48.2 0:01:51.3
39 KROUWEL Frank Stora Tuna IK SK 00:15:52.3 0:01:55.5
40 OSCARSSON Jon Ås IF 00:15:52.5 0:01:55.6
41 MANNELQVIST Axel Vårby IK 00:15:56.3 0:01:59.5
42 OLSSON Viktor Husums IF SK 00:15:59.7 0:02:02.9
43 LÅNGBERG Wille Hudiksvalls IF 00:16:02.1 0:02:05.3
44 KARLBERG Lukas IK Rex 00:16:03.9 0:02:07.1
45 MUSSLINDER David Falköpings AIK SK 00:16:11.5 0:02:14.7
46 KARLSSON Axel Täby IS SK 00:16:15.0 0:02:18.2
47 DANNESKOG Alexander Jättendals IF 00:16:21.3 0:02:24.5
48 LUNDKVIST Jacob Sundbybergs IK 00:16:22.2 0:02:25.4
49 BALCK Otto Täby IS SK 00:16:23.0 0:02:26.1
50 JOHANSSON Oskar IFK Umeå 00:16:35.5 0:02:38.7
51 JUTTERDAL Malte Vreta Skid o MK 00:16:39.8 0:02:43.0
52 SANDBERG Leo Sundbybergs IK 00:16:41.3 0:02:44.5
53 EIKELBOOM Teo Vårby IK 00:16:59.4 0:03:02.6
54 NORDGREN Edvin Åsarna IK 00:17:05.5 0:03:08.7
55 SÖRLIN Linus Offerdals SK 00:17:18.7 0:03:21.9
56 ARFS Martin IFK Hedemora SK 00:17:19.0 0:03:22.1
57 DAABACH Wilhelm Åsarna IK 00:17:53.9 0:03:57.1
58 ERIKSSON Calle Bålsta SK 00:18:28.5 0:04:31.6
59 SVENSSON Andreas Vindelns IF 00:19:07.2 0:05:10.4
SJÖLUND MYHR Hannes Ås IF DNF
1 FÄLTENHAG Saga Högbo GIF 00:23:39.5 0:00:00.0
2 LINDSTRÖM Josefin Högbo GIF 00:24:33.5 0:00:53.9
3 LUNDBERG Hanna Luleå Gjutarens IF 00:24:43.4 0:01:03.8
4 INGESSON Lisa Strömnäs GIF 00:25:04.0 0:01:24.5
5 LÖVSTRÖM Julia Månkarbo IF 00:25:04.4 0:01:24.8
6 RAPP Kajsa SK Leksand 00:25:13.2 0:01:33.6
7 ROSENBERG Märta Duveds IF 00:25:15.3 0:01:35.7
8 BROSTRÖM Lova Sya SK 00:25:21.0 0:01:41.4
9 STRÖM Tilda Dala-Järna IK 00:25:40.4 0:02:00.9
10 KARLSSON Ebba Täby IS SK 00:25:41.1 0:02:01.6
11 NILSSON Saga Skellefteå SK 00:25:44.0 0:02:04.4
12 ANDERSDOTTER Anja Garphyttans IF 00:26:01.7 0:02:22.1
13 HÖGLUND Emma Sollefteå Skidor IF 00:26:03.7 0:02:24.1
14 LUNDKVIST Sofia Kalix SK 00:26:16.4 0:02:36.8
15 NYSTEDT Lisa Täby IS SK 00:26:17.3 0:02:37.8
16 MODIN Elin Sollefteå Skidor IF 00:26:31.4 0:02:51.8
17 BADH Cora Falköpings AIK SK 00:26:33.9 0:02:54.3
18 FRANZÉN Elina Idre SK 00:26:56.1 0:03:16.6
19 WEST Elin SK Bore 00:26:59.7 0:03:20.1
20 ENGLUND Emelie Bergeforsens SK 00:27:04.4 0:03:24.8
21 NORDSTRÖM Alma Vassunda IF 00:27:08.0 0:03:28.4
22 JONSSON Anna Duveds IF 00:27:09.6 0:03:30.1
23 AULIN Andrea Eksjö SOK 00:27:12.2 0:03:32.7
24 LUNDGREN Julia Lycksele IF 00:27:14.4 0:03:34.9
25 JONSSON Enja Åsarna IK 00:27:15.5 0:03:36.0
26 LINDQVIST Emma Bodens SK 00:27:26.7 0:03:47.1
27 ERIKSSON ENGLUND Elin Kvarnsvedens GOIF SK 00:27:34.7 0:03:55.1
28 PETTERSSON-WAARA Moa Antnäs BK 00:27:36.7 0:03:57.2
29 ÅSANDER Frida Bondsjöhöjdens IK 00:27:37.4 0:03:57.9
30 VESTERLUND Elin Vännäs SK 00:27:37.8 0:03:58.2
31 INGARD Sara IK Rex 00:27:41.0 0:04:01.5
32 MOQVIST Lovisa Sävedalens AIK 00:27:50.1 0:04:10.6
33 NOVAK Anna Offerdals SK 00:28:07.2 0:04:27.6
34 ERIKSSON Alva Sollefteå Skidor IF 00:28:19.4 0:04:39.9
35 ÖHRN Agnes Bergeforsens SK 00:28:23.4 0:04:43.9
36 HOLMBOM Elsa Sävast Ski Team IF 00:28:25.6 0:04:46.0
37 ROOS Klara Ås IF 00:28:29.5 0:04:50.0
38 LUNDH Tove Bergeforsens SK 00:28:32.5 0:04:53.0
39 NORRBY Amanda Tranemo IF Skidklubb 00:28:37.6 0:04:58.1
40 CARLSSON Elsa Åsarna IK 00:28:39.4 0:04:59.9
41 GERMANN Tua IFK Umeå 00:29:00.0 0:05:20.4
42 JOHANSSON Wilma Åsarna IK 00:29:13.3 0:05:33.8
43 SUNDSTRÖM Sanna Husums IF SK 00:29:17.0 0:05:37.4
44 HÜBENETTE Sigrid Husums IF SK 00:29:21.0 0:05:41.4
45 SJÖLUND Ellen Duveds IF 00:29:24.5 0:05:44.9
46 DANIELSSON Moa Sävast Ski Team IF 00:29:36.1 0:05:56.6
47 BRANEBY Thea Sunne SLF 00:29:42.4 0:06:02.9
48 TÖRNGREN Saga Luleå Gjutarens IF 00:29:51.5 0:06:12.0
49 SJÖHOLM Louisa Sundbybergs IK 00:29:52.6 0:06:13.0
50 ROSLUND Agnes Malå IF 00:30:48.1 0:07:08.6
51 BJURSELL Gisela Föreningen Norsjö Skidor 00:30:56.9 0:07:17.4
52 OLOFSSON Ester Ås IF 00:36:30.4 0:12:50.8
53 ZAKRISSON Alva Lycksele IF 00:37:36.7 0:13:57.1
1 HEDSTRÖM Gustav Östersunds SK 00:21:53.9 0:00:00.0
2 KROUWEL Sander Stora Tuna IK SK 00:21:55.2 0:00:01.3
3 MICKELSSON Hannes OK Sarven 00:22:06.5 0:00:12.6
4 CARLSSON Jonas Stora Tuna IK SK 00:22:09.4 0:00:15.5
5 VESTERLUND Rasmus Bergeforsens SK 00:22:12.1 0:00:18.1
6 ANDERSSON Olle Tidaholm SOK Sisu 00:22:16.7 0:00:22.7
7 SKOGLUND Måns Täby IS SK 00:22:18.8 0:00:24.9
8 RUNE Carl Täby IS SK 00:22:22.9 0:00:28.9
9 BERGSTRÖM Nils Domnarvets GOIF 00:22:24.7 0:00:30.8
10 WERNER Axel IK Stern 00:22:37.0 0:00:43.1
11 KARLSSON Gustav Sundbybergs IK 00:22:46.9 0:00:52.9
12 SÖDERQVIST Gabriel Storvreta IK 00:22:58.1 0:01:04.2
13 LUNDHOLM Pontus Strömnäs GIF 00:22:58.9 0:01:05.0
14 FREDRIKSSON Ludvig Strömnäs GIF 00:23:07.2 0:01:13.2
15 OLSEN Kasper Grava SK 00:23:09.7 0:01:15.8
16 JONSSON Alexander IF Hallby SOK 00:23:12.9 0:01:19.0
17 ANGER Edvin IFK Hedemora SK 00:23:16.7 0:01:22.8
18 BLOMQUIST Birk Funäsdalens IF 00:23:25.5 0:01:31.6
19 SCHAGERSTRÖM Nils Garphyttans IF 00:23:31.4 0:01:37.4
20 FRANSSON Erik Borås SK 00:23:33.7 0:01:39.8
21 GRANSTEDT Emil Eksjö SOK 00:23:39.5 0:01:45.6
22 LENZ Jonas Matfors SK 00:23:42.5 0:01:48.5
23 FROST Anders Dala-Järna IK 00:23:45.8 0:01:51.8
24 MELIN David Gimo IF SK 00:23:45.9 0:01:52.0
25 HOLMGREN Viktor Täfteå IK 00:23:50.4 0:01:56.5
26 GRYWENZ Karl Storvreta IK 00:23:50.7 0:01:56.8
27 ERIKSSON Simon Kalix SK 00:23:54.8 0:02:00.8
28 NORDGREN Melker Falu IK Skidklubb 00:23:56.7 0:02:02.7
29 SNELL Tobias Luleå Gjutarens IF 00:23:59.1 0:02:05.2
30 MAJBÄCK Viktor Jukkasjärvi IF 00:24:00.0 0:02:06.0
31 HEDEBERG Rasmus SK Bore 00:24:00.2 0:02:06.3
32 BLOMBERG Martin Lycksele IF 00:24:04.5 0:02:10.5
33 HEDIN Olof Eksjö SOK 00:24:07.8 0:02:13.8
34 SJÖGREN Hugo Tranemo IF Skidklubb 00:24:09.4 0:02:15.4
35 HALLBERG Hampus Hudiksvalls IF 00:24:11.2 0:02:17.2
36 NÄSLUND Adam Bergeforsens SK 00:24:20.5 0:02:26.6
37 NORDIN Laban Vårby IK 00:24:25.5 0:02:31.6
38 MORIN Isac Utrikes Skidklubb 00:24:26.2 0:02:32.2
39 BORG David Täby IS SK 00:24:27.3 0:02:33.4
40 THUDEEN Alexander Sya SK 00:24:28.3 0:02:34.3
41 ALGOTSSON Oskar Åsarna IK 00:24:30.5 0:02:36.6
42 RIHPA Gabinus Funäsdalens IF 00:24:36.4 0:02:42.5
43 EKLUND Melker Vårby IK 00:24:46.6 0:02:52.7
44 LUNDBERG Oskar Borås SK 00:24:54.7 0:03:00.8
45 LINDQVIST Vidar Funäsdalens IF 00:24:56.3 0:03:02.4
46 ALM Christoffer Strömnäs GIF 00:24:57.1 0:03:03.2
47 HANSSON Elias Bergeforsens SK 00:25:01.8 0:03:07.9
48 ENETJÄRN Hugo Hällbybrunns IF 00:25:11.5 0:03:17.5
49 LUNDSTRÖM Martin Bodens SK 00:25:20.9 0:03:26.9
50 JONSSON Ludvig Hudiksvalls IF 00:25:24.1 0:03:30.2
51 RILDE Sebastian Garphyttans IF 00:25:24.5 0:03:30.6
52 MIERNIK Gabriel Malmbergets AIF 00:25:26.8 0:03:32.9
53 HENNING Arvid Bondsjöhöjdens IK 00:25:39.1 0:03:45.2
54 FORNGREN Philip Täby IS SK 00:25:40.0 0:03:46.1
55 RÖNNESTRAND Tor Ås IF 00:25:53.0 0:03:59.0
56 ANDERSSON Filip Garphyttans IF 00:26:02.6 0:04:08.7
57 STRIDSMAN Lukas Antnäs BK 00:26:07.1 0:04:13.2
58 TRÄGÅRDH Jon IFK Umeå 00:26:08.1 0:04:14.2
59 NORDGREN Gabriel Vännäs SK 00:26:15.8 0:04:21.9
60 GUSTAFSSON Arvid IFK Hedemora SK 00:26:20.9 0:04:27.0
61 BORGLUND Seth Bondsjöhöjdens IK 00:26:23.8 0:04:29.9
62 CLAESSON Benjamin IF Hallby SOK 00:26:44.3 0:04:50.4
63 MAGNERFELT Lukas Falköpings AIK SK 00:26:53.2 0:04:59.3
64 DUDAL David Garphyttans IF 00:27:57.7 0:06:03.8
65 PEDERSEN Elias Åsarna IK 00:28:45.5 0:06:51.6
66 TROST Johannes Täby IS SK 00:29:01.0 0:07:07.1
67 WICKENBERG Jakob Ås IF 00:29:22.2 0:07:28.3
68 SJÖDIN Isac Lycksele IF 00:32:22.0 0:10:28.0

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here