Foto: Mathias Jonasson / Skidzonen.se
Foto: Mathias Jonasson / Skidzonen.se
Foto: Mathias Jonasson / Skidzonen.se

Sollefteå SK vann damstafetten under den avslutande dagen för Junior-SM i Sundsvall. Stockvikstjejerna fixade ytterligare ett silver till arrangörsklubben.

Sprintsegrarinnan Mathilda Ruus vann den första sträckan tätt före Maria Jonasson, Östersunds SK. Men Sollefteå SK växlade strax bakom med unga Frida Karlsson och då var det ingen som kunde följa Ebba Andersson på den andra sträckan. Ebba växlade sedan till Jenny Solin som utan problem kunde glida över mållinjen som svensk mästare. Sollefteå vann med 55 sekunder före hemmaklubben Stockviks SF, som hade ytterligare 10 sekunder till godo på Östersunds SK.

Resultat
D 17-20, 3×3,3 km/C

1     Sollefteå Skidor IF lag 1 (Frida Karlsson, Ebba Andersson, Jenny Solin)     28:46.9     0.0
2     Stockviks SF Lag 1 (Filippa Lindman, Alicia Persson, Linnea Stark)        29:42.5     55.6
3     Östersunds SK 1 (Maria Jonasson, Ida Dahl, Hanna Claréus)         29:52.7     1:05.8
4     Falköpings AIK SK lag 1 (Frida Bjerke, Sara Hagström, Johanna Hagström)     30:11.6     1:24.7
5     Luleå Gjutarens IF lag 1 (Jenny Larsson, Ida Sundström, Julia Virtala)     30:11.7     1:24.8
6     Gellivare Skidallians IK lag 1 (Hanna Vikman, Nelly Johansson, Naima Nergård)     30:14.1     1:27.2
7     Åsarna IK lag 1 (Mathilda Ruus, Ingrid Hallquist, Ilona Lust)         30:23.0     1:36.1
8     Malungs IF 1 (Sandra Olsson, Ida Kihlén, Madelene Melin)         30:24.9     1:38.0
9     IFK Mora SK lag 1 (Angelica Johansson, Sarah Hale, Evelina Sutro)         30:42.8     1:55.9
10     IFK Grängesberg SK 1 (Amelia Furunäs, Madelene Nord, Cajsa Martinsson)     30:47.1     2:00.2
11     Ulricehamns IF 1 (Agnes Berglund, Hanna Dahlberg, Karin Björnlinger)         30:57.3     2:10.4
12     Duveds IF 1 (Signe Rosenberg, Tilda Johansson, Julia Johansson)         31:22.0     2:35.1
13     Anundsjö IF Skidor lag 1 (Maja Hagström, Evelina Nyberg, Frida Hagström)     31:35.2     2:48.3
14     IFK Kiruna lag 1 (Vilma Funck, Ottilia Niemi, Astrid Lindmark)         31:52.2     3:05.3
15     Älvdalens IF SK lag 1 (Frida Peterson, Sanna Sjödén, Carolina Olsson)     32:06.4     3:19.5
16     Kalix SK lag 1 (Wilma Lindgren, Johanna Engström, Emma Ribom)         32:06.4     3:19.5
17     Stockviks SF Lag 2 (Sandra Wiig, Vendela Blom, Alice Hellström)     32:24.9     3:38.0
18     Hägglunds Ski Team SK 1 (Linda Ström, Elin Wickberg, Linnea Hägglund)     32:26.5     3:39.6
19     IK Fryken 1 (Elin Bryne, Maja Lilja, Josefin Nilsson)             32:27.5     3:40.6
20     Falu IK 1 (Johanna Andersson, Matilda Melén, Ida Carling)             32:37.6     3:50.7
21     SK Leksand 1 (Ellen Sarenmark, Josefin Stolt, Stefania Corradini)         33:46.1     4:59.2
22     IK Stern 1 (Julia Jonsson, Siri Ohrankämmen, Malin Jonsson)             35:25.3     6:38.4
23     Gävle SK lag 1 (Linnea Svärd, Maja Landström, Cecilia Knutsen)         39:09.1     10:22.2

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here