Foto: Mathias Jonasson / Skidzonen.se
Foto: Mathias Jonasson / Skidzonen.se

Storfavoriten Ebba Andersson, Sollefteå SK vann dagens skiathlon för Damer 17-18 under Junior-SM i Sundsvall. Med hela 49.4 sekunders marginal krossade hon allt motstånd i klassen.

Moa Olsson, Vansbro AIK gled i mål som tvåa och var mycket nöjd och kramade om Ebba direkt efter målgång. Emma Thalin kunde bekvämt defilera hem bronsmedaljen i solskenet på Södra Berget i Sundsvall.

Fyra slutade Johanna Hagström medan Emma Ribom spurtade hem femteplatsen före hemmaåkaren Alicia Persson.

Klass: D 17-18
Plac Namn Startnr Klubb Tid Diff
1 Ebba Andersson 1 Sollefteå Skidor IF 27:21.1 0.0
2 Moa Olsson 2 Vansbro AIK Skidklubb 28:10.5 49.4
3 Emma Thalin 4 Svegs IK 28:29.4 1:08.3
4 Johanna Hagström 5 Falköpings AIK SK 29:07.9 1:46.8
5 Emma Ribom 3 Kalix SK 29:19.2 1:58.1
6 Alicia Persson 10 Stockviks SF 29:19.4 1:58.3
7 Tua Dahlgren 13 Spikbodarnas IK 29:21.5 2:00.4
8 Moa Lundgren 7 Täfteå IK 30:07.6 2:46.5
9 Signe Rosenberg 33 Duveds IF 30:19.2 2:58.1
10 Mathilda Ruus 9 Åsarna IK 30:24.0 3:02.9
11 Matilda Jönsson 14 Sävast Ski Team IF 30:28.9 3:07.8
12 Emma Larsson 11 Kvarnsvedens GOIF SK 30:38.4 3:17.3
13 Hanna Fritz 19 Filipstads SF 30:39.3 3:18.2
14 Nelly Johansson 17 Gellivare Skidallians IK 30:39.4 3:18.3
15 Sarah Persson 32 Åtvidabergs IF 30:39.5 3:18.4
16 Tilda Johansson 29 Duveds IF 30:49.4 3:28.3
17 Amelia Furunäs 30 IFK Grängesberg SK 30:52.2 3:31.1
18 Agnes Berglund 18 Ulricehamns IF 30:53.8 3:32.7
19 Annie Lind 48 IF Hallby SOK 31:09.0 3:47.9
20 Johanna Andersson 22 Falu IK 31:09.3 3:48.2
21 Madelene Melin 39 Malungs IF 31:11.9 3:50.8
22 Maja Majbäck 12 Jukkasjärvi IF 31:18.2 3:57.1
23 Daniela Bjärmark 24 Zinkgruvans IF 31:19.3 3:58.2
24 Ottilia Niemi 23 IFK Kiruna 31:27.2 4:06.1
25 Viktoria Karlsson 43 Sollefteå Skidor IF 31:32.6 4:11.5
26 Ida Gustafsson 20 IFK Umeå 31:33.9 4:12.8
27 Hanna Claréus 36 Östersunds SK 31:40.0 4:18.9
28 Sandra Wiig 38 Stockviks SF 31:40.9 4:19.8
29 Filippa Lindman 8 Stockviks SF 31:53.3 4:32.2
30 Ingrid Hallquist 26 Åsarna IK 32:02.3 4:41.2
31 Ellionore Bäckman 27 Hede SK 32:11.3 4:50.2
32 HULDA FORSBERG 45 Kramfors-Alliansen 32:24.4 5:03.3
33 Frida Peterson 44 Älvdalens IF SK 32:50.6 5:29.5
34 Wilma Lindgren 31 Kalix SK 32:51.7 5:30.6
35 Johanna Engström 21 Kalix SK 32:55.6 5:34.5
36 Nicolina Lindqvist 54 Hede SK 32:58.6 5:37.5
37 Ilona Lust 25 Åsarna IK 33:12.8 5:51.7
38 Evelina Niemi 46 Pajala IF 33:22.0 6:00.9
39 Maja Hagström 40 Anundsjö IF 33:32.8 6:11.7
40 IDA WÅNGGREN 62 Motala AIF SK 33:41.3 6:20.2
41 Fanny Johansson 41 Stockviks SF 33:44.6 6:23.5
42 Vendela Blom 53 Stockviks SF 33:45.3 6:24.2
43 Josefine Ellneskog 34 IFK Skövde SK 33:48.7 6:27.6
44 Ebba Stenman 37 Älvsby IF SK 34:15.6 6:54.5
45 Matilda Melén 51 Falu IK 34:34.7 7:13.6
46 Evelina Lax 57 Nässjö Ski 34:42.6 7:21.5
47 Emma Höglund 64 IFK Mora SK 34:43.3 7:22.2
48 Moa West 52 SK Bore 35:04.5 7:43.4
49 Ellen Svensson 58 Äspereds IF 35:15.0 7:53.9
50 Linda-Marie Tillstam 49 Sävast Ski Team IF 35:16.3 7:55.2
51 Frida Lindkvist 42 Hagfors SF 35:33.4 8:12.3
52 Maja Wik 55 Tvärreds IF 36:18.8 8:57.7
53 Julia Jonsson 56 IK Stern 37:44.2 10:23.1
54 Hilma Markinhuhta 61 Göteborgs SK 38:17.5 10:56.4
55 Amanda Nordqvist 63 Ramsele IK 38:41.9 11:20.8
56 Elin Wickberg 47 Hägglunds Ski Team SK 39:45.8 12:24.7
57 Ida Carling 59 Falu IK 40:05.8 12:44.7

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *