Foto: Bildbyrån
Foto: Bildbyrån

Idag kördes det ett testlopp i Idre för att ta ut truppen till Junior VM i Italienska Val di Fiemme. Inte helt oväntat så vann Sofia Henriksson det klassiska loppet över 5 kilometer.

Strömnäsåkaren vann loppet i överlägsen stil, hela 16.1 sekunder före tvåan Maja Dahlqvist, Domnarvets GOIF. Trea blev Anna Dyvik, 24.9 sekunder efter Henriksson. Jonna Sundling slutade fyra och den kvartetten känns i princip klar för JVM.

Plac Namn Startnr Klubb Tid Diff
1 Sofia Henriksson 93 Strömnäs GIF 12:59.1 0.0
2 Maja Dahlqvist 89 Domnarvets GOIF 13:15.2 16.1
3 Anna Dyvik 91 Falun Borlänge SK 13:24.0 24.9
4 Jonna Sundling 94 IFK Umeå 13:27.7 28.6
5 Ebba Andersson 90 Sollefteå Skidor IF 13:34.8 35.7
6 Hedda Bångman 92 Offerdals SK 13:36.3 37.2
7 Helena Lundkvist 87 Kalix SK 13:39.9 40.8
8 Moa Olsson 76 Vansbro AIK Skidklubb 13:48.3 49.2
9 Rebecca Öhrn 81 Vilhelmina IK 13:52.1 53.0
10 Elina Rönnlund 85 IFK Umeå 13:54.0 54.9
11 Jenny Solin 72 Sollefteå Skidor IF 13:57.1 58.0
12 Emma Ribom 70 Kalix SK 14:01.3 1:02.2
13 Filippa Lindman 27 Stockviks SF 14:03.3 1:04.2
14 Maria Jonasson 82 Östersunds SK 14:08.7 1:09.6
15 Sandra Olsson 73 Malungs IF 14:10.9 1:11.8
16 Casey Wright 61 Birkebeiner Nordic Ski Club 14:12.6 1:13.5
17 Moa Wikberg 41 Grava SK 14:15.5 1:16.4
18 Angelica Johansson 60 IFK Mora SK 14:17.1 1:18.0
19 Mathilda Ruus 56 Gillberga SK 14:17.3 1:18.2
20 Sara Wadman 50 IFK Mora SK 14:20.2 1:21.1
21 Linnea Stark 79 Stockviks SF 14:22.2 1:23.1
22 Therese Axelsson 39 SK Bore 14:27.1 1:28.0
23 Jackline Lockner 84 Graninge-Alliansen 14:28.7 1:29.6
24 Emma Backén 9 Svegs IK 14:29.8 1:30.7
25 Ida Kihlén 68 Malungs IF 14:31.5 1:32.4
26 Anna Trnka 80 Birkebeiner Nordic Ski Club 14:32.7 1:33.6
27 Wilma Jönsson 18 Östersunds SK 14:39.5 1:40.4
28 Vendela Westin 25 Sollefteå Skidor IF 14:41.2 1:42.1
29 Jenny Larsson 58 Luleå Gjutarens IF 14:43.3 1:44.2
30 Hanna Eriksson 77 IFK Mora SK 14:43.4 1:44.3
=30 Ida Dahl 83 Östersunds SK 14:43.4 1:44.3
32 Isabelle Persson 88 Stockviks SF 14:43.9 1:44.8
33 Mimmi Björn 74 IFK Umeå 14:44.2 1:45.1
34 Johanna Engström 14 Kalix SK 14:44.4 1:45.3
35 Olivia Persson 20 Storumans IK 14:44.8 1:45.7
36 Matilda Björn 65 Sundbybergs IK 14:45.9 1:46.8
37 Linda Ström 48 Hägglunds Ski Team SK 14:49.8 1:50.7
38 Evelina Sutro 52 IFK Mora SK 14:50.4 1:51.3
39 Hanna Vikman 78 Gellivare Skidallians IK 14:52.3 1:53.2
40 Lisa Vinsa 75 Jukkasjärvi IF 14:52.9 1:53.8
41 Vilma Funck 3 IFK Kiruna 14:53.9 1:54.8
42 Emma Thalin 40 Svegs IK 14:55.6 1:56.5
43 Ilona Lusth 19 Åsarna IK 14:57.7 1:58.6
44 Cecilia Mårtensson 51 Lycksele IF 14:59.5 2:00.4
45 Matilda Jönsson 5 Sävast Ski Team IF 15:01.5 2:02.4
46 Saga Stenman 55 SK Järven 15:03.0 2:03.9
47 Ida Sundström 63 Luleå Gjutarens IF 15:03.6 2:04.5
48 Linn Gustafsson 15 Filipstads SF 15:04.5 2:05.4
49 Sarah Hale 67 IFK Mora SK 15:05.6 2:06.5
50 Adina Johansson 13 IK Hakarpspojkarna 15:05.8 2:06.7
51 Ottilia Niemi 4 IFK Kiruna 15:11.6 2:12.5
52 Moa Molander-Kristiansen 86 Domnarvets GOIF 15:13.0 2:13.9
53 Naima Nergård 45 Gellivare Skidallians IK 15:13.4 2:14.3
54 Erika Forslin 57 Hudiksvalls IF 15:14.9 2:15.8
55 Emmalisa Strömberg 37 Sollefteå Skidor IF 15:16.9 2:17.8
56 Karin Björnlinger 62 IK Vista 15:20.6 2:21.5
57 Josefin Nilsson 7 IK Fryken 15:21.4 2:22.3
58 Sofie Björklund 59 Hällbybrunns IF 15:26.2 2:27.1
59 Xanthea Dewez 66 Wangaratta Ski Club 15:28.3 2:29.2
60 Hanna Fritz 23 Åmåls OK 15:29.4 2:30.3
61 Moa Martinsson 33 Gellivare Skidallians IK 15:30.4 2:31.3
62 Cajsa Martinsson 53 IFK Grängesberg SK 15:31.5 2:32.4
63 Klara Svensson 2 Äspereds IF 15:33.5 2:34.4
64 Sara Hägesten 47 Sollefteå Skidor IF 15:35.7 2:36.6
65 Malin Börjesjö 64 Sundbybergs IK 15:36.7 2:37.6
66 Julia Seger 43 Boo Kanot och Skidklubb 15:38.2 2:39.1
67 Julia Nyström 69 Nordingrå SK 15:38.4 2:39.3
68 Elin Karlsson 36 OK Borgen 15:44.2 2:45.1
69 Josefine Wallenhammar 34 Garphyttans IF 15:44.9 2:45.8
70 Astrid Lindmark 35 IFK Kiruna 15:45.7 2:46.6
71 Matilda Tagg 12 Njutångers IF SK 15:45.9 2:46.8
72 Frida Bjerke 42 Falköpings AIK SK 15:47.0 2:47.9
73 Elin Bryne 46 IK Fryken 16:03.4 3:04.3
74 Agnes Åstot 11 IFK Umeå 16:22.6 3:23.5
75 Agnes Wilkenson 29 Gävle SK 16:23.3 3:24.2
76 Carolina Nilsson 32 IK Fryken 16:29.4 3:30.3
77 Hanna Dahlberg 31 Bredaryds SOK 16:36.9 3:37.8
78 Jasmine Olsson 49 Hudiksvalls IF 16:38.7 3:39.6
79 Emma Höglund 26 IFK Mora SK 16:39.8 3:40.7
80 Frida Lindqvist 17 Hagfors SF 16:56.6 3:57.5
81 Maja Wiik 10 Tvärreds IF 17:16.1 4:17.0
82 Emma Rönn 30 Tranemo IF Skidklubb 18:24.4 5:25.3
83 Felicia Arousell 6 Njutångers IF SK 18:44.3 5:45.2
84 Olivia Sörling 24 Hedesunda IF 18:48.8 5:49.7

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *