Söderlund tiondelen från pallen i Norge

Foto: Bildbyrån
Foto: Bildbyråne

IFK Moras Helene Söderlund fortsätter att visa fin form när hon idag var bästa svenska vid Skandinaviska cupen i Lillehammer. Helene slutade på en mycket fin 4:e plats i damernas 10 km fristil, endast tiondelen från pallen.

Helene Söderlund har öppnat säsongen riktigt starkt i Piteå förra helgen övertygade hon med en seger på distansloppet. Nu följde hon upp det fina loppet med en mycket stark 4:e plats i den Skandinaviska Cupen i Norge

Norskan Maria Strøm Nakstad var överlägsen och vann med halvminuten. Mellan placeingarna 2,3 och 4 var desto jämnare där det endast skiljde 3 tiondelar mellan Silje Øyre Slind, Norge, Susanna Saapunki, Finland och Helene Söderlund.

Plass Startnr Navn Klubb Tid Etter
1 463 Maria Strøm Nakstad Byaasen Skiklub/Team Veidekke Trøndelag 29:02,0 +00:00,0
2 462 Silje Øyre Slind Oppdal IL – ski/Team NTNU 29:32,1 +00:30,1
3 459 Susanna Saapunki Finland 29:32,3 +00:30,3
4 455 Helene Söderlund Ifk Mora SK 29:32,4 +00:30,4
5 453 Silje Theodorsen Kvaløysletta Skilag/Team Veidekke Nord-Norge 29:40,7 +00:38,7
6 440 Anne Kjersti Kalvå Lundamo IL/Team Veidekke Trøndelag 29:45,9 +00:43,9
7 465 Emilie Kristoffersen Lillehammer Skiklub/Team Coop Talent 29:53,5 +00:51,5
8 457 Maria Gräfnings Falun Borlänge SK 29:56,6 +00:54,6
9 454 Barbro Kvåle Lillehammer Skiklub 30:01,2 +00:59,2
10 464 Evelina Settlin Hudiksvalls If 30:17,9 +01:15,9
11 468 Astrid Øyre Slind Oppdal IL – ski/Team NTNU 30:21,4 +01:19,4
12 458 Sylvia Thorson Nordskar Lillehammer Skiklub 30:24,2 +01:22,2
13 449 Karianne Jevne Heming, IL – Ski/Team Veidekke Oslofjord 30:29,0 +01:27,0
14 438 Berit Mogstad Strindheim IL 30:34,7 +01:32,7
15 451 Marjaana Pitkaenen Vierman Koitto 30:43,2 +01:41,2
16 443 Heini Hokkanen Finland 30:46,0 +01:44,0
17 467 Jennie Öberg Piteå Elit SK 30:50,6 +01:48,6
18 460 Kari Vikhagen Gjeitnes Henning Skilag 30:56,8 +01:54,8
19 448 Maija Hakala Finland 31:02,8 +02:00,8
20 432 Marthe Bjørnsgaard Lillehammer Skiklub 31:05,8 +02:03,8
21 441 Hedda Bångman Offerdals SK 31:09,8 +02:07,8
22 442 /Emilie Fleten Gol Il/Team Veidekke Innlandet 31:16,3 +02:14,3
23 456 Elin Molin Sollefteå Skidor If 31:20,3 +02:18,3
24 436 Frida Erkers Sundbybergs Ik 31:28,9 +02:26,9
25 446 Emilie Cedervärn Ulricehamns If 31:31,2 +02:29,2
26 452 Katri Lylynpäre Finland 31:40,4 +02:38,4
27 447 Maria Nordström Ulricehamns If 31:53,2 +02:51,2
28 425 Anniken Jørgensen Inderøy IL 31:57,0 +02:55,0
29 450 Elina Rönnlund Ifk Umeå 32:02,9 +03:00,9
30 426 Mari Støen Gussiås Lillehammer Skiklub 32:06,6 +03:04,6
31 431 Thea Krokan Murud Roterud IL/Team Veidekke Innlandet 32:10,8 +03:08,8
32 408 Maren Wangensteen Øystre Slidre IL 32:14,3 +03:12,3
33 423 Renate Bergset Tjetland Gjesdal IL/Sirdal Ski Langrenn 32:22,0 +03:20,0
34 429 Anne Lise Grubbmo Lierne IL 32:24,3 +03:22,3
35 434 Anna Svendsen Tromsø SK – Langrenn 32:28,0 +03:26,0
36 437 Merete Myrseth Strindheim IL 32:38,5 +03:36,5
37 420 Marit Katarina Robertsen Kvaløysletta Skilag 32:50,2 +03:48,2
38 421 Kristine K Torgersen Lillehammer Skiklub 32:52,8 +03:50,8
39 444 Ingeranne Strøm Nakstad Byaasen Skiklub/Team Veidekke Trøndelag 32:55,4 +03:53,4
40 427 Ida Lindkvist Ifk Mora SK 33:03,2 +04:01,2
41 435 Julia Jansson Sollefteå Skidor If 33:38,3 +04:36,3
42 445 Moa Larsson Falun Borlänge SK 33:39,0 +04:37,0
43 433 Henriette Heitmann Mikkelsen Lillehammer Skiklub/Team Nordlysbyen Ski 33:41,1 +04:39,1
44 439 Emilie Kongsten Åsen IL/Team Veidekke Oslofjord 33:43,4 +04:41,4
45 417 Pia Helene Paulsen Rustad IL/Team Veidekke Oslofjord 34:36,0 +05:34,0
46 410 Mathilde Thyli Lillehammer Skiklub 34:51,4 +05:49,4
47 430 Wenche A. Snildalsli Strindheim IL 34:51,9 +05:49,9
48 415 Sigrid Lid Byggland Høydalsmo IL 35:24,3 +06:22,3
49 414 Stine Skaarseth Lillehammer Skiklub 35:32,0 +06:30,0
50 416 Tonje Lerfald Nilssen Henning Skilag 35:43,2 +06:41,2
51 407 Lucy Jancus Hornindal IL 35:59,8 +06:57,8
52 422 Marte Jensen Runar, IL 36:29,4 +07:27,4
53 412 Pia Sofie Måbø Lillehammer Skiklub 37:38,6 +08:36,6
54 419 Helene Albertsen Dahlen IL Varden Meråker 37:42,1 +08:40,1
55 406 Camilla Høivik Carlsen København SK 41:01,2 +11:59,2

 

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *