Foto: Bildbyrån
Foto: Bildbyrån

I U23-klassen tog sig sju av åtta svenskar sig vidare från prologen. Bäst var Martin Bergström (10:a) och Anna Dyvik (9:a)

I damklassen klarade sig Frida Erkers precis på 30:e plats medan Jens Burman inte helt oväntat var den svensk som inte klarade sig vidare.

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Time Behind FIS Points
 1  7  3295170 BAUDIN Francesca 1993 ITA  3:35.41  25.00
 2  5  3485794 KOVALEVA Polina 1993 RUS  3:35.80  +0.39  27.17
 3  12  3485933 ALESHINA Tatiana 1994 RUS  3:36.75  +1.34  32.46
 4  9  3425519 KVAALE Barbro 1992 NOR  3:36.90  +1.49  33.30
 5  14  3425896 THEODORSEN Silje 1994 NOR  3:37.65  +2.24  37.48
 6  1  3295193 LAURENT Greta 1992 ITA  3:37.74  +2.33  37.98
 7  10  3485862 ZHAMBALOVA Alisa 1994 RUS  3:37.98  +2.57  39.32
 8  2  3565039 RAZINGER Nika 1993 SLO  3:38.27  +2.86  40.93
 9  11  3505828 DYVIK Anna 1994 SWE  3:38.56  +3.15  42.55
 10  3  3505800 DAHLQVIST Maja 1994 SWE  3:39.09  +3.68  45.50
 11  4  3505675 SETTLIN Evelina 1992 SWE  3:39.16  +3.75  45.89
 12  19  3105179 BOUFFARD-NESBITT Olivia 1992 CAN  3:39.38  +3.97  47.12
 13  8  3205305 GIMMLER Laura 1993 GER  3:40.19  +4.78  51.63
 14  16  3515184 VON SIEBENTHAL Nathalie 1993 SUI  3:40.30  +4.89  52.24
 15  23  3185447 LYLYNPERA Katri 1994 FIN  3:41.34  +5.93  58.03
 16  17  3185442 NURMI Leena 1994 FIN  3:41.48  +6.07  58.81
 17  15  3205350 WINKLER Anne 1994 GER  3:42.45  +7.04  64.22
 18  34  3675029 STOYAN Anna 1993 KAZ  3:42.45  +7.04  64.22
 19  6  3485708 OSCHEPKOVA Evgenia 1993 RUS  3:44.72  +9.31  76.86
 20  30  3425772 BJOERNSGAARD Marthe 1993 NOR  3:44.82  +9.41  77.42
 21  27  3535468 HART Anne 1992 USA  3:46.86  +11.45  88.79
 22  21  3425565 MYRSETH Merete 1992 NOR  3:47.57  +12.16  92.74
 23  32  3665059 LUKONINA Ina 1994 BLR  3:48.26  +12.85  96.58
 24  20  3105190 BROWNE Cendrine 1993 CAN  3:49.49  +14.08  103.44
 25  13  3295237 STUERZ Giulia 1993 ITA  3:50.20  +14.79  107.39
 26  29  3435133 LETOCHA Urszula 1994 POL  3:52.56  +17.15  120.54
 27  18  3105146 BEATTY Dahria 1994 CAN  3:53.26  +17.85  124.44
 28  36  3675049 BYKOVA Irina 1993 KAZ  3:53.65  +18.24  126.61
 29  37  3295236 VIGNAROLI Martina 1994 ITA  3:54.03  +18.62  128.73
 30  28  3505681 ERKERS Frida 1992 SWE  3:55.16  +19.75  135.02
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Time Behind FIS Points
 1  1  3421698 FOSSLI Sondre Turvoll 1993 NOR  3:03.42  25.00
 2  13  3421154 NYENGET Martin Loewstroem 1992 NOR  3:03.79  +0.37  27.42
 3  14  3510428 HOESLI Corsin 1992 SUI  3:04.32  +0.90  30.89
 4  44  3290407 SALVADORI Giandomenico 1992 ITA  3:04.84  +1.42  34.29
 5  17  3430197 MOTOR Konrad 1993 POL  3:05.12  +1.70  36.12
 6  22  3190345 JOUVE Richard 1994 FRA  3:05.77  +2.35  40.37
 7  3  3421164 SKAR Sindre Bjoernestad 1992 NOR  3:05.83  +2.41  40.77
 8  7  3481755 VOKUEV Ermil 1992 RUS  3:06.15  +2.73  42.86
 9  11  3290391 URBANI Simone 1992 ITA  3:06.42  +3.00  44.63
 10  19  3530672 SAXTON Benjamin 1993 USA  3:07.01  +3.59  48.49
 11  41  3290367 BRIGADOI Mauro 1992 ITA  3:07.24  +3.82  49.99
 12  12  3500972 BERGSTROEM Martin 1992 SWE  3:07.33  +3.91  50.58
 13  10  3390169 KILP Marko 1993 EST  3:07.89  +4.47  54.24
 14  24  3481432 MALTSEV Artem 1993 RUS  3:08.00  +4.58  54.96
 15  6  3220016 YOUNG Andrew 1992 GBR  3:08.06  +4.64  55.36
 16  20  3100217 JOHNSGAARD Knute 1992 CAN  3:09.17  +5.75  62.62
 17  42  3180766 OJANSIVU Antti 1993 FIN  3:09.66  +6.24  65.82
 18  9  3670039 RAGOZIN Roman 1993 KAZ  3:10.24  +6.82  69.62
 19  26  3290373 MULLER Claudio 1992 ITA  3:10.31  +6.89  70.08
 20  25  3481482 VICHUZHANIN Kirill 1992 RUS  3:10.66  +7.24  72.37
 21  28  3530583 HANNEMAN Logan 1993 USA  3:10.70  +7.28  72.63
 22  4  3510417 KAESER Erwan 1992 SUI  3:10.88  +7.46  73.81
 23  15  3200462 METZ Lennart 1993 GER  3:11.69  +8.27  79.11
 24  27  3430186 KLISZ Pawel 1992 POL  3:11.71  +8.29  79.24
 25  32  3510472 BIELER Livio 1993 SUI  3:11.76  +8.34  79.56
 26  21  3501176 RUUS Marcus 1994 SWE  3:11.82  +8.40  79.96
 27  8  3500991 WESTBERG Karl-Johan 1992 SWE  3:12.11  +8.69  81.85
 28  2  3510451 SCHAAD Roman 1993 SUI  3:12.88  +9.46  86.89
 29  33  3150462 RYPL Miroslav 1992 CZE  3:13.78  +10.36  92.78
 30  30  3670042 MALYSHEV Sergey 1994 KAZ  3:13.83  +10.41  93.11

 

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *