Rasmus och Johanna vann Daniel Karlssons Minne

110214OS
Foto: Bildbyrån

Rasmus Hörnfeldt, Östersunds SK och Johanna Meyer, Sollefteå SK vann den andra upplagan av Daniel Karlssons Minne.

På grund av stormen Ivar som åstadkom stora skador på Östersunds elljusspår tvingades man att skjuta fram Daniel Karlssons Minne en vecka. Därmed så försvann tyvärr många åkare från startlistorna.

I H21 så vann blev det dubbelt ÖSK genom Rasmus Hörnfeldt och Jonatan Thoresson. Trea slutade Hampus Lindblom, Åsarna IK.

I damklassen så segrade Johanna Meyer tävlandes för Sollefteå SK. Frida Hallquist blev tvåa och norskan Marit Robertsen knep den sista pallplatsen.

H 15-16, 2 x 3.3 km:1) Fredrik Andersson, Sollefteå Skidor IF, 13:39.0, 2) Anton Eriksson, Östersunds SK, 14:23.5, 3) Erik Holmgren, Stuguns SK, 14:28.4, 4) Tobias Lindman, Stockviks SF, 14:31.2, 5) Hampus Millestu, Utrikes Skidklubb, 14:38.3, 6) Carl Rotvold, Åsarna IK, 14:50.4, 7) Simon Simonsson, Tullus SG, 15:31.4, 8) Arvid Schön, Storvreta IK, 16:36.9,

D 15-16, 2 x 3.3 km:1) Gabriella Pålsson, Utrikes Skidklubb, 15:44.1, 2) Alicia Persson, Stockviks SF, 15:58.6, 3) Gry Abrahamsson Gjersvold, Utrikes Skidklubb, 16:23.0, 4) Emma Wasell, Mörsils IF, 16:38.2, 5) Emma Jönsson, Östersunds SK, 16:59.0,

D 21-, 2 x 3.3 km:1) Johanna Meyer, Sollefteå Skidor IF, 13:23.3, 2) Frida Hallquist, Åsarna IK, 14:19.9, 3) Marit Robertsen, Kvaloeysletta Skilag, 14:26.3, 4) Jennie Jirhed, Östersunds SK, 14:27.5, 5) Sara Hallquist, Åsarna IK, 14:50.5, 6) Katja Schwartz, Åsarna IK, 14:59.1, 7) Eva Johansson, Linköpings SK, 15:18.9, 8) Ashleigh Spittle, Birkebeiner Nordic Ski Club, 16:21.0, 9) Ellie Phillips, AUS, 16:24.9,

D 19-20, 2 x 3.3 km:1) Frida Gustavsson, Tullus SG, 14:47.3, 2) Isabelle Persson, Stockviks SF, 15:03.1, 3) Casey Wright, Birkebeiner Nordic Ski Club, 15:07.2, 4) Johanna Ågran, Tullus SG, 15:41.8, 5) Vendela Westin, Sollefteå Skidor IF, 15:49.8,

D 17-18, 2 x 3.3 km:1) Ebba Andersson, Sollefteå Skidor IF, 13:21.6, 2) Filippa Lindman, Stockviks SF, 14:56.9, 3) Ellionore Bäckman, Hede SK, 15:59.9, 4) Emma Jonsson, Åsarna IK, 16:15.1, 5) Ida Hallquist, Åsarna IK, 16:29.1, 6) Ilona Lusth, Åsarna IK, 16:50.3, 7) Amanda Lindblad, Stockviks SF, 17:58.7,

H 21-, 3 x 3.3 km:1) Rasmus Hörnfeldt, Östersunds SK, 18:24.5, 2) Jonatan Thoresson, Östersunds SK, 18:26.3, 3) Hampus Lindblom, Åsarna IK, 18:55.1, 4) Victor Hallquist, Åsarna IK, 18:55.7, 5) Arvid Forss, Åsarna IK, 19:03.8, 6) Mattias Bångman, Offerdals SK, 19:14.1, 7) Andreas Holmberg, IFK Mora SK, 19:15.1, 8) Patrik Tallbom, Östersunds SK, 19:21.7, 9) Harald Kempe, Tynderö IK, 19:59.1, 10) Emil Lagergren, Tynderö IK, 20:06.9, 11) ANDREAS Oskarsson, IFK Umeå, 20:18.6, 12) Jackson Bursill, NSW XC Ski Team, 20:32.7, 13) Nick Montgomery, Birkebeiner Nordic Ski Club, 20:42.6, 14) Anton Svensson, Åsarna IK, 21:40.1, 15) Alasdair Tutt, Birkebeiner Nordic Ski Club, 21:48.5, 16) Simon Svanebo, Tynderö IK, 22:22.3,

H 19-20, 3 x 3.3 km:1) Jens Burman, Åsarna IK, 18:25.3, 2) Eddie Edström, Stockviks SF, 19:16.4, 3) Martin Ponsiluoma, Tullus SG, 19:28.5, 4) Torben Svensson, Järpens SK, 19:29.9, 5) Niklas Forsberg, Biathlon Östersund IF, 19:31.7, 6) Olle Olsson Bad, Tullus SG, 19:52.7, 7) Hannes Stenström, Järpens SK, 19:58.2, 8) Jesper Thor, Åsarna IK, 20:58.4,

H 17-18, 3 x 3.3 km:1) Max Novak, Offerdals SK, 19:29.1, 2) Gustav Rotvold, Åsarna IK, 20:20.3, 3) John Leander, Åsarna IK, 20:31.6, 4) Daniel Hägesten, Sollefteå Skidor IF, 20:58.1, 5) Gabriel Hallquist, Åsarna IK, 21:31.2, 6) Nicklas Olausson, Tullus SG, 21:34.0, 7) Filip Åslin, Stockviks SF, 21:35.1, 8) Fredrik Arnberg, Stockviks SF, 22:33.6,

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *