Foto: Bildbyrån

Sprintprologen är gjord och tre svenska damer och tre herrar vidare. Kalla var bästa dam på 7e tid medan Svensson var snabbast av de svenska herrarna, 10e. Falk missade precis kvalet på den långa banan med åktid uppåt fyra minuter.

Damer

 1  28  3425410 OESTBERG Ingvild Flugstad 1990 NOR  3:41.61  0.00
 2  25  3425365 FALLA Maiken Caspersen 1990 NOR  3:46.58  +4.97  26.91
 3  22  3425301 JOHAUG Therese 1988 NOR  3:50.40  +8.79  47.60
 4  30  3425499 WENG Heidi 1991 NOR  3:51.49  +9.88  53.50
 5  19  3425183 JACOBSEN Astrid Uhrenholdt 1987 NOR  3:51.60  +9.99  54.10
 6  26  3205176 RINGWALD Sandra 1990 GER  3:51.61  +10.00  54.15
 7  17  3505217 KALLA Charlotte 1987 SWE  3:52.42  +10.81  58.54
 8  10  3185168 NISKANEN Kerttu 1988 FIN  3:52.42  +10.81  58.54
 9  41  3535304 CALDWELL Sophie 1990 USA  3:54.03  +12.42  67.25
 10  23  3565062 LAMPIC Anamarija 1995 SLO  3:54.08  +12.47  67.52
 11  4  3535320 BJORNSEN Sadie 1989 USA  3:54.96  +13.35  72.29
 12  47  3205224 KOLB Hanna 1991 GER  3:55.07  +13.46  72.88
 13  8  3535410 DIGGINS Jessica 1991 USA  3:56.19  +14.58  78.95
 14  9  3505445 OEBERG Jennie 1989 SWE  3:56.29  +14.68  79.49
 15  32  3705003 PROCHAZKOVA Alena 1984 SVK  3:56.30  +14.69  79.55
 16  3  3185137 KYLLOENEN Anne 1987 FIN  3:56.36  +14.75  79.87
 17  21  3505183 HAAG Anna 1986 SWE  3:56.63  +15.02  81.33
 18  39  3535124 SARGENT Ida 1988 USA  3:57.12  +15.51  83.99
 19  45  3485794 KOVALEVA Polina 1993 RUS  3:57.65  +16.04  86.86
 20  5  3185114 MONONEN Laura 1984 FIN  3:58.34  +16.73  90.59
 21  27  3435001 KOWALCZYK Justyna 1983 POL  3:58.44  +16.83  91.13
 22  16  3185256 PARMAKOSKI Krista 1990 FIN  3:58.48  +16.87  91.35
 23  29  3486239 BELORUKOVA Yulia 1995 RUS  3:59.18  +17.57  95.14
 24  42  3565002 FABJAN Vesna 1985 SLO  3:59.83  +18.22  98.66
 25  34  3205075 HERRMANN Denise 1988 GER  3:59.97  +18.36  99.42
 26  14  3155249 NOVAKOVA Petra 1993 CZE  3:59.97  +18.36  99.42
 27  40  3565039 RAZINGER Nika 1993 SLO  4:00.43  +18.82  101.91
 28  24  3425703 SLIND Kari Oeyre 1991 NOR  4:00.47  +18.86  102.13
 29  56  3105146 BEATTY Dahria 1994 CAN  4:00.56  +18.95  102.61
 30  35  3565034 CEBASEK Alenka 1989 SLO  4:00.83  +19.22  104.07
 31  11  3505405 FALK Hanna 1989 SWE  4:01.81  +20.20  109.38

Herrar

 1  6  3481539 USTIUGOV Sergey 1992 RUS  3:21.33  0.00
 2  15  3420365 BRANDSDAL Eirik 1986 NOR  3:22.37  +1.04  6.20
 3  5  3420228 SUNDBY Martin Johnsrud 1984 NOR  3:22.89  +1.56  9.30
 4  14  3421320 IVERSEN Emil 1991 NOR  3:23.29  +1.96  11.68
 5  4  3420239 NORTHUG Petter Jr. 1986 NOR  3:24.10  +2.77  16.51
 6  22  3290326 PELLEGRINO Federico 1990 ITA  3:24.16  +2.83  16.87
 7  7  3420994 TOENSETH Didrik 1991 NOR  3:24.34  +3.01  17.94
 8  9  3420077 HATTESTAD Ola Vigen 1982 NOR  3:24.71  +3.38  20.15
 9  10  3420961 KROGH Finn Haagen 1990 NOR  3:25.75  +4.42  26.34
 10  23  3501255 SVENSSON Oskar 1995 SWE  3:25.80  +4.47  26.64
 11  55  3200210 EISENLAUER Sebastian 1990 GER  3:26.17  +4.84  28.85
 12  46  3180114 STRANDVALL Matias 1985 FIN  3:26.27  +4.94  29.44
 13  19  3420577 DYRHAUG Niklas 1987 NOR  3:26.72  +5.39  32.13
 14  21  3100110 HARVEY Alex 1988 CAN  3:26.74  +5.41  32.25
 15  18  3190345 JOUVE Richard 1994 FRA  3:27.45  +6.12  36.48
 16  16  3480695 BESSMERTNYKH Alexander 1986 RUS  3:27.50  +6.17  36.78
 17  11  3190111 MANIFICAT Maurice 1986 FRA  3:27.71  +6.38  38.03
 18  63  3100097 VALJAS Len 1988 CAN  3:28.36  +7.03  41.90
 19  1  3420586 HOLUND Hans Christer 1989 NOR  3:28.46  +7.13  42.50
 20  43  3190255 GROS Baptiste 1990 FRA  3:28.77  +7.44  44.35
 21  8  3481132 LARKOV Andrey 1989 RUS  3:28.83  +7.50  44.70
 22  61  3180250 PENTSINEN Anssi 1986 FIN  3:29.65  +8.32  49.59
 23  56  3050155 STADLOBER Luis 1991 AUT  3:29.77  +8.44  50.31
 24  33  3500330 PETERSON Teodor 1988 SWE  3:30.59  +9.26  55.19
 25  59  3190282 JAY Renaud 1991 FRA  3:31.13  +9.80  58.41
 26  29  3670007 POLTORANIN Alexey 1987 KAZ  3:31.39  +10.06  59.96
 27  13  3480013 VYLEGZHANIN Maxim 1982 RUS  3:31.49  +10.16  60.56
 28  45  3510342 BAUMANN Jonas 1990 SUI  3:31.91  +10.58  63.06
 29  26  3500139 HELLNER Marcus 1985 SWE  3:32.07  +10.74  64.01
 30  51  3430103 STAREGA Maciej 1990 POL  3:32.09  +10.76  64.13

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here