Poltoranin snabbast – Ingen svensk vidare

Alexey Poltoranin var snabbast i prologen under den finska säsongspremiären som inleds med sprint. Ingen av de svenska herrarna tog sig vidare till finalerna.

Bäst av de svenska åkarna var Gustav Johansson som var dryga 24 sekunder efter segrande Poltoranin. Det resulterade i placering 90 av 133 startande. Tävlingen går att följa live här!

Resultat Prolog Herrar

PLAC NR   NAMN/NATION TID DIFF
1 100 ALEXEY POLTORANIN
Kazakhstan
3:08.69 0.00
2 98 RISTOMATTI HAKOLA
Finland
3:09.07 +0.38
3 96 PEETER KUMMEL
Estonia
3:09.38 +0.69
4 106 LASSE PAAKKONEN
Finland
3:10.66 +1.97
5 97 TONI KETELÄ
Finland
3:10.86 +2.17
6 101 ARI LUUSUA
Finland
3:11.01 +2.32
7 94 MATIAS STRANDVALL
Finland
3:11.40 +2.71
8 105 ANTTI HÄKÄMIES
Finland
3:11.72 +3.03
9 102 MARKO KILP
Estonia
3:11.76 +3.07
10 110 RAIDO RANKEL
Estonia
3:12.58 +3.89
11 104 LAURI VUORINEN
Finland
3:13.18 +4.49
12 125 LAURI LEPISTÖ
Finland
3:13.80 +5.11
13 112 VILLE-PETTERI SAARELA
Finland
3:14.61 +5.92
14 114 KEIN EINASTE
Estonia
3:14.64 +5.95
15 111 JONI MÄKI
Finland
3:15.01 +6.32
16 103 SIIM SELLIS
Estonia
3:15.05 +6.36
17 107 ALIAKSANDR VORANAU
Belarus
3:15.15 +6.46
18 147 HENRI JELONEN
Finland
3:15.28 +6.59
19 128 DMITRIY BAKLANOV
Russia
3:15.43 +6.74
20 145 JOONAS SARKKINEN
Finland
3:15.79 +7.10
20 155 KARRI HAKALA
Finland
3:15.79 +7.10
22 126 KAREL TAMMJARV
Estonia
3:15.91 +7.22
23 99 NIKOLAY CHEBOTKO
Kazakhstan
3:16.30 +7.61
24 113 DENIS VOLOTKA
Kazakhstan
3:16.41 +7.72
25 118 BASTIEN POIRRIER
France
3:17.16 +8.47
26 120 ALVAR JOHANNES ALEV
Estonia
3:17.28 +8.59
27 246 MIKHAIL KUKLIN
Belarus
3:17.29 +8.60
28 116 ALEXEY CHERVOTKIN
Russia
3:18.21 +9.52
29 137 ANDREAS NYGAARD
Norway
3:18.64 +9.95
30 108 KALLE LASSILA
Finland
3:18.71 +10.02
30 249 MATIAS TIIRO
Finland
3:18.71 +10.02
32 153 TORGEIR SULEN HOVLAND
Norway
3:18.75 +10.06
33 133 MARTIN MIKKELSEN
Norway
3:19.00 +10.31
34 132 KONSTANTIN BORTSOV
Kazakhstan
3:19.02 +10.33
35 122 AIVAR REHEMAA
Estonia
3:19.12 +10.43
36 121 PAVEL VIKULIN
Russia
3:19.76 +11.07
37 131 SERGEY CHEREPANOV
Kazakhstan
3:19.91 +11.22
38 119 VADIM KOROLEV
Russia
3:20.10 +11.41
39 136 CHRISTOFFER LINDVALL
Finland
3:20.22 +11.53
40 124 ALGO KARP
Estonia
3:20.29 +11.60
41 123 VILLE AHONEN
Finland
3:20.30 +11.61
42 141 IVAN LYUFT
Kazakhstan
3:21.05 +12.36
43 162 JUHO MUHONEN
Finland
3:21.06 +12.37
44 167 TOPIAS TYNI
Finland
3:21.59 +12.90
45 127 RIKHARD MÄKI-HEIKKILÄ
Finland
3:21.63 +12.94
46 117 MODESTAS VAICIULIS
Lithuania
3:21.77 +13.08
47 191 MARTIN BENTZEN
Norway
3:22.07 +13.38
48 169 VAHUR TEPPAN
Estonia
3:22.17 +13.48
49 157 YERDOS AKHMADIYEV
Kazakhstan
3:22.76 +14.07
50 168 ALEKSI PARTTIMAA
Finland
3:23.06 +14.37
51 115 JUHA-MATTI MIKKOLAINEN
Finland
3:23.17 +14.48
52 130 HARRI NIEMI
Finland
3:23.59 +14.90
53 138 VELI-MATTI RÄSÄNEN
Finland
3:24.38 +15.69
54 243 JANNE STENBACK
Finland
3:24.43 +15.74
55 134 ALEXEY IGNATOV
Russia
3:24.59 +15.90
56 158 IVAN POLOSIN
Russia
3:24.77 +16.08
57 203 ANDRIY ORLYK
Ukraine
3:25.23 +16.54
58 146 DAULET RAKHIMBAYEV
Kazakhstan
3:25.77 +17.08
59 109 HEIKKI KORPELA
Finland
3:25.89 +17.20
60 135 OLEKSII KRASOVSKYI
Ukraine
3:26.11 +17.42
61 173 NIKITA ZHARNOSSENKO
Kazakhstan
3:26.20 +17.51
62 217 ULADZISLAU ZHVIKAU
Belarus
3:26.41 +17.72
63 152 JANNE TERVO
Finland
3:26.55 +17.86
64 159 JARI JOUTSEN
Finland
3:26.56 +17.87
65 144 TERO TURUNEN
Finland
3:27.16 +18.47
66 129 MART KEVIN POLLUSTE
Estonia
3:27.29 +18.60
67 172 CHRISTIAN TVEDT BUGGE
Norway
3:27.58 +18.89
68 180 ROMAN KANAREYKIN
Russia
3:27.73 +19.04
69 182 ANTON BYKOV
Russia
3:28.03 +19.34
70 160 EINO VUOLLET
Finland
3:28.06 +19.37
71 209 MAXIMILIAN BIE
Norway
3:28.25 +19.56
72 142 TOMAS KAURSON
Estonia
3:28.80 +20.11
73 193 ALEXANDR VOROBYOV
Kazakhstan
3:28.84 +20.15
74 164 HENRI AHTIAINEN
Estonia
3:29.00 +20.31
75 212 JOAKIM VANGEN THOMASSEN
Norway
3:29.45 +20.76
76 190 KAAREL KASPER KORGE
Estonia
3:29.89 +21.20
77 185 ALEXEY GRISHIN
Russia
3:29.97 +21.28
78 177 ALVAR ANDRES VIRKUS
Estonia
3:30.18 +21.49
79 188 LASSI VUORINEN
Finland
3:30.38 +21.69
80 149 MORTEN TEKSNES
Norway
3:31.56 +22.87
80 174 KASPER LÖNNBÄCK
Finland
3:31.56 +22.87
82 161 YAUHEN BAZYLEU
Belarus
3:31.57 +22.88
82 247 ANDREY TARTYNSKIY
Russia
3:31.57 +22.88
84 200 STEPAN TERENTJEV
Lithuania
3:31.68 +22.99
85 192 JUN-HO HWANG
Korea
3:31.80 +23.11
86 175 JARI HUHTA
Finland
3:32.15 +23.46
87 187 MIKKO MARJAMAA
Finland
3:32.29 +23.60
88 216 KAAREL KARRI
Estonia
3:32.59 +23.90
89 178 MARKUS SINIJÄRVI
Finland
3:32.88 +24.19
90 165 GUSTAV JOHANSSON
Sweden
3:32.90 +24.21
91 140 KRISTJAN KOLL
Estonia
3:34.24 +25.55
92 156 MARTIN NASSAR
Estonia
3:34.39 +25.70
93 207 LEANID KARNEYENKA
Belarus
3:34.54 +25.85
94 202 NIKLAS SUNDSTRÖM
Finland
3:34.57 +25.88
95 248 ARNAUD GUYON
France
3:34.90 +26.21
96 210 RICO JAANIPERE
Estonia
3:35.07 +26.38
97 186 HENRI ROOS
Estonia
3:35.20 +26.51
98 219 ALEXANDR MUKHIN
Kazakhstan
3:35.28 +26.59
99 214 MARTIN LUTS
Estonia
3:35.69 +27.00
100 184 TAUTVYDAS STROLIA
Lithuania
3:36.35 +27.66
101 181 JUHO RIIPI
Finland
3:36.94 +28.25
102 171 VLADISLAV KOVALYOV
Kazakhstan
3:37.53 +28.84
103 208 KAIVO-MART KANGRO
Estonia
3:38.40 +29.71
104 242 TOMMI REPONEN
Finland
3:38.42 +29.73
105 183 ERIK ERIKSSON
Sweden
3:38.63 +29.94
106 226 ROKAS VAITKUS
Lithuania
3:39.22 +30.53
107 239 ULADZISLAU RADCHANKA
Belarus
3:39.98 +31.29
108 197 JONATAN LINDQVIST
Finland
3:40.41 +31.72
109 199 MAXIM SEROV
Kazakhstan
3:40.42 +31.73
110 205 SEONG-BEOM PARK
Korea
3:40.94 +32.25
111 229 OLE MARTIN MYRE NESVOLD
Norway
3:41.17 +32.48
112 166 DAMIR MUFLIKHUNOV
Russia
3:41.21 +32.52
113 240 CLEMENT MAILLER
France
3:41.41 +32.72
114 176 LUKAS JAKELIUNAS
Lithuania
3:41.99 +33.30
115 201 KARL ERIK RABAKUKK
Estonia
3:42.07 +33.38
116 238 YAN KOSTRUBA
Ukraine
3:42.75 +34.06
117 213 EUN-HO KIM
Korea
3:42.77 +34.08
118 231 DMYTRO KOT
Ukraine
3:42.95 +34.26
119 198 NIKITA TRUKHANOV
Russia
3:43.50 +34.81
120 250 NIKOLAY BOLOTNIKOV
Russia
3:43.65 +34.96
121 222 SIMO SILTANEN
Finland
3:43.76 +35.07
122 230 LEONID BELSKIKH
Russia
3:44.17 +35.48
123 195 TAAVI VALTER TAVETER
Estonia
3:44.51 +35.82
124 220 JONG-WON JEONG
Korea
3:46.50 +37.81
125 245 NIKOLAY BUKALEROV-KASHAPOV
Russia
3:47.05 +38.36
126 204 HENRIK FJAELLBORG
Sweden
3:47.17 +38.48
127 215 DANIL BELETSKIY
Kazakhstan
3:48.43 +39.74
128 223 MAX ENBUSKE
Finland
3:49.33 +40.64
129 218 YONG-JIN CHO
Korea
3:49.73 +41.04
130 232 MIN-WOO KIM
Korea
3:52.51 +43.82
131 244 INGMARS BRIEDIS
Latvia
3:52.69 +44.00
132 233 ALEXANDER SHABUNIN
Russia
3:59.00 +50.31
133 206 LASSI JUHANOJA
Finland
4:20.61 +1:11.92

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *