Sergey Ustiugov gjorde ett mycket imponerande jaktstartslopp och drygade ut sin ledning i Tour de Ski. Marcus Hellner blev bäste svensk på sjätte plats.

Martin Johnsrud Sundby öppnade loppet hårt och såg ut att kunna utmana Ustiugov om segern, men Sundby tröttnade på det avslutande varvet och Ustiugov tog sig fjärde raka seger och drygade därmed ut sin ledning i totalen.

Marcus Hellner gjorde ett godkänt lopp och sluade på sjätte plats. Jens Burman är näst bäste svensk i totalen med sin 17:e plats.

Anton Lindblad föll olyckligt under loppet och tvingades avbryta touren.

Resultat
Tour de Ski
Etapp 4 – Jaktstart fristil

1 1 USTIUGOV Sergey RUS 37:58.5
2 2 SUNDBY Martin Johnsrud NOR +37.2
3 3 HARVEY Alex CAN +1:08.8
4 4 COLOGNA Dario SUI +1:09.6
5 12 HEIKKINEN Matti FIN +1:45.0
6 10 TOENSETH Didrik NOR +1:47.6
6 5 HELLNER Marcus SWE +1:47.6
8 8 KRUEGER Simen Hegstad NOR +1:52.4
9 9 MANIFICAT Maurice FRA +1:54.1
10 7 MUSGRAVE Andrew GBR +3:15.5
11 17 HOLUND Hans Christer NOR +3:19.8
12 13 DYRHAUG Niklas NOR +3:20.0
13 11 GAILLARD Jean Marc FRA +3:21.2
14 15 ROETHE Sjur NOR +3:22.0
15 16 DE FABIANI Francesco ITA +3:24.1
16 21 NOTZ Florian GER +3:33.0
17 18 BURMAN Jens SWE +3:36.3
18 24 LIVERS Toni SUI +3:49.4
19 27 BOEGL Lucas GER +4:03.1
20 14 BING Thomas GER +4:17.7
21 20 KERSHAW Devon CAN +4:20.2
22 25 BAUMANN Jonas SUI +4:23.4
23 22 PARISSE Clement FRA +4:28.4
24 19 BESSMERTNYKH Alexander RUS +4:38.0
25 28 HYVARINEN Perttu FIN +5:01.6
26 33 CHERVOTKIN Alexey RUS +5:15.0
27 26 RICKARDSSON Daniel SWE +5:23.7
28 30 SALVADORI Giandomenico ITA +5:25.3
29 23 JAKS Martin CZE +5:34.5
30 38 PEPENE Paul Constantin ROU +6:15.9
31 6 IVERSEN Emil NOR +6:20.5
32 44 LARKOV Andrey RUS +6:26.5
33 40 SEDOV Petr RUS +6:30.1
34 36 JEANNEROD Alexis FRA +6:30.5
35 39 EKSTROEM Axel SWE +6:48.7
36 45 MAETTIG Valentin GER +6:49.0
36 37 HOFFMAN Noah USA +6:49.0
38 43 MELNICHENKO Andrey RUS +6:52.1
39 35 VOKUEV Ermil RUS +7:10.1
40 29 THORN Viktor SWE +7:19.6
41 41 DI CENTA Giorgio ITA +7:42.3
42 31 FURGER Roman SUI +7:42.5
43 46 KILLICK Graeme CAN +8:01.4
44 48 RASTELLI Maicol ITA +8:08.2
45 47 HAUKE Max AUT +8:10.9
46 50 BJORNSEN Erik USA +8:39.0
47 52 KNOP Petr CZE +10:20.6
48 51 NOVAK Michal CZE +11:48.6
49 55 BIKSE Indulis LAT +12:06.7
32 VALJAS Len CAN DNS
54 HAELG Philipp LIE DNF
53 LINDBLAD Anton SWE DNF
49 TRITSCHER Bernhard AUT DNF
42 DOBLER Jonas GER DNF
34 TSINZOV Veselin BUL DNF

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *