Leo Johansson vann masstartsloppet för H17-18 under Scandic cup i Östersund. Tvåa i loppet blev Axel Aflodal, Sundbyberg.

Leo Johansson satte in stöten på det andra varvet av tre. Där fick han en betryggande ledning som han sedan höll hela vägen in till mål.  Kampen om andraplatsen avgjordes på upploppet där Axel Aflodal korsade mållinjen före Anton Murto, Gällivare.

Fyra i loppet slutade William Poromaa, sju sekunder från tredjeplatsen. Totalledaren Ossian Rosenberg hade en tung dag och slutade på 10:e plats, slagen med nästan två minuter.

Resultat
15km Masstart – H17-18
Scandic cup – Östersund

 1  501  3501662 JOHANSSON Leo 1999 SWE  00:39:43.5  92.83
 2  503  3501635 AFLODAL Axel 1999 SWE  00:40:05.2  +21.7  100.11
 3  506  3501704 MURTO Anton 1999 SWE  00:40:06.7  +23.2  100.62
 4  509  3501741 POROMAA William 2000 SWE  00:40:13.6  +30.1  102.93
 5  522  3181268 TALSI Emil 1999 FIN  00:40:27.9  +44.4  107.73
 6  512  3501653 FORSBERG Felix 1999 SWE  00:41:00.4  +1:16.9  118.64
 7  518  3501798 KVARNBRINK Gustav 2000 SWE  00:41:02.7  +1:19.2  119.41
 8  525  3501735 EKBERG Johan 2000 SWE  00:41:02.8  +1:19.3  119.45
 9  538  3501793 SCHULTZ William 2000 SWE  00:41:04.7  +1:21.2  120.08
 10  507  3501794 ROSENBERG Ossian 2000 SWE  00:41:37.5  +1:54.0  131.09
 11  533  3501787 OSKARSSON Samuel 2000 SWE  00:41:41.6  +1:58.1  132.47
 12  508  3501633 KARLSSON Simon 1999 SWE  00:41:44.4  +2:00.9  133.41
 13  516  3501721 LAINE Anton 1999 SWE  00:41:45.5  +2:02.0  133.78
 14  513  3501740 PERSSON Jesper 2000 SWE  00:41:58.4  +2:14.9  138.11
 15  524  3501638 BJOERN Zackarias 1999 SWE  00:42:04.9  +2:21.4  140.29
 16  511  3501716 KARLSSON Andreas 1999 SWE  00:42:21.6  +2:38.1  145.89
 17  531  3501765 AASTOT Simon 2000 SWE  00:42:23.2  +2:39.7  146.43
 18  532  3501719 NILSSON Valdemar 1999 SWE  00:42:26.8  +2:43.3  147.64
 19  545  3501759 ANDERSSON Joel 2000 SWE  00:42:27.1  +2:43.6  147.74
 20  536  3501650 DAHLBERG Jonathan 1999 SWE  00:42:27.5  +2:44.0  147.88
 21  528  3501779 ERIKSSON Anton 2000 SWE  00:42:33.9  +2:50.4  150.02
 22  529  3501679 NORDGREN Emrik 1999 SWE  00:42:39.4  +2:55.9  151.87
 23  510  3501681 NYGREN Linus 1999 SWE  00:42:43.9  +3:00.4  153.38
 24  539  3501782 GRANSTROEM Eric 2000 SWE  00:42:47.8  +3:04.3  154.69
 25  519  3501684 OLSSON Oscar 1999 SWE  00:42:48.5  +3:05.0  154.92
 26  542  3501789 OEBERG Filip 2000 SWE  00:43:02.4  +3:18.9  159.59
 27  514  3501699 AAREBAECK Oscar 1999 SWE  00:43:03.6  +3:20.1  159.99
 28  530  3501763 STEFANSSON Malte 2000 SWE  00:43:15.2  +3:31.7  163.89
 29  526  3501737 MICKELS Martin 2000 SWE  00:43:27.8  +3:44.3  168.11
 30  515  3501771 ROSJOE Filip 2000 SWE  00:43:29.3  +3:45.8  168.62
 31  521  3501720 ANGELSIOEOE Oliver 1999 SWE  00:43:47.0  +4:03.5  174.56
 32  517  3501668 KYROE Filip 1999 SWE  00:43:47.7  +4:04.2  174.79
 33  535  3501661 JOHANSSON Albin 1999 SWE  00:43:53.9  +4:10.4  176.87
 34  523  3501715 ENGDAHL Johannes 1999 SWE  00:43:54.9  +4:11.4  177.21
 35  505  3501663 JONSSON Gustav 1999 SWE  00:43:58.7  +4:15.2  178.49
 36  527  3501745 ENGELIN Erik 2000 SWE  00:44:09.3  +4:25.8  182.04
 37  520  3501667 KRISTOFFERSSON Philip 1999 SWE  00:44:13.0  +4:29.5  183.29
 38  566  3501792 BJOERK Anton 2000 SWE  00:44:18.4  +4:34.9  185.10
 39  552  3501780 ERIKSSON Hugo 2000 SWE  00:44:19.0  +4:35.5  185.30
 40  547  3501749 ERIKSSON Axel 2000 SWE  00:44:22.5  +4:39.0  186.47
 41  537  3501736 AHNBRINK Oskar 2000 SWE  00:44:31.7  +4:48.2  189.56
 42  558  3501757 B NORDAHL Johan 2000 SWE  00:44:38.5  +4:55.0  191.84
 43  546  3501634 SWEDBERG Anton 1999 SWE  00:44:52.5  +5:09.0  196.54
 44  561  3501677 MODIN Mathias 1999 SWE  00:44:57.6  +5:14.1  198.25
 45  544  3501777 EKLOEF Harald 2000 SWE  00:45:00.5  +5:17.0  199.23
 46  589  3501761 KARLSSON William 2000 SWE  00:45:04.6  +5:21.1  200.60
 47  551  3501718 SANDBERG Timor 1999 SWE  00:45:05.1  +5:21.6  200.77
 48  560  3501717 BERG Nick 1999 SWE  00:45:10.5  +5:27.0  202.58
 49  534  3501702 WESTMAN Adam 1999 SWE  00:45:16.3  +5:32.8  204.53
 50  572  3501769 WINDAHL Olle 2000 SWE  00:45:17.0  +5:33.5  204.77
 51  570  3501640 NILSSON Alfred 1999 SWE  00:45:25.9  +5:42.4  207.75
 52  585  3501801 SJOELEN Albin 2000 SWE  00:45:26.1  +5:42.6  207.82
 53  541  3501710 SVENSSON Victor 1999 SWE  00:45:46.0  +6:02.5  214.50
 54  549  3501758 MADSSTUEN Oscar 2000 SWE  00:45:58.6  +6:15.1  218.73
 55  577  3501748 AASLUND Axel 2000 SWE  00:46:20.9  +6:37.4  226.21
 56  550  3501743 SELANDER William 2000 SWE  00:46:33.1  +6:49.6  230.31
 57  548  3501637 BJOERN Samuel 1999 SWE  00:46:40.4  +6:56.9  232.76
 58  574  3501754 ANDERSSON Max 2000 SWE  00:46:42.1  +6:58.6  233.33
 59  557  3501742 JOHANSSON Petter 2000 SWE  00:46:42.4  +6:58.9  233.43
 60  576  3501764 OESTENSEN Harald 2000 SWE  00:46:48.4  +7:04.9  235.44
 61  588  3424062 DAHL Petter 2000 NOR  00:46:59.6  +7:16.1  239.20
 62  559  3501772 LARSSON Arvid 2000 SWE  00:47:16.8  +7:33.3  244.98
 63  555  3501651 ENGHOLM Richard 1999 SWE  00:47:25.7  +7:42.2  247.96
 64  564  3501786 NYBERG Ruben 2000 SWE  00:47:29.7  +7:46.2  249.31
 65  569  3501795 NILSSON Linus 2000 SWE  00:47:32.7  +7:49.2  250.31
 66  568  3501778 ELIASSON Emil 2000 SWE  00:47:33.4  +7:49.9  250.55
 67  565  3501768 HOEGLUND David 2000 SWE  00:47:35.3  +7:51.8  251.19
 68  581  3501674 MALMSTROEM Goesta 1999 SWE  00:47:45.7  +8:02.2  254.68
 69  591  3501800 SVINGSTEDT Axel 2000 SWE  00:47:47.2  +8:03.7  255.18
 70  563  3501693 SVENSSON Axel 1999 SWE  00:47:48.2  +8:04.7  255.52
 71  567  3501696 WESTERLUND William 1999 SWE  00:47:59.2  +8:15.7  259.21
 72  562  3501643 BARKEGREN Viktor 1999 SWE  00:48:24.9  +8:41.4  267.83
 73  575  3501799 NAHLEN Jonathan 2000 SWE  00:48:55.0  +9:11.5  277.94
 74  586  3501806 BJOERK Olle 2000 SWE  00:50:02.1  +10:18.6  300.46
 75  573  3501775 ANDERSSON Anton 2000 SWE  00:50:20.7  +10:37.2  306.70
Did not start
 584  3501682 OLSSON Christian 1999 SWE
 583  3501752 HAGSTROEM Emil 2000 SWE
 582  3501734 QUIST WEGHAGEN Edvin 2000 SWE
 580  3501698 ZACHRISSON Jon 1999 SWE
 578  3501762 OESTLIN Hampus 2000 SWE
 504  3501642 ANDERSSON Elias 1999 SWE
Did not finish
 590  3501776 BRUNSTROEM Mattis 2000 SWE
 587  3501810 STROEMQVIST Love 2000 SWE
 579  3501673 LUNDBERG Adrian 1999 SWE
 571  3501692 SJOEDIN Alexander 1999 SWE
 556  3501738 LEANDER Sven 2000 SWE
 554  3501652 FAHLSTROEM Filip 1999 SWE
 553  3501683 OLSSON Maans 1999 SWE
 543  3501790 OESTANGAARD Loke 2000 SWE
 540  3501700 WESTIN Olle 1999 SWE
 502  3501639 HERBERT Johan 1999 SWE

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *