Johanna Hagström, Falköpings SK vann söndagens korta distanslopp över 3 kilometer i Idre. Sollefteås Frida Karlsson slutade tvåa, 8.3 sekunder bakom Hagström.

Söndagens tävlingar i Idre är inte en del av Scandic Cup eller Intersport Cup. Distansen är 3 kilometer för alla klasser från D 17-18 till H21.

I den yngre juniorklassen vann Falköpings Johanna Hagström, som fått en fin inledning på denna säsong, loppet med 8.3 sekunder före Frida Karlsson. Trea slutade Kristina Axelsson, Sya SK.

Preliminära resultat:

Mål
Klass: D 17-18
Plac Namn Startnr Klubb Tid Diff
1 Johanna Hagström 78 Falköpings AIK SK 08:23.5 0.0
2 Frida Karlsson 72 Sollefteå Skidor IF 08:31.8 8.3
3 Kristina Axelsson 19 Sya SK 08:39.0 15.5
4 Linn Svahn 62 IFK Umeå 08:40.3 16.8
5 Tilda Johansson 61 Duveds IF 08:41.4 17.9
6 Sofie Oskarsson 74 SK Leksand 08:42.8 19.3
7 Moa Lundgren 77 IFK Umeå 08:43.3 19.8
8 Tua Dahlgren 75 Spikbodarnas IK 08:43.7 20.2
9 Sanna Sjödén 70 Stuguns SK 08:49.6 26.1
10 Johanna Andersson 71 Falu IK 08:53.4 29.9
11 Ida Palmberg 8 Högbo GIF 08:55.1 31.6
12 Frida Peterson 57 Älvdalens IF SK 09:06.2 42.7
13 Ida Persson 16 Högbo GIF 09:07.9 44.4
14 Sanna Forsman 42 Öje IF 09:10.8 47.3
15 Maja Majbäck 73 Jukkasjärvi IF 09:11.0 47.5
16 Fanny Johansson 60 Stockviks SF 09:18.0 54.5
17 Maja Petersson 4 Vårby IK 09:19.5 56.0
18 Stine-Lise Truu 69 Tartu Skiclub 09:20.0 56.5
19 Nora Jacobsson 51 Rembo IK 09:20.9 57.4
20 Nelly Johansson 65 Gellivare Skidallians IK 09:26.3 1:02.8
21 Ellen Holmgren 6 Strömnäs GIF 09:27.1 1:03.6
22 Amelia Furunäs 64 IFK Grängesberg SK 09:30.3 1:06.8
23 Sara Thyni 48 Kalix SK 09:31.8 1:08.3
24 Johanna Gustavsson 44 Hemmingmarks Skidklubb 09:32.9 1:09.4
25 Madelene Melin 55 Malungs IF 09:37.1 1:13.6
26 Jenny Movitz 20 Borås SK 09:37.5 1:14.0
27 Ella Halvarsson 9 IFK Mora SK 09:41.3 1:17.8
28 Maria Olofsson 63 Kalix SK 09:41.6 1:18.1
29 Anja Svedholm 22 Östersunds SK 09:41.9 1:18.4
30 Frida Olofsson 41 Vårby IK 09:42.0 1:18.5
31 Elin Theander 49 Malungs IF 09:42.2 1:18.7
32 Evelina Lax 43 Nässjö Ski 09:42.7 1:19.2
33 Sarah Persson 59 Åtvidabergs IF 09:43.0 1:19.5
34 Karolina Yngvesson 27 Rembo IK 09:43.2 1:19.7
35 Matilda Melén 52 Falu IK 09:47.5 1:24.0
36 Victoria Andersson 28 Tranemo IF Skidklubb 09:48.6 1:25.1
37 Sanna Ångström 36 Duveds IF 09:48.8 1:25.3
38 Lovisa Henning 15 Bondsjöhöjdens IK 09:51.2 1:27.7
39 Märtha Lindmark 1 IFK Kiruna 09:52.9 1:29.4
40 Agnes Berglund 67 Ulricehamns IF 09:57.4 1:33.9
41 Vendela Blom 54 Stockviks SF 09:57.5 1:34.0
42 Anna Herbert 2 Brottby SK 10:04.0 1:40.5
43 Ellen Svensson 39 Borås SK 10:04.2 1:40.7
44 Evelina Lindeberg 5 Årjängs IF 10:05.5 1:42.0
45 Sofia Berglund 3 Storvreta IK 10:06.3 1:42.8
46 Sofia Eriksson 46 Stora Tuna IK SK 10:06.6 1:43.1
47 Moa West 45 SK Bore 10:08.3 1:44.8
48 Ida Danielsson 37 Garphyttans IF 10:12.1 1:48.6
49 Linda-Marie Tillstam 50 Sävast Ski Team IF 10:13.4 1:49.9
50 Frida Cavallin 10 Högbo GIF 10:16.7 1:53.2
51 Elin Blomberg 11 Lycksele IF 10:16.8 1:53.3
52 Emma Nordberg 21 Ulricehamns IF 10:21.6 1:58.1
53 Lisa Jonsson 13 Sävedalens AIK 10:27.8 2:04.3
54 Alva Karlsson 17 OK Borgen 10:48.5 2:25.0
55 Sara Toreheim 35 Storvreta IK 10:48.7 2:25.2
56 Lynne Gray 47 Huntly Nordic ski club 10:56.2 2:32.7
57 Magdalena Mixter Schönningsson 25 Spikbodarnas IK 10:57.9 2:34.4
58 Thea Gisselman 31 Rehns BK 10:59.6 2:36.1
59 Alina Nybjörk 14 Alnö SK 11:17.7 2:54.2
60 Linn Halvardsson 32 Åmåls OK 11:21.5 2:58.0
61 Emma Gustafsson 30 Bodens SK 11:26.2 3:02.7
=61 Hedda Berglund 40 Vårby IK 11:26.2 3:02.7
63 Nora Nordlund 29 Hybo AIK 11:31.3 3:07.8
64 Gabriella Bengtson 12 IK Stern 11:57.7 3:34.2

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *