Northug snabbast – Tre svenskar vidare

Foto: Bildbyrån
Foto: Bildbyrån

Petter Northug firade sin födelsedag med att vinna dagens prolog i Tour de Ski. Tre svenska herrar tog sig vidare där Calle Halfvarsson var snabbast som tredje man i kvalet.

Tyvärr så klarade inte Marcus Hellner  att ta sig vidare till kvartsfinal, tråkigt för Marcus som låg så bra till i den totala ställningen.

Glädjande var att Calle Halfvarssons stabila form håller i sig och att Emil Jönsson samt debutanten Simon Andersson tog sig vidare från kvalet.

Anders Svanebo och Martin Johansson var hyfsat när att ta sig vidare men slutade på 41:a respektive 42:a plats.

Daniel Richardsson var långt från de 30 första och får därmed packa väskan hem till hotellet.

1 28 3420239 NORTHUG Petter Jr. 1986 NOR 3:10.60 0.00
2 7 3050159 TRITSCHER Bernhard 1988 AUT 3:10.67 0.44
3 27 3500664 HALFVARSSON Calle 1989 SWE 3:12.89 14.42
4 10 3420228 SUNDBY Martin Johnsrud 1984 NOR 3:12.95 14.80
5 11 3481161 BELOV Evgeniy 1990 RUS 3:13.48 18.13
6 35 3290326 PELLEGRINO Federico 1990 ITA 3:14.70 25.81
7 16 3500259 JOENSSON Emil 1985 SWE 3:15.14 28.58
8 14 3670007 POLTORANIN Alexey 1987 KAZ 3:15.89 33.31
9 71 3430103 STAREGA Maciej 1990 POL 3:16.51 37.21
10 24 3480314 CHERNOUSOV Ilia 1986 RUS 3:16.57 37.59
11 82 3510351 FURGER Roman 1990 SUI 3:16.59 37.71
12 74 3190282 JAY Renaud 1991 FRA 3:16.93 39.85
13 52 3200241 BING Thomas 1990 GER 3:17.39 42.75
14 66 3510417 KAESER Erwan 1992 SUI 3:17.46 43.19
15 22 3510023 COLOGNA Dario 1986 SUI 3:17.60 44.07
16 21 3220002 MUSGRAVE Andrew 1990 GBR 3:17.85 45.65
17 62 3220016 YOUNG Andrew 1992 GBR 3:18.23 48.04
18 25 3100110 HARVEY Alex 1988 CAN 3:18.25 48.16
19 36 3100006 KERSHAW Devon 1982 CAN 3:18.36 48.86
20 81 3100097 VALJAS Len 1988 CAN 3:18.51 49.80
21 61 3150035 KOZISEK Dusan 1983 CZE 3:18.53 49.93
22 79 3190255 GROS Baptiste 1990 FRA 3:18.55 50.05
23 43 3500863 ANDERSSON Simon 1991 SWE 3:18.55 50.05
24 23 3190111 MANIFICAT Maurice 1986 FRA 3:18.71 51.06
25 9 3180535 NISKANEN Iivo 1992 FIN 3:18.81 51.69
26 48 3200229 TSCHARNKE Tim 1989 GER 3:19.00 52.89
27 38 3480317 TURYSHEV Sergey 1985 RUS 3:19.01 52.95
28 26 3420577 DYRHAUG Niklas 1987 NOR 3:19.07 53.33
29 76 3510348 COLOGNA Gianluca 1990 SUI 3:19.12 53.64
30 60 3530120 HAMILTON Simeon 1987 USA 3:19.13 53.70
31 31 3150069 JAKS Martin 1986 CZE 3:19.17 53.96
31 13 3290379 DE FABIANI Francesco 1993 ITA 3:19.17 53.96
33 78 3200014 WENZL Josef 1984 GER 3:19.18 54.02
34 29 3200356 DOBLER Jonas 1991 GER 3:19.40 55.40
35 39 3510342 BAUMANN Jonas 1990 SUI 3:19.56 56.41
36 57 3200210 EISENLAUER Sebastian 1990 GER 3:19.60 56.66
37 58 3290007 HOFER David 1983 ITA 3:19.84 58.17
38 37 1345875 GAILLARD Jean Marc 1980 FRA 3:19.93 58.74
39 83 3050043 WURM Harald 1984 AUT 3:20.28 60.94
40 15 3420036 ROENNING Eldar 1982 NOR 3:20.47 62.14
41 47 3500143 SVANEBO Anders 1984 SWE 3:20.48 62.20
42 50 3500153 JOHANSSON Martin 1984 SWE 3:20.52 62.46
43 55 3510366 SCHNIDER Ueli 1990 SUI 3:20.85 64.53
44 17 3290245 NOECKLER Dietmar 1988 ITA 3:20.93 65.04
45 5 3480013 VYLEGZHANIN Maxim 1982 RUS 3:21.02 65.60
46 67 3510207 KINDSCHI Joeri 1986 SUI 3:21.22 66.86
47 56 1323468 REHEMAA Aivar 1982 EST 3:21.74 70.14
48 65 3180557 HYVARINEN Perttu 1991 FIN 3:21.92 71.27
49 54 3190029 DUVILLARD Robin 1983 FRA 3:22.12 72.53
50 12 3420672 SVEEN Simen Andreas 1988 NOR 3:22.27 73.47
51 51 3481132 LARKOV Andrey 1989 RUS 3:22.63 75.74
52 3 3500139 HELLNER Marcus 1985 SWE 3:22.76 76.56
53 44 1310470 KRECZMER Maciej 1981 POL 3:23.07 78.51
54 19 3420009 JESPERSEN Chris Andre 1983 NOR 3:23.08 78.57
55 42 3480533 VOLZHENTSEV Stanislav 1985 RUS 3:23.18 79.20
56 1 3200208 DOTZLER Hannes 1990 GER 3:23.52 81.34
57 4 1362947 PERL Curdin 1984 SUI 3:23.58 81.72
58 85 3040101 BELLINGHAM Phillip 1991 AUS 3:23.90 83.74
59 59 3530511 BJORNSEN Erik 1991 USA 3:23.96 84.11
60 45 1067291 DI CENTA Giorgio 1972 ITA 3:24.24 85.88
61 69 3050179 HAUKE Max 1992 AUT 3:24.27 86.07
62 46 3390034 KARP Algo 1985 EST 3:24.38 86.76
63 64 3190105 PERRILLAT BOITEUX Ivan 1985 FRA 3:24.50 87.51
64 40 3200121 KUEHNE Andy 1987 GER 3:24.58 88.02
65 30 3290016 CLARA Roland 1982 ITA 3:24.62 88.27
66 41 3090024 TSINZOV Veselin 1986 BUL 3:24.69 88.71
67 18 3480695 BESSMERTNYKH Alexander 1986 RUS 3:24.73 88.96
68 34 3200331 WICK Thomas 1991 GER 3:25.37 92.99
69 72 3390101 RANKEL Raido 1990 EST 3:25.57 94.25
70 33 3480982 SKOBELEV Vladislav 1987 RUS 3:25.58 94.31
71 77 3390103 TAMMJARV Karel 1989 EST 3:25.82 95.82
72 8 1362656 LIVERS Toni 1983 SUI 3:26.32 98.97
73 6 3100190 BABIKOV Ivan 1980 CAN 3:26.35 99.16
74 2 3500015 RICHARDSSON Daniel 1982 SWE 3:26.36 99.22
75 80 3700049 MLYNAR Peter 1988 SVK 3:26.63 100.92
76 75 3430136 GAZUREK Sebastian 1990 POL 3:27.19 104.45
77 20 3200205 BOEGL Lucas 1990 GER 3:27.30 105.14
78 84 3430141 ANTOLEC Jan 1990 POL 3:28.80 114.59
79 32 3480828 JAPAROV Dmitriy 1986 RUS 3:28.99 115.78
80 63 3200376 NOTZ Florian 1992 GER 3:31.22 129.82
81 68 1106867 BAJCICAK Martin 1976 SVK 3:32.86 140.15
82 49 3290266 PELLEGRIN Mattia 1989 ITA 3:35.35 155.82
83 86 3530005 NEWELL Andrew 1983 USA 3:43.14 204.87

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *