Foto: Bildbyrån

Britta Johansson Norgren och Jens Eriksson slutade båda på andra plats i det Kinesiska Vasaloppet i Visma Ski Classics.

Det blev två svenska andraplatser i det Kinesiska Vasaloppet genom Britta Johansson Norgren och Jens Eriksson.

Segern i damklassen gick till Olga Rotcheva som på det andra varvet satte in en tempoökning som Norgren inte kunde matcha. Trea slutade Masako Ishida, Japan.

I herrklassen blev det ett avgörande på upploppet där Andreas Nygaard tog hem segern, två tiondelar före Jens Eriksson. Trea slutade Stian Hoelgaard och fyra blev Oscar Persson, Lager 157 Ski Team.

Marcus Johansson, Lager 157 Ski Team var även han med i tätklungan och slutade som sjua.

Resultat Damer

1 Olga Rotcheva RUS Russian Marathon Team 2:29:01.4
2 Britta Johansson Norgren SWE Lager 157 Ski Team 2:30:44.8+(1:43.3)
3 Masako Ishida JPN Team United Bakeries 2:33:15.9+(4:14.4)
4 Viktoria Melina RUS Russian Marathon Team 2:37:09.5+(8:08.0)
5 Honglian Meng CHN 2:39:44.8+(10:43.4)
6 Qinghua Ma CHN 2:39:53.6+(10:52.1)
7 Terhi Pollari FIN Ski team Mäenpää 2:43:04.5+(14:03.0)
8 Veronika Mayerhofer AUT 2:43:25.3+(14:23.8)
9 Emma Sjoelander SWE 2:47:33.3+(18:31.8)
10 Lisa K Svensson SWE Team Santander 2:48:38.1+(19:36.6)
11 Oda Hammernes Pedersen NOR 2:50:14.6+(21:13.1)
12 Julia Jansson SWE Team Serneke 2:52:18.1+(23:16.6)
13 Yingying Wang CHN 2:52:18.2+(23:16.7)
14 Terttu Lappi FIN 2:53:30.6+(24:29.1)
15 Qiang Yao CHN 2:54:04.6+(25:03.1)
16 Mimmi Bjoern SWE 2:54:50.1+(25:48.6)
17 Linda Danvind-Malm SWE 2:57:45.9+(28:44.4)
18 Lauren Fritz USA 3:02:34.0+(33:32.6)
19 Chun Ma CHN 3:09:43.7+(40:42.2)
20 Tong Pei CHN 3:11:34.3+(42:32.8)

Resultat Herrar

1 Andreas Nygaard NOR Team Santander 2:11:35.3
2 Jens Eriksson SWE Team Santander 2:11:35.5+(0.2)
3 Stian Hoelgaard NOR Team LeasePlan 2:11:35.6+(0.3)
4 Oscar Persson SWE Lager 157 Ski Team 2:11:36.7+(1.4)
5 Torgeir Skare Thygesen NOR Team LeasePlan 2:11:36.8+(1.5)
6 Kjetil Dammen NOR Team LeasePlan 2:11:36.9+(1.5)
7 Marcus Johansson SWE Lager 157 Ski Team 2:11:40.3+(5.0)
8 Alexey Dvoskin RUS Russian Marathon Team 2:11:41.6+(6.3)
9 Konstantin Glavatskikh RUS Russian Marathon Team 2:14:08.5+(2:33.2)
10 Bruno Debertolis ITA Team Xcalibur Lill Sport 2:14:10.1+(2:34.8)
11 Alexander Utkin RUS Russian Marathon Team 2:14:10.7+(2:35.4)
12 Bob Impola SWE Team Serneke 2:17:10.7+(5:35.4)
13 Eric Thomas GER Skimarathon Team Austria 2:20:38.7+(9:03.4)
14 Erlend Moian Nydal NOR 2:21:17.9+(9:42.6)
15 Runzhe Wang CHN 2:22:18.5+(10:43.2)
16 Hallvard Evjestad NOR 2:23:03.2+(11:27.8)
17 Daniel Máka CZE Atlas Craft Team 2:26:19.5+(14:44.1)
18 Anton Daprà ITA Team Xcalibur Lill Sport 2:26:24.1+(14:48.7)
19 Meng Wei CHN 2:28:53.4+(17:18.1)
20 Jakob Melöy NOR 2:29:07.5+(17:32.2)

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here