Det blev lite av en skrällseger i den äldre juniorklassen genom Max Novak, Offerdals SK. Förhandsfavoriten Viktor Thorn, Ulricehamns IF slutade som trea.

Juniorlandslagets Max Novak vann dagens 3 kilometerslopp i den äldre herrjuniorklassen med 2 sekunder före Filip Danielsson, Garphyttans IF. Trea slutade förhandsfavoriten Viktor Thorn, distanserad med 9.5 sekunder.

Preliminära resultat:

Mål
Klass: H 19-20
Plac Namn Startnr Klubb Tid Diff
1 Max Novak 370 Offerdals SK 06:53.0 0.0
2 Filip Danielsson 375 Garphyttans IF 06:55.0 2.0
3 Viktor Thorn 376 Ulricehamns IF 07:02.5 9.5
4 Marcus Lennartsson 363 Garphyttans IF 07:09.4 16.4
5 Alfred Buskqvist 374 IK Stern 07:10.2 17.2
6 Martin Herbert 369 Sundbybergs IK 07:17.7 24.7
7 Hugo Jacobsson 364 Falun Borlänge SK 07:18.8 25.8
8 Edvin Andersson 357 Landsbro IF SK 07:19.0 26.0
=8 Konrad Myhr 365 Åsarna IK 07:19.0 26.0
10 Fredrik Arnberg 366 Stockviks SF 07:24.2 31.2
11 Oskar Lindholm 347 Ljusne AIK SK 07:25.3 32.3
12 Markus Johansson 355 Zinkgruvans IF 07:26.3 33.3
13 Jonatan Engström 360 Borås SK 07:26.5 33.5
14 Gabriel Strid 344 Sunne SLF 07:28.3 35.3
15 Jonas Åsander Grahn 343 Hudiksvalls IF 07:29.7 36.7
16 Anders Roos 335 Östersunds SK 07:35.0 42.0
17 Gustav Aflodal 356 Sundbybergs IK 07:35.7 42.7
18 Jonatan Engdahl 359 Domnarvets GOIF 07:36.1 43.1
19 Elias Dahl 367 Offerdals SK 07:38.1 45.1
20 Gustav Nilsson 353 Hudiksvalls IF 07:41.3 48.3
21 John Magnus Haugen 371 Hommelvik IL 07:42.1 49.1
22 Ludvig Holmberg 336 Tranemo IF Skidklubb 07:43.0 50.0
23 Gabriel Höjlind 345 IFK Mora SK 07:43.9 50.9
24 Albin Tärning 334 Falköpings AIK SK 07:44.4 51.4
25 Martin Lindkvist 350 IFK Mora SK 07:44.5 51.5
26 Gustav Johansson 341 Ulricehamns IF 07:45.1 52.1
27 David Larsson 349 Hudiksvalls IF 07:48.5 55.5
28 Oscar Johansson 358 Zinkgruvans IF 07:52.2 59.2
29 Erik Sjöberg 329 Eksjö SOK 07:52.3 59.3
30 Jens Selahn 361 Stockviks SF 07:53.2 1:00.2
31 Jesper Pettersson 346 Strömnäs GIF 07:54.2 1:01.2
32 Alexander Svensson 312 Äspereds IF 07:54.5 1:01.5
33 Nils Tjärnlund 326 Stockviks SF 07:56.9 1:03.9
34 Johan Ahlström 352 Sävast Ski Team IF 08:00.5 1:07.5
35 Nico Larsson 342 Bengtsfors BOIS 08:00.8 1:07.8
36 Jonathan Persson 330 Domnarvets GOIF 08:01.9 1:08.9
37 Jack Sjödin 320 Junsele IF 08:02.3 1:09.3
38 Elias Olofsson 354 Vårby IK 08:07.3 1:14.3
39 Alexander Johansson 351 Älvdalens IF SK 08:08.2 1:15.2
40 Duncan Gibb 328 GBR 08:09.9 1:16.9
41 Edvin Murto 337 Gellivare Skidallians IK 08:11.2 1:18.2
42 Emil Eriksson 333 Tierps IF 08:12.1 1:19.1
43 Albert Jonsson 325 Sfi 08:15.5 1:22.5
44 Rasmus Pettersson 323 Hägersta GF 08:17.9 1:24.9
45 Anton Sålder 317 Älvdalens IF SK 08:22.3 1:29.3
46 Filip Åslin 339 Stockviks SF 08:22.8 1:29.8
47 Oskar Lundqvist 331 Sellnäs IF 08:25.2 1:32.2
48 Joakim Ståhl 311 Järbo IF 08:25.4 1:32.4
49 Edvin Claesson 322 IF Hallby SOK 08:26.8 1:33.8
50 David Dahl 319 Visborgs OK 08:34.2 1:41.2
51 Charlie Greenberg 310 Duveds IF 08:35.8 1:42.8
52 Jens Filipsson 314 Sunne SLF 08:37.3 1:44.3
53 Martin Edman 308 Ulricehamns IF 08:38.4 1:45.4
54 Joachim Weel Rosbo 324 Ks 08:38.6 1:45.6
55 Christoffer Lindberget 318 Älvdalens IF SK 08:41.7 1:48.7
56 Oscar Bröte 316 Sundbybergs IK 08:45.0 1:52.0
57 August Östlund 313 Hedesunda IF 08:46.9 1:53.9
58 Markus Nordmark 309 Nässjö Ski 08:53.3 2:00.3
59 Victor Santos 340 National Team 08:54.3 2:01.3
60 Kevin Henriksson 307 Garphyttans IF 08:55.1 2:02.1
61 Erik Thorn 306 Bengtsfors BOIS 08:59.1 2:06.1
62 Dennis Lindberget 305 Älvdalens IF SK 09:03.0 2:10.0
63 Niklas Öberg 315 Strömnäs GIF 09:21.7 2:28.7
64 Caio Moreira 338 National Team 09:28.2 2:35.2
65 Peter Jensen 302 Ks 11:22.6 4:29.6

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *