1545626_10152342634868243_1093617550_n
Lukas Johansson vann sin första seger i Tour de Ski China, då han toppade 5-kilometersloppet i fristil som var den 3:e etappen av 6.

Anders Högberg slutade som tvåa och Johan Eriksson, Åsarna IK, säkrade den svenska trippeln.

Lisa K Svensson var trea i damklassen som vanns av norskan Astrid Burland. Imponerade gjorde även Sundbybergs Linnea Björn som slutade 4a.

Damer

 1  1 BRULAND Astrid 1988 NOR  10:26.7
 2  5 CHEN Shuang 1999 CHN  10:27.3
 3  4 SVENSSON Lisa K 1989 SWE  10:40.1
 4  9 BJOERN Linnea 1994 SWE  10:43.5
 5  14 QU Ying 1996 CHN  10:48.0
 6  3 LINDKVIST Ida 1991 SWE  10:54.3
 7  6 EIDE Ida 1988 NOR  10:57.8
 8  10 YANG Liu 1994 CHN  11:04.5
 9  2 MA Qinghua 1995 CHN  11:06.2
 10  33 MENG Honglian 1997 CHN  11:06.6
 11  15 LIU Rui 1997 CHN  11:07.2
 12  7 PEDERSEN Oda Hammernes 1990 NOR  11:13.1
 13  26 ZHANG Xue 1992 CHN  11:21.0
 14  17 WU Aiting 1994 CHN  11:22.2
 15  19 LI Lei 1994 CHN  11:26.2
 16  18 LIN Zenghui 1995 CHN  11:27.4
 17  12 ALNAES Anikken Gjerde 1994 NOR  11:33.0
 18  32 WANG Xirao 1998 CHN  11:33.9
 19  11 SUN Bo 1991 CHN  11:34.4
 20  20 GJEITNES Mathea 1994 NOR  11:35.1
 21  22 ZHANG Ruitong 1997 CHN  11:37.7
 22  31 YAO Qiang 2000 CHN  11:40.2
 23  29 HAO Ri 1993 CHN  11:43.7
 24  34 LIU Yang 1997 CHN  11:44.9
 25  8 SLOTTE Hanna 1989 SWE  11:45.5
 26  21 RONNQVIST Sara 1990 FIN  12:03.1
 27  16 GUNNARS Anna 1993 SWE  12:18.4
 28  23 KVAMMEN Vilde 1987 NOR  12:25.0
 29  24 CHEN Xu 1991 CHN  12:28.1
 30  13 ZHAO Yuan 1997 CHN  12:30.0
 31  30 WANG Ting 1998 CHN  12:40.4
 32  25 ZHANG Zheng 1992 CHN  13:03.8

Herrar

 1  24 JOHANSSON Lukas 1995 SWE  13:52.6
 2  1 HOEGBERG Anders 1976 SWE  13:53.1
 3  18 ERIKSSON Johan 1990 SWE  13:53.5
 4  6 CLAUDON Romain 1991 FRA  13:53.8
 5  11 NYDAL Hallvard Moian 1988 NOR  13:54.2
 6  3 STEEN Adam 1984 SWE  13:54.5
 7  8 REYNOLDS Tim 1986 USA  13:54.9
 8  20 GOLDSACK Drew 1981 CAN  13:55.2
 9  17 KOONS Nils 1988 NZL  13:56.2
 10  2 GUSTAFSSON Victor 1990 SWE  14:07.5
 11  5 IMPOLA Bob 1992 SWE  14:08.6
 12  23 WEITGASSER Lukas 1988 AUT  14:10.5
 13  16 IMPOLA Jack 1992 SWE  14:11.7
 14  21 LIU Jinming 1992 CHN  14:12.2
 15  9 ZHAO Dalong 1989 CHN  14:13.0
 16  4 NOEL Baptiste 1991 FRA  14:34.7
 17  37 SHANG Jincai 1993 CHN  14:45.2
 18  32 ERIKSSON Joakim 1993 SWE  14:45.8
 19  26 HE Jian 1990 CHN  14:51.6
 20  12 LIU Mingtao 1987 CHN  14:52.3
 21  30 GAO Kun 1994 CHN  14:57.0
 22  27 FENG Liqiang 1994 CHN  15:00.0
 23  7 BAANGMAN Mattias 1993 SWE  15:02.1
 24  15 AALBERG Jonas Berglund 1988 NOR  15:03.5
 25  13 JOHANSSON Adam 1988 SWE  15:04.0
 26  19 ZHAO Shuai 1993 CHN  15:10.2
 27  22 TORSTENSSON Sebastian 1991 SWE  15:12.8
 28  29 ZHOU Yi 1996 CHN  15:22.9
 29  44 LI Qiang 1993 CHN  15:29.1
 30  38 YU Maochen CHN  15:31.2
 31  28 WANG Runzhe 1996 CHN  15:31.8
 32  25 DU Yunpengfei 1995 CHN  15:36.5
 33  31 LIU Shiyu 1994 CHN  15:37.2
 34  33 TIAN Jun 1992 CHN  16:07.5
 35  46 XIE Kaixu 1992 CHN  16:28.0
 36  10 XIN Detao 1991 CHN  16:28.5
 37  41 BAENA Cesar 1986 VEN  19:08.8

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *