Lista: Alla herrsegrare i Vasaloppets historia

Här hittar du alla herrsegrare i Vasaloppet genom tiderna. Från starten 1922 till i dag.

År | Vinnare | Klubb/land
2015 Petter Eliassen, Norge
2014 Jon Kristian Dahl, Norge
2013 Jörgen Aukland, Norge
2012 Jörgen Brink, Hudiksvalls IF
2011 Jörgen Brink, Hudiksvalls IF
2010 Jörgen Brink, Hudiksvalls IF
2009 Daniel Tynell, Grycksbo
2008 Jörgen Aukland, Norge
2007 Oskar Svärd, Ulricehamn.
2006 Daniel Tynell, Falun/Borlänge.
2005 Oskar Svärd, Ulricehamn.
2004 Anders Aukland, Norge.
2003 Oskar Svärd, Sollefteå SK.
2002 Daniel Tynell, Falun/Borlänge.
2001 Henrik Eriksson, IFK Mora.
2000 Raul Olle, Estland.
1999 Staffan Larsson, IFK Mora.
1998 Peter Göransson, Åsarna IK.
1997 Michail Botvinov, Österrike.
1996 Håkan Westin, Graningealliansen.
1995 Sven-Erik Danielsson, Dala-Järna IK.
1994 Jan Ottosson, Åsarna IK.
1993 Håkan Westin, Graningealliansen.
1992 Jan Ottosson, Åsarna IK.
1991 Jan Ottosson, Åsarna IK.
1990 Inställt.
1989 Jan Ottosson, Åsarna IK.
1988 Anders och Örjan Blomqvist, IFK Lidingö.
1987 Anders Larsson, Bondsjöhöjden.
1986 Bengt Hassis, Orsa IF.
1985 Bengt Hassis, Orsa IF.
1984 Hans Persson, Åsarna IK.
1983 Konrad Hallenbarter, Schweiz.
1982 Lasse Frykberg, IFK Mora.
1981 Sven-Åke Lundbäck, IFK Råneå.
1980 Walter Mayer, Österrike.
1979 Ola Hassis, Orsa IF.
1978 Jean-Paul Pierrat, Frankrike.
1977 Ivan Garanin, Sovjet.
1976 Matti Kuosku, Högbo IF.
1975 Gert-Dietmar Klause, Östtyskland.
1974 Matti Kuosku, Högbo IF.
1973 Pauli Siitonen, Finland.
1972 Lars-Arne Bölling, IFK Mora.
1971 Ole Elfsaeter, Norge.
1970 Lars-Arne Bölling, IFK Mora.
1969 Janne Stefansson, Sälens IF.
1968 Janne Stefansson, Sälens IF.
1967 Assar Rönnlund, IFK Umeå.
1966 Janne Stefansson, Sälens IF.
1965 Janne Stefansson, Sälens IF.
1964 Janne Stefansson, Sälens IF.
1963 Janne Stefansson, Sälens IF.
1962 Janne Stefansson, Sälens IF.
1961 David Johansson, Delsbo IF.
1960 Sixten Jernberg, Lima IF.
1959 Sune Larsson, Oxbergs IF.
1958 Gunnar Larsson, Oxbergs IF.
1957 Gunnar Larsson, Oxbergs IF.
1956 Sigvard Jonsson, Rossöns IK.
1955 Sixten Jernberg, Lima IF.
1954 Pekka Kuvaja, Finland.
1953 Nils ”Mora-Nisse” Karlsson, IFK Mora.
1952 Sigfrid Mattsson, Skarpnäcks IF.
1951 Nils ”Mora-Nisse” Karlsson, IFK Mora.
1950 Nils ”Mora-Nisse” Karlsson, IFK Mora.
1949 Nils ”Mora-Nisse” Karlsson, IFK Mora.
1948 Nils ”Mora-Nisse” Karlsson, IFK Mora.
1947 Nils ”Mora-Nisse” Karlsson, IFK Mora.
1946 Nils ”Mora-Nisse” Karlsson, IFK Mora.
1945 Nils ”Mora-Nisse” Karlsson, IFK Mora.
1944 Gösta Andersson, IFK Umeå.
1943 Nils ”Mora-Nisse” Karlsson, IFK Mora.
1942 Olle Wiklund, IFK Bergvik.
1941 Mauritz Brännström, IFK Norsjö.
1940 Arthur Häggblad, IFK Umeå.
1939 Alfred Lif, Orsa IF.
1938 Elias Nilsson, Östersunds SK.
1937 Arthur Häggblad, IFK Umeå.
1936 Sven Hansson, Lima IF.
1935 Arthur Häggblad, IFK Umeå.
1934 Inställt.
1933 Arthur Häggblad, IFK Umeå.
1932 Inställt.
1931 Anders Ström, IFK Mora.
1930 Verner Lundström, Arvidsjaurs IF.
1929 J A Persson, Arjeplogs SK.
1928 Per-Erik Hedlund, Särna SK,
Sven Utterström, Bodens BK.
1927 Konrad Pettersson, Luleå SK.
1926 Per-Erik Hedlund, Malungs IF.
1925 Sven Utterström, Bodens BK.
1924 John Lindgren, IFK Umeå.
1923 Oskar Lindberg, IFK Norsjö.
1922 Ernst Alm, IFK Norsjö.

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *