Lindblad och Henriksson segrade i Idre

Anton Lindblad och Sofia Henriksson vann seniorernas distanslopp under Intersport Cup i Idre.

I damklassen var det länge väldigt jämnt mellan Jonna Sundling och Sofia Henriksson. Sundling hade ledningen under den första halvan av loppet men sedan tog Henriksson över kommandot och vann till slut med 12.3 sekunder före Sundling. Trea slutade Frida Erkers, dock distanserad med drygt en minut.

I herrklassen tog Anton Lindblad ledningen direkt från start och segermarginalen blev 15.4 sekunder i mål. Tvåa slutade Anders Jonsson som hade ytterligare 8.6 sekunder till gårdagens segrare, Karl-Johan Westberg som slutade trea och därmed behåller ledningen i den totala cupen.

Resultat:

Mål
Klass: D 21-
Plac Namn Startnr Klubb Tid Diff
1 Sofia Henriksson 41 Piteå Elit SK 32:53.2 0.0
2 Jonna Sundling 37 IFK Umeå 33:05.5 12.3
3 Frida Erkers 39 IFK Mora SK 33:56.3 1:03.1
4 Marika Sundin 40 IFK Mora SK 34:10.3 1:17.1
5 Sofia Myhr 14 Funäsdalens IF 34:42.0 1:48.8
6 Ida Indal 10 Offerdals SK 34:43.9 1:50.7
7 Mia Eriksson 29 Piteå Elit SK 34:44.7 1:51.5
8 Elin Molin 44 Åsarna IK 34:54.5 2:01.3
9 Ingela Andersson 2 IFK Arvidsjaur Skidor 34:55.9 2:02.7
10 Maria Gräfnings 46 Falun Borlänge SK 34:57.2 2:04.0
11 Lovisa Modig 24 Sävast Ski Team IF 34:58.4 2:05.2
12 Lisa Dahl 28 Offerdals SK 35:06.3 2:13.1
13 Julia Jansson 35 Sollefteå Skidor IF 35:09.4 2:16.2
14 Ida Lindkvist 22 IFK Mora SK 35:21.5 2:28.3
15 Evelina Bångman 34 Offerdals SK 35:26.2 2:33.0
16 Lisa K Svensson 23 Åsarna IK 35:29.4 2:36.2
17 Linn Sömskar 48 IFK Umeå 35:39.2 2:46.0
18 Frida Hallquist 38 Åsarna IK 35:55.0 3:01.8
19 Jennie Jirhed 16 Östersunds SK 35:58.5 3:05.3
20 Julia Svan 31 Vansbro AIK Skidklubb 36:03.8 3:10.6
21 Lisa Vinsa 33 Piteå Elit SK 36:10.7 3:17.5
22 Eva Johansson 9 Linköpings SK 36:11.1 3:17.9
23 Maja Dahlqvist 42 Falun Borlänge SK 36:11.2 3:18.0
24 Hanna Eriksson 21 IFK Mora SK 36:18.3 3:25.1
=24 Isabelle Persson 5 Stockviks SF 36:18.3 3:25.1
26 Emma Eriksson 30 Falun Borlänge SK 36:21.6 3:28.4
27 Moa Molander Kristiansen 32 Åsarna IK 36:29.9 3:36.7
28 Sofie Elebro 27 IFK Umeå 36:52.2 3:59.0
29 Andrine Benjaminsen 6 Lillomarka Skiklubb 36:59.4 4:06.2
30 Emma Ivarsson 17 Årsunda IF 37:11.3 4:18.1
31 Sarah Hale 13 IFK Mora SK 37:26.5 4:33.3
32 Sara Hallquist 12 Åsarna IK 37:34.6 4:41.4
33 Mimmi Björn 18 IFK Umeå 37:51.5 4:58.3
34 Helena Lundkvist 19 Kalix SK 40:05.4 7:12.2
35 Bruna Moura 8 National Team 47:11.9 14:18.7

H21

Mål
Klass: H 21-
Plac Namn Startnr Klubb Tid Diff
1 Anton Lindblad 214 Hudiksvalls IF 44:08.7 0.0
2 Anders Jonsson 205 Stockviks SF 44:24.1 15.4
3 Karl-Johan Westberg 210 Borås SK 44:32.7 24.0
4 Johan Häggström 184 Kalix SK 44:39.9 31.2
5 Petter Engdahl 200 Östersunds SK 44:57.2 48.5
6 Carl Qvicklund 194 Östersunds SK 45:06.7 58.0
7 Oskar Kardin 195 Östersunds SK 45:52.1 1:43.4
8 Robin Norum 212 IFK Umeå 45:52.9 1:44.2
9 Eddie Edström 177 Stockviks SF 45:53.4 1:44.7
10 Axel Ekström 208 Garphyttans IF 46:01.3 1:52.6
11 Daniel Svensson 202 IFK Mora SK 46:01.8 1:53.1
12 Viktor Brännmark 211 Piteå Elit SK 46:04.0 1:55.3
13 Simon Persson 133 IFK Umeå 46:08.1 1:59.4
14 Jens Andersson 197 Kalix SK 46:13.4 2:04.7
15 Håkan Emilsson 180 Offerdals SK 46:15.1 2:06.4
16 Johannes Ringsby 167 SK Bore 46:27.5 2:18.8
17 Johan Westerlund 178 Piteå Elit SK 46:28.4 2:19.7
18 Gustav Nordström 199 Borås SK 46:45.2 2:36.5
19 Erik K HOFFSBAKKEN 155 Lillehammer Skiklubb 46:46.8 2:38.1
20 Erik Silfver 185 IFK Umeå 46:54.6 2:45.9
21 Johannes Eklöf 175 IF Hallby SOK 46:58.4 2:49.7
22 Gabriel Thorn 198 Bengtsfors BOIS 47:03.3 2:54.6
23 Victor Hallquist 179 Åsarna IK 47:08.7 3:00.0
24 Simon Lageson 201 Åsarna IK 47:09.1 3:00.4
25 Karl Edenroth 203 Piteå Elit SK 47:12.1 3:03.4
26 Rasmus Blom 166 SK Bore 47:15.4 3:06.7
27 Henrik Ottosson 188 Åsarna IK 47:15.6 3:06.9
28 Anton Hedlund 181 Falun Borlänge SK 47:19.2 3:10.5
29 Arvid Forss 186 Åsarna IK 47:21.4 3:12.7
30 Edvard Sundman 193 Åsarna IK 47:33.5 3:24.8
31 Patrik Tallbom 164 Östersunds SK 47:39.3 3:30.6
32 Måns Sunesson 146 Sellnäs IF 47:45.3 3:36.6
33 Rasmus Hörnfeldt 187 Östersunds SK 47:48.4 3:39.7
34 Emil Svensson 169 Åsarna IK 47:53.8 3:45.1
35 Sebastian Olsson 176 Stockviks SF 47:59.5 3:50.8
36 Olof Jonsson 189 Trillevallens Sportklubb 48:00.2 3:51.5
37 Jesper Nyström 192 Falun Borlänge SK 48:02.3 3:53.6
38 Emil Persson 162 Östersunds SK 48:04.9 3:56.2
39 Jacob Engström 174 Kalix SK 48:19.5 4:10.8
40 Mattias Bångman 153 Offerdals SK 48:23.4 4:14.7
41 Adam Sten 170 AXA SC 48:26.9 4:18.2
42 David Nordström 171 IFK Umeå 48:27.0 4:18.3
43 Johan Edin 109 IFK Mora SK 48:33.8 4:25.1
44 Anton Karlsson 206 Åsarna IK 48:38.6 4:29.9
45 Carl Olander 156 IK Stern 48:46.7 4:38.0
46 Oscar Persson 209 SK Bore 48:49.0 4:40.3
47 Karl-Johan Dyvik 191 Falun Borlänge SK 48:49.3 4:40.6
48 John Magnus Haugen 172 Hommelvik IL 48:51.6 4:42.9
49 Victor Gustafsson 204 IFK Mora SK 48:53.9 4:45.2
50 Tom Fahlén 165 Landsbro IF SK 48:55.1 4:46.4
51 Marcos PUIGDEFABREGAS 151 CANDANCHU EC 49:02.5 4:53.8
52 Fredrik Hansson 147 IFK Mora SK 49:27.4 5:18.7
53 Brynjar Kristinsson 173 Ulricehamns IF 49:32.2 5:23.5
54 Gustav Johansson 137 Gellivare Skidallians IK 49:35.1 5:26.4
55 Martin Emilsson 131 Offerdals SK 49:36.9 5:28.2
56 Martin Johansson 132 Linköpings SK 49:43.4 5:34.7
57 Oskar Suomi Olsson 159 IFK Mora SK 49:43.7 5:35.0
58 Ragnar Bragvin Andresen 141 Njaard 49:45.8 5:37.1
59 Martin Ponsiluoma 102 Tullus SG 49:55.1 5:46.4
60 Fredrik Andrée 182 Bengtsfors BOIS 50:06.5 5:57.8
61 Adam Larsson 163 Falun Borlänge SK 50:10.5 6:01.8
62 Pontus Hermansson 161 Ulricehamns IF 50:12.2 6:03.5
63 Emil Vinsa 152 Sävast Ski Team IF 50:22.8 6:14.1
64 Jesper Thor 136 Åsarna IK 50:25.1 6:16.4
65 Andreas Svensson 157 Ulricehamns IF 50:26.6 6:17.9
66 Erik Persson 142 IF Hallby SOK 50:32.2 6:23.5
67 Daniel Södersten 139 Orsa SK 50:33.6 6:24.9
68 Anton Persson 149 SK Bore 50:50.9 6:42.2
69 Zackarias Toresson 168 Sävast Ski Team IF 50:52.5 6:43.8
70 Jonatan Forsman 101 Grava SK 50:56.3 6:47.6
71 Lasse Hulgaard 158 Copenhagen Skiing club 51:03.1 6:54.4
72 Henrik Fjellborg 144 Gellivare Skidallians IK 51:04.0 6:55.3
73 Callum WATSON 190 Cooma Ski Club 51:04.3 6:55.6
74 Olle Olsson Bad 111 Tullus SG 51:19.6 7:10.9
75 Ajlan Rastic 107 Amar Garibovic 51:24.8 7:16.1
76 Oscar Claesson 150 IF Hallby SOK 51:36.1 7:27.4
77 Jens Rönnols 140 Sundbybergs IK 51:43.9 7:35.2
78 Joel Lager 118 Garphyttans IF 52:05.7 7:57.0
79 Johan Eriksson 123 Åsarna IK 52:12.5 8:03.8
80 Ronny Wedin 130 Norbergs SK 52:22.7 8:14.0
81 Viktor Axelsson 117 Borås SK 52:24.3 8:15.6
82 Mats Andersson 103 Finnskoga IF 52:32.2 8:23.5
83 Mattias Edvardsson 129 Årsunda IF 52:42.9 8:34.2
84 Dejan Krsmanovic 104 Zmajevac 52:51.0 8:42.3
85 Erik Eriksson 125 Gellivare Skidallians IK 52:54.0 8:45.3
86 Per Sandberg 134 Filipstads SF 52:57.8 8:49.1
87 Joakim Eriksson 138 IFK Mora SK 53:10.0 9:01.3
88 Erik Strindlund 126 Östersunds SK 53:14.9 9:06.2
89 Andreas Grann 115 Sunne SLF 53:18.7 9:10.0
90 Andre Larsson 127 Svegs IK 53:29.8 9:21.1
91 Anton Enberg 143 Falun Borlänge SK 53:33.7 9:25.0
92 Johan Persson 160 Trillevallens Sportklubb 53:39.4 9:30.7
93 Tue Roemer 120 Ks 54:52.8 10:44.1
94 Daniel Holmgren 148 IFK Umeå 54:54.1 10:45.4
95 Sam Cairns 121 GBR 55:57.4 11:48.7
96 Ludwig Tärning 135 Falköpings AIK SK 55:59.7 11:51.0
97 Anthony Sorsa 110 Gellivare Skidallians IK 56:03.6 11:54.9
98 Rickard Bergengren 119 IF Ski Team Skåne 56:52.5 12:43.8
99 Linus Bohman 108 Idre SK 57:22.0 13:13.3
100 Andreas Blom 128 Filipstads SF 58:09.6 14:00.9
101 Anders Kallings 116 Visborgs OK 1:00:32.8 16:24.1
102 Leandro Lutz 122 National Team 1:01:32.9 17:24.2
103 Jordan Andrews 105 GBR 1:02:34.7 18:26.0
104 Paulo Santos 114 National Team 1:08:02.6 23:53.9

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *