Foto: Bildbyrån

Under lördagen genomfördes säsongens första tävling i Finland. En klassisk sprint i Vuokatti där Anne Kyllönen och Matias Strandvall slutade som segrare.

Detta var också säsongspremiären i den finska cupen där Kyllönen var den enda från damernas A-landslag som startade. I prologen var hon överlägsen och hela åtta sekunder före nästa åkare. Kyllönen vann finalen före Andrea Julin och veteranen Ann-Mary Ähtävä.

Matias Strandvall tog hem segern i en betydligt tightare final där han fick hårt motstånd av Ristomatti Hakola. Trea i finalen slutade Lauri Vuorinen

Resultat
Herrar, sprint/C
Final

1)    Matias Strandvall, IF Minken
2)    Ristomatti Hakola, Jämin Jänne
3)    Lauri Vuorinen, Kouvolan Hiihtoseura
4)    Toni Ketelä, IF Minken
5)    Anssi Pentsinen, Vantaan Hiihtoseura
6)    Christoffer Lindvall, IF Minken
Semifinal
7)    Ari Luusua, Ounasvaaran Hiihtoseura
8)    Lauri Mannila, Oulun Hiihtoseura
9)    Turo Sipilä, Keravan Urheilijat
10)    Lauri Lepistö, Kouvolan Hiihtoseura
11)    Verneri Suhonen, Hollolan Urheilijat -46
12)    Santeri Erola, Espoon Hiihtoseura
Kvartsfinal
13)    Antti Häkämies, Anjalan Liitto
14)    Juho Muhonen, Ähtärin Urheilijat
15)    Leo Rantahalvari, One Way Pro Team
16)    Ville-Petteri Saarela, Keminsuun Kisa
17)    Juuso Haarala, IF Minken
18)    Waltteri Vinkanharju, Vantaan Hiihtoseura
19)    Ville Ahonen, Imatran Urheilijat
20)    Kalle Lassila, Vetelin Urheilijat
21)    Lasse Paakkonen, Pyhäjärven Pohti
22)    Joonas Sarkkinen, Ounasvaaran Hiihtoseura
23)    Jaakko Halonen, Pyhäjärven Pohti
24)    Harri Niemi, Jämin Jänne
25)    Rikhard Mäki-Heikkilä, IF Femman
26)    Karri Hakala, Ilmajoen Kisailijat
27)    Juha-Matti Mikkolainen, Valkeakosken Haka
28)    Henri Jelonen, Jämsänkosken Ilves
29)    Timo Mantere, Ilmajoen Kisailijat
30)    Matias Tiiro, Metsä-Veikot 85

Damer, sprint/C
Final

1)    Anne Kyllönen, Kaiunuun Hiihtoseura
2)    Andrea Julin, IF Minken
3)    Ann-Mary Ähtävä, Vuokattisport Club
4)    Roosa Juuska, Haapaveden Urheilijat
5)    Tiia Rantala, Oulun Hiihtoseura
6)    Hanna Varjus, Imatran Urheilijat
Semifinal
7)    Hennariikka Rahkola, Jämin Jänne
8)    Tiia Olkkonen, Haapajärven Kiilat
9)    Johanna Ukkola, Siilinjärven Hiihtoseura
10)    Laura Alba, Lahden Hiihtoseura
11)    Maija Hakala, Hämeenlinnan Hiihtoseura
12)    Emelie Svenlin, IF Åsarna
Kvartsfinal
13)    Senni Vuolle, Seinäjoen Hiihtoseura
14)    Noora Kivikko, Lahden Hiihtoseura
15)    Riikka-Liisa Räsånen, Jämin Jänne
16)    Emma Hämäläinen, Ski Jyväskylä
17)    Elisa Pelttari, Pellon Ponsi
18)    Anne Mäkinen, Ski Jyväskylä
19)    Maaret Pajunoja, Valkeakosken Haka
20)    Inka Koljonen, Punkalaitumen Kunto
21)    Jemina Böök, Karihaaran Visa
22)    Vilma Jylhä, Juvan Urheilijat
23)    Maria Virpi, Oulun Hiihtoseura
24)    Fanny Storvall, IF Åsarna
25)    Jennifer Antell, IF Femman
26)    Jenni Raivio, Ski Jyväskylä
27)    Ida Meriläinen, Ski Jyväskylä
28)    Rebecca Ehrnrooth, Espoon Hiihtoseura
29)    Pia Vähäkuopus, Oulun Hiihtoseura
30)    Viivi Varjus, Imatran Urheilijat

Kommentera