Östersundsåkaren Oskar Kardin, som var en av de stora förhandsfavoriterna, vann seniorherrarnas korta distanslopp över 3 kilometer i Idre.

Kardin vann loppet med 7.5 sekunder före Anton Karlsson, även han en mycket duktig stakåkare. Trea slutade Jesper Nyström, Falun-Borlänge SK, distanserad med 9.7 sekunder av Kardin.

– Det var fint att staka lite, sa Kardin efter loppet.

Preliminära resultat:

Mål
Klass: H 21-
Plac Namn Startnr Klubb Tid Diff
1 Oskar Kardin 466 Östersunds SK 06:45.6 0.0
2 Anton Karlsson 474 Åsarna IK 06:53.1 7.5
3 Jesper Nyström 464 Falun Borlänge SK 06:55.3 9.7
4 Robin Norum 477 IFK Umeå 06:57.2 11.6
5 Erik Silfver 458 IFK Umeå 07:00.6 15.0
6 Anton Lindblad 480 Hudiksvalls IF 07:01.0 15.4
7 Erik K HOFFSBAKKEN 433 Lillehammer Skiklubb 07:01.6 16.0
8 Arvid Forss 459 Åsarna IK 07:07.6 22.0
9 Ragnar Bragvin Andresen 418 Njaard 07:07.8 22.2
10 Gabriel Thorn 469 Bengtsfors BOIS 07:08.8 23.2
11 Johannes Ringsby 445 SK Bore 07:09.0 23.4
12 Pontus Hermansson 439 Ulricehamns IF 07:09.2 23.6
13 David Nordström 448 IFK Umeå 07:11.0 25.4
=13 Olof Jonsson 461 Trillevallens Sportklubb 07:11.0 25.4
15 Anton Hedlund 455 Falun Borlänge SK 07:11.3 25.7
16 Karl-Johan Dyvik 463 Falun Borlänge SK 07:13.7 28.1
17 Patrik Tallbom 442 Östersunds SK 07:14.5 28.9
18 Emil Johansson 467 IK Jarl Rättvik 07:15.2 29.6
19 Jens Andersson 468 Kalix SK 07:15.4 29.8
20 Håkan Emilsson 454 Offerdals SK 07:17.8 32.2
21 Oscar Persson 475 SK Bore 07:18.0 32.4
22 Fredrik Hansson 424 IFK Mora SK 07:20.2 34.6
23 Sebastian Olsson 452 Stockviks SF 07:20.6 35.0
=23 Gustav Johansson 412 Gellivare Skidallians IK 07:20.6 35.0
25 Adam Sten 447 AXA SC 07:20.7 35.1
26 Adam Larsson 441 Falun Borlänge SK 07:21.3 35.7
27 Rasmus Blom 444 SK Bore 07:22.9 37.3
=27 Johannes Eklöf 451 IF Hallby SOK 07:22.9 37.3
29 Andreas Svensson 435 Ulricehamns IF 07:23.1 37.5
30 Emil Persson 440 Östersunds SK 07:25.2 39.6
31 Fredrik Andrée 456 Bengtsfors BOIS 07:25.3 39.7
32 Tom Fahlén 443 Landsbro IF SK 07:25.7 40.1
33 Anton Enberg 420 Falun Borlänge SK 07:26.0 40.4
34 Johan Persson 438 Trillevallens Sportklubb 07:26.2 40.6
35 Daniel Södersten 415 Orsa SK 07:26.7 41.1
36 Lasse Hulgaard 436 Copenhagen Skiing club 07:27.0 41.4
37 Torben Svensson 413 Trillevallens Sportklubb 07:28.0 42.4
38 Måns Sunesson 423 Sellnäs IF 07:28.4 42.8
39 Eddie Edström 453 Stockviks SF 07:28.7 43.1
40 Carl Olander 434 IK Stern 07:29.9 44.3
41 Erik Eriksson 400 Gellivare Skidallians IK 07:30.2 44.6
42 Mattias Edvardsson 404 Årsunda IF 07:32.5 46.9
43 Zackarias Toresson 446 Sävast Ski Team IF 07:33.3 47.7
44 Oscar Claesson 428 IF Hallby SOK 07:33.6 48.0
45 Simeon Deyanov 406 Trillevallens Sportklubb 07:33.8 48.2
46 Emil Ekman 382 Ulricehamns IF 07:34.2 48.6
47 Johan Eriksson 398 Åsarna IK 07:34.6 49.0
48 Jaunius Drusys 408 Sc Viesulas 07:37.3 51.7
49 Petter Engdahl 471 Östersunds SK 07:38.4 52.8
50 Andre Larsson 402 Svegs IK 07:38.6 53.0
=50 Ronny Wedin 405 Norbergs SK 07:38.6 53.0
52 Erik Persson 419 IF Hallby SOK 07:40.7 55.1
53 Oskar Suomi Olsson 437 IFK Mora SK 07:41.3 55.7
54 Viktor Axelsson 394 Borås SK 07:44.4 58.8
55 Nils Persson 427 Östersunds SK 07:46.9 1:01.3
56 Martin Johansson 407 Linköpings SK 07:49.6 1:04.0
57 Daniel Holmgren 425 IFK Umeå 07:51.0 1:05.4
58 Marcos PUIGDEFABREGAS 429 CANDANCHU EC 07:52.1 1:06.5
59 Emil Vinsa 430 Sävast Ski Team IF 07:53.2 1:07.6
60 Henrik Fjellborg 421 Gellivare Skidallians IK 07:53.9 1:08.3
61 Per Sandberg 409 Filipstads SF 07:54.1 1:08.5
62 Joel Lager 395 Garphyttans IF 07:57.4 1:11.8
63 Joakim Eriksson 414 IFK Mora SK 07:57.9 1:12.3
64 Jens Rönnols 416 Sundbybergs IK 07:58.5 1:12.9
65 Erik Strindlund 401 Östersunds SK 07:59.7 1:14.1
66 Anthony Sorsa 385 Gellivare Skidallians IK 08:02.7 1:17.1
67 Andreas Blom 403 Filipstads SF 08:04.3 1:18.7
68 David Thorell 391 IK Stern 08:05.3 1:19.7
69 Brynjar Kristinsson 449 Ulricehamns IF 08:07.8 1:22.2
70 Jesper Thor 411 Åsarna IK 08:10.6 1:25.0
71 Sam CAIRNS 470 GBR 08:18.6 1:33.0
72 Markus Johansson 387 Gillberga SK 08:19.5 1:33.9
73 Anders Kallings 393 Visborgs OK 08:20.9 1:35.3
74 Andreas Berntsson 386 IK Stern 08:29.9 1:44.3
75 Eirik STONOR 389 Ks 08:32.8 1:47.2
76 Tue Roemer 396 Ks 08:42.7 1:57.1
77 Linus Bohman 384 Idre SK 09:04.3 2:18.7
78 Erik Finnskog 388 Tranemo IF Skidklubb 09:17.6 2:32.0
79 Tobias Hartig 381 Btsv Eintracht braunschweig 09:21.0 2:35.4
80 Leandro Lutz 397 National Team 09:30.4 2:44.8
81 Paulo Santos 390 National Team 09:59.4 3:13.8
82 Jordan Andrews 383 GBR 10:10.1 3:24.5

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *