Oskar Kardin - Foto: Bildbyrån

Oskar Kardin, Team Serneke blev bäste svensk i Kaiser Maximilian Lauf. Loppet vanns av Andreas Nygård, Team Santander

Det blev dubbelseger för Team Santander i Kaiser Maximilian Lauf genom Andreas Nygård och Tord Asle Gjerdalen. Tredjeplatsen gick till Stian Hölgård, Team Leaseplan Go.

Oskar Kardin blev bäste svensk på sjätte plats, slagen med 2.5 sekunder av Nygård.

Damernas lopp vanns av Katerina Smutná med 10 sekunder före Astrid Öyre Slind. Tredjeplatsen gick till Britta Norgren efter en spurtduell mot Sara Lindborg, de båda var dock över tre minuter efter Smutná.

Resultat:
Damer

#first namelast namecountryteamtime
1KateřinaSmutnáCZETeam Santander3:43:48.7
2AstridØyre SlindNORTeam United Bakeries3:43:59.5+(10.8)
3BrittaJohansson NorgrenSWELager 157 Ski Team3:47:23.7+(3:35.0)
4SaraLindborgSWETeam Serneke3:47:35.0+(3:46.3)
5EmiliaLindstedtSWETeam SkiProAm3:48:03.8+(4:15.1)
6LinaKorsgrenSWETeam LeasePlan3:48:35.3+(4:46.6)
7JessicaMüllerGER3:58:04.2+(14:15.5)
8LarisaRiasinaRUSRussian Marathon Team3:58:33.1+(14:44.4)
9HeliHeiskanenFINTeam Robinson Petshop Trainer4:01:48.2+(17:59.5)
10SvenjaHoelzleSUITeam Synnfjell4:07:16.0+(23:27.2)
11Marthe Kristine HafsahlKarsetNORTeam Parkettpartner4:07:24.8+(23:36.1)


Herrar 60km

#first namelast namecountryteamtime
1AndreasNygaardNORTeam Santander3:21:44.5
2Tord AsleGjerdalenNORTeam Santander3:21:45.1+(0.5)
3StianHoelgaardNORTeam LeasePlan3:21:45.7+(1.2)
4JohanKjølstadNORTeam United Bakeries3:21:45.7+(1.2)
5VetleThyliNORTeam United Bakeries3:21:47.0+(2.4)
6OskarKardinSWETeam Serneke3:21:47.0+(2.5)
7PetrNovákCZEAtlas Craft Team3:21:47.2+(2.7)
8IlyaChernousovRUSTeam Pioneer Investments3:21:48.1+(3.6)
9AndersAuklandNORTeam Santander3:21:48.7+(4.2)
10Morten EidePedersenNORTeam BN Bank3:21:49.8+(5.3)
11Tore BjørsethBerdalNORTeam United Bakeries3:21:51.4+(6.9)
12Øyvind MoenFjeldNORTeam Santander3:21:51.5+(7.0)
13SimenØstensenNORTeam BN Bank3:21:54.5+(10.0)
14KjetilDammenNORTeam LeasePlan3:21:56.6+(12.1)
15FredrikByströmSWELager 157 Ski Team3:22:00.1+(15.6)
16JerryAhrlinSWETeam Tynell3:22:01.7+(17.2)
17JimmieJohnssonSWELager 157 Ski Team3:22:04.6+(20.1)
18MarcusJohanssonSWELager 157 Ski Team3:22:09.8+(25.3)
19MauroBrigadoiITATeam Robinson Petshop Trainer3:22:14.5+(30.0)
20BrunoDebertolisITATeam Xcalibur Lill Sport3:22:19.1+(34.5)
21TorleifSyrstadNORTeam Synnfjell3:22:20.2+(35.7)
22ØysteinPettersenNORTeam BN Bank3:22:20.3+(35.8)
23LukášBauerCZETeam Pioneer Investments3:22:20.6+(36.1)
24AndreasHolmbergSWETeam IFK Mora Skidklubb3:22:24.2+(39.7)
25MarkusOttossonSWELager 157 Ski Team3:22:25.4+(40.9)
26RikardTynellSWETeam Tynell3:23:15.2+(1:30.7)
27AndersHøstNORTeam LeasePlan3:24:00.5+(2:16.0)
28JohanLövgrenSWETeam Igne3:24:16.8+(2:32.3)
29BillImpolaSWEBrink Ski Team3:24:28.7+(2:44.1)
30PavelOndrášekCZEAtlas Craft Team3:24:59.9+(3:15.4)
31AlexeyDvoskinRUSRussian Marathon Team3:25:00.9+(3:16.4)
32JiříRočárekCZEAtlas Craft Team3:25:24.2+(3:39.7)
33BjörnRydvallSWETeam Igne3:25:38.2+(3:53.7)
34ThomasGjestrumbakkenNORTeam Parkettpartner3:25:42.5+(3:57.9)
35ErikMelin SöderströmSWETeam Serneke3:25:42.9+(3:58.4)
36FlorianRohdeGERTeam Forever Nordic3:25:45.2+(4:00.7)
37Mats HåkonBredaNORTeam Synnfjell3:27:22.3+(5:37.8)
38LasseHulgaardDENTeam Rustad IL3:30:09.9+(8:25.4)
39Simen EngebretsenNordliNORTeam Parkettpartner3:30:45.9+(9:01.3)
40ThomasBormoliniITATeam Robinson Petshop Trainer3:33:11.5+(11:27.0)
41LorisFrasnelliITATeam Robinson Petshop Trainer3:34:14.5+(12:30.0)
42MichaelKuisleGERTeam Forever Nordic3:34:17.8+(12:33.3)
43DavidFriskSWETeam IFK Mora Skidklubb3:34:18.0+(12:33.4)
44StianJelstadNORTeam Rustad IL3:35:23.9+(13:39.4)
45RobinFrostGERTeam Forever Nordic3:35:39.2+(13:54.7)
46IvanPavlovRUSRussian Marathon Team3:35:53.9+(14:09.4)
47Torgeir SkareThygesenNORTeam LeasePlan3:36:57.2+(15:12.7)
48AtleSmenesNORTeam Rustad IL3:37:11.6+(15:27.1)
49AntonDapràITATeam Xcalibur Lill Sport3:37:19.9+(15:35.4)
50StåleFenstadNORTeam Rustad IL3:37:21.8+(15:37.3)

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here