Kardin bäste svensk i Kaiser Maximilian Lauf

Oskar Kardin, Team Serneke blev bäste svensk i Kaiser Maximilian Lauf. Loppet vanns av Andreas Nygård, Team Santander

Det blev dubbelseger för Team Santander i Kaiser Maximilian Lauf genom Andreas Nygård och Tord Asle Gjerdalen. Tredjeplatsen gick till Stian Hölgård, Team Leaseplan Go.

Oskar Kardin blev bäste svensk på sjätte plats, slagen med 2.5 sekunder av Nygård.

Damernas lopp vanns av Katerina Smutná med 10 sekunder före Astrid Öyre Slind. Tredjeplatsen gick till Britta Norgren efter en spurtduell mot Sara Lindborg, de båda var dock över tre minuter efter Smutná.

Resultat:
Damer

# first name last name country team time
1 Kateřina Smutná CZE Team Santander 3:43:48.7
2 Astrid Øyre Slind NOR Team United Bakeries 3:43:59.5+(10.8)
3 Britta Johansson Norgren SWE Lager 157 Ski Team 3:47:23.7+(3:35.0)
4 Sara Lindborg SWE Team Serneke 3:47:35.0+(3:46.3)
5 Emilia Lindstedt SWE Team SkiProAm 3:48:03.8+(4:15.1)
6 Lina Korsgren SWE Team LeasePlan 3:48:35.3+(4:46.6)
7 Jessica Müller GER 3:58:04.2+(14:15.5)
8 Larisa Riasina RUS Russian Marathon Team 3:58:33.1+(14:44.4)
9 Heli Heiskanen FIN Team Robinson Petshop Trainer 4:01:48.2+(17:59.5)
10 Svenja Hoelzle SUI Team Synnfjell 4:07:16.0+(23:27.2)
11 Marthe Kristine Hafsahl Karset NOR Team Parkettpartner 4:07:24.8+(23:36.1)


Herrar 60km

# first name last name country team time
1 Andreas Nygaard NOR Team Santander 3:21:44.5
2 Tord Asle Gjerdalen NOR Team Santander 3:21:45.1+(0.5)
3 Stian Hoelgaard NOR Team LeasePlan 3:21:45.7+(1.2)
4 Johan Kjølstad NOR Team United Bakeries 3:21:45.7+(1.2)
5 Vetle Thyli NOR Team United Bakeries 3:21:47.0+(2.4)
6 Oskar Kardin SWE Team Serneke 3:21:47.0+(2.5)
7 Petr Novák CZE Atlas Craft Team 3:21:47.2+(2.7)
8 Ilya Chernousov RUS Team Pioneer Investments 3:21:48.1+(3.6)
9 Anders Aukland NOR Team Santander 3:21:48.7+(4.2)
10 Morten Eide Pedersen NOR Team BN Bank 3:21:49.8+(5.3)
11 Tore Bjørseth Berdal NOR Team United Bakeries 3:21:51.4+(6.9)
12 Øyvind Moen Fjeld NOR Team Santander 3:21:51.5+(7.0)
13 Simen Østensen NOR Team BN Bank 3:21:54.5+(10.0)
14 Kjetil Dammen NOR Team LeasePlan 3:21:56.6+(12.1)
15 Fredrik Byström SWE Lager 157 Ski Team 3:22:00.1+(15.6)
16 Jerry Ahrlin SWE Team Tynell 3:22:01.7+(17.2)
17 Jimmie Johnsson SWE Lager 157 Ski Team 3:22:04.6+(20.1)
18 Marcus Johansson SWE Lager 157 Ski Team 3:22:09.8+(25.3)
19 Mauro Brigadoi ITA Team Robinson Petshop Trainer 3:22:14.5+(30.0)
20 Bruno Debertolis ITA Team Xcalibur Lill Sport 3:22:19.1+(34.5)
21 Torleif Syrstad NOR Team Synnfjell 3:22:20.2+(35.7)
22 Øystein Pettersen NOR Team BN Bank 3:22:20.3+(35.8)
23 Lukáš Bauer CZE Team Pioneer Investments 3:22:20.6+(36.1)
24 Andreas Holmberg SWE Team IFK Mora Skidklubb 3:22:24.2+(39.7)
25 Markus Ottosson SWE Lager 157 Ski Team 3:22:25.4+(40.9)
26 Rikard Tynell SWE Team Tynell 3:23:15.2+(1:30.7)
27 Anders Høst NOR Team LeasePlan 3:24:00.5+(2:16.0)
28 Johan Lövgren SWE Team Igne 3:24:16.8+(2:32.3)
29 Bill Impola SWE Brink Ski Team 3:24:28.7+(2:44.1)
30 Pavel Ondrášek CZE Atlas Craft Team 3:24:59.9+(3:15.4)
31 Alexey Dvoskin RUS Russian Marathon Team 3:25:00.9+(3:16.4)
32 Jiří Ročárek CZE Atlas Craft Team 3:25:24.2+(3:39.7)
33 Björn Rydvall SWE Team Igne 3:25:38.2+(3:53.7)
34 Thomas Gjestrumbakken NOR Team Parkettpartner 3:25:42.5+(3:57.9)
35 Erik Melin Söderström SWE Team Serneke 3:25:42.9+(3:58.4)
36 Florian Rohde GER Team Forever Nordic 3:25:45.2+(4:00.7)
37 Mats Håkon Breda NOR Team Synnfjell 3:27:22.3+(5:37.8)
38 Lasse Hulgaard DEN Team Rustad IL 3:30:09.9+(8:25.4)
39 Simen Engebretsen Nordli NOR Team Parkettpartner 3:30:45.9+(9:01.3)
40 Thomas Bormolini ITA Team Robinson Petshop Trainer 3:33:11.5+(11:27.0)
41 Loris Frasnelli ITA Team Robinson Petshop Trainer 3:34:14.5+(12:30.0)
42 Michael Kuisle GER Team Forever Nordic 3:34:17.8+(12:33.3)
43 David Frisk SWE Team IFK Mora Skidklubb 3:34:18.0+(12:33.4)
44 Stian Jelstad NOR Team Rustad IL 3:35:23.9+(13:39.4)
45 Robin Frost GER Team Forever Nordic 3:35:39.2+(13:54.7)
46 Ivan Pavlov RUS Russian Marathon Team 3:35:53.9+(14:09.4)
47 Torgeir Skare Thygesen NOR Team LeasePlan 3:36:57.2+(15:12.7)
48 Atle Smenes NOR Team Rustad IL 3:37:11.6+(15:27.1)
49 Anton Daprà ITA Team Xcalibur Lill Sport 3:37:19.9+(15:35.4)
50 Ståle Fenstad NOR Team Rustad IL 3:37:21.8+(15:37.3)

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *