Foto: Bildbyrån
Foto: Bildbyrån

Idag avgjordes den femte deltävlingen av den Skandinaviska cupen i Piteå. Det blev en kamp mellan Charlotte Kalla och Sofia Bleckur.

Det blev alltså en väntad seger för Charlotte Kalla loppet. Det blev elva sekunder ner till tvåan Sofia Bleckur, som åkte ikapp 20 sekunder på Jennie Öberg under sista varvet. Öberg slutade trea, 29,7 sekunder efter Kalla.

Sistaårsjunioren Sofia Henriksson, Strömnäs GIF,  imponerade stort och lyckades ta sig in på en sjunde plats, distanserad med 1.08 av Kalla.

Plats Startnr Namn Född Nation Tid
 1  615 KALLA Charlotte 1987 SWE  00:28:01.7
 2  604 BLECKUR Sofia 1984 SWE  00:28:13.0
 3  603 OEBERG Jennie 1989 SWE  00:28:31.5
 4  609 KRISTOFFERSEN Marthe 1989 NOR  00:28:34.1
 5  612 NILSSON Stina 1993 SWE  00:28:40.5
 6  628 HAGEN Martine Ek 1991 NOR  00:28:53.0
 7  627 HENRIKSSON Sofia 1994 SWE  00:29:10.5
 8  611 LYLYNPERA Katri 1994 FIN  00:29:20.5
 9  634 PAJALA Magdalena 1988 SWE  00:29:30.2
 10  626 SOEDERLUND Helene 1987 SWE  00:29:33.5
 11  621 GJEITNES Kari Vikhagen 1985 NOR  00:29:36.6
 12  619 STAVER Tuva Toftdahl 1990 NOR  00:29:43.2
 13  610 HARSEM Kathrine Rolsted 1989 NOR  00:29:49.6
 14  630 HAKALA Maija 1984 FIN  00:29:58.3
 15  620 SOEMSKAR Linn 1989 SWE  00:30:01.1
 16  618 SUNDIN Marika 1991 SWE  00:30:05.0
 17  606 OJASTE Triin 1990 EST  00:30:11.2
 18  601 GRAEFNINGS Maria 1985 SWE  00:30:12.5
 19  649 SVENSSON Eva 1987 SWE  00:30:17.0
 20  646 JEVNE Karianne 1993 NOR  00:30:19.7
 21  638 EIDE Mari 1989 NOR  00:30:21.7
 22  641 HALLBERG Sanna 1988 SWE  00:30:22.3
 23  662 ANDERSSON Ebba 1997 SWE  00:30:23.1
 24  605 ERIKSSON Mia 1987 SWE  00:30:25.3
 25  607 KAUPPINEN Tanja 1991 FIN  00:30:29.6
 26  616 KRISTOFFERSEN Emilie 1991 NOR  00:30:32.2
 27  608 KVAALE Barbro 1992 NOR  00:30:34.7
 28  645 LARSSON Moa 1992 SWE  00:30:36.5
 29  633 SLIND Astrid Oeyre 1988 NOR  00:30:39.1
 30  624 ERIKSSON Emma 1986 SWE  00:30:39.8
 31  655 GROENVOLL Maria Nysted 1985 NOR  00:30:40.0
 32  631 PITKAENEN Marjaana 1991 FIN  00:30:42.1
 33  614 NORDSTROEM Maria 1991 SWE  00:30:42.8
 34  663 MOGSTAD Berit 1993 NOR  00:30:48.0
 35  622 ALBA Laura 1985 EST  00:30:48.2
 36  617 MEYER Johanna 1991 SWE  00:30:54.9
 37  640 SAAPUNKI Susanna 1992 FIN  00:30:58.1
 38  656 FLETEN Emilie 1992 NOR  00:31:00.2
 39  636 BAANGMAN Evelina 1992 SWE  00:31:02.8
 40  639 MYRSETH Merete 1992 NOR  00:31:03.3
 41  632 BAANGMAN Hedda 1995 SWE  00:31:04.0
 42  676 LAUVHAUG Hilde 1989 NOR  00:31:07.9
 43  613 LANDHEIM Hilde Losgaard 1993 NOR  00:31:08.2
 44  659 LUNDKVIST Helena 1994 SWE  00:31:13.7
 45  623 RAJU Heidi 1990 EST  00:31:15.0
 46  625 KAINULAINEN Anni 1992 FIN  00:31:16.5
 47  651 FORNES Trude Nonstad 1993 NOR  00:31:17.9
 48  661 JIRHED Jennie 1989 SWE  00:31:20.6
 49  681 GRANRUD Britt Thorshaug 1992 NOR  00:31:24.6
 50  647 VAHTRA Kaija 1986 EST  00:31:25.9
 51  648 ELEBRO Sofie 1993 SWE  00:31:41.3
 52  693 RIBOM Emma 1997 SWE  00:31:49.5
 53  667 PALOSAARI Eeva 1991 FIN  00:31:50.1
 54  654 TAMMJARV Kati 1992 EST  00:31:51.6
 55  670 IVARSSON Emma 1993 SWE  00:31:55.2
 56  669 LINTZEN Nina 1978 SWE  00:32:00.7
 57  666 HALLQUIST Frida 1990 SWE  00:32:02.6
 58  674 NORDSTRAND Sara 1993 SWE  00:32:07.8
 59  658 RAHKOLA Hennariikka 1992 FIN  00:32:11.1
 60  637 EIE Kari 1982 NOR  00:32:11.2
 61  653 VAHAMETSA Ruut 1988 FIN  00:32:11.5
 62  635 ANDERSSON Terese 1989 SWE  00:32:13.8
 63  652 NAKSTAD Maria Stroem 1991 NOR  00:32:20.5
 64  694 KORPI Maarit 1986 FIN  00:32:32.4
 65  665 AULAND Clara 1993 SWE  00:32:34.3
 66  689 OEHRN Rebecca 1996 SWE  00:32:36.9
 67  698 HULTIN Lina 1991 SWE  00:32:40.5
 68  696 AASANDER-GRAHN Agnes 1993 SWE  00:32:44.1
 69  677 LINDSTEDT Emilia 1990 SWE  00:32:46.8
 70  668 ERKERS Frida 1992 SWE  00:32:52.1
 71  642 MODIG Lovisa 1993 SWE  00:32:55.5
 72  692 SUNDSTROEM Maria 1992 SWE  00:32:56.6
 73  701 ROENNLUND Elina 1996 SWE  00:33:06.3
 74  678 SOLIN Jenny 1996 SWE  00:33:07.2
 75  644 GRUBBMO Anne Lise 1993 NOR  00:33:11.4
 76  643 ANDERSSON Carolin 1985 SWE  00:33:25.3
 77  685 GAUSEN Julie 1991 NOR  00:33:27.0
 78  695 SCHWARTZ Katja 1989 SWE  00:33:42.1
 79  679 HALLQUIST Sara 1993 SWE  00:33:46.3
 80  675 PYRRO Alisa 1993 FIN  00:33:47.4
 81  664 JOERGENSEN Anniken 1992 NOR  00:33:49.4
 82  650 GLAENNERUD Caroline 1992 SWE  00:33:49.5
 83  671 PELTTARI Elisa 1989 FIN  00:33:51.8
 84  660 ROBERTSEN Marit 1993 NOR  00:33:54.3
 85  691 JOHANSSON Eva 1990 SWE  00:34:11.0
 86  672 BJOERN Mimmi 1995 SWE  00:34:42.4
 87  688 SUNDIN Lovisa 1993 SWE  00:35:14.4
 88  697 LINDBERG Sofia 1992 SWE  00:35:14.9
 89  700 ERIKSSON Malin 1990 SWE  00:35:21.3
 90  673 DAHL Julia 1993 SWE  00:35:37.5
 91  683 STENMAN Saga 1996 SWE  00:35:40.1
 92  686 NILSSEN Tonje Lerfald 1992 NOR  00:35:49.4
 93  699 TRNKA Anna 1994 AUS  00:36:02.8
 94  687 LARSSON Jenny 1996 SWE  00:36:08.6
 95  702 SUNDSTROEM Ida 1995 SWE  00:36:27.3
 96  682 SPITTLE Ashleigh 1993 AUS  00:37:53.2
 97  684 MAARTENSSON Cecilia 1995 SWE  00:37:57.2
 98  690 ANDERSSON Linda 1993 SWE  00:38:00.0
 99  680 PHILLIPS Ellie 1992 AUS  00:39:19.3
 100  703 MALIWAN Anna K 1991 SWE  00:40:43.1

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *