Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Charlotte Kalla slutade trea i damernas 10 kilometer fristil under världscupen i Ulricehamn. Segern gick till Marit Björgen.

Charlotte Kalla gjorde ett mycket fint lopp under damernas 10 kilometer fristil i Ulricehamn. Kalla slutade som trea, slagen med 24,9 sekunder av Marit Björgen.Tvåa i loppet blev Krista Pärmäkoski, Finland.

Hemmaåkaren Hanna Falk gjorde sitt bästa distanslopp i världscupen och slutade åtta.

Ida Ingemarsdotter gjorde även hon ett bra distanslopp och slutade på 15:e plats.

Maria Rydqvist och Emma Wikén klarade top 30 och tog därmed nya världscuppoäng.

Resultat:

1  40  1303777 BJOERGEN Marit 1980 NOR  23:46.3  0.00  100.00
 2  38  3185256 PARMAKOSKI Krista 1990 FIN  23:57.0  +10.7  6.00  80.00
 3  60  3505217 KALLA Charlotte 1987 SWE  24:11.2  +24.9  13.97  60.00
 4  30  3425183 JACOBSEN Astrid Uhrenholdt 1987 NOR  24:12.0  +25.7  14.41  50.00
 5  54  3425421 HAGA Ragnhild 1991 NOR  24:18.6  +32.3  18.12  45.00
 6  34  3425499 WENG Heidi 1991 NOR  24:20.3  +34.0  19.07  40.00
 7  32  3535410 DIGGINS Jessica 1991 USA  24:21.2  +34.9  19.58  36.00
 8  10  3505405 FALK Hanna 1989 SWE  24:22.7  +36.4  20.42  32.00
 9  36  3425410 OESTBERG Ingvild Flugstad 1990 NOR  24:31.1  +44.8  25.13  29.00
 10  22  3205176 RINGWALD Sandra 1990 GER  24:42.9  +56.6  31.75  26.00
 11  27  1293107 BOEHLER Stefanie 1981 GER  24:46.3  +1:00.0  33.65  24.00
 12  56  3535320 BJORNSEN Sadie 1989 USA  24:46.8  +1:00.5  33.93  22.00
 13  17  3295144 DEBERTOLIS Ilaria 1989 ITA  24:47.1  +1:00.8  34.10  20.00
 14  42  3185114 MONONEN Laura 1984 FIN  24:47.3  +1:01.0  34.21  18.00
 15  21  3505090 INGEMARSDOTTER Ida 1985 SWE  24:49.5  +1:03.2  35.45  16.00
 16  14  3535261 STEPHEN Elizabeth 1987 USA  24:53.6  +1:07.3  37.75  15.00
 17  46  3515184 VON SIEBENTHAL Nathalie 1993 SUI  24:55.8  +1:09.5  38.98  14.00
 18  3  3565034 CEBASEK Alenka 1989 SLO  24:58.4  +1:12.1  40.44  13.00
 19  52  3055067 STADLOBER Teresa 1993 AUT  25:05.9  +1:19.6  44.65  12.00
 20  28  3205403 CARL Victoria 1995 GER  25:11.7  +1:25.4  47.90  11.00
 21  6  3485717 SOBOLEVA Elena 1992 RUS  25:14.8  +1:28.5  49.64  10.00
 22  19  3505003 RYDQVIST Maria 1983 SWE  25:15.9  +1:29.6  50.26  9.00
 23  12  3515221 FAEHNDRICH Nadine 1995 SUI  25:16.4  +1:30.1  50.54  8.00
 24  55  3535316 BRENNAN Rosie 1988 USA  25:17.0  +1:30.7  50.87  7.00
 25  26  1255374 ROPONEN Riitta-Liisa 1978 FIN  25:17.5  +1:31.2  51.15  6.00
 26  57  3505434 WIKEN Emma 1989 SWE  25:19.8  +1:33.5  52.44  5.00
 26  50  3185168 NISKANEN Kerttu 1988 FIN  25:19.8  +1:33.5  52.44  5.00
 28  48  1373617 FESSEL Nicole 1983 GER  25:20.0  +1:33.7  52.56  3.00
 29  9  3485849 NECHAEVSKAYA Anna 1991 RUS  25:20.5  +1:34.2  52.84  2.00
 30  8  3485862 ZHAMBALOVA Alisa 1994 RUS  25:22.5  +1:36.2  53.96  1.00
 31  44  3185137 KYLLOENEN Anne 1987 FIN  25:27.5  +1:41.2  56.76  0.00
 32  2  3505809 SUNDLING Jonna 1994 SWE  25:27.6  +1:41.3  56.82  0.00
 33  20  3205460 HENNIG Katharina 1996 GER  25:36.5  +1:50.2  61.81  0.00
 34  23  3295241 GANZ Caterina 1995 ITA  25:36.6  +1:50.3  61.87  0.00
 35  51  3105190 BROWNE Cendrine 1993 CAN  25:38.3  +1:52.0  62.82  0.00
 36  29  3425703 SLIND Kari Oeyre 1991 NOR  25:42.2  +1:55.9  65.01  0.00
 37  13  3295088 DE MARTIN TOPRANIN Virginia 1987 ITA  25:42.5  +1:56.2  65.18  0.00
 38  15  3565053 EINFALT Lea 1994 SLO  25:44.7  +1:58.4  66.41  0.00
 39  5  3295000 BROCARD Elisa 1984 ITA  25:45.1  +1:58.8  66.63  0.00
 40  31  1365857 RANDALL Kikkan 1982 USA  25:45.9  +1:59.6  67.08  0.00
 41  25  3295237 STUERZ Giulia 1993 ITA  25:48.7  +2:02.4  68.65  0.00
 42  47  3485695 MEDVEDEVA Anna 1989 RUS  25:50.0  +2:03.7  69.38  0.00
 43  53  3485656 VEDENINA Daria 1991 RUS  25:50.5  +2:04.2  69.66  0.00
 44  16  3426200 WENG Lotta Udnes 1996 NOR  25:52.2  +2:05.9  70.62  0.00
 45  18  1274580 ISHIDA Masako 1980 JPN  25:52.5  +2:06.2  70.78  0.00
 46  24  3505834 HENRIKSSON Sofia 1994 SWE  25:56.2  +2:09.9  72.86  0.00
 47  11  1312216 BONER Seraina 1982 SUI  25:58.7  +2:12.4  74.26  0.00
 48  1  3505449 SOEMSKAR Linn 1989 SWE  26:13.6  +2:27.3  82.62  0.00
 49  4  1322110 ROTCHEVA Olga 1978 RUS  26:15.5  +2:29.2  83.69  0.00
 50  45  3485498 GUSCHINA Mariya 1989 RUS  26:17.7  +2:31.4  84.92  0.00
 51  59  3505591 NORDSTROEM Maria 1991 SWE  26:18.6  +2:32.3  85.42  0.00
 52  7  3535408 GUINEY Elizabeth 1991 USA  26:19.5  +2:33.2  85.93  0.00
 53  58  3425355 SLIND Silje Oeyre 1988 NOR  26:35.2  +2:48.9  94.73  0.00
 54  49  1319976 KOLOMINA Yelena 1981 KAZ  26:36.5  +2:50.2  95.46  0.00
 55  37  3505750 MODIG Lovisa 1993 SWE  26:37.1  +2:50.8  95.80  0.00
 56  39  3505681 ERKERS Frida 1992 SWE  27:17.5  +3:31.2  118.46  0.00
 57  41  3505916 SOLIN Jenny 1996 SWE  27:18.8  +3:32.5  119.19  0.00
 58  35  3505880 BAANGMAN Hedda 1995 SWE  27:28.5  +3:42.2  124.63  0.00
 59  33  3506105 HAGSTROEM Johanna 1998 SWE  27:33.9  +3:47.6  127.66  0.00
 60  61  3045009 WATSON Aimee 1987 AUS  27:36.4  +3:50.1  129.06  0.00
 61  43  3505489 HALLQUIST Frida 1990 SWE  27:52.3  +4:06.0  137.98  0.00

Kommentera