160222 Skidor, Sprint, U23, Junior-VM, RumŠnien: {2016}{02}{22},Semfinal, Hugo Jacobsson Junior Men, World Ski Championships Cross Country den 22 february 2016 i Cheile Gradistei, Romania Foto: Alex Nicodim / BILDBYRN

Det blev inte helt oväntat norsk seger i dagens JVM-stafett. Johannes Hoesflot Klaebo, segraren från 10 klassiskt, kunde avgöra på sista sträckan. De svenska herrarna slutade 5a. 

Viktor Thorn växlade ut i ledningen efter första sträckan tillsammans med fem andra lag. Därefter fick Sverige tyvärr släppa tåget och det blev ingen ny medalj. 6an från sprinten i måndags, Hugo Jacobsson, spurtade in det svenska laget på en femteplats i JVMs avslutande distans, stafett.

Resultat:

 1 NORWAY NOR 43:07.5
STENSHAGEN Mattis 1996  10:09.7
HEGDAL Vebjoern 1998  10:36.0
JENSSEN Jan Thomas 1996  10:49.4
KLAEBO Johannes Hoesflot 1996  11:32.4
 2 RUSSIAN FEDERATION RUS 43:55.2  +47.7
BOLSHUNOV Alexander 1996  10:11.7
KIRILLOV Ivan 1996  10:33.6
SPITSOV Denis 1996  10:50.1
YAKIMUSHKIN Ivan 1996  12:19.8
 3 FRANCE FRA 44:25.7  +1:18.2
LAPIERRE Jules 1996  10:10.8
COLLET Martin 1997  10:35.2
LAPALUS Hugo 1998  11:12.0
LAUDE Camille 1998  12:27.7
 4 FINLAND FIN 44:35.5  +1:28.0
PARTTIMAA Aleksi 1997  10:21.5
GUMMERUS Lauri 1996  11:02.8
VUORELA Markus 1996  11:34.8
LEPISTO Lauri 1996  11:36.4
 5 SWEDEN SWE 44:38.5  +1:31.0
THORN Viktor 1996  10:10.8
FREDRIKSSON Marcus 1996  10:43.8
BUSKQVIST Alfred 1996  11:43.9
JACOBSSON Hugo 1997  12:00.0
 6 ITALY ITA 44:43.2  +1:35.7
ABRAM Mikael 1996  10:10.6
VENTURA Paolo 1996  11:00.7
SERRA Daniele 1996  11:38.2
GABRIELLI Giacomo 1996  11:53.7
 7 SWITZERLAND SUI 45:06.8  +1:59.3
MATOSSI Livio 1997  10:20.7
KLEE Beda 1996  11:04.3
DANUSER Dajan 1996  11:19.4
PFAEFFLI Gian Flurin 1996  12:22.4
 8 CZECH REPUBLIC CZE 46:07.2  +2:59.7
DUDEK Ondrej 1996  10:50.5
NOVAK Michal  10:44.7
PILZ Petr 1996  12:02.8
MACHAC Karel 1997  12:29.2
 9 GERMANY GER 46:22.1  +3:14.6
DAUDERT Felix 1997  11:12.2
LEUPOLD Richard 1997  11:16.5
WALLER Vincent 1996  12:13.5
BRUGGER Janosch 1997  11:39.9
 10 KAZAKHSTAN KAZ 46:23.3  +3:15.8
SHUBIN Dmitriy 1997  11:23.2
KLIMIN Olzhas 1996  11:06.5
LYUFT Ivan 1998  11:51.6
DYUSSENOV Asset 1997  12:02.0
 11 UNITED STATES OF AMERICA USA 46:29.0  +3:21.5
TORCHIA Ian 1996  10:21.7
BROWN Cully 1996  11:21.0
HARMEYER Henry 1997  12:14.2
KETTERSON Zak 1997  12:32.1
 12 JAPAN JPN 46:34.4  +3:26.9
HOMMA Yuji 1996  10:39.3
BABA Naoto 1996  11:26.4
GOTO Taisei 1998  11:50.1
OTAKI Hyuga 1998  12:38.6
 13 ESTONIA EST 46:50.5  +3:43.0
KORGE Kaarel Kasper 1996  10:33.5
LUTS Martin 1997  11:24.9
RABAKUKK Karl Erik 1997  11:54.7
JAANIPERE Rico 1997  12:57.4
 14 AUSTRIA AUT 47:09.5  +4:02.0
RIEDLSPERGER Tobias 1996  10:39.7
MOSER Benjamin 1997  11:23.5
LEODOLTER Philipp 1997  12:12.3
FOETTINGER Michael 1997  12:54.0
 15 CANADA CAN 47:36.6  +4:29.1
BOUCHER Philippe 1997  11:14.3
FOSTER Joey 1996  11:35.5
BLAIS Antoine 1997  11:56.0
JACKSON Ryan 1997  12:50.8
 16 ROMANIA RUM 48:09.0  +5:01.5
GEGO Hunor 1996  11:09.5
POPA Raul Mihai 1997  11:25.0
UNGUREANU Florin 1997  12:13.5
FLORE Raul Antonio 1997  13:21.0
 17 UKRAINE UKR 49:15.2  +6:07.7
ORLYK Andriy 1998  10:20.8
KOSTRUBA Yan 1999  12:12.2
KOT Dmytro 1998  13:26.1
HOLOVAN Yevhenii 1997  13:16.1
 18 BELARUS BLR 50:00.6  +6:53.1
BAZYLEU Yauhen 1996  11:23.8
BUDAHOUSKI Siarhei 1996  12:19.6
MASLOUSKI Mikita 1996  12:41.2
KUCHARAU Yury 1997  13:36.0
 19 BULGARIA BUL 50:30.8  +7:23.3
CHUCHUGANOV Yordan 1996  10:51.0
VIYACHEV Nikolay 1998  12:45.6
PENCHEV Martin 1998  12:56.1
OGNYANOV Simeon 1999  13:58.1

Kommentera