160222 Skidor, Sprint, U23, Junior-VM, Rumänien: {2016}{02}{22},Quarter Final, Thorn V.(number 5), Junior Men World Ski Championships Cross Country den 22 february 2016 i Cheile Gradistei, Romania Foto: Alex Nicodim / BILDBYRÅN

Här hittar du startlistan till herrarnas JVM-stafett i Rumänien. Ryssland gäller som huvudfavorit till guldet. Sverige kan med en bra dag utmana om medaljerna.

Startlista:

 1RUSSIAN FEDERATIONRUS
BOLSHUNOV Alexander1996
KIRILLOV Ivan1996
SPITSOV Denis1996
YAKIMUSHKIN Ivan1996
 2FRANCEFRA
LAPIERRE Jules1996
COLLET Martin1997
LAPALUS Hugo1998
LAUDE Camille1998
 3NORWAYNOR
STENSHAGEN Mattis1996
HEGDAL Vebjoern1998
JENSSEN Jan Thomas1996
KLAEBO Johannes Hoesflot1996
 4FINLANDFIN
PARTTIMAA Aleksi1997
GUMMERUS Lauri1996
VUORELA Markus1996
LEPISTO Lauri1996
 5SWEDENSWE
THORN Viktor1996Salomon
FREDRIKSSON Marcus1996
BUSKQVIST Alfred1996
JACOBSSON Hugo1997
 6ITALYITA
ABRAM Mikael1996
VENTURA Paolo1996
SERRA Daniele1996
GABRIELLI Giacomo1996
 7CZECH REPUBLICCZE
DUDEK Ondrej1996
NOVAK Michal
PILZ Petr1996
MACHAC Karel1997
 8SWITZERLANDSUI
CAPELLI Marino1996
KLEE Beda1996
DANUSER Dajan1996
PFAEFFLI Gian Flurin1996
 9CANADACAN
BOUCHER Philippe1997Salomon
FOSTER Joey1996
BLAIS Antoine1997
JACKSON Ryan1997
 10UNITED STATES OF AMERICAUSA
TORCHIA Ian1996
BROWN Cully1996
HARMEYER Henry1997
KETTERSON Zak1997
 11KAZAKHSTANKAZ
SHUBIN Dmitriy1997
KLIMIN Olzhas1996
LYUFT Ivan1998
DYUSSENOV Asset1997
 12BELARUSBLR
BAZYLEU Yauhen1996
BUDAHOUSKI Siarhei1996
MASLOUSKI Mikita1996
KUCHARAU Yury1997
 13JAPANJPN
HOMMA Yuji1996
BABA Naoto1996
GOTO Taisei1998
OTAKI Hyuga1998
 14AUSTRIAAUT
RIEDLSPERGER Tobias1996
MOSER Benjamin1997
LEODOLTER Philipp1997
FOETTINGER Michael1997
 15ESTONIAEST
KORGE Kaarel Kasper1996
LUTS Martin1997
RABAKUKK Karl Erik1997
JAANIPERE Rico1997
 16ROMANIARUM
GEGO Hunor1996
POPA Raul Mihai1997
UNGUREANU Florin1997
FLORE Raul Antonio1997
 17GERMANYGER
DAUDERT Felix1997
LEUPOLD Richard1997
WALLER Vincent1996
BRUGGER Janosch1997Atomic
 18BULGARIABUL
CHUCHUGANOV Yordan1996Fischer
VIYACHEV Nikolay1998
PENCHEV Martin1998
OGNYANOV Simeon1999
 19UKRAINEUKR
ORLYK Andriy1998
KOSTRUBA Yan1999
KOT Dmytro1998
HOLOVAN Yevhenii1997

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here