160222 Skidor, Sprint, U23, Junior-VM, Rumänien: {2016}{02}{22},Quarter Final, Thorn V.(number 5), Junior Men World Ski Championships Cross Country den 22 february 2016 i Cheile Gradistei, Romania Foto: Alex Nicodim / BILDBYRÅN

Här hittar du startlistan till herrarnas JVM-stafett i Rumänien. Ryssland gäller som huvudfavorit till guldet. Sverige kan med en bra dag utmana om medaljerna.

Startlista:

 1 RUSSIAN FEDERATION RUS
BOLSHUNOV Alexander 1996
KIRILLOV Ivan 1996
SPITSOV Denis 1996
YAKIMUSHKIN Ivan 1996
 2 FRANCE FRA
LAPIERRE Jules 1996
COLLET Martin 1997
LAPALUS Hugo 1998
LAUDE Camille 1998
 3 NORWAY NOR
STENSHAGEN Mattis 1996
HEGDAL Vebjoern 1998
JENSSEN Jan Thomas 1996
KLAEBO Johannes Hoesflot 1996
 4 FINLAND FIN
PARTTIMAA Aleksi 1997
GUMMERUS Lauri 1996
VUORELA Markus 1996
LEPISTO Lauri 1996
 5 SWEDEN SWE
THORN Viktor 1996 Salomon
FREDRIKSSON Marcus 1996
BUSKQVIST Alfred 1996
JACOBSSON Hugo 1997
 6 ITALY ITA
ABRAM Mikael 1996
VENTURA Paolo 1996
SERRA Daniele 1996
GABRIELLI Giacomo 1996
 7 CZECH REPUBLIC CZE
DUDEK Ondrej 1996
NOVAK Michal
PILZ Petr 1996
MACHAC Karel 1997
 8 SWITZERLAND SUI
CAPELLI Marino 1996
KLEE Beda 1996
DANUSER Dajan 1996
PFAEFFLI Gian Flurin 1996
 9 CANADA CAN
BOUCHER Philippe 1997 Salomon
FOSTER Joey 1996
BLAIS Antoine 1997
JACKSON Ryan 1997
 10 UNITED STATES OF AMERICA USA
TORCHIA Ian 1996
BROWN Cully 1996
HARMEYER Henry 1997
KETTERSON Zak 1997
 11 KAZAKHSTAN KAZ
SHUBIN Dmitriy 1997
KLIMIN Olzhas 1996
LYUFT Ivan 1998
DYUSSENOV Asset 1997
 12 BELARUS BLR
BAZYLEU Yauhen 1996
BUDAHOUSKI Siarhei 1996
MASLOUSKI Mikita 1996
KUCHARAU Yury 1997
 13 JAPAN JPN
HOMMA Yuji 1996
BABA Naoto 1996
GOTO Taisei 1998
OTAKI Hyuga 1998
 14 AUSTRIA AUT
RIEDLSPERGER Tobias 1996
MOSER Benjamin 1997
LEODOLTER Philipp 1997
FOETTINGER Michael 1997
 15 ESTONIA EST
KORGE Kaarel Kasper 1996
LUTS Martin 1997
RABAKUKK Karl Erik 1997
JAANIPERE Rico 1997
 16 ROMANIA RUM
GEGO Hunor 1996
POPA Raul Mihai 1997
UNGUREANU Florin 1997
FLORE Raul Antonio 1997
 17 GERMANY GER
DAUDERT Felix 1997
LEUPOLD Richard 1997
WALLER Vincent 1996
BRUGGER Janosch 1997 Atomic
 18 BULGARIA BUL
CHUCHUGANOV Yordan 1996 Fischer
VIYACHEV Nikolay 1998
PENCHEV Martin 1998
OGNYANOV Simeon 1999
 19 UKRAINE UKR
ORLYK Andriy 1998
KOSTRUBA Yan 1999
KOT Dmytro 1998
HOLOVAN Yevhenii 1997

Kommentera