160222 Skidor, Sprint, U23, Junior-VM, Rumänien: {2016}{02}{22},Quarter Final, Andersson Ebba, Junior Women World Ski Championships Cross Country den 22 february 2016 i Cheile Gradistei, Romania Foto: Alex Nicodim / BILDBYRÅN

Här hittar du startlistan till damernas JVM-stafett i Rumänien. Norge får ses som de stora guld-favoriterna med sitt starka lag.

Startlista:

 1 NORWAY NOR
OUS Amalie Haakonsen 1996
JOHANSEN Marte Maehlum 1997
WENG Tiril Udnes 1996 Atomic
WENG Lotta Udnes 1996 Atomic
 2 RUSSIAN FEDERATION RUS
NEKRASOVA Polina 1998
GOLUBITSKAYA Alexandra 1996
KIRPICHENKO Yana 1996
KUCHERUK Olga 1997
 3 GERMANY GER
RICHTER Julia 1997
HENNIG Katharina 1996
SAUERBREY Katherine 1997
FRAEBEL Antonia 1997
 4 SWEDEN SWE
RIBOM Emma 1997
ROENNLUND Elina 1996
ANDERSSON Ebba 1997
SOLIN Jenny 1996
 5 SWITZERLAND SUI
MEIER Alina 1996
HIERNICKEL Lydia 1996
ARNOLD Stefanie 1996
WIESER Fabiana 1996
 6 ITALY ITA
BELLINI Martina 1998
TOMASINI Monica 1996
COMARELLA Anna 1997
DEFRANCESCO Ilenia 1996
 7 UNITED STATES OF AMERICA USA
KERN Julia 1997
OGDEN Katharine 1997
HETT Vivian 1996
BEZDICEK Sarah 1996
 8 FINLAND FIN
ALAKOSKI Anni 1997
MATINTALO Johanna 1996 Fischer
PIIPPO Eveliina 1998
NISSINEN Vilma 1997
 9 CANADA CAN
MEHAIN Hannah 1998
HYNES Natalie 1998
WHITE Sadie 1996
CORRIVEAU Marie 1997
 10 KAZAKHSTAN KAZ
TYULENEVA Valeriya 1997
TARASSOVA Anzhelika 1999
SHURYGA Angelina 1996
SOKOLOVSKAYA Natalya 1998
 11 BELARUS BLR
KIRILLOVA Anastasia 1996
BANDARENKA Yuliya 1996
ROSHCHYNSKAYA Maryia 1997
KUZNECHYK Varvara 1998
 12 CZECH REPUBLIC CZE
JANATOVA Katerina 1997
SIXTOVA Anna 1996
STANKOVA Zuzana 1997
LUBINOVA Marketa 1997
 13 AUSTRIA AUT
ACHLEITNER Lisa 1997
WALCHHOFER Barbara 1997 Atomic
PFENNICH Julia 1997
BERCHTOLD Jasmin 1996
 14 UKRAINE UKR
ZUBOK Olena 1997
KROL Yuliia 1998
SOLOVEI Iryna 1999
NASYKO Mariya 1997
 15 FRANCE FRA
CLAUDEL Delphine 1996 Salomon
CHAMIOT MAITRAL Laura 1998
DUCORDEAU Juliette 1998
QUINTIN Lena 1998
 16 ROMANIA RUM
KEMENES Anna 2000
DARVAS Zsanett Bernadett 2000
SOVARSCHI Nicoleta Luciana 1998
MARTON Eniko 1999
 17 BULGARIA BUL
OKORO Nansi 1999
EMILOVA Vanesa 2000
PAVLOVA Tzvetelina 1996
MITEVA Hristina 1999

Kommentera