160222 Skidor, Sprint, U23, Junior-VM, Rumänien: {2016}{02}{22},Quarter Final, Andersson Ebba, Junior Women World Ski Championships Cross Country den 22 february 2016 i Cheile Gradistei, Romania Foto: Alex Nicodim / BILDBYRÅN

Ebba Andersson sågs som det stora medaljhoppet för Sverige under damjuniorernas distanslopp över 5km klassiskt. Ebba slutade på sjätte plats och Norge fick en dubbelseger.

Damjuniorernas distanslopp vanns av Marte Mæhlum Johansen följt av sin norska landslagskollega Lotta Udnes Weng. Tredjeplatsen gick till Tyskland genom Antonia Fräbe.

Många hade stora förhoppningar på en medalj för Ebba Andersson, som tyvärr aldrig var med i medaljstriden. Andersson slutade som sexa, slagen med 21 sekunder av Johansen.

Näst bäste svenska blev Emma Ribom som slutade på 20:a plats. Elina Rönnlund och Rebecca Öhrn blev 23:e respektive 28:e dam i loppet.

Resultat 

 1  9 JOHANSEN Marte Maehlum 1997 NOR  15:34.0
 2  4 WENG Lotta Udnes 1996 NOR  15:39.3  +5.3
 3  7 FRAEBEL Antonia 1997 GER  15:44.7  +10.7
 4  40 MATINTALO Johanna 1996 FIN  15:48.2  +14.2
 5  2 WENG Tiril Udnes 1996 NOR  15:51.0  +17.0
 6  5 ANDERSSON Ebba 1997 SWE  15:55.0  +21.0
 7  17 KUCHERUK Olga 1997 RUS  16:05.3  +31.3
 8  10 KIRPICHENKO Yana 1996 RUS  16:05.6  +31.6
 9  20 DURKINA Lidia 1997 RUS  16:08.2  +34.2
 10  16 COMARELLA Anna 1997 ITA  16:16.7  +42.7
 11  1 HENNIG Katharina 1996 GER  16:25.2  +51.2
 12  3 HIERNICKEL Lydia 1996 SUI  16:28.7  +54.7
 13  6 OGDEN Katharine 1997 USA  16:30.8  +56.8
 14  13 SAUERBREY Katherine 1997 GER  16:32.3  +58.3
 15  33 SHURYGA Angelina 1996 KAZ  16:40.8  +1:06.8
 15  25 BIZYUKOVA Anna 1996 RUS  16:40.8  +1:06.8
 17  14 MEIER Alina 1996 SUI  16:46.4  +1:12.4
 18  26 KERN Julia 1997 USA  16:52.0  +1:18.0
 19  11 OEVREBUST Martine Lorgen 1997 NOR  16:53.6  +1:19.6
 20  15 RIBOM Emma 1997 SWE  16:55.4  +1:21.4
 21  44 TYULENEVA Valeriya 1997 KAZ  16:55.7  +1:21.7
 22  18 RICHTER Julia 1997 GER  16:57.4  +1:23.4
 23  35 ROENNLUND Elina 1996 SWE  16:58.3  +1:24.3
 24  36 ALAKOSKI Anni 1997 FIN  17:00.1  +1:26.1
 25  28 DUCORDEAU Juliette 1998 FRA  17:01.4  +1:27.4
 26  12 DEFRANCESCO Ilenia 1996 ITA  17:04.0  +1:30.0
 27  27 BERCHTOLD Jasmin 1996 AUT  17:09.2  +1:35.2
 28  30 OEHRN Rebecca 1996 SWE  17:18.6  +1:44.6
 29  32 BENTZ Coralie 1996 FRA  17:21.9  +1:47.9
 30  22 ARNOLD Stefanie 1996 SUI  17:22.4  +1:48.4
 31  19 TOMASINI Monica 1996 ITA  17:24.2  +1:50.2
 32  8 CLAUDEL Delphine 1996 FRA  17:26.1  +1:52.1
 33  31 KLEMENCIC Anita 1996 SLO  17:30.2  +1:56.2
 34  47 ACHLEITNER Lisa 1997 AUT  17:33.5  +1:59.5
 35  24 MANDELJC Anja 1999 SLO  17:36.3  +2:02.3
 36  21 WALCHHOFER Barbara 1997 AUT  17:36.7  +2:02.7
 37  39 CORRIVEAU Marie 1997 CAN  17:38.8  +2:04.8
 38  38 BELLINI Martina 1998 ITA  17:41.4  +2:07.4
 39  54 STANKOVA Zuzana 1997 CZE  17:47.1  +2:13.1
 40  53 WATANABE Yuka 1996 JPN  17:47.8  +2:13.8
 41  49 KODAMA Miki 1996 JPN  17:47.9  +2:13.9
 42  48 SOKOLOVSKAYA Natalya 1998 KAZ  17:48.3  +2:14.3
 43  51 HAGER Julia 1996 FIN  17:50.2  +2:16.2
 44  65 MEHAIN Hannah 1998 CAN  17:52.9  +2:18.9
 45  50 PFENNICH Julia 1997 AUT  17:54.0  +2:20.0
 46  46 QUINTIN Lena 1998 FRA  17:56.6  +2:22.6
 47  34 TANAKA Yukari 1996 JPN  17:58.0  +2:24.0
 48  42 HETT Vivian 1996 USA  18:00.9  +2:26.9
 48  29 SIXTOVA Anna 1996 CZE  18:00.9  +2:26.9
 50  57 NASYKO Mariya 1997 UKR  18:05.6  +2:31.6
 51  41 TARASSOVA Anzhelika 1999 KAZ  18:07.3  +2:33.3
 52  77 LANGE Leah 1998 USA  18:18.2  +2:44.2
 53  37 JANATOVA Katerina 1997 CZE  18:18.4  +2:44.4
 54  55 PEEK Seila 1996 EST  18:22.5  +2:48.5
 55  69 SMERCIAKOVA Aneta 1997 SVK  18:25.5  +2:51.5
 56  66 ROSHCHYNSKAYA Maryia 1997 BLR  18:29.8  +2:55.8
 57  56 KROL Yuliia 1998 UKR  18:34.6  +3:00.6
 58  72 HYNES Natalie 1998 CAN  18:35.1  +3:01.1
 59  61 AKALIN Gullu 1998 TUR  18:48.9  +3:14.9
 60  58 LUBINOVA Marketa 1997 CZE  19:09.6  +3:35.6
 61  64 DARVAS Zsanett Bernadett 2000 ROU  19:13.7  +3:39.7
 62  52 WHITE Sadie 1996 CAN  19:18.4  +3:44.4
 63  67 OKORO Nansi 1999 BUL  19:22.6  +3:48.6
 64  62 BANDARENKA Yuliya 1996 BLR  19:26.9  +3:52.9
 65  59 PAUL Katerina 1996 AUS  19:55.2  +4:21.2
 66  76 ZUBOK Olena 1997 UKR  19:56.4  +4:22.4
 67  63 SOLOVEI Iryna 1999 UKR  19:58.0  +4:24.0
 68  71 DUMAN Aysenur 1999 TUR  20:07.1  +4:33.1
 69  68 STARAVOITAVA Yauheniya 1996 BLR  20:13.8  +4:39.8
 70  60 SKENDER Gabrijela 1999 CRO  20:24.5  +4:50.5
 71  70 MALKOC Zozan 1997 TUR  20:41.9  +5:07.9
 72  75 PAVLOVA Tzvetelina 1996 BUL  20:58.1  +5:24.1
 73  73 KEMENES Anna 2000 ROU  20:59.6  +5:25.6
 74  78 EMILOVA Vanesa 2000 BUL  21:05.6  +5:31.6
 75  82 POTYO Katalin 1999 ROU  21:21.6  +5:47.6
 76  79 MITEVA Hristina 1999 BUL  21:22.4  +5:48.4
 77  81 GRAY Lynne 1998 GBR  22:06.7  +6:32.7

1 KOMMENTAR

Kommentera