160222 Skidor, Sprint, U23, Junior-VM, Rumänien: {2016}{02}{22},Quarter Final, Andersson Ebba, Junior Women World Ski Championships Cross Country den 22 february 2016 i Cheile Gradistei, Romania Foto: Alex Nicodim / BILDBYRÅN

Ebba Andersson sågs som det stora medaljhoppet för Sverige under damjuniorernas distanslopp över 5km klassiskt. Ebba slutade på sjätte plats och Norge fick en dubbelseger.

Damjuniorernas distanslopp vanns av Marte Mæhlum Johansen följt av sin norska landslagskollega Lotta Udnes Weng. Tredjeplatsen gick till Tyskland genom Antonia Fräbe.

Många hade stora förhoppningar på en medalj för Ebba Andersson, som tyvärr aldrig var med i medaljstriden. Andersson slutade som sexa, slagen med 21 sekunder av Johansen.

Näst bäste svenska blev Emma Ribom som slutade på 20:a plats. Elina Rönnlund och Rebecca Öhrn blev 23:e respektive 28:e dam i loppet.

Resultat 

 1 9JOHANSEN Marte Maehlum1997NOR 15:34.0
 2 4WENG Lotta Udnes1996NOR 15:39.3 +5.3
 3 7FRAEBEL Antonia1997GER 15:44.7 +10.7
 4 40MATINTALO Johanna1996FIN 15:48.2 +14.2
 5 2WENG Tiril Udnes1996NOR 15:51.0 +17.0
 6 5ANDERSSON Ebba1997SWE 15:55.0 +21.0
 7 17KUCHERUK Olga1997RUS 16:05.3 +31.3
 8 10KIRPICHENKO Yana1996RUS 16:05.6 +31.6
 9 20DURKINA Lidia1997RUS 16:08.2 +34.2
 10 16COMARELLA Anna1997ITA 16:16.7 +42.7
 11 1HENNIG Katharina1996GER 16:25.2 +51.2
 12 3HIERNICKEL Lydia1996SUI 16:28.7 +54.7
 13 6OGDEN Katharine1997USA 16:30.8 +56.8
 14 13SAUERBREY Katherine1997GER 16:32.3 +58.3
 15 33SHURYGA Angelina1996KAZ 16:40.8 +1:06.8
 15 25BIZYUKOVA Anna1996RUS 16:40.8 +1:06.8
 17 14MEIER Alina1996SUI 16:46.4 +1:12.4
 18 26KERN Julia1997USA 16:52.0 +1:18.0
 19 11OEVREBUST Martine Lorgen1997NOR 16:53.6 +1:19.6
 20 15RIBOM Emma1997SWE 16:55.4 +1:21.4
 21 44TYULENEVA Valeriya1997KAZ 16:55.7 +1:21.7
 22 18RICHTER Julia1997GER 16:57.4 +1:23.4
 23 35ROENNLUND Elina1996SWE 16:58.3 +1:24.3
 24 36ALAKOSKI Anni1997FIN 17:00.1 +1:26.1
 25 28DUCORDEAU Juliette1998FRA 17:01.4 +1:27.4
 26 12DEFRANCESCO Ilenia1996ITA 17:04.0 +1:30.0
 27 27BERCHTOLD Jasmin1996AUT 17:09.2 +1:35.2
 28 30OEHRN Rebecca1996SWE 17:18.6 +1:44.6
 29 32BENTZ Coralie1996FRA 17:21.9 +1:47.9
 30 22ARNOLD Stefanie1996SUI 17:22.4 +1:48.4
 31 19TOMASINI Monica1996ITA 17:24.2 +1:50.2
 32 8CLAUDEL Delphine1996FRA 17:26.1 +1:52.1
 33 31KLEMENCIC Anita1996SLO 17:30.2 +1:56.2
 34 47ACHLEITNER Lisa1997AUT 17:33.5 +1:59.5
 35 24MANDELJC Anja1999SLO 17:36.3 +2:02.3
 36 21WALCHHOFER Barbara1997AUT 17:36.7 +2:02.7
 37 39CORRIVEAU Marie1997CAN 17:38.8 +2:04.8
 38 38BELLINI Martina1998ITA 17:41.4 +2:07.4
 39 54STANKOVA Zuzana1997CZE 17:47.1 +2:13.1
 40 53WATANABE Yuka1996JPN 17:47.8 +2:13.8
 41 49KODAMA Miki1996JPN 17:47.9 +2:13.9
 42 48SOKOLOVSKAYA Natalya1998KAZ 17:48.3 +2:14.3
 43 51HAGER Julia1996FIN 17:50.2 +2:16.2
 44 65MEHAIN Hannah1998CAN 17:52.9 +2:18.9
 45 50PFENNICH Julia1997AUT 17:54.0 +2:20.0
 46 46QUINTIN Lena1998FRA 17:56.6 +2:22.6
 47 34TANAKA Yukari1996JPN 17:58.0 +2:24.0
 48 42HETT Vivian1996USA 18:00.9 +2:26.9
 48 29SIXTOVA Anna1996CZE 18:00.9 +2:26.9
 50 57NASYKO Mariya1997UKR 18:05.6 +2:31.6
 51 41TARASSOVA Anzhelika1999KAZ 18:07.3 +2:33.3
 52 77LANGE Leah1998USA 18:18.2 +2:44.2
 53 37JANATOVA Katerina1997CZE 18:18.4 +2:44.4
 54 55PEEK Seila1996EST 18:22.5 +2:48.5
 55 69SMERCIAKOVA Aneta1997SVK 18:25.5 +2:51.5
 56 66ROSHCHYNSKAYA Maryia1997BLR 18:29.8 +2:55.8
 57 56KROL Yuliia1998UKR 18:34.6 +3:00.6
 58 72HYNES Natalie1998CAN 18:35.1 +3:01.1
 59 61AKALIN Gullu1998TUR 18:48.9 +3:14.9
 60 58LUBINOVA Marketa1997CZE 19:09.6 +3:35.6
 61 64DARVAS Zsanett Bernadett2000ROU 19:13.7 +3:39.7
 62 52WHITE Sadie1996CAN 19:18.4 +3:44.4
 63 67OKORO Nansi1999BUL 19:22.6 +3:48.6
 64 62BANDARENKA Yuliya1996BLR 19:26.9 +3:52.9
 65 59PAUL Katerina1996AUS 19:55.2 +4:21.2
 66 76ZUBOK Olena1997UKR 19:56.4 +4:22.4
 67 63SOLOVEI Iryna1999UKR 19:58.0 +4:24.0
 68 71DUMAN Aysenur1999TUR 20:07.1 +4:33.1
 69 68STARAVOITAVA Yauheniya1996BLR 20:13.8 +4:39.8
 70 60SKENDER Gabrijela1999CRO 20:24.5 +4:50.5
 71 70MALKOC Zozan1997TUR 20:41.9 +5:07.9
 72 75PAVLOVA Tzvetelina1996BUL 20:58.1 +5:24.1
 73 73KEMENES Anna2000ROU 20:59.6 +5:25.6
 74 78EMILOVA Vanesa2000BUL 21:05.6 +5:31.6
 75 82POTYO Katalin1999ROU 21:21.6 +5:47.6
 76 79MITEVA Hristina1999BUL 21:22.4 +5:48.4
 77 81GRAY Lynne1998GBR 22:06.7 +6:32.7

1 KOMMENTAR

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here