160222 Skidor, Sprint, U23, Junior-VM, Rumänien: {2016}{02}{22},Quarter Final, Thorn V.(number 5), Junior Men World Ski Championships Cross Country den 22 february 2016 i Cheile Gradistei, Romania Foto: Alex Nicodim / BILDBYRÅN

Viktor Thorn blev bäste svensk med sin niondeplats på herrarnas distanslopp över 10 kilometer klassiskt under den andra dagen av Junior-VM.

Loppet vanns av gårdagens guldmedaljör Johannes Høsflot Klæbo på tiden 21:22.9. Tvåa slutade sydkoreanen Magnus Kim, slagen med 2.4 sekunder. Finländaren Lauri Lepistö tog tredjeplatsen.

Viktor Thorn blev bäste svensk med sin niondeplats, distanserad med 56.6 sekunder. Alfred Buskqvist blev 16:e man.

Marcus Fredriksson och Filip Danielsson slutade som 31:a respektive 40:e man.

Resultat

 1  10 KLAEBO Johannes Hoesflot 1996 NOR  28:57.8
 2  51 KIM Magnus 1998 KOR  29:09.0  +11.2
 3  19 LEPISTO Lauri 1996 FIN  29:23.2  +25.4
 4  6 KLEE Beda 1996 SUI  29:29.1  +31.3
 5  7 BRUGGER Janosch 1997 GER  29:32.6  +34.8
 6  20 BUCHER-JOHANNESSEN Thomas 1997 NOR  29:42.2  +44.4
 7  21 GUMMERUS Lauri 1996 FIN  29:44.6  +46.8
 8  17 NOVAK Michal 1996 CZE  29:52.1  +54.3
 9  1 THORN Viktor 1996 SWE  29:54.6  +56.8
 10  34 KORGE Kaarel Kasper 1996 EST  29:55.2  +57.4
 11  5 BOLSHUNOV Alexander 1996 RUS  29:59.9  +1:02.1
 12  15 STENSHAGEN Mattis 1996 NOR  30:00.2  +1:02.4
 13  25 PFAEFFLI Gian Flurin 1996 SUI  30:06.2  +1:08.4
 14  41 PARTTIMAA Aleksi 1997 FIN  30:10.1  +1:12.3
 15  4 SOBAKAREV Andrey 1996 RUS  30:10.8  +1:13.0
 16  38 BUSKQVIST Alfred 1996 SWE  30:14.5  +1:16.7
 17  9 CAPELLI Marino 1996 SUI  30:19.0  +1:21.2
 18  46 HOPE Jon Rolf Skamo 1998 NOR  30:19.9  +1:22.1
 19  2 YAKIMUSHKIN Ivan 1996 RUS  30:23.8  +1:26.0
 20  12 DANUSER Dajan 1996 SUI  30:24.7  +1:26.9
 21  8 LAPIERRE Jules 1996 FRA  30:28.7  +1:30.9
 22  22 VENTURA Paolo 1996 ITA  30:29.1  +1:31.3
 23  40 ORLYK Andrii 1998 UKR  30:31.5  +1:33.7
 24  44 DAUDERT Felix 1997 GER  30:32.1  +1:34.3
 25  39 BABA Naoto 1996 JPN  30:35.7  +1:37.9
 26  23 BURY Dominik 1996 POL  30:43.6  +1:45.8
 27  28 KLIMIN Olzhas 1996 KAZ  30:45.2  +1:47.4
 28  27 LYUFT Ivan 1998 KAZ  30:50.1  +1:52.3
 29  36 GABRIELLI Giacomo 1996 ITA  30:50.9  +1:53.1
 29  32 WALLER Vincent 1996 GER  30:50.9  +1:53.1
 31  24 FREDRIKSSON Marcus 1996 SWE  30:54.9  +1:57.1
 32  35 SERRA Daniele 1996 ITA  30:57.1  +1:59.3
 33  52 SIPILA Turo 1997 FIN  30:57.5  +1:59.7
 33  14 COLLET Martin 1997 FRA  30:57.5  +1:59.7
 35  59 BROWN Cully 1996 USA  30:59.7  +2:01.9
 36  33 LAUDE Camille 1998 FRA  31:02.9  +2:05.1
 37  3 KIRILLOV Ivan 1996 RUS  31:03.1  +2:05.3
 38  47 CRV Benjamin 1996 SLO  31:12.0  +2:14.2
 39  18 ABRAM Mikael 1996 ITA  31:14.1  +2:16.3
 40  11 DANIELSSON Filip 1996 SWE  31:17.5  +2:19.7
 41  30 LEUPOLD Richard 1997 GER  31:18.6  +2:20.8
 42  66 DYUSSENOV Asset 1997 KAZ  31:19.4  +2:21.6
 43  13 TORCHIA Ian 1996 USA  31:19.9  +2:22.1
 44  58 PILZ Petr 1996 CZE  31:27.8  +2:30.0
 45  57 KORISTEK Jan 1996 SVK  31:29.1  +2:31.3
 46  55 JACKSON Ryan 1997 CAN  31:30.6  +2:32.8
 47  16 ESTEVE ALTIMIRAS Irineu 1996 AND  31:32.9  +2:35.1
 48  65 MUKHIN Alexandr 1998 KAZ  31:55.2  +2:57.4
 49  67 DUDEK Ondrej 1996 CZE  31:56.8  +2:59.0
 50  53 CHUCHUGANOV Yordan 1996 BUL  31:59.1  +3:01.3
 51  61 MACHAC Karel 1997 CZE  31:59.2  +3:01.4
 52  43 BLAIS Antoine 1997 CAN  32:03.0  +3:05.2
 53  54 LUTS Martin 1997 EST  32:05.4  +3:07.6
 54  50 O HARRA Thomas 1996 USA  32:07.6  +3:09.8
 55  68 HOMMA Yuji 1996 JPN  32:16.7  +3:18.9
 56  48 FOSTER Joey 1996 CAN  32:22.3  +3:24.5
 57  60 LAMPIC Janez 1996 SLO  32:26.3  +3:28.5
 58  42 GOTO Taisei 1998 JPN  32:34.2  +3:36.4
 59  62 FOETTINGER Michael 1997 AUT  32:35.4  +3:37.6
 60  64 OTAKI Hyuga 1998 JPN  32:36.1  +3:38.3
 61  49 LEODOLTER Philipp 1997 AUT  32:40.9  +3:43.1
 62  82 BAZYLEU Yauhen 1996 BLR  32:43.3  +3:45.5
 63  71 CLUGNET James 1996 GBR  32:49.4  +3:51.6
 64  63 RABAKUKK Karl Erik 1997 EST  32:49.8  +3:52.0
 65  70 HARMEYER Henry 1997 USA  32:50.4  +3:52.6
 66  69 BIEDERMANN Michael 1996 LIE  32:50.9  +3:53.1
 67  29 BOUCHER Philippe 1997 CAN  32:59.0  +4:01.2
 68  79 BUDAHOUSKI Siarhei 1996 BLR  33:25.0  +4:27.2
 69  75 GEGO Hunor 1996 ROU  33:39.0  +4:41.2
 70  72 FOJCIK Wojciech 1997 POL  33:50.7  +4:52.9
 71  74 MASLOUSKI Mikita 1996 BLR  33:52.5  +4:54.7
 72  80 ZHVIKAU Uladzislau 1996 BLR  33:53.4  +4:55.6
 73  78 HOLOVAN Yevhenii 1997 UKR  33:57.1  +4:59.3
 74  26 MOSER Benjamin 1997 AUT  33:59.0  +5:01.2
 75  45 TERENTJEV Stepan 1996 LTU  34:02.7  +5:04.9
 76  84 JAANIPERE Rico 1997 EST  34:21.5  +5:23.7
 77  76 KOSTRUBA Yan 1999 UKR  34:21.6  +5:23.8
 78  56 VIGO DEL ARCO Marti 1997 SPA  34:28.4  +5:30.6
 79  89 PAPARKOV Lyubomir 1998 BUL  34:52.1  +5:54.3
 80  88 OGNYANOV Simeon 1999 BUL  34:57.1  +5:59.3
 81  77 BORKOWSKI Patryk 1997 POL  35:24.3  +6:26.5
 82  85 KLISEVICIUS Deividas 1997 LTU  35:25.9  +6:28.1
 83  86 PENCHEV Martin 1998 BUL  36:01.4  +7:03.6
 84  83 OGLAGO Amed 1998 TUR  36:25.4  +7:27.6
 85  73 KOT Dmytro 1998 UKR  37:08.9  +8:11.1
 86  81 TALAY Cihan 1996 TUR  37:24.1  +8:26.3
 87  91 RIBARIC Luka 1997 CRO  37:50.1  +8:52.3
 88  93 ABABEI Iulian 1999 ROU  37:56.9  +8:59.1
 89  92 GYALLAI Soma Gergely 1997 HUN  38:00.6  +9:02.8
 90  90 GIBB Duncan 1997 GBR  38:07.5  +9:09.7

Kommentera