160223 Skidor, Junior-VM, Rumänien, Dam, 5 km K: Ebba Andersson Sweden 6th place in Ladies Individual 5 km Classic Race at FIS Junior World Ski Championships 23 February 2016 in Cheile Gradistei, Romania. Foto: Alex Nicodim / BILDBYRÅN

Ebba Andersson tog en överlägsen seger under damernas distanslopp över 10 kilometer fristil. Emma Ribom gjorde även hon ett mycket fint lopp och slutade sjua.

Precis som för Jens Burman kunde man konstatera att Ebba Andersson säkrat JVM-guldet innan alla åkare gått i mål. Andersson vann loppet med 29 sekunder före Katharina Henning, Tyskland. Tredjeplatsen gick till norskan Triril Udnes Weng.

Emma Ribom gjorde återigen ett fint lopp och slutade sjua, slagen med 58.7 sekunder av Andersson.

Jenny Solin och Moa Olsson slutade som 27:e respektive 35:e dam i loppet.

Resultat

 1  5 ANDERSSON Ebba 1997 SWE  23:29.8  35.00
 2  1 HENNIG Katharina 1996 GER  23:58.8  +29.0  51.46
 3  2 WENG Tiril Udnes 1996 NOR  24:02.0  +32.2  53.27
 4  17 COMARELLA Anna 1997 ITA  24:22.7  +52.9  65.02
 5  14 SAUERBREY Katherine 1997 GER  24:23.8  +54.0  65.64
 6  9 JOHANSEN Marte Maehlum 1997 NOR  24:24.9  +55.1  66.27
 7  16 RIBOM Emma 1997 SWE  24:28.5  +58.7  68.31
 8  4 WENG Lotta Udnes 1996 NOR  24:33.1  +1:03.3  70.92
 9  7 FRAEBEL Antonia 1997 GER  24:34.4  +1:04.6  71.66
 10  26 MANDELJC Anja 1999 SLO  24:37.3  +1:07.5  73.30
 11  23 GOLUBITSKAYA Alexandra 1996 RUS  24:38.6  +1:08.8  74.04
 12  12 OEVREBUST Martine Lorgen 1997 NOR  24:40.7  +1:10.9  75.23
 13  6 OGDEN Katharine 1997 USA  24:41.2  +1:11.4  75.52
 14  3 HIERNICKEL Lydia 1996 SUI  24:42.9  +1:13.1  76.48
 15  29 SIXTOVA Anna 1996 CZE  24:51.5  +1:21.7  81.36
 16  10 KIRPICHENKO Yana 1996 RUS  24:53.4  +1:23.6  82.44
 17  37 MATINTALO Johanna 1996 FIN  24:59.2  +1:29.4  85.73
 18  15 MEIER Alina 1996 SUI  25:07.9  +1:38.1  90.67
 19  8 CLAUDEL Delphine 1996 FRA  25:08.8  +1:39.0  91.18
 20  28 DUCORDEAU Juliette 1998 FRA  25:09.7  +1:39.9  91.69
 21  21 DURKINA Lidia 1997 RUS  25:12.5  +1:42.7  93.28
 22  31 BENTZ Coralie 1996 FRA  25:12.8  +1:43.0  93.45
 23  18 KUCHERUK Olga 1997 RUS  25:17.4  +1:47.6  96.06
 24  32 SHURYGA Angelina 1996 KAZ  25:18.1  +1:48.3  96.46
 25  11 CHAMIOT MAITRAL Laura 1998 FRA  25:30.6  +2:00.8  103.55
 26  30 KLEMENCIC Anita 1996 SLO  25:32.5  +2:02.7  104.63
 27  47 SOLIN Jenny 1996 SWE  25:32.7  +2:02.9  104.74
 28  45 SOKOLOVSKAYA Natalya 1998 KAZ  25:35.0  +2:05.2  106.05
 29  41 NISSINEN Vilma 1997 FIN  25:35.8  +2:06.0  106.50
 30  38 HETT Vivian 1996 USA  25:36.1  +2:06.3  106.67
 31  20 TOMASINI Monica 1996 ITA  25:37.9  +2:08.1  107.69
 32  13 DEFRANCESCO Ilenia 1996 ITA  25:42.2  +2:12.4  110.13
 33  34 ALAKOSKI Anni 1997 FIN  25:49.0  +2:19.2  113.99
 34  22 WALCHHOFER Barbara 1997 AUT  25:49.9  +2:20.1  114.50
 35  24 OLSSON Moa 1997 SWE  25:56.0  +2:26.2  117.96
 36  33 TANAKA Yukari 1996 JPN  25:56.7  +2:26.9  118.36
 37  42 PIIPPO Eveliina 1998 FIN  26:00.5  +2:30.7  120.52
 38  40 TYULENEVA Valeriya 1997 KAZ  26:06.5  +2:36.7  123.92
 39  25 WIESER Fabiana 1996 SUI  26:15.8  +2:46.0  129.20
 40  49 SCHNEIDER Nicole 1997 USA  26:17.1  +2:47.3  129.94
 41  48 PFENNICH Julia 1997 AUT  26:17.5  +2:47.7  130.16
 42  35 JANATOVA Katerina 1997 CZE  26:22.4  +2:52.6  132.94
 43  44 ACHLEITNER Lisa 1997 AUT  26:25.0  +2:55.2  134.42
 44  39 KIRILLOVA Anastasia 1996 BLR  26:30.0  +3:00.2  137.26
 45  63 ROSHCHYNSKAYA Maryia 1997 BLR  26:36.9  +3:07.1  141.17
 46  65 BEZDICEK Sarah 1996 USA  26:41.5  +3:11.7  143.78
 47  46 KODAMA Miki 1996 JPN  26:44.6  +3:14.8  145.54
 48  51 WATANABE Yuka 1996 JPN  26:48.6  +3:18.8  147.81
 49  52 STANKOVA Zuzana 1997 CZE  26:49.4  +3:19.6  148.26
 50  43 BROLL Veronika 1997 ITA  26:52.9  +3:23.1  150.25
 51  59 BANDARENKA Yuliya 1996 BLR  26:54.9  +3:25.1  151.39
 52  27 BERCHTOLD Jasmin 1996 AUT  26:57.8  +3:28.0  153.03
 53  57 MUTAGAROVA Elmira 1996 KAZ  27:00.5  +3:30.7  154.56
 54  62 MEHAIN Hannah 1998 CAN  27:02.8  +3:33.0  155.87
 55  58 PAUL Katerina 1996 AUS  27:03.6  +3:33.8  156.32
 56  67 HYNES Natalie 1998 CAN  27:08.1  +3:38.3  158.88
 57  68 TSAKIRI Maria 1997 GRE  27:14.3  +3:44.5  162.39
 58  61 DARVAS Zsanett Bernadett 2000 ROU  27:17.2  +3:47.4  164.04
 59  50 WHITE Sadie 1996 CAN  27:21.9  +3:52.1  166.71
 60  53 PEEK Seila 1996 EST  27:27.2  +3:57.4  169.71
 61  55 NASYKO Mariya 1997 UKR  27:41.2  +4:11.4  177.66
 62  70 SOVARSCHI Nicoleta Luciana 1998 ROU  27:52.6  +4:22.8  184.13
 63  56 LUBINOVA Marketa 1997 CZE  27:54.0  +4:24.2  184.92
 64  66 SMERCIAKOVA Aneta 1997 SVK  28:02.8  +4:33.0  189.92
 65  64 STARAVOITAVA Yauheniya 1996 BLR  28:04.6  +4:34.8  190.94
 66  54 KROL Yuliia 1998 UKR  28:05.7  +4:35.9  191.56
 67  60 SOLOVEI Iryna 1999 UKR  28:59.8  +5:30.0  222.26
 68  72 ZUBOK Olena 1997 UKR  29:06.7  +5:36.9  226.18
 69  74 JACKSON Ella 1997 AUS  29:40.7  +6:10.9  245.47
 70  71 ANASTASIADOU Elisavet 2000 GRE  32:42.3  +9:12.5  348.52

Kommentera