160223 Skidor, Junior-VM, Rumänien, 10 km K: Viktor Thorn Sweden 9th place in Mens Individual 10 km Classic Race at FIS Junior World Ski Championships 23 February 2016 in Cheile Gradistei, Romania. Foto: Alex Nicodim / BILDBYRÅN

Viktor Thorn fick återigen gå ut som nummer ett i herrarnas distanslopp. Idag slutade han på 11:e plats vid herrjuniorernas distanslopp över 15 km fristil under JVM. 

Loppet vanns av Ivan Yakimushkin, Ryssland före norrmannen Mattis Stenshagen och Denis Spitsov, Ryssland på tredje.

Viktor Thorn hade förhoppningar på en pallplats med hade tyvärr inte det som krävdes idag. Thorn slutade som 11:a, distanserad med 1:04.07 av Yakimushkin.

Marcus Fredriksson slutade som 14:e man och Filip Danielsson följde på 17:e platsen.

Marcus Grate hade en tung dag på jobbet och slutade 42:a

Nu återstår endast stafetter av årets JVM där Sverige eventuellt kan vara med och kriga om en medalj.

Resultat:

 1  3 YAKIMUSHKIN Ivan 1996 RUS  31:19.1  33.59
 2  16 STENSHAGEN Mattis 1996 NOR  31:31.3  +12.2  38.78
 3  2 SPITSOV Denis 1996 RUS  31:48.3  +29.2  46.02
 4  22 HEGDAL Vebjoern 1998 NOR  31:48.9  +29.8  46.28
 5  48 KIM Magnus 1998 KOR  31:54.0  +34.9  48.45
 6  4 KIRILLOV Ivan 1996 RUS  31:57.9  +38.8  50.11
 7  11 KLAEBO Johannes Hoesflot 1996 NOR  31:58.0  +38.9  50.15
 8  5 BOLSHUNOV Alexander 1996 RUS  31:58.3  +39.2  50.28
 9  7 BRUGGER Janosch 1997 GER  32:14.5  +55.4  57.18
 10  15 COLLET Martin 1997 FRA  32:21.4  +1:02.3  60.11
 11  1 THORN Viktor 1996 SWE  32:23.8  +1:04.7  61.14
 12  18 NOVAK Michal 1996 CZE  32:26.1  +1:07.0  62.11
 13  9 JENSSEN Jan Thomas 1996 NOR  32:32.2  +1:13.1  64.71
 14  25 FREDRIKSSON Marcus 1996 SWE  32:36.3  +1:17.2  66.46
 15  14 TORCHIA Ian 1996 USA  32:43.3  +1:24.2  69.44
 16  13 DANUSER Dajan 1996 SUI  32:47.9  +1:28.8  71.40
 17  12 DANIELSSON Filip 1996 SWE  32:48.2  +1:29.1  71.52
 18  24 BURY Dominik 1996 POL  32:49.3  +1:30.2  71.99
 19  6 KLEE Beda 1996 SUI  32:56.0  +1:36.9  74.84
 20  29 VUORELA Markus 1996 FIN  32:57.2  +1:38.1  75.35
 21  17 ESTEVE ALTIMIRAS Irineu 1996 AND  32:57.9  +1:38.8  75.65
 22  23 VENTURA Paolo 1996 ITA  33:02.8  +1:43.7  77.74
 23  36 BABA Naoto 1996 JPN  33:10.6  +1:51.5  81.06
 24  34 SERRA Daniele 1996 ITA  33:11.1  +1:52.0  81.27
 25  8 LAPIERRE Jules 1996 FRA  33:13.6  +1:54.5  82.34
 26  33 KORGE Kaarel Kasper 1996 EST  33:14.6  +1:55.5  82.76
 27  19 ABRAM Mikael 1996 ITA  33:22.8  +2:03.7  86.25
 28  28 MATOSSI Livio 1997 SUI  33:25.4  +2:06.3  87.36
 29  54 KORISTEK Jan 1996 SVK  33:25.7  +2:06.6  87.49
 30  37 ORLYK Andrii 1998 UKR  33:33.5  +2:14.4  90.81
 31  39 GOTO Taisei 1998 JPN  33:35.2  +2:16.1  91.53
 32  67 DUDEK Ondrej 1996 CZE  33:36.0  +2:16.9  91.87
 33  45 FOSTER Joey 1996 CAN  33:41.6  +2:22.5  94.26
 34  21 GUMMERUS Lauri 1996 FIN  33:43.2  +2:24.1  94.94
 35  38 PARTTIMAA Aleksi 1997 FIN  33:44.1  +2:25.0  95.32
 36  60 LAPALUS Hugo 1998 FRA  33:45.4  +2:26.3  95.88
 37  55 PILZ Petr 1996 CZE  33:47.7  +2:28.6  96.85
 38  44 CRV Benjamin 1996 SLO  33:59.8  +2:40.7  102.01
 39  30 BOUCHER Philippe 1997 CAN  34:05.1  +2:46.0  104.26
 40  58 LAMPIC Janez 1996 SLO  34:08.5  +2:49.4  105.71
 41  56 BROWN Cully 1996 USA  34:14.0  +2:54.9  108.05
 42  40 GRATE Marcus 1996 SWE  34:15.4  +2:56.3  108.65
 43  10 CAPELLI Marino 1996 SUI  34:16.8  +2:57.7  109.24
 44  68 HOMMA Yuji 1996 JPN  34:17.9  +2:58.8  109.71
 45  35 BOUSCARRA GAUBERT Matis 1997 FRA  34:23.5  +3:04.4  112.10
 46  26 MOSER Benjamin 1997 AUT  34:24.6  +3:05.5  112.56
 47  47 DAPRA Simone 1997 ITA  34:25.7  +3:06.6  113.03
 48  66 DYUSSENOV Asset 1997 KAZ  34:30.0  +3:10.9  114.86
 49  49 CHUCHUGANOV Yordan 1996 BUL  34:31.1  +3:12.0  115.33
 50  32 WALLER Vincent 1996 GER  34:32.7  +3:13.6  116.01
 51  42 DAUDERT Felix 1997 GER  34:36.5  +3:17.4  117.63
 52  61 MACHAC Karel 1997 CZE  34:36.9  +3:17.8  117.80
 53  20 LEPISTO Lauri 1996 FIN  34:39.0  +3:19.9  118.69
 54  52 VIGO DEL ARCO Marti 1997 SPA  34:40.2  +3:21.1  119.21
 55  73 POPA Raul Mihai 1997 ROU  34:43.5  +3:24.4  120.61
 56  64 MUKHIN Alexandr 1998 KAZ  34:44.1  +3:25.0  120.87
 57  51 JACKSON Ryan 1997 CAN  34:46.9  +3:27.8  122.06
 58  27 KLIMIN Olzhas 1996 KAZ  34:47.4  +3:28.3  122.27
 59  75 GEGO Hunor 1996 ROU  34:54.8  +3:35.7  125.42
 60  59 KETTERSON Zak 1997 USA  34:55.0  +3:35.9  125.51
 61  41 BLAIS Antoine 1997 CAN  34:55.2  +3:36.1  125.59
 62  43 TERENTJEV Stepan 1996 LTU  34:55.8  +3:36.7  125.85
 63  79 BUDAHOUSKI Siarhei 1996 BLR  34:57.4  +3:38.3  126.53
 64  31 RIEDLSPERGER Tobias 1996 AUT  35:05.5  +3:46.4  129.98
 65  53 VOGT Jacob 1997 GER  35:23.3  +4:04.2  137.55
 66  69 BIEDERMANN Michael 1996 LIE  35:40.1  +4:21.0  144.71
 67  50 LUTS Martin 1997 EST  35:42.8  +4:23.7  145.86
 68  83 KLISEVICIUS Deividas 1997 LTU  35:47.8  +4:28.7  147.99
 69  71 CLUGNET James 1996 GBR  35:57.1  +4:38.0  151.94
 70  65 KOVALYOV Vladislav 1996 KAZ  36:02.3  +4:43.2  154.16
 71  81 BAZYLEU Yauhen 1996 BLR  36:02.4  +4:43.3  154.20
 72  46 LEODOLTER Philipp 1997 AUT  36:08.9  +4:49.8  156.97
 73  72 FOJCIK Wojciech 1997 POL  36:15.2  +4:56.1  159.65
 74  70 HIPP Leo 1997 USA  36:16.2  +4:57.1  160.08
 75  76 KOSTRUBA Yan 1999 UKR  36:16.9  +4:57.8  160.37
 76  86 KUCHARAU Yury 1997 BLR  36:29.1  +5:10.0  165.57
 77  77 BORKOWSKI Patryk 1997 POL  36:33.7  +5:14.6  167.53
 78  57 HACHISUKA Masatoshi 1996 JPN  36:40.3  +5:21.2  170.34
 79  63 RABAKUKK Karl Erik 1997 EST  36:43.3  +5:24.2  171.61
 80  78 HOLOVAN Yevhenii 1997 UKR  37:07.4  +5:48.3  181.87
 81  85 PENCHEV Martin 1998 BUL  37:09.0  +5:49.9  182.55
 82  92 FLORE Raul Antonio 1997 ROU  37:14.7  +5:55.6  184.98
 83  80 ZHVIKAU Uladzislau 1996 BLR  37:15.4  +5:56.3  185.28
 84  88 GIBB Duncan 1997 GBR  37:26.0  +6:06.9  189.79
 85  84 VIYACHEV Nikolay 1998 BUL  38:05.7  +6:46.6  206.69
 86  87 PAPARKOV Lyubomir 1998 BUL  38:15.6  +6:56.5  210.91
 87  74 KOT Dmytro 1998 UKR  38:42.1  +7:23.0  222.19
 88  89 PAPASIS Panagiotis 2000 GRE  39:23.6  +8:04.5  239.86
 89  90 GYALLAI Soma Gergely 1997 HUN  40:28.0  +9:08.9  267.28
 90  91 ABABEI Iulian 1999 ROU  40:41.2  +9:22.1  272.90

Kommentera