160223 Skidor, Junior-VM, Rumänien, 10 km K: Viktor Thorn Sweden 9th place in Mens Individual 10 km Classic Race at FIS Junior World Ski Championships 23 February 2016 in Cheile Gradistei, Romania. Foto: Alex Nicodim / BILDBYRÅN

Viktor Thorn fick återigen gå ut som nummer ett i herrarnas distanslopp. Idag slutade han på 11:e plats vid herrjuniorernas distanslopp över 15 km fristil under JVM. 

Loppet vanns av Ivan Yakimushkin, Ryssland före norrmannen Mattis Stenshagen och Denis Spitsov, Ryssland på tredje.

Viktor Thorn hade förhoppningar på en pallplats med hade tyvärr inte det som krävdes idag. Thorn slutade som 11:a, distanserad med 1:04.07 av Yakimushkin.

Marcus Fredriksson slutade som 14:e man och Filip Danielsson följde på 17:e platsen.

Marcus Grate hade en tung dag på jobbet och slutade 42:a

Nu återstår endast stafetter av årets JVM där Sverige eventuellt kan vara med och kriga om en medalj.

Resultat:

 1 3YAKIMUSHKIN Ivan1996RUS 31:19.1 33.59
 2 16STENSHAGEN Mattis1996NOR 31:31.3 +12.2 38.78
 3 2SPITSOV Denis1996RUS 31:48.3 +29.2 46.02
 4 22HEGDAL Vebjoern1998NOR 31:48.9 +29.8 46.28
 5 48KIM Magnus1998KOR 31:54.0 +34.9 48.45
 6 4KIRILLOV Ivan1996RUS 31:57.9 +38.8 50.11
 7 11KLAEBO Johannes Hoesflot1996NOR 31:58.0 +38.9 50.15
 8 5BOLSHUNOV Alexander1996RUS 31:58.3 +39.2 50.28
 9 7BRUGGER Janosch1997GER 32:14.5 +55.4 57.18
 10 15COLLET Martin1997FRA 32:21.4 +1:02.3 60.11
 11 1THORN Viktor1996SWE 32:23.8 +1:04.7 61.14
 12 18NOVAK Michal1996CZE 32:26.1 +1:07.0 62.11
 13 9JENSSEN Jan Thomas1996NOR 32:32.2 +1:13.1 64.71
 14 25FREDRIKSSON Marcus1996SWE 32:36.3 +1:17.2 66.46
 15 14TORCHIA Ian1996USA 32:43.3 +1:24.2 69.44
 16 13DANUSER Dajan1996SUI 32:47.9 +1:28.8 71.40
 17 12DANIELSSON Filip1996SWE 32:48.2 +1:29.1 71.52
 18 24BURY Dominik1996POL 32:49.3 +1:30.2 71.99
 19 6KLEE Beda1996SUI 32:56.0 +1:36.9 74.84
 20 29VUORELA Markus1996FIN 32:57.2 +1:38.1 75.35
 21 17ESTEVE ALTIMIRAS Irineu1996AND 32:57.9 +1:38.8 75.65
 22 23VENTURA Paolo1996ITA 33:02.8 +1:43.7 77.74
 23 36BABA Naoto1996JPN 33:10.6 +1:51.5 81.06
 24 34SERRA Daniele1996ITA 33:11.1 +1:52.0 81.27
 25 8LAPIERRE Jules1996FRA 33:13.6 +1:54.5 82.34
 26 33KORGE Kaarel Kasper1996EST 33:14.6 +1:55.5 82.76
 27 19ABRAM Mikael1996ITA 33:22.8 +2:03.7 86.25
 28 28MATOSSI Livio1997SUI 33:25.4 +2:06.3 87.36
 29 54KORISTEK Jan1996SVK 33:25.7 +2:06.6 87.49
 30 37ORLYK Andrii1998UKR 33:33.5 +2:14.4 90.81
 31 39GOTO Taisei1998JPN 33:35.2 +2:16.1 91.53
 32 67DUDEK Ondrej1996CZE 33:36.0 +2:16.9 91.87
 33 45FOSTER Joey1996CAN 33:41.6 +2:22.5 94.26
 34 21GUMMERUS Lauri1996FIN 33:43.2 +2:24.1 94.94
 35 38PARTTIMAA Aleksi1997FIN 33:44.1 +2:25.0 95.32
 36 60LAPALUS Hugo1998FRA 33:45.4 +2:26.3 95.88
 37 55PILZ Petr1996CZE 33:47.7 +2:28.6 96.85
 38 44CRV Benjamin1996SLO 33:59.8 +2:40.7 102.01
 39 30BOUCHER Philippe1997CAN 34:05.1 +2:46.0 104.26
 40 58LAMPIC Janez1996SLO 34:08.5 +2:49.4 105.71
 41 56BROWN Cully1996USA 34:14.0 +2:54.9 108.05
 42 40GRATE Marcus1996SWE 34:15.4 +2:56.3 108.65
 43 10CAPELLI Marino1996SUI 34:16.8 +2:57.7 109.24
 44 68HOMMA Yuji1996JPN 34:17.9 +2:58.8 109.71
 45 35BOUSCARRA GAUBERT Matis1997FRA 34:23.5 +3:04.4 112.10
 46 26MOSER Benjamin1997AUT 34:24.6 +3:05.5 112.56
 47 47DAPRA Simone1997ITA 34:25.7 +3:06.6 113.03
 48 66DYUSSENOV Asset1997KAZ 34:30.0 +3:10.9 114.86
 49 49CHUCHUGANOV Yordan1996BUL 34:31.1 +3:12.0 115.33
 50 32WALLER Vincent1996GER 34:32.7 +3:13.6 116.01
 51 42DAUDERT Felix1997GER 34:36.5 +3:17.4 117.63
 52 61MACHAC Karel1997CZE 34:36.9 +3:17.8 117.80
 53 20LEPISTO Lauri1996FIN 34:39.0 +3:19.9 118.69
 54 52VIGO DEL ARCO Marti1997SPA 34:40.2 +3:21.1 119.21
 55 73POPA Raul Mihai1997ROU 34:43.5 +3:24.4 120.61
 56 64MUKHIN Alexandr1998KAZ 34:44.1 +3:25.0 120.87
 57 51JACKSON Ryan1997CAN 34:46.9 +3:27.8 122.06
 58 27KLIMIN Olzhas1996KAZ 34:47.4 +3:28.3 122.27
 59 75GEGO Hunor1996ROU 34:54.8 +3:35.7 125.42
 60 59KETTERSON Zak1997USA 34:55.0 +3:35.9 125.51
 61 41BLAIS Antoine1997CAN 34:55.2 +3:36.1 125.59
 62 43TERENTJEV Stepan1996LTU 34:55.8 +3:36.7 125.85
 63 79BUDAHOUSKI Siarhei1996BLR 34:57.4 +3:38.3 126.53
 64 31RIEDLSPERGER Tobias1996AUT 35:05.5 +3:46.4 129.98
 65 53VOGT Jacob1997GER 35:23.3 +4:04.2 137.55
 66 69BIEDERMANN Michael1996LIE 35:40.1 +4:21.0 144.71
 67 50LUTS Martin1997EST 35:42.8 +4:23.7 145.86
 68 83KLISEVICIUS Deividas1997LTU 35:47.8 +4:28.7 147.99
 69 71CLUGNET James1996GBR 35:57.1 +4:38.0 151.94
 70 65KOVALYOV Vladislav1996KAZ 36:02.3 +4:43.2 154.16
 71 81BAZYLEU Yauhen1996BLR 36:02.4 +4:43.3 154.20
 72 46LEODOLTER Philipp1997AUT 36:08.9 +4:49.8 156.97
 73 72FOJCIK Wojciech1997POL 36:15.2 +4:56.1 159.65
 74 70HIPP Leo1997USA 36:16.2 +4:57.1 160.08
 75 76KOSTRUBA Yan1999UKR 36:16.9 +4:57.8 160.37
 76 86KUCHARAU Yury1997BLR 36:29.1 +5:10.0 165.57
 77 77BORKOWSKI Patryk1997POL 36:33.7 +5:14.6 167.53
 78 57HACHISUKA Masatoshi1996JPN 36:40.3 +5:21.2 170.34
 79 63RABAKUKK Karl Erik1997EST 36:43.3 +5:24.2 171.61
 80 78HOLOVAN Yevhenii1997UKR 37:07.4 +5:48.3 181.87
 81 85PENCHEV Martin1998BUL 37:09.0 +5:49.9 182.55
 82 92FLORE Raul Antonio1997ROU 37:14.7 +5:55.6 184.98
 83 80ZHVIKAU Uladzislau1996BLR 37:15.4 +5:56.3 185.28
 84 88GIBB Duncan1997GBR 37:26.0 +6:06.9 189.79
 85 84VIYACHEV Nikolay1998BUL 38:05.7 +6:46.6 206.69
 86 87PAPARKOV Lyubomir1998BUL 38:15.6 +6:56.5 210.91
 87 74KOT Dmytro1998UKR 38:42.1 +7:23.0 222.19
 88 89PAPASIS Panagiotis2000GRE 39:23.6 +8:04.5 239.86
 89 90GYALLAI Soma Gergely1997HUN 40:28.0 +9:08.9 267.28
 90 91ABABEI Iulian1999ROU 40:41.2 +9:22.1 272.90

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here