foto: Lukas Johansson
Viktor Thorn tog hem första dagen av två i Mora-pinglan. Martin Herbert till vänster i bilden slutade 4a. Foto: Lukas Johansson

Ungdomsklasserna fick ställas in på grund av kylan men juniorklasserna kunde köras på Mora-Pinglan lördag.
– Kylan tog bort mjölksyresmärtan så det var bara att köra på, sa Sofie Oskarsson efter loppet. Leksandstjejen går ut i tät i morgon om temperaturen tillåter men prognosen ser oroväckande ut. Först ut går också Sara Wadman, IFK Mora SK, Adam Gillman, Garphyttans IF och Viktor Thorn (bilden), Ulricehamns IF som vann varsin juniorklass. 

Tävlingarna fortsätter alltså i morgon med klassisk jaktstart för juniorerna. Ungdomsklasserna genomförs med intervallstart enligt lördagens startlistor.

Resultat:
D 17-18
1 660 OSKARSSON Sofie SK Leksand 11:15 0
2 659 HAGSTRÖM Johanna Falköpings AIK SK 11:33 18
3 669 FURUNÄS Amelia IFK Grängesberg SK 12:03 48
4 653 GUSTAFSSON Linn Filipstads SF 12:05 50
5 656 PETERSON Frida Älvdalens IF SK 12:19 1:04
6 652 BJÄRMARK Daniela Zinkgruvans IF 12:32 1:17
7 658 ANDERSSON Elsa Domnarvets GOIF 12:40 1:25
8 646 OLSSON Carolina Älvdalens IF SK 12:46 1:31
9 650 PERSSON Sarah Åtvidabergs IF 12:52 1:37
10 645 MELÉN Matilda Falu IK 12:56 1:41
11 644 TAGG Matilda Hudiksvalls IF 13:03 1:48
12 672 MELIN Madelene Malungs IF 13:05 1:50
13 649 WÅNGGREN IDA Motala AIF SK 13:22 2:07
655 ELLNESKOG Josefine IFK Skövde SK 13:22 2:07
15 654 MELÉN OLSSON Cordelia Häverödals SK 13:49 2:34
16 664 JOHANSSON Amanda Tranemo IF Skidklubb 13:52 2:37
17 663 SVENSSON Ellen Äspereds IF 13:54 2:39
18 671 VIDÉN Matilda IFK Grängesberg SK 14:00 2:45
19 661 LINDKVIST Frida Hagfors SF 14:11 2:56
20 668 FORSELL Madeleine Linköpings SK 14:19 3:04

D 19-20
1 697 WADMAN Sara IFK Mora SK 10:58 0
2 696 BJÖRNLINGER Karin Ulricehamns IF 11:12 14
3 684 SOLIN Jenny Sollefteå Skidor IF 11:20 22
4 685 OLSSON Sandra Malungs IF 11:30 32
5 698 ERIKSSON Hanna IFK Mora SK 11:37 39
6 686 KRISTIANSEN Moa Domnarvets GOIF 11:38 40
7 702 HALE Sarah IFK Mora SK 11:43 45
8 693 KIHLÉN Ida Malungs IF 11:49 51
9 700 SUTRO Evelina IFK Mora SK 11:59 1:01
10 690 VESTIN Vendela Sollefteå Skidor IF 12:20 1:22
695 DAHLBERG Hanna Ulricehamns IF 12:20 1:22
12 691 BÖRJESJÖ Malin Sundbybergs IK 12:26 1:28
13 687 SVENSSON Klara Äspereds IF 12:37 1:39
14 694 NORD Madelene IFK Grängesberg SK 12:42 1:44
15 683 SARENMARK Ellen SK Leksand 12:51 1:53
16 688 HAGSTRÖM Sara Falköpings AIK SK 13:29 2:31

H 17-18
1 748 GILLMAN Adam Garphyttans IF 20:39 0
2 753 AFLODAL Gustav Sundbybergs IK 20:50 11
3 751 LIEBACK Erik Ulricehamns IF 20:54 15
4 726 JACOBSSON Hugo Falun Borlänge SK 21:00 21
5 752 JOHANSSON Markus Zinkgruvans IF 21:06 27
6 721 BERGLUND Gustaf Storvreta IK 21:11 32
7 746 SVENSK Jesper Stora Tuna IK SK 21:12 33
8 754 ANDERSSON Edvin Landsbro IF SK 21:13 34
9 742 SJÖKVIST Henning Stora Tuna IK SK 21:15 36
10 741 JOHANSSON Oscar Linköpings SK 21:17 38
11 732 ROSJÖ Eric IF Hallby SOK 21:23 44
12 757 JOHANSSON Alexander Älvdalens IF SK 21:38 59
13 743 LINDKVIST Martin IFK Mora SK 21:50 1:11
14 745 HOLMBERG Ludvig Tranemo IF Skidklubb 21:58 1:19
15 727 LARSSON David Hudiksvalls IF 22:01 1:22
16 750 CARLING Albert Falu IK 22:06 1:27
17 731 KARLSSON Alexander Källbottens IK 22:14 1:35
18 758 PERSSON Petter Borås SK 22:15 1:36
19 714 DANIELSSON FROST Oskar Dala-Järna IK 22:23 1:44
20 712 SJÖBERG Erik Eksjö SOK 22:27 1:48
724 SVENNINGSSON Ludvig Ulricehamns IF 22:27 1:48
22 737 JANSSON Eric Tranemo IF Skidklubb 22:31 1:52
23 713 JONSSON Simon IF Hallby SOK 22:36 1:57
739 DAHLSTRÖM Adrian Åmåls OK 22:36 1:57
25 715 PERSSON Jonathan Domnarvets GOIF 22:47 2:08
755 JOHANSSON Martin Korsnäs IF SK 22:47 2:08
27 719 ERICSSON Rickard Garphyttans IF 22:51 2:12
28 729 JUTTERSTRÖM Axel IFK Mora SK 22:55 2:16
29 734 INGARD Karl IK Rex 23:00 2:21
30 717 ÖSTLING Adam Sundbybergs IK 23:31 2:52
31 738 FORSBERG Tom Zinkgruvans IF 23:40 3:01
32 723 LUNDQVIST Oskar Sellnäs IF 23:56 3:17
33 747 PETTERSSON Rasmus Hägersta GF 23:57 3:18
34 725 PERSSON Albin Tranemo IF Skidklubb 24:43 4:04
35 718 NORLIN Fredrik IFK Mora SK 24:56 4:17
36 749 HENRIKSSON Kevin Garphyttans IF 26:24 5:45
37 716 PHALANDER Jonatan Sellnäs IF 27:10 6:31

H 19-20
1 779 THORN Viktor Ulricehamns IF 18:56 0
2 778 EKSTRÖM Axel Garphyttans IF 19:12 16
3 772 DANIELSSON Filip Garphyttans IF 19:58 1:02
4 781 HERBERT Martin Sundbybergs IK 20:31 1:35
5 788 EKLÖF Johannes IF Hallby SOK 20:34 1:38
6 774 PERSSON Markus Hudiksvalls IF 20:39 1:43
7 786 ENGSTRÖM Jonatan Borås GIF 20:41 1:45
8 770 LENNARTSSON Marcus Garphyttans IF 20:42 1:46
9 793 OLSSON Oskar IFK Mora SK 20:55 1:59
10 785 EDSTRÖM Eddie Stockviks SF 20:57 2:01
11 791 MONTÉN Henrik Domnarvets GOIF 21:17 2:21
12 789 SUNDSTRÖM Gustav Garphyttans IF 21:20 2:24
13 780 BRANDT Oskar Grava SK 21:46 2:50
14 773 CLAESSON Oscar IF Hallby SOK 21:54 2:58
15 784 ANDERSSON Gustav Landsbro IF SK 23:15 4:19
16 775 PERSSON Jonas Trönö IK 23:20 4:24
17 777 FRIDSÄLL Oscar Landsbro IF SK 23:27 4:31
18 783 ERIKSSON Emil Tierps IF 23:36 4:40
19 790 ANDERSSON Daniel IFK Grängesberg SK 23:52 4:56
20 769 INGARD Jonas IK Rex 23:58 5:02

Resultatlistan hittar du HÄR.

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *