JSM: Viktor Thorn fortsatt överlägsen

Viktor Thorn vann fristilsloppet över 10km fristil i den äldre juniorklassen i överlägsen stil. Detta var Thorns tredje guld av tre möjliga under detta Junior-SM.

Thorn vann herrarnas disanslopp över 10 kilometer fristil med 56.9 sekunder före Marcus Fredriksson, Lycksele IF. Bronsmedaljen gick till Åsarnas Gustav Rotvold efter ett mycket fint lopp.

Filip Danielsson var länge med och krigade om medaljerna men orkade inte hålla Rotvolds fart på det avslutande varvet

Resultat

1 109 THORN Viktor SWE 22:00.1
2 115 FREDRIKSSON Marcus SWE +56.9
3 105 ROTVOLD Gustav SWE +1:06.0
4 103 DANIELSSON Filip SWE +1:15.7
5 119 LENNARTSSON Marcus SWE +1:35.2
6 102 HERBERT Martin SWE +1:38.1
7 113 NOVAK Max SWE +1:41.2
8 111 VESTERLUND Mattias SWE +1:46.4
9 118 ENGSTROEM Jonathan SWE +1:53.7
10 116 ARNBERG Fredrik SWE +1:55.1
11 117 GRATE Marcus SWE +1:55.2
12 107 BUSKQVIST Alfred SWE +2:04.8
13 110 MATTSSON-MYHR Konrad SWE +2:08.1
14 120 DAHL Elias SWE +2:20.9
15 112 AFLODAL Gustav SWE +2:25.3
16 121 ANDERSSON Edvin SWE +2:25.7
17 130 AASANDER-GRAHN Jonas SWE +2:28.2
18 106 JOHANSSON Markus SWE +2:31.5
19 124 ANDERSSON Elias SWE +2:33.9
20 126 JOHANSSON Oscar SWE +2:43.9
21 128 LINDHOLM Oskar SWE +2:46.4
22 138 HOLMBERG Ludvig SWE +2:57.9
23 134 OLOFSSON Elias SWE +3:01.2
24 137 AHLSTROEM Johan SWE +3:02.7
25 127 LARSSON David SWE +3:02.9
26 114 SELAHN Jens SWE +3:03.6
27 101 ERIKSSON Jonas SWE +3:05.0
28 159 NYKVIST Emil SWE +3:09.1
29 146 SUNDIN Mattias SWE +3:12.2
30 163 OLSSON Sebastian SWE +3:18.8
31 125 THYREN Emil SWE +3:20.2
32 142 JOHANSSON Alexander SWE +3:21.7
33 139 PETTERSSON Jesper SWE +3:27.2
34 149 SPIK August SWE +3:27.6
35 141 ENGMAN Alexander SWE +3:40.6
36 157 LUND-KEMPE Jon SWE +3:41.9
37 140 LARSSON Nico SWE +3:50.8
38 144 FRIDESJOE Jacob SWE +3:51.2
39 136 JOHANSSON Gustav SWE +3:51.8
40 135 ROOS Anders SWE +3:58.5
41 150 LUNDQVIST Oskar SWE +3:59.0
42 147 SJOEBERG Erik SWE +3:59.0
43 158 BROETE Oscar SWE +4:00.3
44 143 LINDELL Oscar SWE +4:16.6
45 108 JACOBSSON Hugo SWE +4:23.4
46 133 MURTO Edvin SWE +4:26.1
47 131 HOEJLIND Gabriel SWE +4:28.5
48 151 CLAESSON Edvin SWE +4:29.9
49 164 JANSSON Jakob SWE +4:38.3
50 155 PETTERSSON Rasmus SWE +4:47.7
51 160 LARSSON Kevin SWE +4:47.9
52 145 ERIKSSON Emil SWE +5:03.6
53 129 HALLQUIST Gabriel SWE +5:08.1
54 148 PERSSON Jonathan SWE +5:08.3
55 169 PERSSON Jonas SWE +5:18.3
56 166 WESTERLUND William SWE +5:29.9
57 176 BENNERMO Emil SWE +5:31.0
58 154 DAHL David SWE +5:31.8
59 177 KARLSSON Marcus SWE +5:33.7
60 170 EDMAN Martin SWE +5:43.5
61 172 STAAHL Joakim SWE +5:45.4
62 167 TAERNING Albin SWE +5:46.7
63 153 HAEGESTEN Daniel SWE +5:53.3
64 161 LINDBERGET Christoffer SWE +6:00.4
65 162 HENRIKSSON Kevin SWE +6:11.8
66 171 JOHANSSON Ludwig SWE +6:14.8
67 179 HALLBERG Oliver SWE +6:23.5
68 168 STENMAN Niklas SWE +6:25.0
69 165 FRIDSAELL Oscar SWE +6:34.3
70 175 FILIPSSON Jens SWE +6:37.0
71 152 TJAERNLUND Nils SWE +6:59.9
72 180 PENTONEN Tobias SWE +7:54.3
73 178 THORN Erik SWE +8:37.0
74 181 SCHOEN Lucas SWE +8:41.0
75 174 NORDMARK Markus SWE +10:22.8
156 SJOEDIN Jack SWE DNS
132 SCHOGSTER Carl SWE DNS
123 AUGUSTSSON Nils SWE DNS
122 STRID Gabriel SWE DNS
104 LEANDER John SWE DNS
173 FORSLUND Johan SWE DNF

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *