JSM-guld till Henriksson och Andersson

Foto: Adam Claréus
Foto: Adam Claréus

Sollefteås nya stortalang Ebba Andersson missade Junior-VM i Val di Fiemme på grund av en skada. Idag bevisade Ebba att hon varit ett starkt kort i JVM-truppen när hon vann JSM-guld i 5km fristil. Andersson hade även den snabbaste tiden av alla tjejer för dagen.

Det blev inga oväntade guldmedaljörer när damernas JSM inleddes med distanslopp i fristil i Lycksele.

Ebba Andersson höll för trycket med utmanades hårt av IFK Umeås Elina Rönnlund, som endast var 8 sekunder från guldet. Bronset gick till Sara Wadman från IFK Mora.

En av förhandsfavoriterna, Jonna Sundling, kom tyvärr inte till start vilket öppnade upp för Sofia Henriksson som normalt är bättre i den klassiska stilen. Sofia vann guldet före Anna Dyvik, Falun-Borlänge och Maja Dahlqvist, Domnarvet på tredje plats.

Resultat
D 17-18, 5 km/F
1 Ebba Andersson 70 Sollefteå Skidor IF 12:57.0 0.0
2 Elina Rönnlund 74 IFK Umeå 13:05.1 8.1
3 Sara Wadman 61 IFK Mora SK 13:27.7 30.7
4 Moa Olsson 78 Vansbro AIK Skidklubb 13:31.4 34.4
5 Emma Ribom 60 Kalix SK 13:42.9 45.9
6 Jenny Solin 72 Sollefteå Skidor IF 13:51.8 54.8
7 Emma Thalin 75 Svegs IK 14:07.8 1:10.8
8 Ida Dahl 62 Östersunds SK 14:22.9 1:25.9
9 Karin Björnlinger 71 IK Vista 14:23.3 1:26.3
10 Emma Backén 14 Svegs IK 14:23.4 1:26.4
11 Linnea Stark 66 Stockviks SF 14:29.0 1:32.0
12 Filippa Lindman 73 Stockviks SF 14:30.2 1:33.2
13 Maria Jonasson 68 Östersunds SK 14:31.1 1:34.1
14 Rebecca Öhrn 76 Vilhelmina IK 14:31.7 1:34.7
15 Ida Kihlén 59 Malungs IF 14:33.4 1:36.4
16 Olivia Persson 49 Storumans IK 14:40.5 1:43.5
17 Linda Ström 35 Hägglunds Ski Team SK 14:42.2 1:45.2
18 Jasmine Olsson 47 Hudiksvalls IF 14:47.4 1:50.4
19 Evelina Sutro 69 IFK Mora SK 14:47.9 1:50.9
20 Mathilda Björn 65 Sundbybergs IK 14:50.8 1:53.8
21 Wilma Jönsson 30 Östersunds SK 15:01.4 2:04.4
22 Saga Stenman 13 SK Järven 15:09.5 2:12.5
23 Daniela Bjärmark 50 Zinkgruvans IF 15:10.3 2:13.3
24 Emma Lindberg 48 Älvdalens IF SK 15:10.4 2:13.4
25 Annaclara Forss 4 Tullus SG 15:14.5 2:17.5
26 Ottilia Niemi 42 IFK Kiruna 15:14.7 2:17.7
27 Klara Svensson 52 Äspereds IF 15:15.4 2:18.4
28 Sofie Björklund 58 Hällbybrunns IF 15:19.2 2:22.2
29 Johanna Engström 67 Kalix SK 15:20.3 2:23.3
30 Ellionore Bäckman 46 Hede SK 15:22.8 2:25.8
31 Emma Jonsson 43 Åsarna IK 15:23.5 2:26.5
32 Moa Martinsson 44 Gellivare Skidallians IK 15:27.8 2:30.8
33 Jenny Larsson 63 Luleå Gjutarens IF 15:27.9 2:30.9
34 Mathilda Ruus 64 Gillberga SK 15:28.2 2:31.2
35 Viktoria Karlsson 19 Sollefteå Skidor IF 15:32.7 2:35.7
36 Matilda Jönsson 33 Sävast Ski Team IF 15:34.7 2:37.7
37 Cajsa Martinsson 51 IFK Grängesberg SK 15:36.9 2:39.9
38 Elin Bryne 31 IK Fryken 15:39.4 2:42.4
39 Hanna Carlström 29 Svegs IK 15:40.9 2:43.9
40 Ida Hallquist 39 Åsarna IK 15:42.7 2:45.7
41 Elin Karlsson 54 OK Borgen 15:43.6 2:46.6
42 Sara Östling 27 Svegs IK 15:44.4 2:47.4
43 Hanna Fritz 57 Åmåls OK 15:55.2 2:58.2
44 Hanna Dahlberg 38 Bredaryds SOK 16:01.2 3:04.2
45 Malin Jonson 15 IK Stern 16:01.9 3:04.9
46 Karin Nutti Pilflykt 17 Gellivare Skidallians IK 16:04.3 3:07.3
47 Wendela Henriksson 53 Luleå Gjutarens IF 16:12.9 3:15.9
48 Sara Björklund 23 Alnö SK 16:13.9 3:16.9
49 AGNES ÅSTOT 40 IFK Umeå 16:14.3 3:17.3
50 Astrid Lindmark 37 IFK Kiruna 16:20.5 3:23.5
51 Amanda Lindblad 22 Stockviks SF 16:21.6 3:24.6
52 Ilona Lusth 55 Åsarna IK 16:24.2 3:27.2
53 Elsa Andersson 5 Domnarvets GOIF 16:28.0 3:31.0
54 Linnea Hägglund 10 Hägglunds Ski Team SK 16:29.2 3:32.2
55 Josefine Ellneskog 24 IFK Skövde SK 16:32.1 3:35.1
56 Lisa Larson 9 Bergnäsets AIK 16:45.4 3:48.4
57 Hanna Fors 6 Domnarvets GOIF 16:47.3 3:50.3
58 Matilda Tagg 32 Njutångers IF SK 16:56.0 3:59.0
59 Amanda Johansson 45 Tranemo IF Skidklubb 16:58.7 4:01.7
60 Hanna Claréus 7 Östersunds SK 17:01.8 4:04.8
61 Julia Jonson 11 IK Stern 17:05.1 4:08.1
62 Frida Lindqvist 28 Hagfors SF 17:15.6 4:18.6
63 Lina Åslund 21 Hedesunda IF 17:16.7 4:19.7
64 Jessica Johansson 8 Falu IK 17:29.9 4:32.9
65 Agnes Carlsson 12 Visborgs OK 17:54.5 4:57.5
66 Ellen Dalberg 18 Åmotfors IF 18:00.6 5:03.6
67 Maja Wiik 25 Tvärreds IF 18:13.2 5:16.2
68 Klara Nordlund 20 Hybo AIK 18:27.3 5:30.3
69 Olivia Bengtsson 41 Gäddede SK 18:47.8 5:50.8
70 Olivia Sörling 34 Hedesunda IF 20:20.6 7:23.6

D 19-20, 5 km/F
1 Sofia Henriksson 142 Strömnäs GIF 13:07.8 0.0
2 Anna Dyvik 140 Falun Borlänge SK 13:11.6 3.8
3 Maja Dahlqvist 144 Domnarvets GOIF 13:26.7 18.9
4 Helena Lundkvist 138 Kalix SK 13:49.5 41.7
5 Lisa Vinsa 141 Jukkasjärvi IF 14:00.0 52.2
6 Hanna Vikman 123 Gellivare Skidallians IK 14:07.2 59.4
7 Sofia Myhr 110 Funäsdalens IF 14:08.8 1:01.0
8 Frida Gustavsson 125 Tullus SG 14:12.0 1:04.2
9 Linnea Björn 111 Sundbybergs IK 14:13.1 1:05.3
10 Emma Rusth 119 Stockviks SF 14:26.2 1:18.4
11 Lotten Sjödén 106 Älvdalens IF SK 14:26.9 1:19.1
12 Moa Molander-Kristiansen 139 Domnarvets GOIF 14:29.1 1:21.3
13 MIMMI BJÖRN 121 IFK Umeå 14:37.1 1:29.3
14 Sarah Hale 108 IFK Mora SK 14:45.3 1:37.5
15 Angelica Johansson 120 IFK Mora SK 14:48.9 1:41.1
16 Isabelle Persson 137 Stockviks SF 14:50.0 1:42.2
17 Sara Hägesten 122 Sollefteå Skidor IF 14:54.2 1:46.4
18 Frida Hagström 114 Anundsjö IF 14:55.1 1:47.3
19 Johanna Ågran 104 Tullus SG 14:55.6 1:47.8
20 Vendela Westin 127 Sollefteå Skidor IF 15:03.3 1:55.5
21 Emma Björklund 118 IFK Mora SK 15:09.8 2:02.0
22 Ida Sundström 131 Luleå Gjutarens IF 15:20.1 2:12.3
23 Ida Jonsson 116 Duveds IF 15:20.4 2:12.6
24 Therese Axelsson 130 SK Bore 15:22.4 2:14.6
25 Frida Hedman 132 Klimpfjälls IIF 15:23.1 2:15.3
26 Julia Nyström 109 Nordingrå SK 15:26.0 2:18.2
27 Josefin Jonsson 129 Delsbo IF 15:26.6 2:18.8
28 Evelina Nyberg 124 Anundsjö IF 15:46.7 2:38.9
29 Josefin Nilsson 135 IK Fryken 15:53.0 2:45.2
30 Elin Edman 136 Luleå Gjutarens IF 15:55.0 2:47.2
31 Julia Virtala 126 Luleå Gjutarens IF 16:00.1 2:52.3
32 Linnéa Öberg 128 Bergeforsens SK 16:05.6 2:57.8
33 Naima Nergård 112 Gellivare Skidallians IK 16:17.0 3:09.2
34 Märta Jakobsson 133 Sollefteå Skidor IF 16:19.9 3:12.1
35 Adina Johansson 107 IK Hakarpspojkarna 16:38.3 3:30.5
36 Lovisa Gunterberg 105 Ulricehamns IF 16:43.3 3:35.5
37 Johanna Cavallin 117 Högbo GIF 16:45.4 3:37.6
38 Carolina Nilsson 115 IK Fryken 17:20.1 4:12.3
39 Tove Bäckström 103 SK Tegsnäspojkarna 18:07.4 4:59.6

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *