Foto: Mathias Jonasson / Skidzonen.se
Foto: Mathias Jonasson / Skidzonen.se

Det blev en överlägsen seger för Jonas Eriksson i den yngre herrklassen vid JSM-skiathlonen i Sundsvall.

Jonas Eriksson kunde ta det lugnt under hela det sista varvet och enkelt defilera hem guldmedaljen på Södra Bergets . Tvåa slutade en mycket besviken Sebastian Samuelsson som efter loppet berättade att han ramlade tidigt under skatedelen och bröt en stav, vilket förklarar Erikssons enorma ledning.

På tredjeplatsen hittar vi hemmaåkaren Fredrik Arnberg som enkelt spurtade hem bronset mot Hudiksvalls Jacob Nystedt.

 

Klass: H 17-18
Plac Namn Startnr Klubb Tid Diff
1 Jonas Eriksson 201 Falun Borlänge SK 53:36.7 0.0
2 Sebastian Samuelsson 202 Sollefteå Skidor IF 53:59.8 23.1
3 Fredrik Arnberg 207 Stockviks SF 54:02.4 25.7
4 Jacob Nystedt 211 Hudiksvalls IF 54:03.8 27.1
5 Adam Gillman 203 Garphyttans IF 55:09.0 1:32.3
6 Fredrik Andersson 210 Sollefteå Skidor IF 55:39.1 2:02.4
7 Oscar Johansson 213 Linköpings SK 55:43.9 2:07.2
8 David Larsson 221 Hudiksvalls IF 55:45.5 2:08.8
9 Isak Augustsson 264 IFK Mora SK 55:47.1 2:10.4
10 Eric Rosjö 208 IF Hallby SOK 56:00.2 2:23.5
11 Simon Stenberg 237 Kalix SK 56:43.0 3:06.3
12 John Leander 206 Åsarna IK 56:46.7 3:10.0
13 Oskar Lindholm 232 Ljusne AIK SK 56:51.1 3:14.4
14 Henning Sjökvist 291 Stora Tuna IK SK 57:00.1 3:23.4
15 Erik Björkman 222 Täfteå IK 57:05.8 3:29.1
16 Carl Rotvold 236 Åsarna IK 57:20.9 3:44.2
17 Edvin Andersson 214 Landsbro IF SK 57:25.5 3:48.8
18 Emil Danielsson 219 Dala-Järna IK 57:38.9 4:02.2
19 Oscar Lindell 235 Stockviks SF 57:39.0 4:02.3
20 Arvid Jonsson 225 Duveds IF 57:40.4 4:03.7
21 Elias Olofsson 216 Vårby IK 58:04.4 4:27.7
22 Edvin Murto 246 Gellivare Skidallians IK 58:06.2 4:29.5
23 Petter Persson 250 Borås SK 58:07.6 4:30.9
24 Erik Bertilsson 226 IF Hallby SOK 58:28.7 4:52.0
25 Jonathan Modin 233 Sollefteå Skidor IF 58:30.5 4:53.8
26 Elias Andersson 227 Sunderby SK 58:31.7 4:55.0
27 Gabriel Strid 239 Sunne SLF 58:33.0 4:56.3
28 Axel Jutterström 229 IFK Mora SK 58:34.1 4:57.4
29 Mattias Sundin 248 Kramfors-Alliansen 59:03.9 5:27.2
30 Lukas Adolfsson 234 Täfteå IK 59:04.0 5:27.3
31 Edvin Claesson 256 IF Hallby SOK 59:10.1 5:33.4
32 Oskar Danielsson Frost 245 Dala-Järna IK 59:35.5 5:58.8
33 Jonas Åsander Grahn 215 Hudiksvalls IF 59:40.3 6:03.6
34 Oskar Lundqvist 240 Sellnäs IF 59:42.8 6:06.1
35 Hugo Jacobsson 205 Falun Borlänge SK 1:00:10.5 6:33.8
36 Jesper Svensk 218 Stora Tuna IK SK 1:00:11.1 6:34.4
37 Erik Lieback 209 Ulricehamns IF 1:00:15.8 6:39.1
38 Alexander Johansson 217 Älvdalens IF SK 1:00:29.3 6:52.6
39 Simon Jonsson 243 IF Hallby SOK 1:00:39.2 7:02.5
40 Jacob Fridesjö 247 Sävast Ski Team IF 1:00:39.7 7:03.0
41 Karl Ingard 249 IK Rex 1:00:52.4 7:15.7
42 Alexander Engman 231 Gellivare Skidallians IK 1:01:06.8 7:30.1
43 Emil Sångberg 276 Hudiksvalls IF 1:01:32.1 7:55.4
44 Adam Östling 242 Sundbybergs IK 1:01:34.2 7:57.5
45 Gustaf Berglund 255 Storvreta IK 1:01:34.6 7:57.9
46 Jacob Stark 238 Stockviks SF 1:01:41.1 8:04.4
47 Arvid Vänn 259 Stockviks SF 1:01:45.2 8:08.5
48 Oscar Bröte 274 Sundbybergs IK 1:01:45.6 8:08.9
49 Albert Carling 257 Falu IK 1:01:46.0 8:09.3
50 Simon Eriksson 280 Täfteå IK 1:01:48.1 8:11.4
51 Kevin Larsson 253 Bengtsfors BOIS 1:01:50.5 8:13.8
52 Jens Filipsson 277 Sunne SLF 1:02:07.7 8:31.0
53 Jonathan Persson 241 Domnarvets GOIF 1:02:29.5 8:52.8
54 Albin Larsson 266 Sunderby SK 1:02:38.6 9:01.9
55 Samuel Höjlind 286 IFK Mora SK 1:02:40.1 9:03.4
56 Albin Eriksson 260 Husums IF SK 1:02:50.0 9:13.3
57 William Westerlund 262 Falu IK 1:02:56.8 9:20.1
58 Elis Berg 265 Sunne SLF 1:03:38.9 10:02.2
59 Jesper Matti 278 Bodens SK 1:03:45.9 10:09.2
60 Johan Forslund 263 Lycksele IF 1:03:54.6 10:17.9
61 David Dahl 284 Visborgs OK 1:03:54.7 10:18.0
62 Erik Pakkala 275 Sävast Ski Team IF 1:04:19.6 10:42.9
63 Rickard Ericsson 272 Garphyttans IF 1:04:25.8 10:49.1
64 Tobias Olsson 281 Åsarna IK 1:04:26.6 10:49.9
65 Christoffer Lindberget 261 Älvdalens IF SK 1:04:27.3 10:50.6
66 Marcus Norman 283 Kalix SK 1:05:01.3 11:24.6
67 Rasmus Pettersson 254 Hägersta GF 1:05:13.4 11:36.7
68 Jonatan Phalander 288 Sellnäs IF 1:05:59.5 12:22.8
69 Joakim Ståhl 287 Järbo IF 1:06:32.8 12:56.1
70 Alexander Svensson 279 Äspereds IF 1:06:48.2 13:11.5
71 Filip Åslin 228 Stockviks SF 1:06:56.4 13:19.7
72 Fredrik Norlin 293 IFK Mora SK 1:06:59.2 13:22.5
73 Simon Lundberg 270 Hagfors SF 1:09:28.6 15:51.9

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *