Hedda Bångman vann men hade inte bäst tid av alla damer. Foto: Lukas Johansson
Hedda Bångman vann men hade inte bäst tid av alla damer. Till höger, dagens 8a Sara Wadman.  Foto: Lukas Johansson

Andraårsjunioren Ebba Andersson hade bäst tid av samtliga damer i gårdagens fristillopp. Idag var hon allra snabbast igen och vann D 17-18 överlägset och hade bättre tid än segrarinnan i D19-20 Hedda Bångman. 

Det blev samma pall som under gårdagen i D17-18. Ebba Andersson vann som väntat ganska överlägset. 2a blev Vansbros Moa Olsson före sprintvinnaren från i fredags, Emma Ribom Kalix.

I den äldre klassen fick Hedda vinna spurten, till skillnad mot vad hon gjorde i fredagens sprint mot Emma Ribom. IFK Umeås Elina Rönnlund förlorade precis i spurten och blev 2a medan Lisa Vinsa slutade 3a. Maria Jonasson, Östersund, överraskade och blev 4a efter en spurtduell mot Sandra Olsson, Malung som blev 5a.
D 17-18

1 Ebba Andersson 301 Sollefteå Skidor IF 30:26.88 0.00
2 Moa Olsson 302 Vansbro AIK Skidklubb 32:02.67 1:35.79
3 Emma Ribom 303 Kalix SK 32:03.63 1:36.75
4 Emma Backén 305 Svegs IK 32:37.51 2:10.63
5 Johanna Hagström 309 Falköpings AIK SK 33:24.70 2:57.82
6 Moa Lundgren 314 Täfteå IK 33:24.77 2:57.89
7 Emma Thalin 304 Svegs IK 33:31.46 3:04.58
8 Emma Larsson 310 Kvarnsvedens GOIF SK 33:34.77 3:07.89
9 Alicia Persson 317 Stockviks SF 34:10.27 3:43.39
10 Sofie Oskarsson 313 SK Leksand 34:16.31 3:49.43
11 Agnes Berglund 319 Ulricehamns IF 34:21.77 3:54.89
12 Tua Dahlgren 312 Spikbodarnas IK 34:27.16 4:00.28
13 Johanna Albertsson 328 Stuguns SK 34:39.73 4:12.85
14 Johanna Andersson 322 Falu IK 34:42.60 4:15.72
15 Signe Rosenberg 331 Duveds IF 35:06.09 4:39.21
16 Filippa Lindman 306 Stockviks SF 35:16.17 4:49.29
17 Hanna Fritz 316 Filipstads SF 35:16.70 4:49.82
18 Tilda Johansson 336 Duveds IF 35:17.37 4:50.49
19 Maja Majbäck 311 Jukkasjärvi IF 35:19.52 4:52.64
20 Ida Gustafsson 318 IFK Umeå 35:35.60 5:08.72
21 Matilda Jönsson 315 Sävast Ski Team IF 35:37.42 5:10.54
22 Sarah Persson 326 Åtvidabergs IF 36:08.24 5:41.36
23 Frida Peterson 353 Älvdalens IF SK 36:16.81 5:49.93
24 Fanny Johansson 358 Stockviks SF 36:21.84 5:54.96
25 Amelia Furunäs 323 IFK Grängesberg SK 36:22.66 5:55.78
26 Sandra Wiig 330 Stockviks SF 36:42.59 6:15.71
27 Sanna Sjödén 308 Älvdalens IF SK 36:57.07 6:30.19
28 Josefina Sundman 325 Åsarna IK 37:08.77 6:41.89
29 Amanda Mikko 332 IFK Kiruna 37:09.15 6:42.27
30 Carolina Olsson 341 Älvdalens IF SK 37:17.32 6:50.44
31 HULDA FORSBERG 343 Kramfors-Alliansen 38:09.90 7:43.02
32 Madelene Melin 338 Malungs IF 38:25.32 7:58.44
33 Emma Persson 335 Hudiksvalls IF 38:45.58 8:18.70
34 Linn Gustafsson 324 Filipstads SF 38:50.07 8:23.19
35 Ellionore Bäckman 321 Hede SK 38:59.34 8:32.46
36 Vendela Blom 357 Stockviks SF 39:03.54 8:36.66
37 Ellen Svensson 356 Äspereds IF 39:42.88 9:16.00
38 Daniela Bjärmark 320 Zinkgruvans IF 39:54.46 9:27.58
39 Josefine Ellneskog 334 IFK Skövde SK 39:55.75 9:28.87
40 Linnea Fjellborg 345 Jukkasjärvi IF 39:57.13 9:30.25
41 Matilda Melén 344 Falu IK 40:07.07 9:40.19
42 Evelina Lax 355 Nässjö Ski 40:17.50 9:50.62
43 Moa West 342 SK Bore 40:49.74 10:22.86
44 Hanna Claréus 340 Östersunds SK 41:08.06 10:41.18
45 Maja Wik 347 Tvärreds IF 41:23.91 10:57.03
46 Emma Pettersson 354 Vreta Skid o MK 41:33.09 11:06.21
47 Amanda Johansson 348 Tranemo IF Skidklubb 41:41.66 11:14.78
48 Frida Lindkvist 337 Hagfors SF 42:33.21 12:06.33
49 Felicia Arousell 351 Njutångers IF SK 47:50.14 17:23.26
50 Hilma Markinhuhta 350 Göteborgs SK 49:25.51 18:58.63

D 17-18


D 19-20

1 Hedda Bångman 403 Offerdals SK 31:49.03 0.00
2 Elina Rönnlund 401 IFK Umeå 31:50.29 1.26
3 Lisa Vinsa 405 Jukkasjärvi IF 32:10.43 21.40
4 Maria Jonasson 413 Östersunds SK 32:17.33 28.30
5 Sandra Olsson 411 Malungs IF 32:17.75 28.72
6 Sofie Nordsveen Hustad 402 Nes Ski Norge 32:20.93 31.90
7 Karin Björnlinger 414 Ulricehamns IF 32:26.47 37.44
8 Sara Wadman 406 IFK Mora SK 32:27.18 38.15
9 Moa Kristiansen 408 Domnarvets GOIF 32:49.09 1:00.06
10 Jenny Solin 404 Sollefteå Skidor IF 32:56.69 1:07.66
11 Rebecca Öhrn 409 Vilhelmina IK 32:58.23 1:09.20
12 Hanna Vikman 410 Gellivare Skidallians IK 32:58.88 1:09.85
13 Hanna Eriksson 407 IFK Mora SK 33:21.96 1:32.93
14 Linda Ström 420 Hägglunds Ski Team SK 34:05.69 2:16.66
15 Linnea Stark 427 Stockviks SF 34:34.28 2:45.25
16 Sarah Hale 415 IFK Mora SK 34:41.73 2:52.70
17 MIMMI BJÖRN 412 IFK Umeå 34:48.19 2:59.16
18 Olivia Hansson 423 Garphyttans IF 34:59.91 3:10.88
19 Cajsa Martinsson 425 IFK Grängesberg SK 35:40.07 3:51.04
20 Evelina Sutro 417 IFK Mora SK 35:44.65 3:55.62
21 Emmalisa Strömberg 434 Sollefteå Skidor IF 35:52.34 4:03.31
22 Hanna Dahlberg 430 Ulricehamns IF 36:04.97 4:15.94
23 Julia Virtala 419 Luleå Gjutarens IF 36:12.44 4:23.41
24 Jenny Larsson 421 Luleå Gjutarens IF 36:19.10 4:30.07
25 Ida Sundström 426 Luleå Gjutarens IF 36:40.82 4:51.79
26 Elin Bryne 437 IK Fryken 36:55.26 5:06.23
27 Naima Nergård 428 Gellivare Skidallians IK 37:19.36 5:30.33
28 Vendela Vestin 432 Sollefteå Skidor IF 37:29.26 5:40.23
29 Johanna Cavallin 440 Högbo GIF 40:03.08 8:14.05
30 Josefin Nilsson 433 IK Fryken 41:03.91 9:14.88

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *