Johanna Hagström var idag bästa svenska i damklassen. Foto: Lukas Johansson
 Foto: Lukas Johansson

Johanna Hagström var prologsnabbast i klassen d 17-18 i Ö-vik när Juniorlandskampen idag körde igång med klassisk sprint. I herrklassen var det Adam Persson som var bäst av svenskarna på en 5e plats. Thomas Helland Larsen från Norge vann prologen. 

Damer 17-18

1 Johanna Hagström 507 Falköpings AIK SK 03:20.19 0.00
2 Emma Arnesen 517 Byaasen Il 03:21.14 0.95
3 Sonja Eskelinen 575 Pakilan Veto 03:21.83 1.64
4 Alicia Persson 518 Stockviks SF 03:21.89 1.70
5 Moa Lundgren 521 Täfteå IK 03:23.71 3.52
6 Karianne Moe 515 Hoeyebraaten og Stovner IL 03:24.01 3.82
7 Wilma Jönsson 513 Östersunds SK 03:24.20 4.01
8 Hannah Halvorsen 509 Sugar Bowl Academy 03:24.50 4.31
9 Martine Engebretsen 512 Il Heming 03:26.45 6.26
10 Emma Thalin 501 Svegs IK 03:26.55 6.36
11 Filippa Lindman 502 Stockviks SF 03:27.43 7.24
12 Mathilda Ruus 503 Åsarna IK 03:28.12 7.93
13 Signe Rosenberg 538 Duveds IF 03:28.38 8.19
14 Emelie Svenlin 514 Ik Kronan 03:28.87 8.68
15 Sofie Oskarsson 510 SK Leksand 03:29.26 9.07
16 Emma Larsson 516 Kvarnsvedens GOIF SK 03:29.71 9.52
17 Anni ALAKOSKI 522 Reisjarven Pilke 03:30.38 10.19
18 Nelly Johansson 504 Gellivare Skidallians IK 03:31.49 11.30
19 Rebecca Immonen 511 Nastolan Naseva 03:31.78 11.59
20 Emma Backén 508 Svegs IK 03:32.18 11.99
21 Emmi Lamsa 532 Alatornion Pirkat 03:33.60 13.41
22 Tua Dahlgren 505 Spikbodarnas IK 03:33.65 13.46
23 Mari NORDLUNDE 533 Follebu Skiklubb 03:34.19 14.00
24 Amelia Furunäs 527 IFK Grängesberg SK 03:35.92 15.73
25 Karoline Simpson-Larsen 543 Il Vargar 03:35.94 15.75
26 Lauren Jortberg 506 USA 03:36.15 15.96
27 Fanny Johansson 541 Stockviks SF 03:36.26 16.07
28 Mariel Merlii Pulles 540 Karupesa Team 03:36.46 16.27
29 Josefina Sundman 544 Åsarna IK 03:37.30 17.11
30 Leah Brams 574 Cambridge Sports union 03:37.32 17.13
31 Eveliina Piippo 585 Ik Kronan 03:37.38 17.19
32 Johanna Albertsson 537 Stuguns SK 03:37.51 17.32
33 Emma Persson 520 Hudiksvalls IF 03:37.82 17.63
=33 Hulda Forsberg 553 Kramfors-Alliansen 03:37.82 17.63
35 Marthe Lindmoen 530 Raufoss Il 03:38.04 17.85
36 Tilda Johansson 539 Duveds IF 03:38.37 18.18
37 Ingrid Hallquist 528 Åsarna IK 03:39.87 19.68
38 Maria Olofsson 582 Kalix SK 03:40.18 19.99
39 Hanna Britt Laursoo 552 Tartu Skiclub 03:41.16 20.97
40 Hanna Fritz 526 Filipstads SF 03:41.68 21.49
41 Johanna Treier 560 Sportclub Serviti 03:42.06 21.87
42 Maja Majbäck 536 Jukkasjärvi IF 03:42.09 21.90
43 Frida Peterson 531 Älvdalens IF SK 03:42.16 21.97
44 Johanna Andersson 534 Falu IK 03:42.88 22.69
45 Ilona Lust 551 Åsarna IK 03:43.53 23.34
46 Abigail Drach 579 Loppet Nordic racing 03:43.89 23.70
47 Stinelise Truu 546 Tartu Skiclub 03:44.02 23.83
48 Matilda Jönsson 523 Sävast Ski Team IF 03:44.34 24.15
49 Amanda Mikko 557 IFK Kiruna 03:44.51 24.32
50 Sarah Persson 578 Åtvidabergs IF 03:44.60 24.41
51 Ottilia Niemi 525 IFK Kiruna 03:45.25 25.06
52 Madelene Melin 547 Malungs IF 03:45.37 25.18
53 Amanda Johansson 549 Tranemo IF Skidklubb 03:46.18 25.99
54 Anette Kasemets 576 Sportclub Serviti 03:46.22 26.03
55 Louise Roslin 561 Norrfjärdens IF 03:46.23 26.04
56 Karoliine Kuus 542 Voru Skiclub 03:46.44 26.25
57 Matilda Vidén 565 IFK Grängesberg SK 03:46.52 26.33
58 Elsa Andersson 581 Domnarvets GOIF 03:47.25 27.06
59 Hanna Claréus 567 Östersunds SK 03:47.56 27.37
60 Vendela Blom 569 Stockviks SF 03:47.71 27.52
61 Emma Jonsson 535 Åsarna IK 03:47.82 27.63
62 Nicole Schneider 577 Loppet Nordic racing 03:48.48 28.29
63 Johanna Engström 545 Kalix SK 03:49.08 28.89
64 Sandra Wiig 566 Stockviks SF 03:49.64 29.45
65 Viktoria Karlsson 556 Sollefteå Skidor IF 03:50.34 30.15
66 Evelina Lax 584 Nässjö Ski 03:50.58 30.39
67 Maja Hagström 587 Anundsjö IF 03:50.97 30.78
68 Wilma Lindgren 563 Kalix SK 03:51.85 31.66
69 Linda-Marie Tillstam 570 Sävast Ski Team IF 03:53.00 32.81
70 Josefine Ellneskog 564 IFK Skövde SK 03:53.12 32.93
71 Ida Hallquist 548 Åsarna IK 03:54.98 34.79
72 Mikaela Langås 568 Luleå Gjutarens IF 03:55.34 35.15
73 Frida Lindkvist 550 Hagfors SF 03:59.51 39.32
74 Hedda Berglund 572 Vårby IK 03:59.64 39.45
75 Madeleine Forsell 555 Linköpings SK 03:59.97 39.78
76 Ellionore Bäckman 554 Hede SK 04:01.14 40.95
77 Moa West 571 SK Bore 04:02.58 42.39
78 Jessica Johansson 562 Falu IK 04:05.22 45.03
79 Kathleen O Connell 586 Steamboat Springs winter sports clu 04:06.43 46.24
80 Felicia Arousell 573 Njutångers IF SK 04:16.45 56.26
81 Ida Carling 583 Falu IK 04:34.56 1:14.37

Herrar 17-18

1 Thomas Helland Larsen 611 Fossum If 03:04.89 0.00
2 Joergen Lippert 618 Troesken Il 03:06.00 1.11
3 Vebjoern Hegdal 617 Larvik Ski 03:08.83 3.94
4 Turo Sipila 592 Keravan Urheilijat 03:12.37 7.48
5 Adam Persson 593 Borås SK 03:12.50 7.61
6 Jon Rolf Skamo HOPE 647 Hyen Il 03:13.28 8.39
7 Taavi-Valter Taveter 720 Estland 03:14.61 9.72
8 Gustav Aflodal 591 Sundbybergs IK 03:15.37 10.48
9 Fredrik Tveter 669 Oppegaard Il 03:17.05 12.16
10 Verneri Suhonen 595 Hollolan Urheilijat -46 03:17.41 12.52
11 Markus Johansson 596 Zinkgruvans IF 03:17.92 13.03
12 Sigurd Roenning 620 Vikersund If 03:18.34 13.45
13 Zak Ketterson 719 Loppet Nordic racing 03:18.83 13.94
14 Hugo Jacobsson 594 Falun Borlänge SK 03:19.36 14.47
15 Lassi Vuorinen 633 Raision Kuula 03:19.85 14.96
16 Lauri Mannila 608 Saloisten Reipas 03:19.88 14.99
17 Eric Jansson 615 Tranemo IF Skidklubb 03:20.72 15.83
18 Aleksi Parttimaa 599 Raision Kuula 03:21.08 16.19
19 Adam Gillman 604 Garphyttans IF 03:23.55 18.66
20 Kamran Husain 613 Stratton Mountain School 03:24.09 19.20
21 Anders Roos 609 Östersunds SK 03:24.10 19.21
22 Fredrik Arnberg 605 Stockviks SF 03:24.15 19.26
23 Nils Tjärnlund 634 Stockviks SF 03:24.43 19.54
24 Jonas Eriksson 597 Falun Borlänge SK 03:24.45 19.56
25 Henry Harmeyer 616 Mansfield Nordic club 03:24.67 19.78
26 Erik Lieback 629 Ulricehamns IF 03:24.95 20.06
27 Carl Schogster 602 Täfteå IK 03:25.02 20.13
28 Anton Elvseth 664 Lierne Il 03:25.23 20.34
29 Oskar Lindholm 598 Ljusne AIK SK 03:25.70 20.81
30 Oscar Lindell 601 Stockviks SF 03:25.81 20.92
31 Jesper Svensk 626 Stora Tuna IK SK 03:25.93 21.04
32 Edvin Andersson 612 Landsbro IF SK 03:26.01 21.12
33 Martin Lindkvist 607 IFK Mora SK 03:26.33 21.44
34 Oscar Johansson 630 Linköpings SK 03:26.79 21.90
35 Fredrik Andersson 648 Sollefteå Skidor IF 03:27.11 22.22
36 Gustav Johansson 600 Ulricehamns IF 03:27.18 22.29
37 Erik Sjöberg 610 Eksjö SOK 03:27.22 22.33
38 Max Donaldson 603 Nordic Ski club of fairbanks 03:27.86 22.97
39 Kaarel Karri 623 Skiclub Margus 03:27.87 22.98
40 Martin Johansson 641 Korsnäs IF SK 03:28.05 23.16
41 Karl Erik Rabakukk 619 Nomme Sportclub 03:28.21 23.32
42 Santeri Pirneskoski 716 Karihaaran Visa 03:28.79 23.90
43 Ludvig Holmberg 628 Tranemo IF Skidklubb 03:28.92 24.03
44 Jonas Åsander Grahn 638 Hudiksvalls IF 03:29.44 24.55
=44 Mattias Sundin 651 Kramfors-Alliansen 03:29.44 24.55
46 Joel Åström 636 Bodens SK 03:29.90 25.01
47 Simon Stenberg 621 Kalix SK 03:29.97 25.08
48 Martin Luts 637 Nomme Sportclub 03:30.03 25.14
49 Gabriel Strid 663 Sunne SLF 03:30.07 25.18
50 Mackinley Fitzpatrick 714 Central Cross country team 03:30.12 25.23
51 Alexander Karlsson 627 Källbottens IK 03:30.44 25.55
52 Jacob Nystedt 649 Hudiksvalls IF 03:30.80 25.91
53 Henri Roos 624 Sportclub Cfc 03:31.38 26.49
54 Ludvig Svenningsson 645 Ulricehamns IF 03:31.72 26.83
55 Carl Rotvold 670 Åsarna IK 03:31.82 26.93
56 Filip Halldén 660 Garphyttans IF 03:32.83 27.94
57 John Leander 644 Åsarna IK 03:33.16 28.27
58 Elias Olofsson 614 Vårby IK 03:33.30 28.41
59 Jacob Stark 654 Stockviks SF 03:33.46 28.57
60 Paolo Takagi-Atilano 622 Boulder Nordic Junior Race Team 03:33.69 28.80
61 Emil Danielsson 632 Dala-Järna IK 03:33.71 28.82
62 Jonathan Modin 668 Sollefteå Skidor IF 03:33.73 28.84
63 Lukas Adolfsson 639 Täfteå IK 03:34.26 29.37
64 André Mattei 666 Sävast Ski Team IF 03:34.35 29.46
65 Oskar Lundqvist 653 Sellnäs IF 03:34.47 29.58
66 Alexander Johansson 650 Älvdalens IF SK 03:34.55 29.66
67 Marcus Karlsson 655 Kalix SK 03:34.58 29.69
68 Eric Rosjö 640 IF Hallby SOK 03:34.66 29.77
69 Jacob Fridesjö 658 Sävast Ski Team IF 03:35.10 30.21
70 Oskar Danielsson Frost 643 Dala-Järna IK 03:35.35 30.46
71 Isak Augustsson 688 IFK Mora SK 03:35.43 30.54
72 Edvin Murto 700 Gellivare Skidallians IK 03:35.46 30.57
73 Gustaf Berglund 715 Storvreta IK 03:35.69 30.80
74 Jonas Granlund 687 Hudiksvalls IF 03:35.70 30.81
75 Karl Ingard 656 IK Rex 03:36.09 31.20
76 Alexander Engman 662 Gellivare Skidallians IK 03:36.31 31.42
77 Elis Berg 661 Sunne SLF 03:36.92 32.03
=77 Joakim Ståhl 667 Järbo IF 03:36.92 32.03
79 David Larsson 631 Hudiksvalls IF 03:37.81 32.92
80 Simon Jonsson 689 IF Hallby SOK 03:38.11 33.22
81 Elias Andersson 642 Sunderby SK 03:38.23 33.34
82 Andreas Hamrin 698 Alnö SK 03:38.45 33.56
83 Arvid Vänn 665 Stockviks SF 03:38.51 33.62
84 Erik Pakkala 659 Sävast Ski Team IF 03:38.60 33.71
85 Adam Östling 701 Sundbybergs IK 03:38.75 33.86
86 William Westerlund 671 Falu IK 03:39.36 34.47
87 Petter Persson 673 Borås SK 03:39.64 34.75
88 Emil Sångberg 683 Hudiksvalls IF 03:39.78 34.89
89 Jens Filipsson 696 Sunne SLF 03:40.32 35.43
90 Albin Persson 672 Tranemo IF Skidklubb 03:40.34 35.45
91 Anton Eriksson 678 Stuguns SK 03:40.52 35.63
92 Arvid Jonsson 646 Duveds IF 03:40.83 35.94
93 Jesper Göras 713 Kvarnsvedens GOIF SK 03:41.10 36.21
94 Erik Bertilsson 685 IF Hallby SOK 03:42.65 37.76
95 Jesper Matti 677 Bodens SK 03:42.85 37.96
96 Albert Jonsson 690 SFI 03:43.28 38.39
97 Johan Forslund 657 Lycksele IF 03:43.66 38.77
98 Tobias Lindman 674 Stockviks SF 03:44.06 39.17
99 Kevin Larsson 682 Bengtsfors BOIS 03:44.07 39.18
100 Jonatan Phalander 691 Sellnäs IF 03:44.09 39.20
101 Edvin Claesson 693 IF Hallby SOK 03:44.63 39.74
102 Albert Carling 676 Falu IK 03:45.20 40.31
103 Christoffer Lindberget 694 Älvdalens IF SK 03:46.23 41.34
104 Mattias Vedin 695 Stockviks SF 03:46.31 41.42
105 Simon Eriksson 680 Täfteå IK 03:46.36 41.47
106 Simon Lundberg 702 Hagfors SF 03:46.81 41.92
107 Axel Jutterström 686 IFK Mora SK 03:47.60 42.71
108 Rasmus Pettersson 679 Hägersta GF 03:48.86 43.97
109 Elis Strömbäck 704 Husums IF SK 03:49.12 44.23
110 Jonathan Persson 652 Domnarvets GOIF 03:49.88 44.99
111 Roland Saarepuu 635 Voruskiclub 03:50.10 45.21
112 Jack Sjödin 703 Junsele IF 03:50.53 45.64
113 Samuel Höjlind 711 IFK Mora SK 03:55.71 50.82
114 Oscar Bröte 709 Sundbybergs IK 03:56.14 51.25
115 Kevin Henriksson 717 Garphyttans IF 03:57.25 52.36
116 Evert Wester 708 Jukkasjärvi IF 03:59.18 54.29
117 Ludvig Karlsson 699 Järpens SK 04:00.93 56.04
118 Erik Björkman 707 Täfteå IK 04:01.67 56.78
119 Rickard Ericsson 712 Garphyttans IF 04:05.30 1:00.41
120 Lukas Sondell 697 Hägglunds Ski Team SK 04:12.44 1:07.55
121 Victor Santos 718 National Team 04:18.27 1:13.38
122 Erik Thorn 706 Bengtsfors BOIS 05:28.09 2:23.20
123 Lukas Dewolfe 705 Duveds IF 05:48.54 2:43.65

 

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *