Tätt, tufft, världsstjärnor på startlinjen och massor av publik – Gällivare Citysprint, som inledde Volkswagen Tour, blev en riktig folkfest!
Och Piteå Elits Jennie Öberg bjöd publiken på en riktig uppvisning när hon körde hem finalen, klart före landslagskollegan och storfavoriten Anna Haag.

– Fantastiskt kul och vilken inramning, jublade en glad segrarinna.
Jennie dominerade citysprinten på ett imponerande sätt – klara segrar i både kvarts- och semifinal kröntes med en final där hon ledde från start till mål! Anna Haag svarade för en mycket stark avslutning, men var ändå klart distanserad i mål. Maria Nordström, Ulricehamn, slutade trea.
Jennie var själv överaskad av sin uppvisning:
– Det gick över förväntan, trodde aldrig jag skulle kunna vinna när bland annat Anna Haag fanns på startlinjen.

Bland herrarna tog dagen slut på ett snöpligt sätt för hemmafavoriten Marcus Hellner. Säker seger i kvarten följdes av ett stavbrott i semin och Hellner fick nöja sig att sluta dagen i B-finalen…
-Inte så mycket att säga, sånt som händer i sprint, konstaterade en inte alltför besviken Marcus.
– Kul tävling och mycket folk, får blicka fram emot femmilen på lördag istället.
Herrrarnas final vanns överraskande av Marcus Grate, IFK Umeå, före de båda Borås-åkarna Karl-Johan Westberg och Gustav Nordström.
Volkswagen Tour fortsätter på lördag med Dundret Runts femmilslopp NSD Classic och sedan väntar finalen med monsterklättringen Dundret Hill Climb på söndag.

Resultat
HERRAR, sprint/C
A-final

1)    Marcus Grate, IFK Umeå
2)    Karl-Johan Westberg, Borås SK
3)    Gustav Nordström, Borås SK
4)    Gustav Johansson, Gällivare Skidallians IK
5)    Niklas Henriksson, Gellivare Skidallians IK
6)    Aslak Ole Eira, Nordreisa IL
B-final
7)    Johan Häggström, Piteå Elit
8)    Olof Jonsson, Trillevallens Sportklubb
9)    Max Novak, Offerdals SK
10)    Marcus Hellner, Gällivare Skidallians IK
11)    Johan Forsberg, IFK Umeå
12)    Viktor Brännmark, Piteå Elit
Kvartsfinal
13)    Anders Svanebo, Stockviks SF
14)    Tobias Engblom, Stockviks SF
15)    Håkan Emilsson, Offerdals SK
16)    Erik Eriksson, Gällivare Skidallians IK
17)    Gabriel Höjlind, IFK Mora SK
18)    Daniel Holmgren, IFK Umeå
19)    Sivert Moen, Mellembygd IL
20)    Filip Öberg, Kalix SK
21)    Einar Mikal Andreassen, Fjell Skilag
22)    Daniel Larsson, Gällivare EC
23)    Sigve Bormø Novstad, Medkila Skilag
24)    Markus Lundholm, OK Renen
25)    Erik Johansson, Tranemo IF
26)    Joel Åström, Bodens SK
27)    Krister Klaussen, Kvaløysletta Skilag
28)    Emil Eliasson, Gellivare Skidallians IK
29)    Henrik Fjellborg, Gällivare Skidallians IK
Kval
30)    Lars Nikolai Jenssen, Salangen IF
31)    Anton Laine, Kalix SK
32)    Anton Murto, Gellivare Skidallians IK
33)    Erik Carleton, Rocky Mountain Racers
34)    Edvin Murto, Gellivare Skidallians IK
35)    Preben Nystu, Nordreisa IL
36)    Tobias Nikolai Øvervik, BOIF Ski
37)    Samuel Höjlind, IFK Mora SK
38)    Ludvig Söderlind, IFK Kiruna

DAMER, sprint/C
A-final

1)    Jennie Öberg, Piteå Elit
2)    Anna Haag, Anna&Emil Sportklubb
3)    Maria Nordström, Ulricehamns IF
4)    Frida Hallquist, Åsarna IK
5)    Emma Ribom, Kalix SK
6)    Clara Auland, Sävast Ski Team
B-final
7)    Lisa K Svensson, Åsarna IK
8)    Jenny Larsson, Gällivare Skidallians IK
9)    Vilma Funck, Gällivare Skidallians IK
10)    Malin Börjesjö, Sundbybergs IK
11)    Matilda Jönsson, Gällivare Skidallians IK
12)    Helena Lundkvist, Kalix SK
Kvartsfinal
13)    Svea Holmbom, Sävast Ski Team
14)    Lovisa Modig, Sävast Ski Team
15)    Nelly Johansson, Gällivare Skidallians IK
16)    Synnøve Larsen, Lyngen Kames IL
17)    Amalie Storjord Tovaas, Fjell Skilag
18)    Tova Nyberg, OK Sarven
19)    Pia Nystu, Nordreisa IL
20)    Ottilia Niemi, Gällivare Skidallians IK
21)    Lise Samuelsen, Lyngen Kames IL
22)    Moa Nilsson, Sävast Ski Team
23)    Oda Johanne Andreassen, Fjell Skilag
24)    Marja-Meele Päiviö, Jukkasjärvi IF
25)    Ingunn Moen, Mellembygd IL
26)    Karen Messenger, Rocky Mountain Racers
27)    Sara Pittja, Gällivare Skidallians IK

Kommentera