Foto: Mathias Jonasson / Skidzonen
Foto: Mathias Jonasson / Skidzonen
Foto: Mathias Jonasson / Skidzonen

Garphyttan följde upp fjolårets guld med att även i år vinna stafettguldet i Junior-SM. Tvåa slutade Åsarna IK efter en stark tredjesträcka av Henrik Ottosson.

Garphyttan klarade av att försvara JSM-guldet i stafett. Laget bestod utav Marcus Lennartsson, Axel Ekström och Filip Danielsson. Grabbarma vann komfortabelt med 30 sekunder före Åsarnas Gustav Rotvold, Edvard Sundman och Henrik Ottosson.

På tredje plats hittar vi hemmalaget  Stockviks SF med uppställningen Eddie Edström, Fredrik ”Slaktarn” Arnberg och Sebastian Olsson på den avslutande sträckan.

H 17-20, 3×5 km/C
1     Garphyttans IF lag 1 (Marcus Lennartsson, Axel Ekström, Filip Danielsson)     50:28.6     0.0
2     Åsarna IK lag 1 (Gustav Rotvold, Edvard Sundman, Henrik Ottosson)     42     16:31.1 (2)     50:58.6     30.0
3     Stockviks SF Lag 1 (Eddie Edström, Fredrik Arnberg, Sebastian Olsson)     51:08.3     39.7
4     Falun Borlänge SK 1 (Hugo Jacobsson, Jonas Eriksson, Oskar Svensson)     51:23.3     54.7
5     Ulricehamns IF lag 1 (Pontus Hermansson, Andreas Svensson, Viktor Thorn)     51:54.9     1:26.3
6     Sollefteå Skidor IF lag 1 (Viktor Lindmark, Fredrik Andersson, Sebastian Samuelsson)     52:51.9     2:23.3
7     Lycksele IF 1 (Peter Nilsson, Mattias Vesterlund, Marcus Fredriksson)     53:12.2     2:43.6
8     Hudiksvalls IF lag 1 (Jonathan Grahn, Jacob Nystedt, Jonas Åsander Grahn)     53:15.7     2:47.1
9     Östersunds SK 1 (Emil Persson, Anders Roos, Hannes Liljedahl)     53:18.9     2:50.3
10     IF Hallby SOK lag 1 (Johannes Eklöf, Oscar Claesson, Eric Rosjö)     53:21.0     2:52.4
11     Åsarna IK lag 2 (Gabriel Hallquist, John Leander, Carl Rotvold)     54:08.9     3:40.3
12     Garphyttans IF lag 2 (Gustav Sundström, Adam Gillman, Filip Halldén)     54:20.5     3:51.9
13     Täfteå IK lag 1 (William Strömberg, Björn Sandström, Marcus Grate)     54:32.3     4:03.7
14     Borås SK 1 (Adam Persson, Erik Persson, Petter Persson)     55:11.2     4:42.6
15     Stockviks SF Lag 2 (Oscar Lindell, Jacob Stark, Mårten Vänn)     55:19.1     4:50.5
16     Sundbybergs IK lag 1 (Gustav Aflodal, Jens Rönnöls, Martin Herbert)     55:22.8     4:54.2
17     Hudiksvalls IF lag 2 (David Larsson, Markus Persson, Emil Sångberg)     55:27.3     4:58.7
18     Sävast Ski Team IF lag 1 (Johan Ahlström, Oscar Wedin, Jacob Fridesjö)     55:31.2     5:02.6
19     Falköpings AIK SK lag 1 (Ludwig Tärning, Albin Tärning, Hugo Tärning)     55:51.9     5:23.3
20     IF Hallby SOK lag 2 (Erik Bertilsson, Edvin Claesson, Simon Jonsson)     55:52.3     5:23.7
21     Ulricehamns IF lag 2 (Gustav Johansson, Ludvig Svenningsson, Erik Lieback)     56:01.2     5:32.6
22     Landsbro IF SK lag 1 (Edvin Andersson, Oscar Fridsäll, Elias Andersson)     56:19.5     5:50.9
23     Duveds IF 1 (Olle Jonsson, Arvid Jonsson, Ludvig Hellstrand)     56:33.3     6:04.7
24     Täfteå IK lag 2 (Lukas Adolfsson, Erik Björkman, Viktor Strömberg)     57:08.5     6:39.9
25     IFK Mora SK lag 2 (Isak Augustsson, Axel Jutterström, Samuel Höjlind)     57:13.5     6:44.9
26     Sunne SLF 1 (Gabriel Strid, Elis Berg, Jens Filipsson)     57:32.5     7:03.9
27     Storumans IK lag 1 (Felix Hoppstadius, Ola Jonsson, Elias Persson)     57:43.4     7:14.8
28     Åsarna IK lag 3 (Jesper Thor, Tobias Olsson, Viktor Jonsson)     57:52.8     7:24.2
29     Tranemo IF Skidklubb lag 1 (Ludvig Holmberg, Erik Finnskog, Eric Jansson)     57:59.7     7:31.1
30     IK Stern 1 (Karl Hjalmarsson, Alfred Buskqvist, Olle Westin)     58:03.9     7:35.3
31     Sundbybergs IK lag 2 (Adam Östling, Tobias Bjernulf, Oscar Bröte)     58:16.9     7:48.3
32     Kalix SK lag 1 (Marcus Karlsson, Simon Stenberg, Marcus Norman)     58:24.4     7:55.8
33     Visborgs OK 1 (Albert Askengren, Anders Kallings, Mikael Gardelin)     59:35.5     9:06.9
34     Stockviks SF Lag 3 (Nils Tjärnlund, Filip Åslin, Arvid Vänn)     78     59:40.2     9:11.6
35     Falu IK 1 (Albert Carling, Sebastian Eriksson, Johanna Andersson)     1:00:45.8     10:17.2

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here