Frida Karlsson, Sollefteå SK vann damernas distanslopp över 5 kilometer fristil i den yngre juniorklassen vid Scandic cup´s andra dag i Idre.

Efter en fantastisk andra halva av loppet stod Sollefteås Frida Karlsson som segrarinna i den yngre juniorklassen. Karlsson hade vid mellantid 2.2 kilometer en ledning på 6.2 sekunder till loppets tvåa Tua Dahlgren.

In till mål var det ingen som kunde hålla Fridas hastighet och hon vann loppet med hela 34.6 sekunders marginal till Dahlgren. Trea slutade Moa Lundgren, IFK Umeå.

– Jag tycker att jag har bra uthållighet och kunde hålla ihop loppet bra, sa en mycket glad Frida Karlsson efter loppet.

Resultat 5km Frisil – D 17-18
Scandic Cup – Idre

Mål
Klass: D 17-18
Plac Namn Startnr Klubb Tid Diff
1 Frida Karlsson 381 Sollefteå Skidor IF 13:28.3 0.0
2 Tua Dahlgren 384 Spikbodarnas IK 14:02.9 34.6
3 Moa Lundgren 387 IFK Umeå 14:03.4 35.1
4 Johanna Hagström 388 Falköpings AIK SK 14:10.7 42.4
5 Linn Svahn 370 IFK Umeå 14:16.7 48.4
6 Ida Persson 301 Högbo GIF 14:22.6 54.3
7 Johanna Andersson 380 Falu IK 14:24.4 56.1
8 Maja Majbäck 382 Jukkasjärvi IF 14:43.4 1:15.1
9 Alicia Persson 386 Stockviks SF 14:45.6 1:17.3
10 Maria Olofsson 371 Kalix SK 14:53.9 1:25.6
11 Sanna Sjödén 379 Stuguns SK 14:54.3 1:26.0
12 Kristina Axelsson 319 Sya SK 14:57.7 1:29.4
13 Agnes Berglund 375 Ulricehamns IF 15:00.0 1:31.7
14 Josefina Sundman 374 Åsarna IK 15:00.6 1:32.3
15 Stine-Lise Truu 377 Tartu Skiclub 15:04.1 1:35.8
16 Nelly Johansson 373 Gellivare Skidallians IK 15:05.6 1:37.3
17 Johanna Gustavsson 349 Hemmingmarks Skidklubb 15:07.8 1:39.5
18 Josefine Augustsson 303 Åsarna IK 15:12.3 1:44.0
19 Frida Peterson 363 Älvdalens IF SK 15:13.5 1:45.2
20 Ida Gustafsson 376 IFK Umeå 15:13.8 1:45.5
21 Lisa Jonsson 326 Sävedalens AIK 15:14.0 1:45.7
22 Louise Roslin 357 Strömnäs GIF 15:18.0 1:49.7
23 Fanny Johansson 368 Stockviks SF 15:25.4 1:57.1
24 Ella Halvarsson 323 IFK Mora SK 15:27.1 1:58.8
25 Madelene Melin 361 Malungs IF 15:30.0 2:01.7
26 Jenny Movitz 305 Borås SK 15:33.1 2:04.8
27 Frida Cavallin 309 Högbo GIF 15:41.3 2:13.0
28 Amelia Furunäs 372 IFK Grängesberg SK 15:41.6 2:13.3
29 Victoria Andersson 307 Tranemo IF Skidklubb 15:50.5 2:22.2
30 Nora Jacobsson 356 Rembo IK 15:50.8 2:22.5
31 Maja Petersson 322 Vårby IK 15:51.2 2:22.9
32 Matilda Melén 358 Falu IK 15:51.4 2:23.1
33 Sofie Oskarsson 383 SK Leksand 15:51.7 2:23.4
34 Sofia Eriksson 351 Stora Tuna IK SK 15:52.2 2:23.9
35 Ellen Holmgren 314 Strömnäs GIF 15:53.6 2:25.3
36 Sara Thyni 353 Kalix SK 15:59.3 2:31.0
37 Anja Svedholm 306 Östersunds SK 16:00.3 2:32.0
38 Emma Nordberg 321 Ulricehamns IF 16:05.3 2:37.0
39 Moa Olsson 364 SK Bore 16:05.7 2:37.4
40 Karolina Yngvesson 317 Rembo IK 16:06.0 2:37.7
41 Vendela Blom 360 Stockviks SF 16:09.6 2:41.3
42 Tilda Johansson 369 Duveds IF 16:11.4 2:43.1
43 Sarah Persson 367 Åtvidabergs IF 16:32.7 3:04.4
44 Märtha Lindmark 329 IFK Kiruna 16:35.4 3:07.1
45 Linda-Marie Tillstam 355 Sävast Ski Team IF 16:36.7 3:08.4
46 Maja Eriksson 312 Filipstads SF 16:39.3 3:11.0
47 Ida Eriksson 328 Malungs IF 16:45.6 3:17.3
48 Lovisa Henning 310 Bondsjöhöjdens IK 16:49.2 3:20.9
49 Magdalena Mixter Schönningsson 330 Spikbodarnas IK 16:50.1 3:21.8
50 Johanna Albertsson 378 Stuguns SK 16:55.0 3:26.7
51 Sofia Berglund 302 Storvreta IK 16:56.1 3:27.8
52 Tilda Johansson 308 Skorpeds SK 16:59.5 3:31.2
53 Lynne Gray 352 Huntly Nordic ski club 17:00.7 3:32.4
54 Elin Theander 354 Malungs IF 17:08.3 3:40.0
55 Moa West 350 SK Bore 17:09.1 3:40.8
56 Sara Eriksson 318 IFK Mora SK 17:09.7 3:41.4
57 Elin Blomberg 315 Lycksele IF 17:15.6 3:47.3
58 Alva Karlsson 316 OK Borgen 17:23.0 3:54.7
59 Evelina Lindeberg 320 Årjängs IF 17:57.4 4:29.1
60 Anna Herbert 304 Brottby SK 18:05.5 4:37.2
61 Gabriella Bengtson 313 IK Stern 18:56.5 5:28.2
62 Alina Nybjörk 324 Alnö SK 19:54.1 6:25.8
63 Maja Landström 311 Gävle SK 20:09.4 6:41.1
64 Magdalena Larsson 325 Sätra IF 20:34.1 7:05.8

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *