Foto: Bildbyrån
Foto: Bildbyrån

Norska talangen Sondre Turvol Fossli var snabbast i prologen, tätt följd av landsmännen Pål Golberg och Finn Hågen Krogh. De svenska herrarna åkte mycket bra i kvalet!

Emil Jönsson gjorde sin bästa prolog för denna säsong och slutade på en fin 4:e plats, endast 0.45 efter segrande Fossli.

Ytterligare två svenskar kvalade bland de tio främsta, Johan Edin 8:a och Calle Halfvarsson som 9:a. Gustav Nordström som vann Team Sportia Cup -sprinten i Piteå lyckades ta sig vidare från kvalet som 25:e man.

Anton Lindblad och Marcus Hellner slogs tyvärr ut som 42:a respektive 55:a.

Detta innebär att vi inte kommer se två svenskar i samma heat under kvartsfinalerna.

1 12 3421698 FOSSLI Sondre Turvoll 1993 NOR 2:17.43 0.00
2 15 3420909 GOLBERG Paal 1990 NOR 2:17.58 1.31
3 16 3420961 KROGH Finn Haagen 1990 NOR 2:17.65 1.92
4 21 3500259 JOENSSON Emil 1985 SWE 2:17.88 3.93
5 1 3290326 PELLEGRINO Federico 1990 ITA 2:18.58 10.04
6 18 3420365 BRANDSDAL Eirik 1986 NOR 2:18.71 11.18
7 3 3180221 JYLHAE Martti 1987 FIN 2:18.71 11.18
8 26 3500409 EDIN Johan 1987 SWE 2:18.97 13.45
9 17 3500664 HALFVARSSON Calle 1989 SWE 2:19.38 17.03
10 4 3480021 PETUKHOV Alexey 1983 RUS 2:19.71 19.91
11 6 3420798 NORTHUG Tomas 1990 NOR 2:19.84 21.04
12 22 3100097 VALJAS Len 1988 CAN 2:19.96 22.09
13 23 3480280 MORILOV Nikolay 1986 RUS 2:20.02 22.62
14 27 3530120 HAMILTON Simeon 1987 USA 2:20.12 23.49
15 35 3421754 TAUGBOEL Haavard Solaas 1993 NOR 2:20.21 24.27
16 76 3290391 URBANI Simone 1992 ITA 2:20.33 25.32
17 33 3200210 EISENLAUER Sebastian 1990 GER 2:20.50 26.81
18 39 3481163 RETIVYKH Gleb 1991 RUS 2:20.61 27.77
19 2 3420376 GLOEERSEN Anders 1986 NOR 2:20.64 28.03
20 20 3390003 KUMMEL Peeter 1982 EST 2:20.79 29.34
21 10 3190255 GROS Baptiste 1990 FRA 2:20.97 30.91
22 5 3480436 KRIUKOV Nikita 1985 RUS 2:20.98 31.00
23 46 3100137 COCKNEY Jesse 1989 CAN 2:21.03 31.43
24 44 3220016 YOUNG Andrew 1992 GBR 2:21.24 33.27
25 57 3500625 NORDSTROEM Gustav 1989 SWE 2:21.36 34.32
26 11 3430103 STAREGA Maciej 1990 POL 2:21.45 35.10
27 13 3510207 KINDSCHI Joeri 1986 SUI 2:21.49 35.45
28 52 3150035 KOZISEK Dusan 1983 CZE 2:21.68 37.11
29 31 3510451 SCHAAD Roman 1993 SUI 2:21.72 37.46
30 28 3480503 GAFAROV Anton 1987 RUS 2:21.76 37.81

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *