De yngre juniorerna snabbare än de äldre

Foto: Lukas Johansson
Ebba Andersson vann väntat i Torsby. Foto: Lukas Johansson

Det var de yngsta damjuniorerna som var klart snabbast i dagens fristilslopp i Torsby. Både ettan och tvåan i loppet var snabbare än segrande i den äldre juniorklassen. 

Ebba Andersson som imponerade oerhört igårdagens Skandinaviska cup med en 10e plats vann idag Scandic cup enkelt. Hon hade bäst tid av samtliga damjuniorer och vann klassen med 37 sekunder före Moa Olsson som hade dagens andra bästa tid, då även de äldre juniorerna inräknade. Gårdagens vinnare Emma Ribom slutade 3a.

I den äldre juniorklassen blev det norsk vinst i form utav Sofie Nordsveen Hustad. Elina Rönnlund klättrade en placering från gårdagen medan Hedda Bångman tappade en. De slutade 2a respektive 3a.

Damer 17-18

1 Ebba Andersson 363 Sollefteå Skidor IF 15:09.98 0.00
2 Moa Olsson 362 Vansbro AIK Skidklubb 15:47.77 37.79
3 Emma Ribom 361 Kalix SK 16:34.69 1:24.71
4 Emma Thalin 360 Svegs IK 16:53.85 1:43.87
5 Sofie Oskarsson 351 SK Leksand 16:58.67 1:48.69
6 Moa Lundgren 350 Täfteå IK 17:05.53 1:55.55
7 Ida Gustafsson 345 IFK Umeå 17:07.16 1:57.18
8 Emma Backén 359 Svegs IK 17:08.59 1:58.61
9 Tua Dahlgren 352 Spikbodarnas IK 17:19.33 2:09.35
10 Emma Larsson 354 Kvarnsvedens GOIF SK 17:20.90 2:10.92
11 Maja Majbäck 353 Jukkasjärvi IF 17:22.77 2:12.79
12 Johanna Albertsson 333 Stuguns SK 17:23.17 2:13.19
13 Mathilda Ruus 357 Åsarna IK 17:23.75 2:13.77
14 Alicia Persson 346 Stockviks SF 17:26.57 2:16.59
15 Johanna Hagström 355 Falköpings AIK SK 17:31.16 2:21.18
16 Josefina Sundman 336 Åsarna IK 17:34.98 2:25.00
17 Johanna Andersson 339 Falu IK 17:36.73 2:26.75
18 Agnes Berglund 343 Ulricehamns IF 17:36.80 2:26.82
19 Amanda Mikko 329 IFK Kiruna 17:40.50 2:30.52
20 Filippa Lindman 358 Stockviks SF 17:47.15 2:37.17
21 Tilda Johansson 325 Duveds IF 17:57.76 2:47.78
22 Sarah Persson 335 Åtvidabergs IF 18:03.13 2:53.15
23 Fanny Johansson 304 Stockviks SF 18:05.18 2:55.20
24 Frida Peterson 305 Älvdalens IF SK 18:06.06 2:56.08
25 Hanna Fritz 347 Filipstads SF 18:07.23 2:57.25
26 Matilda Jönsson 349 Sävast Ski Team IF 18:08.04 2:58.06
27 Linn Gustafsson 337 Filipstads SF 18:34.73 3:24.75
28 Daniela Bjärmark 342 Zinkgruvans IF 18:44.50 3:34.52
29 Ellionore Bäckman 340 Hede SK 18:50.54 3:40.56
30 Sandra Wiig 331 Stockviks SF 18:51.92 3:41.94
31 Amelia Furunäs 338 IFK Grängesberg SK 18:57.35 3:47.37
32 Emma Persson 326 Hudiksvalls IF 19:09.08 3:59.10
33 Amanda Lindblad 322 Stockviks SF 19:09.41 3:59.43
34 Ingrid Hallquist 332 Åsarna IK 19:11.64 4:01.66
35 Vendela Blom 302 Stockviks SF 19:13.11 4:03.13
36 HULDA FORSBERG 319 Kramfors-Alliansen 19:18.16 4:08.18
37 Madelene Melin 323 Malungs IF 19:28.03 4:18.05
38 Linnea Fjellborg 317 Jukkasjärvi IF 19:39.70 4:29.72
39 Moa West 320 SK Bore 19:44.17 4:34.19
40 Evelina Lax 307 Nässjö Ski 19:47.85 4:37.87
41 Linda-Marie Tillstam 316 Sävast Ski Team IF 19:48.43 4:38.45
42 Josefine Ellneskog 327 IFK Skövde SK 19:53.40 4:43.42
43 Carolina Olsson 321 Älvdalens IF SK 19:56.00 4:46.02
44 Matilda Melén 318 Falu IK 19:56.01 4:46.03
45 Maja Wik 315 Tvärreds IF 20:22.77 5:12.79
46 Ellen Svensson 306 Äspereds IF 20:23.18 5:13.20
47 Maja Lilja 308 IK Fryken 20:46.84 5:36.86
48 Emma Pettersson 301 Vreta Skid o MK 21:08.04 5:58.06
49 Frida Lindkvist 324 Hagfors SF 21:27.03 6:17.05
50 Madeleine Forsell 314 Linköpings SK 21:30.30 6:20.32
51 Amanda Johansson 313 Tranemo IF Skidklubb 21:44.37 6:34.39
52 Jessica Johansson 310 Falu IK 22:16.41 7:06.43
53 Hilma Markinhuhta 311 Göteborgs SK 23:06.02 7:56.04
54 Felicia Arousell 309 Njutångers IF SK 24:20.18 9:10.20


Damer 19-20

1 Sofie Nordsveen Hustad 404 Nes Ski Norge 15:55.31 0.00
2 Elina Rönnlund 442 IFK Umeå 15:57.36 2.05
3 Hedda Bångman 441 Offerdals SK 16:05.94 10.63
4 Sara Wadman 438 IFK Mora SK 16:16.34 21.03
5 Moa Kristiansen 436 Domnarvets GOIF 16:22.73 27.42
6 Karin Björnlinger 430 Ulricehamns IF 16:24.04 28.73
7 Lisa Vinsa 439 Jukkasjärvi IF 16:32.30 36.99
8 Jenny Solin 440 Sollefteå Skidor IF 16:35.22 39.91
9 Rebecca Öhrn 435 Vilhelmina IK 16:43.98 48.67
10 Sandra Olsson 433 Malungs IF 16:52.63 57.32
11 Hanna Vikman 434 Gellivare Skidallians IK 17:10.24 1:14.93
12 MIMMI BJÖRN 432 IFK Umeå 17:15.51 1:20.20
13 Hanna Eriksson 437 IFK Mora SK 17:18.54 1:23.23
14 Maria Jonasson 431 Östersunds SK 17:21.42 1:26.11
15 Evelina Sutro 427 IFK Mora SK 17:24.03 1:28.72
16 Linnea Stark 418 Stockviks SF 17:31.80 1:36.49
17 Amalie Ous 401 Nes Ski Norge 17:38.58 1:43.27
18 Sarah Hale 429 IFK Mora SK 17:43.98 1:48.67
19 Linda Ström 424 Hägglunds Ski Team SK 17:50.68 1:55.37
20 Hanna Dahlberg 415 Ulricehamns IF 18:13.15 2:17.84
21 Jenny Larsson 423 Luleå Gjutarens IF 18:19.19 2:23.88
22 Cajsa Martinsson 420 IFK Grängesberg SK 18:20.68 2:25.37
23 Julia Virtala 425 Luleå Gjutarens IF 18:21.86 2:26.55
24 Vilma Funck 410 IFK Kiruna 18:22.91 2:27.60
25 Elin Bryne 402 IK Fryken 18:23.25 2:27.94
26 Ida Sundström 419 Luleå Gjutarens IF 18:33.41 2:38.10
27 Ida Kihlén 426 Malungs IF 18:38.33 2:43.02
28 Vendela Vestin 413 Sollefteå Skidor IF 18:51.67 2:56.36
29 Wendela Henriksson 414 Luleå Gjutarens IF 19:00.71 3:05.40
30 Klara Svensson 421 Äspereds IF 19:05.37 3:10.06
31 Angelica Johansson 428 IFK Mora SK 19:18.44 3:23.13
32 Emmalisa Strömberg 411 Sollefteå Skidor IF 19:24.67 3:29.36
33 Erika Forslin 416 Hudiksvalls IF 19:50.55 3:55.24
34 Jennifer Forsmark 403 Malungs IF 19:50.67 3:55.36
35 Madelene Nord 409 IFK Grängesberg SK 19:51.98 3:56.67
36 Johanna Cavallin 406 Högbo GIF 20:01.77 4:06.46
37 Naima Nergård 417 Gellivare Skidallians IK 20:12.70 4:17.39
38 Josefin Nilsson 412 IK Fryken 20:19.38 4:24.07
39 Frida Bjerke 408 Falköpings AIK SK 20:32.50 4:37.19
40 Julia Seger 405 Boo Kanot och Skidklubb 21:25.24 5:29.93
41 Lina Åslund 407 Hedesunda IF 23:18.92 7:23.61

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *